ԵԱՏՄ-ԵՄ. Ինտեգրացիայի ու հեռանկարների համեմատում
Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծումը Բելառուսը, Ղազախստանն ու Ռուսաստանը ներկայացնում էին որպես «պատմական պահ»: Որքանո՞վ է այն իսկապես պատմական, արդյոք ԵԱՏՄ-ն կարող է դառնալ այնպիսի միություն ինչպիսին Եվրամիությունն է: Հարկ ենք համարում ևս մեկ անգամ զուգահեռներ տանել ԵԱՏՄ և ԵՄ միջև:
Տնտեսական հզորություն
Եվրասիական տնտեսական միության բնակչության թիվը մոտ 179 միլիոն է, համախառն ներքին արտադրանքը (ՀՆԱ-ն)՝ 1.9 տրիլիոն ԱՄՆ դոլար: Մինչդեռ Եվրոպական միության բնակչությունը 510,1 միլիոն մարդ է, իսկ ՀՆԱ-ն՝ 16.2 տրիլիոն: Առաջինը բաղկացած է 5, իսկ երկրորդը 28 անդամ-պետություններից:
eatm-eaes
Կոպիտ ասած՝ ԵՄ-ն ունենալով 3 անգամ ավելի շատ բնակչություն քան ԵԱՏՄ-ն, տալիս է 8,5 անգամ ավելի շատ համախառն ներքին արտադրանք: Հետևաբար ԵՄ-ում մեկ շնչին բաժին ընկնող միջին ՀՆԱ-ն զգալիորեն (ավելի քան 3 անգամ) ավելի շատ է, քան ԵԱՏՄ-ում: ԵՄ-ում միջին ցուցանիշը մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն 2015-ին 34.860 ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումար էր:
ԵԱՏՄ երկրների դեպքում համապատասխան ցուցանիշները բացարձակապես տարբեր են: 2016-ին ԵԱՏՄ ամենահարուստ պետությունների (Ռուսաստանի և Ղազախստանի) մեկ շնչին բաժին ընկնող համախառն ներքին արտադրանքի ցուցանիշը ԵՄ ամենաաղքատ պետության (Ռումինիայի) համապատասխան ցուցանիշից զգալիորեն ցածր է: ԵԱՏՄ ամենացածր ցուցանշով երկրի՝ Ղրղզստանի մասին խոսելն ընդհանրապես ավելորդ է, քանի որ այնտեղ մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ-ն 995 դոլար է:
erfwetgwertg
Հետևաբար՝ թե ընդհանուր տնտեսական ներուժի և թե բնակչության տնտեսական կացության տեսանկյունից ԵԱՏՄ-ն շատ հեռու է ԵՄ-ից:
Արտաքին տնտեսական ինտեգրացիան որպես չափանիշ
Ցանկացած տնտեսական միության կարևորությունը վկայող կարևորագույն ցուցանիշներից մեկը այդ կառույցին այլ երկրների միանալու ցանկությունն է: Թեև ԵԱՏՄ ղեկավարները իրենց նպատակների մեջ հիշատակում են Չինաստանի, Հնդկաստանի, Իրանի, ԱՊՀ-ի, «BRICS»-ի և այլ շահագրգիռ պետությունների և ինտեգրացիոն համակարգերի մասնակցությամբ ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացումը, մինչ օրս միայն Տաջիկստանն է ցանկություն հայտնել միանալու ԵԱՏՄ-ին:
Մինչդեռ ԵՄ-ին միանալու ցանկություն ունեցող երկրների թիվը զգալիորեն ավելի մեծ է՝  ընդգրկելով Մակեդոնիան, Մոնտենեգրոն, Սերբիան, Ալբանիան, Թուրքիան, Ուկրաինան, Վրաստանն ու Մոլդովան: Եվ քանի դեռ ԵՄ-ն ցանկություն չունի ընդլայնվելու՝ հաշվի առնելով արդեն իսկ բավականաչափ անդամներ ունենալը, ԵԱՏՄ ուրախ կլիներ իր կազմի մեջ տեսնել ևս մի քանի տարածաշրջանային (թեկուզ՝ սկող տնտեսությամբ) երկիր: Ավելին՝ ԵԱՏՄ համաշխարհային տնտեսական ինտեգրացիային և առևտրին զգալիորեն խոչընդոտում են Ռուսաստանի տարաձայնությունները ԵՄ-ի հետ:
