Ի պատասխան վարչապետի. ԵԱՏՄ-ին չինտեգրվելու հետևանքները
Օրերս Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանդես եկավ մի ուշագրավ հայտարարությամբ: Մասնավորապես, համաձայնվելով, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունից Հայաստանի տնտեսությունը չի շահել, վարչապետը հավելեց «Ի՞նչ կլիներ, եթե մենք ԵԱՏՄ-ի անդամ չլինեինք: Այդ անալիտիկան չկա:»:
Չփորձելով վիճարկել ԵԱՏՄ-ի անդամակցության անպտղության մասին պնդումը, քննարկենք, թե արդյո՞ք հայտնի չէ, թե ի՞նչ հեռանկար էր սպասում Հայաստանին՝ ԵԱՏՄ-ին չանդամագրվելու դեպքում:
Այլընտրանքը
Հայաստանը 2010 թվականից բանակցություններ էր վարում Եվրոպական Միության հետ` Ասոցացման և խորը համապարփակ առևտրի համաձայնագրի ստորագրման շուրջ: 2013 թվականի հուլիսին բանակցությունները ավարտվեցին և պայմանագիրը պատրաստ էր նախաստորագրման համար:
Սակայն 2013 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանը կտրուկ փոխելով արտաքին քաղաքականության ուղեգիծը, որոշեց ինտեգրվել Մաքսային, իսկ ապա Եվրասիական տնտեսական միությանը: Նման միության անդամակցությունը ենթադրում է, որ անդամ պետությունը չի կարող առևտրային կամ սակագնային կարգավորումների համաձայնագրեր ստորագրել երրորդ կողմերի հետ:
Այդ իսկ պատճառով, ԵԱՏՄ-ին անդամակցության ուղին բռնելուց հետո Հայաստանը այլևս չէր կարող Ասոցացման և խորը համապարփակ առևտրի համաձայնագիրը ստորագրել ԵՄ-ի հետ: Իսկ ահա այդ համաձայնագրի ստորագրման հետևանքները հաշված են (պարոն Կարապետյանի լեզվով՝ «անալիտիկան» կա):
«Անալիտիկան»
Ասոցացման պայմանագրի հիմնական մասը դրա՝ առևտրին վերաբերող հատվածն էր, որը կոչվում էր Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիր: Դրանով նախատեսվում էր Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջև բոլոր տեսակի ապրանքների ու ծառայությունների մաքսատուրքերի փոխադարձ զրոյացում և ընթացակարգերի պարզեցում։
Ըստ նիդեռլանդական աշխարհահռչակ Ecorys կազմակերպության հետազոտության, ԵՄ ասոցացման արդյունքում, մի քանի տարի հետո Հայաստանի ՀՆԱ-ն կունենար լրացուցիչ 2,3 տոկոսանոց աճ, իսկ պետական բյուջեի եկամուտները կավելանային լրացուցիչ 146 միլիոն դոլարով։
15 տոկոսով, ըստ նույն հետազոտության, ավելանալու էին նաև Հայաստանից արտահանման ծավալները։ Իսկ Հայաստան ներմուծվող եվրոպական ապրանքների մաքսատուրքից ազատումը հանգեցնելու էր սպառողական ապրանքների գնաճի 1,2 տոկոսանոց կոմպենսացիային։
Ըստ զեկույցի, Հայաստանի ներսում շուկայական մրցակցության ուժեղացումը հանգեցնելու էր նաև աշխատավարձերի 2,7 տոկոսանոց լրացուցիչ բարձրացմանը։ Իսկ աշխատաշուկայում բարձր որակավորմամբ աշխատատեղերի քանակը կավելանար լրացուցիչ 7 տոկոսով: Աղքատությունը, ինչպես ծայրահեղ, այնպես էլ՝ ընդհանուր, էական սղաճ կապրեր։
Անգամ ավելին
Սակայն Եվրոպայի հետ ասոցացվելուց Հայաստանի օգուտները դրանով չէին սահմանափակվում: 2013 թվականի օգոստոսին Հայաստանի կառավարությունը կազմեց մի փաստաթուղթ, որի հիման վրա ԵՄ-ն Հայաստանին 4 միլիարդ, 865 միլիոն եվրո անհատույց դրամաշնորհ պետք է տար։ Դրա հիմնական մասը քննարկած էր Եվրոպացի պաշտոնյաների հետ և նախատեսվում էր ներկայացնել այն Եվրամիության դոնորներին՝ այն բանից հետո, երբ Հայաստանը կնախաստորագրեր Ասոցացման համաձայնագիրը։
Այսպես, այդ անհատույց դրամաշնորհի գումարից 556 միլիոն եվրոն նախատեսվում էր ստանալ հենց 14-15 թվականներին և մոտ 4,3 միլիարդը՝ 16-ից 25 թվականներին: Այդ գումարով նախատեսվում էր վերակառուցել ճանապարհներ, բարելավել ջրային աղբյուրները, ոռոգման ու ջրահեռացման համակարգը, կառուցել ամբարտակներ, վերանորոգել դպրոցներ:
Ընդ որում, հարկավոր է նշել, որ Եվրոպական Միության մի քանի միլիարդ եվրոյի այս դրամաշնորհների շնորհիվ տնտեսության զարգացումն ու աճը ներառված չէին Ecorys-ի հետազոտությունում:
Այսինքն, ԵԱՏՄ-ին չանդամակցելու և ԵՄ-ի հետ ասոցացմաան համաձայնագիրը ստորագրելու դեպքում Հայաստանի տնտեսության լրացուցիչ աճը չէր սահմանափակվի Ecorys-ի կանխատեսած վերոնշյալ թվերով, այլ կլիներ էապես ավելին:

На днях премьер-министр Армении Карен Карапетян выступил с примечательным заявлением. В частности, согласившись, что «Армения от членства в ЕАЭС пока особо ничего не выиграла», Карен Карапетян добавил: «Верно. Однако нет никакой аналитики касательно того, что бы было, если бы мы не вступили туда в этой кризисной ситуации, а также относительно того рынка, над которым мы работаем».
