«Անկախ Դիտորդ» հասարակական դաշինքի հաղորդագրություն
«Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքը 2017 թ. փետրվարի 12-ին 15 դիտորդներով դիտարկել է Գեղարքունիքի մարզի Սեմյոնովկա գյուղի ավագանու ընտրությունները, որի ընթացքում փորձարկվել են ընտրողների գրանցման էլեկտրոնային տեխնիկական սարքերը: «Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքի դիտորդները և գործընկեր զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները տեղամասում են գտնվել 10:30-13:30, որի ընթացքում ընտրողների գրանցման էլեկտրոնային սարքերի կիրառման տարբեր փորձարկումներ են եղել:
Փորձարկումների սահմաններում սարքերի հետ կապված գրանցվել են հետևյալ խնդիրները.
● Սարքը գրեթե առանց խնդիրների ընթերցել է ընտրողների նույնականացման քարտերը, սակայն մեծ դժվարությամբ է ընթերցել սովորական անձնագրերը, իսկ կենսաչափական անձնագրերի դեպքում տվյալները մուտքագրվել են միայն ձեռքով: Սրա պատճառ կարող է լինել թե՛ թղթի որակը, թե՛ այն, որ սարքի կառուցվածքը հարմար չէ անձնագրերի ընթերցման համար:
● Նկատվել է դեպք, երբ անձնագրի ընթերցումից հետո սարքը վառել է դեղին ազդանշանը, սակայն նույն ընտրողի տվյալները ձեռքով մուտքագրելուց հետո վառել է կանաչ նշանը:
● Սովորական անձնագրով քվեարկությունից հետո փորձարկվել է նույն անձի կողմից կենսաչափական անձնագրով քվեարկությունը և տեխնիկական սարքը թույլատրել է քվեարկել՝ կրկին վառելով կանաչ ազդանշանը (այդ կերպ թույլատրելով կրկնաքվեարկությունը):
● Սարքն ընթերցել է անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենը, ընդունելով այն որպես օրիգինալ անձնագիր:
● Ազդանշանի տողը չափազանց բարակ է եղել և դժվար տեսանելի, ինչը պատշաճ վերահսկողության տեսանկյունից խնդրահարույց է:
● Սարքը դժվարությամբ է ընթերցել մատնահետքերը:
● Ընտրողների մասնակցության և հերթական համարների վերաբերյալ զուգահեռ աշխատած երկու տեխնիկական սարքերի կողմից տպված տեղեկանքների տվյալների միջև եղել են անհամապատասխանություններ:
● Քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների թվի վերաբերյալ երկու տեխնիկական սարքերի կողմից տպված տեղեկանքների տվյալը (76 ընտրող) չի համապատասխանել քվեաթերթիկների օգտագործված ելունդների թվին (83 ելունդ):
Տեղամասում ներկա էին նաև ԿԸՀ-ի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը, ԿԸՀ-ի անդամներ, կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը, ովքեր գործընթացքի հետ կապված պարզաբանումներ ներկայացրեցին, ինչպես նաև խոստացան մինչև ապրիլի 2-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունները հնարավորինս լուծումներ տալ փորձարկման ընթացքում ի հայտ եկած խնդիրներին:
«Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքը գտնում է, որ վերոնշյալ բոլոր խնդիրները վերացնելը ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների սահուն ընթացքի համար կարևոր նախապայման է:
Ավելին, Դաշինքը համարում է, որ արդյունավետ կլինի բոլոր խնդիրները լուծելուց հետո, սակայն նախքան Ազգային Ժողովի ընտրությունները, ևս մեկ անգամ փորձնական կիրառել ընտրողների էլեկտրոնային գրանցման սարքեր՝ պարզելու համար, թե որքանո՞վ են լուծվել վերոնիշյալ խնդիրները:

- Выборы, Объявления
Общественный альянс «Независимый наблюдатель» 12 февраля с 15-ю наблюдателями провел наблюдение за выборами в сельский совет в деревне Семеновка Гегаркуникской области, в ходе чего были протестированы технические устройства электронной регистрации избирателей.
Наблюдатели альянса и партнеры – представители СМИ, находились на избирательном участке с 10:30 до 13:30. В течение этого времени проводились различные тестирования по применению электронных устройств регистрации избирателей.
В рамках тестирования были выявлены следующие проблемы, связанные с техникой.
• Устройство почти без проблем прочитало информацию с идентификационных карточек избирателей, но с большим трудом прочитало обычные паспорта, а в случае с биометрическими паспортами данные вводились только вручную. Причиной этого может быть как качество бумаги, так и тот факт, что структура устройства не подходит для чтения паспортов.
• Был замечен случай, когда после чтения паспорта устройство зажигало желтый световой сигнал, однако после введения тех же данных вручную зажигало зеленый свет.
• После голосования с обычным паспортом было испытано голосование биометрическим паспортом одного и того же лица и техническое устройство разрешало проголосовать и снова зажигало зеленый сигнал (таким образом, позволяя двойное голосование).
• Устройство прочитало копию документа, удостоверяющего личность, признав его за оригинал паспорта.
• Сигнальная линия была слишком тонкая и трудно заметная, что с точки зрения надлежащего контроля является проблематичным.
• Устройство с трудом читало отпечатки пальцев
• Были расхождения между данными справок об участии и серийных номеров избирателей, напечатанными двумя устройствами, работающими параллельно.
• Данные о справках относительно количества избирателей напечатанных двумя техническими устройствами (76 избирателей), не соответствовали количеству использованных бюллетеней (83).
На избирательном участке присутствовали также глава ЦИК Тигран Мукучян, члены ЦИК, руководитель аппарата правительства Армении Давид Арутюнян, которые предоставили разъяснения относительно процесса выборов, а также пообещали до предстоящих парламентских выборов в Национальное Собрание 2 апреля дать возможные решения проблем, возникших при тестировании устройств.
Общественный альянс «Независимый наблюдатель» находит, что ликвидация всех перечисленных проблем является важной предпосылкой для гладкого проведения выборов в Национальное Собрание.
Более того, Альянс считает, что будет эффективно после решения всех проблем, однако до парламентских выборов, в очередной раз применить электронные устройства для регистрации избирателей, чтобы определить – насколько были решены вышеуказанные проблемы.