Ընտրական տեղամասերում մասնագետների տեղերը՝ ԱԻՆ ծառայողներին
Համաձայն Ընտրական օրենսգրքի՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը օրերս սահմանել է, թե 2017 թվականի ապրիլի 2-ի ընտրություններում ընտրողների գրանցման տեխնիկական սարքավորումն սպասարկող մասնագետը ինչպիսի մասնագիտական գիտելիքներ ու աշխատանքային ունակություններ պետք է ունենա:
Համաձայն որոշման հավելվածի` նախնական ընտրությունն իրականացվում է դիմումների տեղեկությունների ուսումնասիրության հիման վրա՝ ըստ համայնքների՝ առավելագույն գործակից ստացողներից։ Գործակիցը հաշվարկվում է Ա123 բանաձևով, որտեղ՝ Ա1-ը կախված է թեստային առաջադրանքի կատարման արագությունից, իսկ ահա Ա2-ը դիմողին կտա լրացուցիչ 0․5 միավոր, եթե վերջինս հանդիսանում է հանրային ծառայող։ Այսպիսով՝ ստացվում է, որ ընտրությունների ժամանակ մասնագետի աշխատանքի համար դիմողներից հանրային ծառայողները կունենան 0․5 միավորի առավելություն։
Բավականին դժվար է հասկանալ այս որոշման տրամաբանությունը։ Արդյո՞ք ավելի արդարացի չէր լինի, որպեսզի դիմում ներկայացնող, այսինքն ի սկզբանե ընտրական պրոցեսով հետաքրքրված, բոլոր ՀՀ քաղաքացիների համար լինեին հավասար պայմաններ իրենց ներդրումը ընտրական գործընթացում ունենալու համար։
Հետաքրքիր է նաև այս բանաձևի Ա3 գումարելին։ Այն փաստացի իրենից պետք է ներկայացնի դիմողի  համակարգչից օգտվելու մասին տեղեկություններ։ Ա3-ով որոշվում է, թե դիմողը ինչ հաճախականությամբ է օգտվում համակարգչից ։ Համակարգչից ամեն օր օգտվողը կստանա 1 միավոր։ Այստեղ բոլորովին էական չէ, թե համակարգչից ամեն օր օգտվողը ինչի համար է այն օգտագործում։ Այսպիսով, եթե դուք ամեն օր բացում եք Ձեր սոցիալական կայքերի էջերը և գրում Ձեր ընկերներին, ապա ԿԸՀ-ի կողմից կստանաք բաղձալի 1 միավորը։
Ըստ հավելվածի հաջորդ կետի, առանձին համայնքներում բավարար քանակով դիմումների բացակայության դեպքում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը մասնագետների թեկնածուների բավարար քանակը կարող է համալրել հանրային ծառայողներով։ Այսինքն՝ անկախ լրացուցիչ տրվող միավորից հանրային ծառայողները կրկին առավելություն ունեն թափուր դիմողների տեղերը լրացնելու հարցում։
Շարունակելով որոշման հավելվածի ընթերցումը` կարելի է ավելի հստակ հասկանալ, թե որ հանրային ծառայողներն են ավելի գերադասելի մյուսներից։ Մասնավորապես, ԿԸՀ-ն կարող է կազմակերպել և անցկացնել լրացուցիչ ուսուցում ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության (այդ թվում առանձնացված ստորաբաժանումների) ծառայողների հետ և շնորհել մասնագետի որակավորում։
Այս ամենից կարելի է ենթադրել, որ ԿԸՀ-ի համար ցանկալի մասնագետներ են հանդիսանում ԱԻՆ աշխատակիցներն: Ու թեև ԱԻՆ-ը ընտրությունների հետ կապված վարկաբեկված անցյալ չունի, սակայն փաստենք, որ ԱԻՆ աշխատակիցների մեծ մասը փրկարար ծառայողներ են՝ կրում են ուսադիրներ և ենթարկվում վերադասների հրամաններին:
Չնայած նրան, որ ընտրական տեղամասերում որպես մասնագետ աշխատող ուժային այդ կառույցի և մյուս բոլոր հանրային ծառայողներին իրենց վերադասները չեն կարող հրամաններ տալ, սակայն հանրային ծառայողների ներգրավումը ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին պարունակում է որոշակի ռիսկեր:
Այդպես, օրինակ, նշենք, որ անգամ ընտրակեղծիքներում անձամբ չներգարվվելու դեպքում հանրային ծառայողները կարող են բավականին կաշկանդված լինել իրենց տեսած ընտրակեղծիքների մասին վկայություն տալուց:

Согласно Избирательному кодексу, Центральная избирательная комиссия (ЦИК) на днях постановила, какими профессиональными знаниями и рабочими навыками должен обладать специалист по обслуживанию соответствующего технического оборудования для регистрации избирателей.
Согласно приложению к данному решению, предварительный отбор осуществляется на основе изучения данных, содержащихся в заявках պօ общинам – от максимального коэффициента получателей. Коэффициент рассчитывается по формуле А1+А2+А3, где А1 зависит от скорости выполнения тестового задания, а А2даст дополнительные 0,5 бала для заявителя, если последний является общественным служащим. Таким образом, получается, что общественные служащие, которые подали заявки, будут иметь преимущество в 0,5 балов.
Довольно сложно понять логику данного решения. Не было бы справедливо сделать так, чтобы для всех (то есть для тех, кто изначально заинтересован выборным процессом) граждан Армении, которые подали заявки, были бы равные условия, для внесения свеого вклада в избирательный процесс.
Примечательно также в этой формуле слагаемое А3. Оно фактически должно представлять собой информацию о компьютерных навыках заявителя. Слагаемым А3 определяется, с какой частотой заявитель пользуется компьютером. Пользующийся компьютером каждый день заявитель получит 1 дополнительный бал. И здесь совершенно не важно, в каких именно целях каждый день заявитель пользуется компьютером. Таким образом, если вы каждый день заходите на свои странички в социальных сетях и пишите своим друзьям, то ЦИК вам за это предоставит 1 бал.
Согласно следующему пункту приложения, в случае отсутствия достаточного количества заявок в отдельных районах, Центральная избирательная комиссия достаточное количество кандидатов на работу специалиста может дополнить общественными служащими. То есть, независимо от предоставляемого дополнительного бала, общественные служащие вновь имеют преимущество в вопросе заполнения вакантных мест.
Продолжая чтение приложения к данному решению, можно более четко понять, какие общественные служащие более предпочтительны. В частности, ЦИК может организовать и провести дополнительное обучение для сотрудников Министерства по чрезвычайным ситуациям (в том числе обособленных подразделений) и присудить квалификацию специалиста.
Из всего вышеуказанного можно предположить, что для ЦИК желательными специалистами выступают сотрудники МЧС. И хотя министерство не имеет дискредитированного прошлого, связанного с выборами, однако констатируем, что большая часть сотрудников МЧС – служащие аварийно-спасательной службы, и они носят погоны и подчиняются приказам своих начальников.
Не смотря на то, что начальники работающих в качестве специалистов на избирательных участках сотрудников МЧС и всех других общественных служащих не могут давать приказы, однако вовлечение общественных служащих в работу избирательной комиссии содержит определенные риски.
Для примера отметим, что общественные служащие могут быть довольно скованными во время дачи показаний о замеченных ими фальсификациях, даже если они лично не были вовлечены в эти фальсификации.