Եվրասիական ինտեգրացիա՝ ժողովրդավարական դեգրադացիա
Ուղիղ 3 տարի առաջ, 2013 թվականի սեպտեմբերի 3-ին Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ուղղությունը ԵՄ ասոցացումից կտրուկ դեպի Եվրասիական տնտեսական միություն շեղելու մասին:
Այսօր՝ երեք տարի անց, կարիք կա վերստին դիտարկելու ժողովրդավարության միտումները Հայաստանում, որպեսզի հասկանանք, թե արդյոք Հայաստանը բռնել է ԵԱՏՄ հիմնադիր երեք անդամների ավտորիտար ուղին, թե ոչ:
Սահմանադրական փոփոխություններ. 2013-ին Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ երկրներից հստակ տարբերվում էր մի կարևոր հատկանիշով: Հայաստանում երբևէ սահմանադրության փոփոխության փորձ չէր կատարվել իշխող անձի կամ կուսակցության իշխանությունը երկարացնելու ուղղությամբ, սակայն սահմանադրական փոփոխությունները 2015 թ-ի դեկտեմբերի 6-ին փոխեցին իրավիճակը: Այս փոփոխությունների հայեցակարգը հրապարակվեց Եվրասիական ուղին բռնելու հենց հաջորդ օրը՝ 2013 թվականի սեպտեմբերի 4-ին: Ավելին, փոփոխությունների հանրաքվեն անցավ աննախադեպ բռնությունների ու կեղծիքների ուղեկցությամբ: Փաստացի, ՀՀ-ն հետևում է Բելառուսի և Ղազախստանի օրինակին՝ փոխելով սահմանադրությունը հանուն իշխող անձի (Հայաստանի դեպքում կուսակցության) իշխանության անժամկետ պահպանման: Այլ կերպ ասած՝ եթե ԵԱՏՄ հիմնադիր երեք անդամները՝ Նազարբաևի, Պուտինի և Լուկաշենկոյի ղեկավարությամբ բռնել են միանձնյա կառավարման ավտորիտար մոդելի ուղին, ապա Հայաստանը գնում է կոնկրետ կուսակցության ավտորիտար կառավարման ճանապարհով:
Ցույցեր և բռնություններ. 2015 և 2016 թվականների ամառները աչքի ընկան մասսայական ցույցերով և դրանց ընթացքում ոստիկանական կառույցների կողմից կիրառված աննախադեպ բռնություններով: 2015-ի ամռանը Էլեկտրիկ Երևանի ընթացքում կիրառվեց ջրցան մեքենա խաղաղ ցուցարարների դեմ, իսկ 2016 հուլիսի 29-ին ՊՊԾ գնդի գրավման ընթացքում ոստիկանությունն օգտագործեց խլացուցիչ նռնակներ՝ մարմնական վնասվածքներ հասցնելով թե ցուցարարներին, թե ոստիկաններին: Հուլիսի 29-ին «Սարի թաղում» ՀՀ ոստիկանությունը կիրառել է 56 լուսաձայնային նռնակ, որոնց մեծ մասը՝ բեկորային: Նռնակների մեծամասնությունը կիրառվել են առողջապահության նախարարի հրամանով սահմանված կարգի խախտմամբ: Միայն այդ օրը 60 քաղաքացի ընկել է հիվանդանոց, որոնցից 5-ը այրվածքներով, 22-ը՝ կոտրվածքներով: Բացի այդ՝ ՊՊԾ գնդի գրավման ընթացքում և դրան հաջորդած ցույցերի ժամանակ քաղաքացիական հագուստով անձանց կողմից կիրառված բռնությունները աննախադեպ էին: Այս տարվա հուլիսին տեղի ունեցած դեպքերից ոմանք, մասնավորապես ցուցարարներից մեկի աչքի կորուստը, լրագրողների և ցուցարարների դեմ բռնությունները, անօրինական ձերբակալությունները հիշեցնում էին 2008-ի մարտի մեկը՝ աննախադեպ քննադատության արժանանալով մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կառույցների կողմից:
Ձերբակալություններ ու քաղբանտարկյալներ. 2014 թվականին ոստիկանությունը ցույցերից ու երթերից բերման է ենթարկել ընդամենը 52 քաղաքացու, 2015 թվականին այդ թիվը հասավ 380-ի, իսկ 2016 թվականին՝ արդեն մոտ է 1000-ին: Ընդ որում ձերբակալությունները իրականացվում էին քաղաքացիական հագուստով անձանց կողմից առանց համապատասխան ոստիկանական հրամանի, ինչը քաղաքացու իրավունքների կոպիտ խախտում է: Ձերբակալությունների ընթացքում կիրառված բռնությունները փաստող բազմաթիվ տեսանյութեր վկայում են, որ ընթացիկ տարին կգրանցի ՀՀ ժողովրդավարական ստանդարտների զգալի անկում:
Ժողովրդավարության հեռանկարները դեպի ԵԱՏՄ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության եվրասիական անսպասելի շրջադարձի եռամյակից հետո ևս առանձնահատուկ հույս չեն ներշնչում: Եռամյակի ավարտին արդեն հստակորեն պարզ է, որ այս ոլորտում դրական փոփոխություններ ակնկալելը միամտություն է: ՀՀ կառավարությունը արդեն հստակ ցույց է տվել, որ ժողովրդավարությունը ԵԱՏՄ կազմում Հայաստանի հայտնվելուց հետո արժեք չի համարվելու:

