ԵԱՏՄ-ից դժգոհում են բոլորը բացի Երևանից. նոր զարգացումներ
Արդեն գաղտնիք չէ, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ամեն կերպ ցանկանում է բարձրացնել իր երկրի դերը և նշանակությունը Եվրասիական տնտեսական միությունում։ Սրա մասին են վկայում վերջին ժամանակներում Լուկաշենկոյի քայլերը։
Բոլորը դժգոհ են
Այսպես, օրերս վերջինս հեռախոսազրույց է ունեցել իր ղազախ գործընկերոջ հետ, որի ընթացքում քննարկել են ԵԱՏՄ զարգացման հեռանկարները և Մինսկի ու Մոսկվայի հարաբերությունները։ Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ կողմերը անհանգստություն են հայտնել կապված առկա խնդիրների հետ։ Ղազախական կողմն էլ իր հերթին բողոքել է իր և Ղրղզստանի միջև առկա խնդիրներից։ Այլ կերպ ասած, փաստացի Լուկաշենկոն ու Նազարբաևը երկուստեք բողոքներ են հնչեցրել ԵԱՏՄ անդամ երկրների հասցեներին։:
Ավելին, փետրվարի 20-ին մամուլում մեկ այլ ուշագրավ հրապարակում հայտվեց։ Ըստ հրապարակման Ռուսաստանում սննդամթերքի անվտանգության համար պատասխանատու մարմինը՝ Ռոսսելխոզնադզորը բողոքում է, որ ԵԱՏՄ-ում ՌԴ-ի բոլոր նախաձեռնությունները արգելափակվում են Բելառուսի կողմից։ Ռոսսելխոզնադզորի ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը լրագրողների հետ հարցազրույցում մասնավորապես ասել է, որ հնարավոր չէ հասնել Ռուսաստանի առաջարկների ընդունմանը, եթե տեխնիկական կարգավորումները սահմանող առանցքային պաշտոնները զբաղեցնում են Բելառուսի ներկայացուցիչները։
Հիշեցնենք, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հանձնարարել էր Ներքին գործերի նախարարությանը Ռոսսելխոզնադզորի ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտի նկատմամբ քրեական գործ հարուցել՝ «հանրապետությանը (Բելառուսին) վնաս հասցնելու» մեղադրանքով։
Ստացվում է, որ ԵԱՏՄ անդամ պետություններից Ռուսաստանը և Բելառուսը ունեն որոշակի փոխադարձ տարաձայնություններ, ինչը անմիջական ազդեցություն է ունենում կառույցի վրա: Հարթ չեն նաև Ղազախստանի հարաբերությունները Ղրղզստանի և Ռուսաստանի հետ։
Բոլոր վերը թվարկված երկրները, ինչպես նշեցինք այս կամ այն կերպ բարձրաձայնում են ԵԱՏՄ-ում իրենց ունեցած խնդիրների մասին: Ինչը նշված երկրների դեպքում կատարվում է հրապարակայնորեն, այսինքն՝ գագաթաժողովների ժամանակ, առանձին հայտարարություններով, կոնկրետ գործողություններով, կամ ասուլիսներով:
Երևանը դեռ լռում է
Այսպիսով, այս ամենից կարելի է եզրակացնել, որ այս պահի դրությամբ ԵԱՏՄ անդամ 5 պետություններից միայն Հայաստանն է, որ ոչ մի պարագայում մեղադրանքներ չի հնչեցնում մյուս անդամ պետությունների և ԵԱՏՄ նկատմամբ, թեպետ այդ կառույցի անդամակցությունից թերևս ամենաշատը հենց Հայաստանն է տուժել:
Այդ կառույցում հայաստանցի պաշտոնյանները ոչ մի պետության համար խոչընդոտներ չեն ստեղծում, անգամ Հայաստանի նկատմամբ թշնամական մոտեցնում ցուցաբերող Բելառուսի ու Ղրղզստանի հանդեպ:
Անգամ ավելին, տեխնիկապես Հայաստանը ունի ամենալավ հնարավորությունները ԵԱՏՄ շրջանակներում ազդելու այլ երկրների վրա, քանի որ Եվրասիական Տնտեսական հանձնաժողովի նախագահը հայաստանցի (նախկին վարչապետ ու իշխող կուսակցության անդամ) Տիգրան Սարգսյանն է։

Уже не секрет, что президент Беларуси Александр Лукашенко любым способом пытается повысить роль и значение своей страны в Евразийском экономическом союзе. Об этом в последнее время свидетельствуют шаги Лукашенко.
Все недовольны
Так, на днях Лукашенко провел телефонный разговор со своим казахским коллегой Нурсултаном Назарбаевым, в ходе которого они обсудили перспективы развития ЕАЭС и отношения между Минском и Москвой. В официальном сообщении говорится, что стороны выразили обеспокоенность в связи с существующими проблемами. Казахстанская сторона, в свою очередь, пожаловалась на свои проблемы в отношениях с Кыргызстаном. Другими словами, фактически Лукашенко и Назарбаев озвучили свое недовольство странами-членами ЕАЭС.
Более того, 20 февраля в прессе появилась другая примечательная публикация. Согласно публикации, орган, ответственный за безопасность пищевых продуктов в России, Россельхознадзор пожаловался, что все инициативы России в ЕАЭС блокируются Беларусью. Глава Россельхознадзора Сергей Данкверт в интервью с журналистами, в частности заявил, что невозможно добиться принятия инициатив России, если ключевые посты, определяющие техническое регулирование, занимают представители Беларуси.
Напомним, что президент Белaруси Александр Лукашенко поручил республиканскому МВД возбудить уголовное дело в отношении главы Россельхознадзора Сергея Данкверта за «нанесение ущерба государству».
Получается, что из государств-членов ЕАЭС Россия и Беларусь имеют некоторые взаимные разногласия, которые имеют непосредственное влияние на структуру. Не гладкие отношения также и у Казахстана с Кыргызстаном и Россией.
Все вышеперечисленные страны, как мы уже отметили, так или иначе озвучивают о своих проблемах в ЕАЭС. Что в случае с указанными странами проводится публично, то есть в ходе саммитов, отдельными заявлениями, конкретными действиями или пресс-конференциями.
Ереван пока молчит
Таким образом, из всего вышеуказанного можно заключить, что на данный момент из 5 государств-членов Евразийского экономического союза только Армения ни при каких обстоятельствах не озвучивает обвинений в отношении других государств-членов ЕАЭС, хотя от членства в этой структуре больше всех пострадала именно Армения.
Армянские чиновники в ЕАЭС ни для одного государства не создают препятствий. Даже в отношении Беларуси и Кыргызстана, которые враждебно относятся к Армении.
Более того. Технически у Армении имеются наилучшие шансы для влияния на другие страны в рамках ЕАЭС, так как председателем Евразийской экономической комиссии является армянин (бывший премьер-министр и член правящей Республиканской партии) Тигран Саркисян.