Ազատությունը Հայաստանում ու ԼՂՀ-ում 2016 թվականին
«Ֆրիդոմ Հաուս» (Freedom House) կազմակերպությունը հրապարակել է «Ազատությունը աշխարհում 2016» (Freedom in the World 2016) զեկույցը, որը ներկայացնում է 2015 թ. հունվարի մեկից մինչև 2015 թ. դեկտեմբերի 31-ը աշխարհի 195 երկրներում և 15 վիճելի տարածքներում քաղաքական իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների վիճակը: Զեկույցը բաժանում է երկրներն ու վիճելի տարածքները երեք խմբի՝ ազատ, մասնակիորեն ազատ և անազատ:
«Ֆրիդոմ Հաուսի» այս զեկույցը, ինչպես և նախկին տարիների հրապարակումները, անդրադարձել է ՀՀ և ԼՂՀ ազատության և ժողովրդավարության միտումներին: Հայաստանը, ըստ այդ զեկույցի, մասնակիորեն ազատ երկիր է: Այն 100 բալանոց համակարգով ստացել է 46 միավոր, ընդ որում 0-ն վատագույն միավորն է, իսկ 100-ը՝ լավագույնը: Հարևան Վրաստանը իր 64 միավորով գրեթե 20 բալով Հայաստանից առաջ է, իսկ Ադրբեջանը՝ իր 16 միավորով դասվել է անազատ երկրների շարքին:
Հարկ է նշել, որ հերթական անգամ Հայաստանը հիշատակվում է որպես Եվրասիական տնտեսական միության ամենաազատ երկիր՝ առաջ անցնելով Ղրղզստանից (38 միավոր), որը ևս դասակարգվել է մասնակիորեն ազատ երկրների շարքին:  Բելառուսը, Ղազախստանը և ՌԴ-ն իրենց հերթին բնականաբար դասվել են անազատ երկրների շարքին, ընդ որում Բելառուսի ազատության ցուցանիշը 17 է, Ռուսաստանինը՝ 22, իսկ Ղազախստանինը՝ 24:
Ուշագրավ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ցուցանիշը Հայաստանից ավելի ցածր է՝ 33 միավոր, սակայն այն ևս մասնակիորեն ազատ կարգավիճակ ունի: Ավելին՝ ԼՂՀ-ն իր ազատության աստիճանով, համաձայն զեկույցի ավելի վատ վճակում է, քան Աբխազիան (42 միավոր), բայց ավելի լավ` քան հետսովետական մյուս չճանաչված հանրապետություններն ու վիճելի տարածքները: Հարավային Օսիան 11 միավորով, Տրանսնիստրիան (Պրեդնեստրովիան) 24, իսկ Ղրիմը՝ 9 միավորով անազատ են համարվում: Այդուհանդերձ, ԼՂՀ-ն դեռ տեղ ունի աճելու, որպեսզի հասնի Սոմալիլենդին (40 միավոր):
Համեմատության համար նշենք, որ Հայաստանն էլ իր հերթին ազատության ցուցանիշով զիճում է, օրինակի համար, Բանգլադեշին (49 միավոր) ու Բուրկինա Ֆասոյին (59 միավոր), իսկ այնպիսի փոքրիկ հետսովետական երկրների հետ, ինչպիսիք են Լիտվան (91 միավոր), Լատվիան (86 միավոր) կամ Էստոնիան (94 միավոր), համեմատության մասին խոսք անգամ չի կարող լինել:

Freedom in Armenia and Nagorno Karabagh in 2016
Freedom House has published the “Freedom in the World 2016” report which introduces the political rights and civil liberties situation in 195 countries and 15 disputed areas of the world from January 1 of 2015 to December 31 of 2015. The report divides the countries and disputed areas into three groups: free, partly free and not free.
This report of the Freedom House, as well as the publications from the previous years, has also addressed the freedom and democracy-related tendencies in the Republics of Armenia and Nagorno Karabagh. According to the report, Armenia is a partly free country. It has received 46 points on the scale of 100 points in which 0 is the worst point and 100 is the best. The neighboring Georgia is ahead of Armenia by almost 20 points (it has 64 points). Azerbaijan has fallen into the group of not free countries with its 16 points.
It is worth mentioning that Armenia has once again been mentioned as the freest country in the Eurasian Economic Union, leaving Kyrgyzstan behind with its 38 points (this country has also fallen into the group of partly free countries). Naturally, Belarus, Kazakhstan and the Russian Federation have been classified as not free countries. Notably, Belarus has a freedom indicator of 17, Russia – 22, and Kazakhstan – 24.
It is worth mentioning that Nagorno Karabagh’s freedom indicator is lower than that of Armenia, it is 33. Anyway, it also has the “partly free” status. Moreover, according to the report, the Nagorno Karabagh Republic has a worse freedom situation than Abkhazia (42 points) but better than the other post-Soviet unrecognized republics and disputed areas. South Ossetia (11 points), Transdniestria (24 points) and Krimea (9 points) are considered not free. Nevertheless, the Nagorno Karabagh Republic has room for growth in order to reach Somaliland with its 40 points.
In order of comparison, let us mention that Armenia, in its turn, has worse indicator compared to countries like Bangladesh (49 points) and Burkina Faso (59 points). And, of course, there is no room for comparing Armenia with small post-Soviet countries like Lithuania (91 points), Latvia (86 points) or Estonia (94 points).