Զենքի վաճառքի հանդեպ «պարզապես բիզնես է» մոտեցումը բումերանգի նման է
Փետրվարի 7-ին Բելառուսի Գերագույն դատարանը մերժեց բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի ներկայացրած բողոքն իրեն Ադրբեջանին արտահանձնելու որոշման դեմ և նա այժմ սպասում է արտահանձնման, որը կարող է լինել հաշված ժամերում (այդ մասին մեզ հայտնեց նրա փաստաբանը):
Հիշեցնենք, որ բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը ձերբակալվել է 2016 թ. դեկտեմբերի 15-ին Բելառուսում՝ Ադրբեջանի հայցման համաձայն: Պաշտոնական Բաքուն նրան մեղադրում է «անօրինական կերպով իր սահմանները հատելու», այսինքն` Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու և ադրբեջանական պետականության դեմ կոչեր անելու մեջ:
Արդեն ավելի քան մեկ ամիս Լապշինի փաստաբանները, իսրայելցի դիվանագետները, լրագրողների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպություններն, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը և անգամ ԶԼՄ-ների ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Դունիա Միյատովիչը բարձրաձայնում են իրենց անհանգստությունն առ այն, որ արտահանձնման դեպքում Լապշինը կարող է Ադրբեջանում դառնալ վրեժխնդրության և անարդար տանջանքների զոհ՝ իր լրագրողական գործունեության և իր տեսակետները արտահայտելու համար՝ այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտի վերաբերյալ: Նշենք, որ Լապշինը Իսրայելի և Ռուսաստանի քաղաքացի է, այդուհանդերձ իսրայելական և ռուսական դիվանագետների փորձերը ազդելու Մինսկի որոշման վրա անօգուտ են:
Իսրայել և Ռուսաստան
Լապշինի իսրայելական և ռուսական քաղաքացիությունները ակամայից հիշեցնում են Իսրայել-Ադրբեջան և Ռուսաստան-Ադրբեջան ռազմական առևտուրը: Այսպես, օրինակ, 2012 թվականին Ադրբեջանը Իսրայելից 1,6 միլիարդ դոլար արժողությամբ զենքի ներմուծման պայմանագիր էր կնքել: Ըստ Միջազգային խաղաղության հարցերի Ստոկհոլմի ինստիտուտի հրապարակած զեկույցի՝ 2010-2014թթ. ընթացքում Ադրբեջանը 2005-2009 թվականների համեմատ 249% ավելացրել է սպառազինությունների ներկրումը: Ըստ նույն զեկույցի՝ Ռուսաստանը մատակարարում է Ադրբեջանի զենքի 85%-ը:
Բնականաբար Ռուսաստանը զենք է վաճառում նաև Հայաստանին, սակայն ըստ վերոհիշյալ զեկույցի՝ վերջին տարիներին Հայաստանի կողմից ձեռք բերված զենքի ցուցանիշը կազմում է Ադրբեջանի ցուցանիշի ընդամենը 4%-ը: Փաստորեն, 2010 թվականից այս կողմ Ռուսաստանն ու Իսրայելը պատրաստակամորեն զինել են չլուծված հակամարտություն ունեցող ոչ ժողովրդավար ռեժիմի՝ Իլհամ Ալիևի կառավարությանը:
Բիզնես, որից տուժում են ոչ միայն հայերն ու ադրբեջանցիները
2016 թ. ապրիլին ԼՂՀ կոնֆլիկտի կտրուկ սրացումից և հարյուրավոր մարդկային զոհերից հետո թե հայկական կողմը, և թե միջազգային մի շարք ուժեր քննադատում էին Ռուսաստանին և Իսրայելին՝ ակտիվ հակամարտություն ունեցող երկրներին հարձակողական զենքեր վաճառելու համար: Քանի դեռ Իսրայելը, Ռուսաստանը կամ ռազմարդյունաբերությամբ զբաղվող որևէ այլ երկիր արդարացնում են իրենց նմանօրինակ քաղաքականությունը «սա ընդամենը բիզնես է» արտահայտությամբ, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը գնալով սրվում է՝ մահացու ելքով միջադեպերի անդառնալի աճով:
Ավելին՝ անցած երկու հարյուրամյակների պատմությունը ցույց է տվել, որ ժողովրդավար պետությունները, որպես կանոն, չեն պատերազմում միմյանց դեմ, հետևաբար հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտի խաղաղ կարգավորման միակ ուղին երկու երկրներում ժողովրդավարության ստեղծումն ու ամրապնդումն է: Բնականաբար, որևէ կողմի ավտորիտար կառավարությանը զենք վաճառելը չի նպաստում այս գործընթացին, մանավանդ, եթե կողմերից մեկը՝ պաշտոնական Բաքուն, ունի ֆինանսական միջոցներ աննախադեպ ծավալի զենք ու զինամթերք գնելու համար:
Իսրայելի և Ռուսաստանի քաղաքականությունը նպաստում է ավտորիտար կառավարությունների իշխանության ամրապնդմանը և թափ հաղորդում արդեն իսկ ահռելի ռազմատենչ տրամադրություններին: Այն նաև անպատժելիության զգացողություն է տալիս Ալիևին, ով այսօր կարծում է, որ հեշտությամբ կարող է լռեցնել ոչ միայն ադրբեջանաբնակ լրագրողներին, այլ նաև արտասահմանցիներին՝ այդ թվում Ալեքսանդր Լապշինին:
Փաստորեն, եթե Իսրայելի և Ռուսաստանի կառավարությունների ոչ հեռատես որոշումները մինչ վերջերս վնասում էին բացառապես հայերին և ադրբեջանցիներին՝ մասնավորապես խլելով սահմանին կանգնած 18-20 ամյա հարյուրավոր երիտասարդների կյանքեր, ապա այսօր դրանք զավեշտալի (և տխուր) զուգադիպությամբ վնասում են հենց Իսրայելի և Ռուսաստանի քաղաքացիություն ունեցող անձի:
Այդ որոշումները դադարել են վտանգավոր լինել միայն հայերի ու ադրբեջանցիների համար: Այսուհետ դրանք վտանգավոր են երրորդ երկրների անձանց համար՝ այդ թվում որոշում կայացնող երկրների քաղաքացիների:

7 февраля Верховный суд Беларуси отклонил жалобу блогера Александра Лапшина в связи с решением об экстрадиции в Азербайджан и сейчас блогер ждет своей экстрадиции, которая может состояться в считанные часы (об этом нам сообщил его адвокат).