Не пытаясь оспорить утверждение о неплодородности членства Евразийского экономического союза, рассмотрим вопрос – известно ли какая преспектива ожидала бы Армению в случае не вступления в ЕАЭС?
Альтернатива
С 2010 года Армения вела переговоры о подписании Соглашения об ассоциации с ЕС в части углубленной и всеобъемлющей зоны свободной торговли. В июле 2013 года переговоры были завершены, и соглашение было готово к парафированию.
Однако, в сентябре 2013 года Армения, резко поменяв направление внешней политики, решила присоединиться к Таможенному союзу , а потом и к ЕАЭС. Членство с таким союзом предполагает, что государство-член не может подписывать с третьей стороной соглашений о регулировании тарифов или о торговле.
Встав на путь вступления в ЕАЭС, Армения больше не могла подписать Соглашение об ассоциации с ЕС в части углубленной и всеобъемлющей зоны свободной торговли. А вот последствия подписания этого соглашения просчитаны (как сказал премьер-министр Армении Карен Карапетян –«аналитика» есть).
«Аналитика»
Основная часть Соглашения об ассоциации относилась к торговому сегменту и называлась «Соглашение об Углубленной и всеобъемлющей зоне свободной торговли». Этим соглашением предполагалось , что между Арменией и ЕС будет взаимное обнуление таможенных пошлин на все виды товаров и услуг и упрощение таможенных процедур.
По данным иследования всемироно известной нидерландской организации Ecorys, в результате подписания Соглашения об ассоциации с ЕС, через несколько лет ВВП Армении имела бы дополнительный прирост доходов на 2,3% , а доходы бюджета увеличились бы на дополнительные 146 млн. долларов.
В соответствии с тем же исследованием, на 15 процентов увеличился бы также объем экспорта из Армении. А освобождение от таможенных пошлин на импортируемые в Армению европейские товары позволило бы компенсировать 1,2 процентный рост на потребительские товары.
Согласно отчету, усиление конкуренции на рынке в Армении привело бы также и к дополнительному приросту заработной платы на 2,7%. А на рынке труда количество высококвалифицированных рабочих мест увеличилось бы на дополнительно 7%. Бедность, как крайняя, так и в целом существенно снизилась бы.
Даже больше
Однако от подписания Соглашения об ассоциации с Европой выгоды Армении на этом не ограничиваются .
В августе 2013-го года, когда Армения уже завершила переговоры вокруг Ассоциативного соглашения с ЕС, правительство Армении составило документ, на основе которого ЕС мог предоставить Армении грант в 4 миллиарда 865 миллионов евро. Основная ее часть была обсуждена с европейскими официальными лицами и ее планировалось представить донорам Евросоюза после того, как Армения парафировала бы Ассоциативное соглашение.
На эти средства предполагалось восстановить дороги, улучшить водные источники, оттоки воды и системы орошения, строительство новых плотин, ремонтирование школ.
При этом, следует отметить, что вероятное развитие и рост экономики благодаря этим грантам ЕС на несколько миллиардов евро, не были включены в исследовасние нидерландской организации Ecorys.
То есть, в случае если бы Армения не вступила в ЕАЭС, а подписала бы Соглашение об ассоцииации с ЕС дополнительный прирост в экономику Армении не ограничился бы прогнозами Ecorys, с выше указанными цифрами, а был бы существенно больше.