Անդրանիկ Մանուկյանի հարցազրույցը Tert.am-ին
Հայաստանից դեպի Եվրասիական տնտեսական միության անդամ-պետությունների արտահանումը 70 տոկոսով աճել է, որովհետև ՀՀ տարածքով Ռուսաստան են արտահանվել թուրքական ապրանքներ: Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ փորձագետ Անդրանիկ Մանուկյանը:
ՌԴ կողմից Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելուց հետո թուրքական մի շարք ապրանքատեսակները, որոնք այլևս չէին ներկրվում ռուսական շուկա, ըստ Մանուկյանի, ներկրվել են Հայաստանից:
ՀՀ-ից ԵՏՄ արտահանման կտրուկ աճը, Անդրանիկ Մանուկյանի խոսքով, կատարվել է այն ապրանքների հաշվին, որոնք Հայաստանն ինքն է ներկրում: «Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ արտահանման աճ տեղի է ունեցել այնպիսի ապրանքատեսակների հաշվին, որոնց գծով Հայաստանն ինքը հանդիսանում է ներմուծող երկիր և որոնց արտադրությունը Հայաստանում ոչ այնքան լավ վիճակում է: Մասնավորապես, 2016թ. առաջին կիսամյակում քսանապատիկ աճել է տոմատի արտահանումը, քառապատիկ ավելացել է՝ պանրի և կաթնաշոռի արտահանումը, նաև  խավիարի և պատրաստի ձկան արտահանումը: Նույն ժամանակահատվածում ավելի քան 9,6 անգամ աճել է պատվաստանյութերի արտահանումը, 5,8 անգամ՝ տարբեր բանջարեղենների, 8,3 անգամ՝ կավի, իսկ 3,6 անգամ ջեռուցման համակարգերի, օդափոխիչների դետալների, հեռակառավարման վահանակների և այլ սարքավորումների արտահանումը»,- մանրամասնեց տնտեսագետը:
Մանուկյանն ասաց, որ Հայաստանն, օրինակ, այնքան կարողություններ չունի տոմատի մածուկի արտահանման համար, որ կարողանա մի ողջ ռուսական շուկա ծածկել:
Տնտեսագետն ասաց, որ ապրանքներ կան, որոնք Հայաստանը նախկինում երբեք չի արտահանել, իսկ հիմա դարձել է մեծ ծավալով արտահանող, ինչը նվազագույնը տարօրինակ է:
«Տեղի է ունեցել Թուրքիայից Հայաստան ներկրվող ապրանքների պարզ վերաարտահանում դեպի Ռուսաստան: Չի կարելի իհարկե ասել, որ ամբողջ 70 տոկոսի արտահանումը կատարվել է թուրքական ապրանքների հաշվին, բայց մոտավորապես 50 տոկոսը Թուրքիայից Հայաստան ներկրվող ապրանքների վերաարտահանումն է»,- շեշտեց Անդրանիկ Մանուկյանը:

Andranik Manukyan’s Interview to Tert.am
There is a 70 percent increase in exports from Armenia to the Eurasian Economic Union member states, the reason being Turkish products exported to Russia via the territory of Armenia: economist Andranik Manukyan, expert at the Union of Informed Citizens NGO, told in an interview to Tert.am.
After Russian sanctions against Turkey, a number of Turkish products that had no longer been imported to the Russian market, according to Manukyan, are being imported now from Armenia.
The sharp rise in exports from Armenia to the EAEU, according to Manukyan, occured at the expense of goods, which Armenia itself is an importer. “According to data published by the Eurasian Economic Commission, export growth has occurred at the expense of products, which Armenia itself is an importing country for and the production of which is in not-so-good condition. In particular, in the first half of 2016, there was a twentyfold increase in tomato exports; cheese and cottage cheese exports, as well as caviar and ready-made fish, increased fourfold. During the same period, there has been an increase of 9.6 times in exports of vaccines, 5.8 times – various vegetables, 8.3 times – clay, and 3.6 times in export of heating systems, air conditioners parts, remote controls and other equipment,” the economist explained.
Manukyan said that Armenia, for example, does not have the capacity to export tomato paste in quantities to cover the entire Russian market.
According to the economist, Armenia has now become a large scale exporter of certain products which it never exported in the past: this is at least strange.
“It is a simple re-export of Turkish goods – exported to Russia through Armenia. One can not certainly say that all of this 70 percent of exports are made at the expense of Turkish products, but approximately 50 percent is the re-export of goods imported from Turkey to Armenia,” Andranik Manukyan underlined.
He also noted that this year the volume of the goods traditionally exported from Armenia to Russia has decreased.