ԵԱՏՄ-ն ընդդեմ հայկական բանակի
Օրերս Հայաստանի Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը հայտարարեց, որ Ռուսաստանից ստացվող սպառազինությունը չի լրացնում ժամանակակից զինտեխնիկայի կարիքը: Ըստ նախարարի, Հայաստանը բացի Ռուսաստանից նաև այլ երկրների հետ է բանակցություններ վարում զենքերի մատակարարումների շուրջ. «և արդեն ունենք արդյունքներ և մատակարարումներ», – ասել է Սարգսյանը:
Նորություն չէ
Ըստ էության, որևէ մեկի համար նորություն չէ, որ Հայաստանին սպառազինություններ մատակարարողը միայն Ռոսաստանը չէ և ոչ միշտ է, որ ռուսական զենքերը ամենձեռնտուն են գին/որակ հարաբերակցությամբ:
Հայաստանի օդուժի համարյա բոլոր մարտական ինքնաթիռները գնված են Սլովակիայից և Ռումինիայից, հեռահար համազարկային WM-80 համակարգերը` Չինաստանից, «Սև նետ» դիպուկահար հրացաններն էլ մատակարարվել են Սերբիայից, զինվորականների սիրած Kia և Nissan ամենագնացները կորեական ու ճապոնական են և այլն:
Սրան կարող ենք ավելացնել նաև ԱՄՆ-ից ու Չինաստանից ռազմական օգնության տեսքով եկող որոշ սպառազինություններ, և պատկերն էլ ավելի կամբողջանանա:
ԵԱՏՄ-ն
ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց առաջ բանակի համար զենք և այլ գույք գնելիս ՊՆ-ն, բնականաբար, որևէ մաքսատուրք չէր վճարում… Ինչ էլ որ վճարում էր՝ վճարում էր ՀՀ պետական բյուջե:
Սակայն, ԵԱՏՄ պայմանագրի համաձայն, այլ երկրներից զենք, զինամթերք և որևէ այլ ապրանք ներմուծելիս պետք է միության բյուջե վճարել բոլոր մաքսատուրքերը: Եվ այդ վճարված մաքսատուրքերի ընդամենը մեկ տոկոսն է հետո վերադառնում Հայաստանի բյուջե, իսկ շուրջ 99 տոոսը գնում է ԵԱՏՄ մյուս երկրներին:
Ռազմական տեխնիկայի (զենքեր, զրահատեխնիկա, մեքենաներ և այլն) դրույքաչափերը կազմում են 18-ից 20 տոկոս: …Այսինքն, եթե ՊՆ-ն այժմ ցանկանա գնել, ասենք, գերմանական սաղավարտ, ամերիկյան զրահաբաճկոն, սլավոնական ինքնաթիռ, սերբական դիպուկահար հրացան կամ ֆրանսիական հակատանկային համակարգ, ապա ստիպված կլինի ԵԱՏՄ բյուջե փոխանցել դրա գնի առնվազն 18 տոկոսը:
Ու թեև Հայաստանի ԵԱՏՄ-ին միանալու պայմանագրի 3 հավելվածի 44-րդ հոդվածը սահմանում է, որ մինչ 2022 թվականը ռազմական նշանակության միմիայն այն ապրանքներն են ազատված մաքսազերծումից, որոնց նմանակը ԵԱՏՄ-ում չի արտադրվում: Իսկ ԵԱՏՄ-ում Ռուսաստանը արտադրում է ամեն տեսակի ռազմական տեխնիկա, հետևաբար հազիվ թե գտնվի այլ երկրում արտադրված այնպիսի տեխնիկա, որի նմանակը ԵԱՏՄ-ում չկա (բացառություն են «Յավելին» տեսակի հակատանկային միջոցները):
Այլ խոչընդոտներ
Բոլորս հիշում ենք մաքսակետերում շաբաթներ և անգամ ամիսներ անցկացրած բանակի համար մասնավոր անձանց կողմից պատվիրված ապրանքների պատմությունները… Քաղաքացիները գումար էին հավաքում և արտերկրից պատվիրում էին տարբեր ապրանքներ՝ սկսած հեռադիտակներից, վերջացրած «պլաշ-պալատկաներով»: Իսկ մաքսակետերում պահանջում էին վճարել դրանց մաքսատուրքերը:
Ու թեև այդ իրավիճակներում քաղաքացիներն իրենց մեղադրանքները ուղղում էին հայրենի մաքսավորներին, սակայն նկատենք, որ բոլոր այն կարգավորումներն ու նորմատիվները, որոնցով առաջնորդվում էին մաքսատներում գալիս էին Մոսկվայից… մաքսային միության մաքսային օրենսգիրք, ԵԱՏՄ հանձնաժողովի սահմանած դրույքաչափեր և այլն:
