ԻՔՄ-ն՝ ի պատասխան ՌԴ դեսպանատան մեղադրանքների
Այսօր Երևանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատան մամուլի ծառայությունը հանդես եկավ հրապարակմամբ, որով անդրադարձավ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» հիմնած Sut.am կայքի հրապարակումներին:
Մասնավորապես, դեսպանատանը դժգոհությունն է առաջացրել «Դեսպանը ՌԴ-ին է վերագրում Հայաստանի ու ՄԱԿ-ի՝ դպրոցական սննդի ծրագիրը» և «Դեսպան Վոլինկինը ստեց զենքերի մատակարարման մասին» հրապարակումները: Դեսպանատունը դրանք ու հեղինակներին անվանում է «սուտ», «30 արծաթով գնված», «պատվիրված», «թարմ Պսակի» (ենթադրաբար նկատի ունենալով ԱՄՆ պետքարտուղարության նախկին խոսնակ Ջենիֆեր Պսակիին) և այլն:
Ավելին, դեսպանատանը պնդում են, որ ՄԱԿ-ի՝ Հայաստանի դպրոցական սննդի ծրագրի հիմնական ֆինանսավորողը Ռուսաստանն է՝ 18 միլիոն դոլարով (չբերելով որևէ կոնկրետ հղում, բացի ոմն DLMN news կայքից): Sut.am-ի թիմը, իր հերթին հղվել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության ֆինանսատնտեսագիտական և հաշվապահական հաշվառման վարչության պետ Գևորգ Եղինյանին, ով հերքել է ՌԴ-ի կողմից այդ ծրագրի ֆինանսավորումը (աուդիոձայնագրությունը՝ այստեղ):
Իսկ ահա 200 միլիոն դոլարի զենքի վարկի նյութի հետ կապված դեսպանատունը առաջարկում է դիմել ՀՀ ՊՆ, կամ, պարզապես, դիտել սեպտեմբերի 21-ի ռազմական շքեթը: Այնինչ, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» այս հարցով դիմել է թե՛ ՊՆ և թե՛ Ֆինանսների նախարարություն: ՊՆ-ից չստանալով պատասխան մենք հրապարակել ենք ֆին. նախ-ի պատասխանը, որից հստակ երևում է, որ վարկային պայմանագրով զենքերի մատակարարումներ չեն եղել: Նշված գրության սքանը հրապարակվել է Sut.am-ի խնդրո առարկա նյութի մեջ:
Sut.am-ի թիմը առաջնորդվում է ստացված պաշտոնական նյութերով և չի կարող երաշխավորել, որ հրապարակումները դուր գան բոլորին: Առավելևս, երբ հաճախ չի հաջողվում մեկնաբանություն կամ տեղեկատվություն ստանալ ՌԴ դեսպանատան մամուլի ծառայությունից:
Չփորձելով անդրադառնալ դեսպանատան հայտարարության քաղաքական մասին՝ նշենք, որ դրանում տեղ գտած նյութերի անոնիմության ու դրանց «հետևում կանգնած հեղինակների» անունները հայտնի լինելու մասին պնդումներն անընդունելի են: Sut.am-ի նյութերը հետաքննական բնույթի են, դրանց վրա սովորաբար աշխատում է մի ամբողջ թիմ և, ինչպես և նշված է կայքում, դրանց հեղինակը «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» է։ Sut.am-ի նյութերի տակ որևէ կոնկրետ մարդու անուն գրելու կարիք չկա, ինչպես և չկա դեսպանատան խնդրո առարկա մամուլի հաղորդագրության տակ:

Сегодня пресс-служба посольства России в Ереване выступила с публикацией, в которой обратилась к материалам сайта Sut.am, основателем которого является «Союз информированных граждан».
В частности, у посольства вызвали недовольство публикации «Посол приписывает России Программу школьного питания Армении и ООН» и «Посол России в Армении Волынкин соврал про поставки оружия». Посольство назвало их «ложью», «заказными», «свежими ПСАКИ» (возможно, имея ввиду бывшего официального представителя Госдепартамента США Дженнифер Псаки), а авторов этих статей купленными за «30 серебряников».
Более того, посольство утверждает, что Программа школьного питания осуществляется в Армении Всемирной продовольственной программой ООН при практически полном российском финансировании – 18 млн. долларов (не приводя каких-либо конкретных ссылок, кроме ссылки на некий сайт DLMN). Команда Sut.am, в свою очередь, ссылалась на начальника отдела Финансового-экономического управления и бухгалтерского учета Министерства образования Армении Геворга Егиняна, который опроверг информацию о финансировании Россией данной программы (аудиозапись можете прослушать по ссылке).
А что касается публикации о покупке оружия в кредит на сумму 200 млн. долларов, посольство предлагает обратиться в министерство обороны Армении, или же просто просмотреть военный праздничный парад, который прошел 21 сентября (парад ко дню независимости Армении). Между тем, как «Союз информированных граждан» в связи с этим вопросом обратился как в МО Армении, так и в министерство финансов. Не получив из МО РА ответа, мы опубликовали ответ из министерства финансов, из которого становится ясно, что поставок оружия по кредитному договору не осуществлялось. Отсканированная копия ответа была опубликована в указанной посольством публикации Sut.am.
Команда Sut.am руководствуется полученными официальными материалами и не может гарантировать, что публикации сайта понравятся всем. Тем более, что часто не удается получить комментарий или информацию от пресс-службы посольства России.
Не обращаясь к политической части заявления посольства, отметим, что утверждения об анонимности публикаций и именах «стоящих за ними авторов» – неприемлемы. Материалы Sut.am носят детективный характер, над ними обычно работает целая команда и, как отмечено на сайте их автором является «Союз информированных граждан». Нет необходимости указывать имена авторов под материалами Sut.am, также как и нет имени под заявлением пресс-службы посольства.