Напомним, что блогера Александра Лапшина арестовали 5 декабря 2016 года в Беларуси по запросу Азербайджана. Официальный Баку обвиняет его «в незаконном пересечении границ», то есть за посещение Нагорного Карабаха и призывы против азербайджанской государственности.
Уже более месяца как адвокаты Лапшина, израильские дипломаты, организации, занимающиеся защитой прав журналистов, омбудсмен Армении и даже представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Дунья Миятович оглашали свою обеспокоенность в связи с тем, что в случае экстрадиции Лапшин может стать жертвой мести и несправедливых пыток в Азербайджане за свою журналистскую деятельность и выражение своих взглядов, в том числе относительно Нагорно-Карабахского конфликта. Отметим, что Лапшин является гражданином Израиля и России, но тем не менее попытки израильских и российских дипломатов воздействовать на решение Минска оказались бесполезными.
Израиль и Россия
Израильское и российское гражданство Лапшина невольно напоминают о военной торговле Израиль-Азербайджаном и Россия-Азербайджан. Так, например, в 2016 году Азербайджан подписал соглашение с Израилем на импорт оружия стоимостью $ 1,6 млрд. Согласно опубликованному докладу Стокгольмского института исследования проблем мира, в течение 2010-2014 года Азербайджан на 249% увеличил импорт вооружения по сравнению с 2005-2009гг. Согласно тому же докладу, Россия поставляет Азербайджану 85% оружия.
Естественно Россия продает оружие и Армении, однако, согласно вышеуказанному докладу показатель приобретенного Арменией оружия составляет всего лишь 4% от показателя Азербайджана. Фактически, начиная с 2010 года Россия и Израиля с готовностью вооружали недемократический режим с неразрешенным конфликтом – правительство Алиева.
Бизнес, от которого страдают не только армяне и азербайджанцы
В апреле 2016 года, после резкой эскалации Нагорно-Карабахского конфликта и сотен человеческих жертв, армянская сторона и ряд международных сил осуждали Россию и Израиль за продажу нападательного оружия странам, имеющим неразрешенный конфликт. До тех пор пока Израиль, Россия или другая страна, занимающийся военной промышленностью, оправдывают свою политику выражением такого рода как «это всего лишь бизнес», Нагорно-Карабахский конфликт накаляется с каждым днем – увеличением инцидентов со смертельным исходом.
Более того, история последних двух веков показала, что демократические государства, как правило, не воюют друг с другом, следовательно, единственным путем для мирного урегулирования армяно-азербайджанского конфликта является создание и укрепление демократии в этих двух странах. Естественно, что продажа оружия авторитарному правительству какой-либо из сторон препятствует этому процессу, особенно если одна из сторон – официальный Баку – имеет финансовые ресурсы, чтобы купить оружие и боеприпасы в беспрецедентных масштабах.
Политика Израиля и России способствует укреплению власти авторитарных правительств и дает импульс к уже масштабным воинственным настроениям. Это также дает чувство безнаказанности Алиеву, который сегодня считает, что может легко заставить замолчать не только азербайджанских журналистов, но и иностранных, в том числе Александра Лапшина.
Фактически, если недальновидные решения правительств Израиля и России до недавнего времени вредили исключительно армянам и азербайджанцам, в частности унося на границе жизни сотен молодых людей в возрасте 18-20 лет, то теперь они по курьезной (и печальной) случайности наносят вред человеку с израильским и российским гражданством.
Эти решения перестали быть опасными только для армян и азербайджанцев. Теперь, они опасны для лиц третьих стран, в том числе стран, принимающих решения.