Նմանատիպ պատկեր է նաև Ազատ առևտրի գոտիների դեպքում, եթե ԵԱՏՄ-ն ազատ առևտրի գոտի ունի միայն Վիետնամի հետ, մինչդեռ ԵՄ-ն ունի ազատ առևտուր մի շարք եվրոպական և ոչ եվրոպական երկրների հետ՝ Նորվեգիայի, Շվեյցարիայի, Լիխտենշտեյնի, Իսլանդիայի, Մոլդովայի, Թունիսի, Թուրքիայի և մոտ 3 տասնյակ այլ երկրների հետ: Հայաստանը ևս կարող էր լինել այս երկրների ցանկում, եթե 2013-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանկարծակի չորոշեր միանալ Ռուսաստան-Բելառուս-Ղազախստան տնտեսական դաշինքին՝ ԵՄ-ի փոխարեն:
Տնտեսական համաչափություն կամ ներքին ինտեգրացիա
ԵԱՏՄ 1,9 տրիլիոն ԱՄՆ դոլար համախառն ներքին արտադրանքի առյուծի բաժինը ՌԴ-ին է պատկանում՝ 1,6 տրիլիոն, այսինքն՝ 84,2 տոկոսը: Մինչդեռ ԵՄ դեպքում նմանօրինակ ցուցանիշ գոյություն չունի: 2015-ին ԵՄ 5 ամենախոշոր տնտեսությունները (Գերմանիան, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան և Իսպանիան) միասին կազմել էին Եվրամիության համախառն ներքին արտադրանքի 67,6 տոկոսը: Հետևաբար՝ որևէ կոնկրետ երկիր չունի բացարձակ տնտեսական գերակշռություն ԵՄ-ում: Սա նաև ամրացնում է ԵՄ երկրների դիվանագիտական կառույցների՝ փոխշահավետ եզրահանգումների գալու ներուժը՝ թույլ չտալով որևէ երկրի դառնալ իրավիճակի միանձնյա տեր (ինչպես ԵԱՏՄ դեպքում՝ Ռուսաստանն է):
Ռուսաստանի՝ իրավիճակի միանձնյա տեր լինելու հանգամանքը խոչընդոտում է ներքին առողջ ինտեգրմանը ԵԱՏՄ երկրների միջև՝ զոհասեղանի վրա դնելով փոքր երկրների՝ մասնավորապես Հայաստանի շահերը: Նմանօրինակ անհամաչափությունը վաղ թե ուշ հանգեցնելու է կամ տնտեսական աղետի, կամ էլ միության փլուզմանը:
Հեռանկարներ
Այսպիսով՝ ԵԱՏՄ-ն թե՛ ներքին և թե՛ արտաքին ինտեգրացիոն գործընթացների և թե տնտեսական հզորության տեսանկյունից թերի կառույց է՝ մշուշոտ հեռանկարով՝ հիմնականում կենտրոնացած Միջին Ասիայի, արևելքի և հեռավոր արևելքի ոչ այնքան զարգացած երկրների հետ համագործակցության զարգացման վրա:

Беларусь, Казахстан и Россия предтставляли создание Евразийского экономического союза (ЕАЭС) как «исторический момент». Насколько это поистине исторический момент, и может ли Евразийский экономический союз стать таким же, как Европейский Союз?
Считаем должым еще раз провести параллели между ЕС и ЕАЭС.
Экономическая мощь
Население Евразийского экономического союза приблизительно 179 млн, валовой внутренний продукт (ВВП) составляет 1,9 трлн долларов США. В то время, как население Европейского Союза 510,1 млн человек, а ВВП – 16,2 трлн. Первый состоит из 5, а второй из 28 государств-членов.
