Ազատությունը Հայաստանում ու ԼՂՀ-ում 2016 թվականին
«Ֆրիդոմ Հաուս» (Freedom House) կազմակերպությունը հրապարակել է «Ազատությունը աշխարհում 2016» (Freedom in the World 2016) զեկույցը, որը ներկայացնում է 2015 թ. հունվարի մեկից մինչև 2015 թ. դեկտեմբերի 31-ը աշխարհի 195 երկրներում և 15 վիճելի տարածքներում քաղաքական իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների վիճակը: Զեկույցը բաժանում է երկրներն ու վիճելի տարածքները երեք խմբի՝ ազատ, մասնակիորեն ազատ և անազատ:
«Ֆրիդոմ Հաուսի» այս զեկույցը, ինչպես և նախկին տարիների հրապարակումները, անդրադարձել է ՀՀ և ԼՂՀ ազատության և ժողովրդավարության միտումներին: Հայաստանը, ըստ այդ զեկույցի, մասնակիորեն ազատ երկիր է: Այն 100 բալանոց համակարգով ստացել է 46 միավոր, ընդ որում 0-ն վատագույն միավորն է, իսկ 100-ը՝ լավագույնը: Հարևան Վրաստանը իր 64 միավորով գրեթե 20 բալով Հայաստանից առաջ է, իսկ Ադրբեջանը՝ իր 16 միավորով դասվել է անազատ երկրների շարքին:
Հարկ է նշել, որ հերթական անգամ Հայաստանը հիշատակվում է որպես Եվրասիական տնտեսական միության ամենաազատ երկիր՝ առաջ անցնելով Ղրղզստանից (38 միավոր), որը ևս դասակարգվել է մասնակիորեն ազատ երկրների շարքին:  Բելառուսը, Ղազախստանը և ՌԴ-ն իրենց հերթին բնականաբար դասվել են անազատ երկրների շարքին, ընդ որում Բելառուսի ազատության ցուցանիշը 17 է, Ռուսաստանինը՝ 22, իսկ Ղազախստանինը՝ 24:
Ուշագրավ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ցուցանիշը Հայաստանից ավելի ցածր է՝ 33 միավոր, սակայն այն ևս մասնակիորեն ազատ կարգավիճակ ունի: Ավելին՝ ԼՂՀ-ն իր ազատության աստիճանով, համաձայն զեկույցի ավելի վատ վճակում է, քան Աբխազիան (42 միավոր), բայց ավելի լավ` քան հետսովետական մյուս չճանաչված հանրապետություններն ու վիճելի տարածքները: Հարավային Օսիան 11 միավորով, Տրանսնիստրիան (Պրեդնեստրովիան) 24, իսկ Ղրիմը՝ 9 միավորով անազատ են համարվում: Այդուհանդերձ, ԼՂՀ-ն դեռ տեղ ունի աճելու, որպեսզի հասնի Սոմալիլենդին (40 միավոր):
Համեմատության համար նշենք, որ Հայաստանն էլ իր հերթին ազատության ցուցանիշով զիճում է, օրինակի համար, Բանգլադեշին (49 միավոր) ու Բուրկինա Ֆասոյին (59 միավոր), իսկ այնպիսի փոքրիկ հետսովետական երկրների հետ, ինչպիսիք են Լիտվան (91 միավոր), Լատվիան (86 միավոր) կամ Էստոնիան (94 միավոր), համեմատության մասին խոսք անգամ չի կարող լինել:

Свобода в Армении и Нагорном Карабахе в 2016 году
Организация «Фридом Хаус» (Freedom House) опубликовала доклад «Свобода в мире 2016» (Freedom in the World 2016), который представляет состояние политических прав и гражданских свобод в 195 странах и на15 спорных территорих с 1 января 2015 по 31 декабря 2015. Доклад делит страны и спорные территории на три группы: свободные, частично свободные и несвободные.
Этот доклад «Freedom House», как и публикации предыдущих лет, затронул также тенденции свободы и демократии в Армении и Нагорном Карабахе. Согласно отчету, Армения считается частично свободной страной. Она по 100-бальной системе получила 46, при том, что 0 является худшим баллом, а 100- лучшим. Соседняя Грузия получила 64 балла и почти на 20 очков опережает Армению, а Азербайджан получив 16 баллов отнесся к списку несвободных стран.
Следует отметить, что в очередной раз Армения упоминается как самая свободная страна в Евразийском союзе, опережая Кыргызстан (38 баллов), который также классифицируется как частично свободная страна. Беларусь, Казахстан и Россия, в свою очередь, естественно, вошли в список несвободных стран. Показатель свободы в Беларуси 17, в России 22, а в Казахстане 24.
Примечательно, что показатель Нагорного Карабаха ниже Армении (33 балла), но у него также частично свободный статус. Более того, состояние свободы в НКР, согласно отчету, хуже чем в Абхазии (42 балла), но лучше, чем в других постсоветских непризнанных республиках и на спорных территориях. Южная Осетия на 11 баллов, Транснистрия (Приднестровье) на 24, а Крым на 9 баллов считаются несвободными. Тем не менее, у НКР есть куда расти, чтобы достичь показателя Сомалиленд (40 баллов).
Для сравнения отметим, что показатель Армении уступает, например, Бангладешу (49 баллов) и Буркина-Фасо (59 баллов), а о сравнении с такими небольшими странами постсоветского пространства,  как Литва (91 балла), Латвия (86 баллов) или Эстония (94 балла) не может быть и речи.