ՀՀ կառավարության 2017թ. գրանտերը
2017թ. պետական բյուջեի նախագծի համաձայն՝ ՀՀ կառավարությունը գալիք տարում նախատեսում է օտարերկրյա պետություններից և միջազգային կազմակերպություններից ստանալ շուրջ 31 մլրդ դրամ (մոտ 65 միլիոն դոլար) ընդհանուր ծավալով պետական դրամաշնորհներ: Այս ցուցանիշը 500 միլիոն դրամով պակաս է 2016թ. ցուցանիշից և կազմում է պետբյուջեի եկամուտների մոտ 2,6%-ը:
Ստորև բերված գծապատկերում ներկայացված է պետական դրամաշնորհների փոփոխության վերջին տարիների դինամիկան: Ինչպես երևում է գծապատկերից, օտարերկրյա դրամաշնորհների ծավալը 2013 թվականից հետո ընդհանուր առմամբ աճի միտում է արձանագրել:
gov1
Ինչպես 2016-ին, գալիք տարում ևս ՀՀ ամենախոշոր դոնորներ կշարունակեն մնալ ԵՄ կառույցները և ԵՄ անդամ պետությունները: Ընդ որում, ԵՄ կառույցները միակն են, որ Եվրոպական հարևանության քաղաքականության (ԵՀՔ) շրջանակներում Հայաստանին տրամադրում են 9,2 մլրդ դրամի հասնող ընդհանուր բնույթի բյուջետային օժանդակություն: Այս օժանդակությունը  կապված չէ համատեղ իրականացվող ծրագրերից և հանդիսանում է ուղղակի ֆինանսական աջակցություն Հայստանին՝ ժողովրդավարական ցուցանիշների համար: Պետք է նշել սակայն, որ այս ցուցանիշը 3,8 մլրդ դրամով նվազել է նախորդ տարվա համեմատությամբ, ինչը կարող է պայմանավորված լինել Հայաստանում ժողովրդավարական ցուցանիշների անկմամբ:
2017թ. նախատեսվում է նաև ստանալ 21,8 մլրդ դրամի հասնող նպատակային օժանդակություն: Ֆինանսական աջակցության այս խումբը ներառում է համատեղ իրականացվող ծրագրերին կապակցված պաշտոնական գրանտերը: 2017թ. նախատեսված նպատակային դրամաշնորհների ծավալը 4,6 մլրդ դրամով ավելի է ընթացիկ տարվա համար նախատեսված ցուցանիշից: Այստեղ ևս ՀՀ խոշորագույն դոնորը Եվրոպական Միությունն է, որը ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակներում նախատեսում է տրամադրել մոտ 8,7 մլրդ դրամ: Այս օժանդակությունն ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից 4.3 մլրդ դրամով:
Ստորև ներկայացված են 2017թ. համատեղ իրականացվող ծրագրերի շրջանակներում նախատեսվող հիմնական դրամաշնորհային փաթեթները (դրանց մեջ ներառված չեն գերատեսչական ծրագրերով գրանտները, ինչպես նաև գերատեսչություններին տրամադրվող օտարեկրյա գույքն ու այլ աջակցությունը):
• Ռուսաստանի Դաշնության աջակցությամբ իրականացվող Հայկական ԱԷԿ-ի N2 էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ծրագրի շրջանակներում նախատեսված է ստանալ 1,6 մլրդ դրամ: Այսպիսով, Հայաստանը 2016թ. համեմատությամբ 2,3 մլրդ դրամով ավելի քիչ ֆինանսական օժանդակություն կստանա Ռոսաստանի Դաշնությունից:
• Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության զարգացման վարկերի բանկի աջակցությամբ իրականացվող դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակներում նախատեսված է ստանալ 2,2 մլրդ դրամ: Նախորդ տարվա համեմատությամբ ցուցանիշը նվազել է 1,4 մլրդ դրամով:
• Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակներում նախատեսված է ստանալ 3 մլրդ դրամ, ինչը 400 միլիոն դրամով պակաս է նախորդ տարվա ցուցանիշից:
• Եվրոպական ներդրումային բանկի աջակցությամբ իրականացվող Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի ծրագրի (3-րդ տրանշ) շրջանակներում նախատեսված է ստանալ 1 մլրդ դրամ, ինչը 200 միլիոն դրամով զիջում է նախորդ տարվա ցուցանիշին:
• Դանիայի Թագավորության աջակցությամբ իրականացվող գյուղական կարողությունների ստեղծման դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում նախատեսված է ստանալ 800 միլիոն դրամ, ինչը 100 միլիոն դրամով պակաս է նախորդ տարվանից:
• Այլ դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակներում նախատեսված է ստանալ 800 միլիոն դրամ:
gov2
Ի տարբերություն նախորդ տարվա՝ ՀՀ-ն այս տարի Գլոբալ հիմնադրամի աջակցությամբ իրականացվող ‹‹ՀՀ-ում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի և տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի ուժեղացում›› դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակներում կստանա լրացուցիչ 2,3 մլրդ դրամ, ինչպես նաև Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և բնապահպանական գործընկերության ֆոնդի աջակցությամբ իրականացվող դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակներում` մոտ 1,5 մլրդ դրամ:
Նշենք, որ բազմաթիվ օտարերկրյա դոնորներ (ԱՄՆ-ն, ՄԱԿ-ը, Եվրոպայի Խորհուրդը, ԵԱՀԿ-ն և այլն) չկան այս ցանկում, քանի որ գերադասում են Հայաստանի պետական մարմիններին ոչ թե գումար փախանցել (հավանաբար՝ կոռուպցիոն ռիսկերից խուսփելու համար), այլ, միանգամից փոխանցել անհրաժեշտ գույքը կամ ամինջականորեն իրականացնել այլ (օրինակ՝ կրթական) աջակցությունը: Պետական մարմինների ստացած արտերկրյա գրանտների ու գույքի մասին այլ նյութեր կգտնեք այստեղ:

- Экономика и энергетика, Иностранные гранты Армении
Согласно проекту государственного бюджета на 2017 год, правительство Армении в следующем году планирует получить от иностранных государств и международных организаций государственные гранты общим объемом около 31 млрд. ($ 65 млн драмов). Этот показатель на 500 млн. драммов меньше, чем показатель 2016 года, и около 2,6% от доходов госбюджета.