Հայաստանի մաքսային ծառայությունը պարզապես իրավունք չուներ չգանձելու մաքսատուրքերը (որքան էլ որ չցանկանար): Ավելին, այդ մաքսատուրքերը գնում էին ոչ թե Հայաստանի, այլ, ինչպես նշեցինք, ԵԱՏՄ բյուջե:

- ЕАЭС, Военное сотрудничество
На днях министр обороны Армении Виген Саргсян заявил, что получаемой из России военная техники не достаточно для того, чтобы обеспечить армянскую армию всем необходимым современным вооружением. По словам министра, Армения ведёт переговоры вокруг поставок оружия и с другими странами. «И уже имеются результаты и поставки» – сказал Саргсян.
Это не новость
По существу, ни для кого не секрет, что оружие в Армению поставляет не только Россия, и не всегда российское оружие самое выгодное в соотношении цена/качество.
Почти всё самолёты ВВС Армении куплены у Словакии и Румынии, реактивные системы залпового огня WM-80 – у Китая, снайперские винтовки «Чёрная стрела» были поставлены из Сербии, любимые военными внедорожники Kia и Nissan – корейский и японские.
Для полноты картины к этому можно добавить также вооружения, поставляемые США и Китаем в качестве военной помощи.
До членства Армении в ЕАЭС министерство обороны, покупая оружие и другое имущество, естественно, не платило никаких пошлин… А если и были какие-то выплаты, они шли прямо в бюджет страны.
Однако, согласно договору ЕАЭС, при покупке оружия и боеприпасов из третьих стран необходимо платить в бюджет организации все таможенные пошлины. И только 1% этих пошлин возвращается в бюджет Армении, а 99% остаётся другим странам ЕАЭС.
Таможенные тарифы на военную технику (оружие, бронемашины, автомобили и др.) составляют 18-20%. Таким образом, предположим, если МО захочет купить каски из Германии, американские бронежилеты, самолёты из Словакии, сербские винтовки или французские противотанковые системы, ему будет необходимо передать в бюджет ЕАЭС 18% их цены.
При этом, в 3 приложении договора о присоединении Армении к ЕАЭС оговорено, что до 2022 года освобождена от пошлин лишь та продукция стратегического значения, аналогов которой не производится на территории стран ЕАЭС. Но Россия производит все виды военной продукции, поэтому вряд ли найдётся такая техника, аналогов которой нет в ЕАЭС (за исключением противотанкового ракетного комплекса Javelin).
Прочие препятствия
Многие помнят, как продукция, отправляемая частными лицами в помощь армии недели и месяцы проводила на таможне… Граждане собирали деньги и заказывали различные вещи – начиная от биноклей, заканчивая плащ-палатками. А на таможенных пунктах заставляли платить за эти товары пошлины за ввоз.
И хотя в этих проблемах граждане обвиняли отечественных таможенников, необходимо помнить, что все нормы и правила, которыми руководствовались на таможенных пунктах пришли к нам из Москвы: Таможенный кодекс таможенного союза, таможенные тарифы комиссии ЕАЭС и др.
Таможенная служба Армении просто не имела права не взимать таможенные сборы в подобных ситуация, как бы это не было аморально. Более того, эти деньги идут не в бюджет Армении, а странам ЕАЭС.