Грубо говоря, ЕС, имея население в 3 раза больше, чем Евразийский экономический союз, дает в 8,5 раза больше валового внутреннего продукта. Следовательно, в среднем ВВП на душу населения по ЕС значительно (более чем в 3 раза) больше, чем в ЕАЭС. Средний показатель ВВП на душу населения по ЕС в 2015 году составил 34.860 долларов.
В случае со странам-членами ЕАЭС соответствующие показатели совершенно различные. Показатель ВВП на душу населения самых богатых государств-членов ЕАЭС (Россия и Казахстан) в 2015 году был существенно ниже, чем показатель ВВП самого бедного государства-члена ЕС – Румынии. Бесмысленно говорить про имеюшее самый низкий показатель ВВП на душу населения государство-член ЕАЭС Киргизию, так как ВВП на душу населения составляет 995 долларов.
Следовательно, как с точки зрения общего экономического потенциала, так и с точки зрения экономического положения населения стран-членов, ЕАЭС очень далек от ЕС.
Внешняя экономическая интеграция как стандарт
Одним из наиболее главых показателей важности любого экономического союза – желание других стран присоединиться к этой организации. Хотя, лидеры Евразийского экономического союза в своих целях и упоминают о развитии интеграционных процессов при участии Китая, Индии, Ирана, СНГ, «БРИКС» и друхих заинтересованных государств и систем интеграции, оданко, только Таджикистан изъявил желание присоединиться к Евразийскому экономическому союзу.
В то время, как число стран, желающих вступить в ЕС значительно больше, включая Македонию, Черногорию, Сербию, Албанию, Турцию, Украину, Грузию и Молдову. И до тех пор, пока ЕС не имеет желания на расширение (принимая во внимание уже достаточное количество стран-членов), ЕАЭС был бы рад увидеть в своем составе еще несколько региональных стран (даже «с тонущей» экономикой). Более того, всемирной экономической интеграции и торговли ЕАЭС препятствуют разногласия России с ЕС.
Аналогичная картина также и в случае с зонами свободной торговли. Если Евразийский экономический союз имеет зону свободной торговли только с Вьетнамом, то ЕС имеет свободную торговлю с рядом европейских и неевропейских стран: Норвегия, Швейцария, Лихтенштейн, Исландия, Молдова, Тунис, Турция и около 3 десятков других стран.
Армения также могла быть в списке этих стран, если бы в 2013 году президент Армении Серж Саргсян, вместо ЕС, вдруг не решил бы присоединиться к экономическому союзу России, Беларуси и Казахстана.
Экономическая асимметрия или внутренняя интеграция
Львиная доля ВВП, а именно 1,9 трлн долларов, в ЕАЭС принадлежит России, что составляет 1,6 трлн. долларов, то есть 84,2 процента. В то время как в случае с ЕС, подобных показателей нет. В 2015 году 5 крупнейших экономик ЕС (Германия, Великобритания, Франция, Италия и Испания) вместе составили 67,6 процента валового внутреннего продукта стран Европейского Союза. Следовательно, ни одна конкретная страна не имеет абсолютного экономического доминирования в ЕС. Это также укрепляет потенциал дипломатических учреждений стран ЕС для прихода к взаимовыгодным выводам, не допуская того, чтобы какая-либо страна не стала единоличным хозяином положения (как в случае с Евразийским экономическим союзом – Россия).
То обстоятельство, что Россия хочет стать единоличным хозяином положения, препятствует здоровой внутренней интеграции между странами-членами ЕС, ставя на стол жертвоприношения интересы маленьких стран, в частности Армению. Такая асимметрия рано или поздно приведет к экономической катастрофе, или к распаду Союза.
Преспективы
Таким образом, с точки зрения как внутренней, так и внешней интеграции, а также экономической мощи, ЕАЭС – недоразвитая организация с туманной перспективой, которая сосредоточена на развитие сотрудничества с менее развитыми странами Средней Азии, Востока и Дальнего Востока.