В указанном ниже графике представлена динамика изменения государственных грантов за последние годы. Как видно из графика, объем иностранных грантов, в целом, с 2013 года зафиксировал тенденцию роста.
Как и в 2016 году , так и в 2017 году самыми крупными донорами Армении продолжат оставаться организации Европейского Союза и государства-члены ЕС. При этом, организации ЕС единственные, кто в рамках программы Европейского соседства (ЕПС) предоставляет официальные грантовые программы бюджетной поддержки общего характера, достигающие 9,2 млрд.драмов. Эта поддержка не связана с осуществлением совместных программ и выступает как просто финансовая поддержка Армении, направленная на показатели демократии. Следует однако отметить, что этот показатель снизился на 3,8 млдр. драмов по сравнению с 2015 годом, что может быть обусловлено падением показателей демократии в Армении.
В 2017 году планируется также получить целевые гранты в размере около 21,8 млрд. драммов. Данная группа финансовой поддержки включает в себя официальные связанные гранты. Объем целевых грантов, предусмотренных на 2017 год на 4,6 млрд. драммов больше показателя, запланированного на 2016 год. Здесь также крупнейшим донором является Европейский союз, который планирует предоставить приблизительно 8,7 млрд. драммов в рамках грантовых програм, осуществляемых при поддержке ЕС. Эта поддержка больше прошлогоднего показателя на 4.3 млрд. драммов.
Ниже представлены основные запланированные пакеты грантов в рамках совместно осуществляемых программ на 2017 ( в них не включены гранты на ведомственные программы, а также предоставлямое ведомствам иностранное имущество и другая поддержка).
- В рамках программы, осуществляемой при поддержке Российской Федерации, на продление срока эксплуатации энергоблока N2 армянской АЭС планируется получить 1,6 млрд. драммов. Таким образом, по сравнению с 2016 годом Армения получит финансовую поддержку от России на 2,3 млрд. драммов меньше.
- В рамках грантовой программы, осуществляемой при поддержке Германского банка кредитов развития – 2,2 млрд. драммов. По сравнению с показателем прошлого года этот показатель снизился на 1,4 млрд драммов.
- В рамках грантовых программ, осуществляемых при поддержке Всемирного банка – 3 млрд драммов, что на 400 млн драммов меньше, чем показатель прошлого года.
- В рамках программы транспортного коридора Север-Юг (3-й транш), осуществляемой при поддержке Европейского инвестиционного банка – 1млрд драммов, что на 200 млн драммов уступает показателю за прошедший год.
- В рамках грантовой программы по созданию сельских навыков, осуществляемой при поддержке Королевства Дания – 800 млн драммов, что на 100 млн драммов меньше показателя за прошлый год.
- В рамках прочих грантовых программ —800 млн. драммов
По сравнению с прошлым годом, в этом году Армения в рамках грантовой программы «Усиление борьбы с ВИЧ/СПИДом в Армении», осуществляемой при поддержке Глобального фонда, получит дополнительные 2,3 млрд. драммов, а также в рамках грантовых программ, осуществляемых при поддержке фонда Восточноевропейского партнерства по энергоэффективности и экологии – приблизительно 1,5 млрд. драммов.
Отметим, что многочисленные иностранные доноры (США, ООН, Совет Европы, ОБСЕ и др.) не входят в этот список, так как предпочитают не перечислять денежные средства государственным органам Армении (возможно, во избежание коррупционных рисков), а сразу передавать необходимое имущество или непосредственно осуществлять другие поддержки (например, образовательную). Другие материалы о полученных иностранных грантах государственными органами и об имуществе вы найдете здесь.