Ровно 3 года назад, 3 сентября 2013 года, Серж Саргсян объявил о радикальной смене направленности внешней политики Армении, от ассоциации с ЕС в сторону ЕАЭС (Евразийский экономический союз).
Сегодня, спустя три года, есть необходимость пересмотреть тенденции демократии в Армении, чтобы понять, выбрала ли Армения путь трех авторитарных членов-основателей ЕАЭС, или нет?
Конституционные поправки. В 2013 году, Армения отличалась от других стран-членов ЕАЭС в одном важном отношении. В Армении никогда не предпринимались попытки внести поправки в конституцию, чтобы продлить власть правящей партии, но конституционные поправки 6 декабря 2015 изменили ситуацию. Концепция этих изменений была опубликована уже на следующий день после выбора Евразийского пути, 4 сентября 2013 года. Кроме того, референдум по поправкам сопровождался беспрецедентным насилием и мошенничеством. Фактически, Армения следует примеру Белоруссии и Казахстана, меняет конституцию ради сохранения власти правящей партии на неопределенный срок. Другими словами, если три члена ЕАЭС- Назарбаев, Путин и Лукашенко выбрали путь авторитарной, единоличной модели управления, то Армения идет по пути конкретно авторитарного правления партии.
Демонстрации и насилие. Летние сезоны 2015 и 2016 были примечательны массовыми демонстрациями и беспрецедентным применением насилия со стороны органов полиции во время этих демонстраций. Летом 2015, в ходе событий «Электрик Ереван», против мирных демонстрантов, были использованы водометы, а 29 июля 2016, во время захвата полка ППС были использованы шумовые гранаты, в результате чего телесные повреждения получили и демонстранты, и полиция. 29 июля, в «Сари Тах» полиция применила 56 светозвуковых гранат, большинство из которых осколочные. Большинство гранат были использованы с нарушением порядка установленного приказом министра здравоохранения. Только в этот день 60 человек были госпитализированы, 5 из них с ожогами, 22 с переломами. Кроме того, во время захвата полка ППС и последующих демонстраций, применение насилия со стороны лиц в гражданском- было беспрецедентным. Некоторые из событий в июле этого года, в том числе потеря глаза одного из демонстрантов, насилие в отношении журналистов и демонстрантов, незаконные аресты, напоминали 1 марта 2008 года и подверглись беспрецедентной критике со стороны международных правозащитных организаций.
Аресты и политические заключенные. В 2014 году полиция задержала в общей сложности 52 граждан с демонстраций и шествий, в 2015 это число возросло до 380, а в 2016 году дошло до 1000. Кроме того, аресты осуществлялись лицами в гражданской одежде без соответствующего приказа полиции, что является грубым нарушением прав граждан. Многочисленные видео, доказывающие насилия во время арестов показывают, что в текущем году будет зарегистрировано значительное снижение демократических стандартов в РА.
Перспективы демократии в Армении, после 3 лет с момента неожиданной смены направленности внешней политики Армении в сторону ЕАЭС-не подают особых надежд. В конце трехлетия стало абсолютно очевидно, что наивно ожидать позитивных изменений в этой области. Правительство РА уже ясно дало понять, что после вступления Армении в состав ЕАЭС, демократия не будет считаться ценностью.