Ազգային ժողովի արտերկրյա նյութական աջակցությունը
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» շարունակում է ներկայացնել ՀՀ պետական մարմինների կողմից ստացված օտարերկրյա դրամաշնորհների մասին շարքը, որի սահմաններում այսօր կանդրադառնանք Հայաստանի Ազգային ժողովի 2006-2016թթ․-ին ստացված դրամաշնորհներին։ Այս տարիների ընթացքում ԱԺ-ն տարբեր երկրներից ստացել է մոտ 955 միլիոն դրամ արժողությամբ գույքային աջակցություն։
2006-2007թթ․-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ ՄԶԳ-ի (USAID) կողմից տրամադրվել է համակարգչային ցանցային սերվերներ, մոնիտորներ և մոտ 4 միլիոն դրամ արժողությամբ այլ համակարգչային տեխնիկա, ինչպես նաև նախկինում օգտագործված գրասենյակային գույք։ 2008թ․-ին Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից Ազգային ժողովին է տրամադրվել 886 հազար դրամ արժողությամբ համակարգիչ, տպիչ և գրասենյակային գույք (նախկինում օգտագործված)։ 2009թ․-ին Գերմանիայի տեխնիկական համագործակցության ընկերությունը (GTZ) մոտ 2,4 միլիոն դրամ արժողությամբ համակարգչային սարքավորումներ է հատկացրել Ազգային ժողովին։ Իսկ 2010թ․-ին ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը 115 հազար դրամի գրականություն է տրամադրել ԱԺ-ին։
Կորեայի Հանրապետության միջազգային համագործակցության գործակալությունը 2011թ․-ի ընթացքում ԱԺ-ին հատկացրել է մոտ 622 միլիոն դրամի տեխնիկա։ Մասնավորապես, մոտ 247 միլիոն դրամ արժողությամբ քվեարկության կոնֆերենս և սինխրոն թարգմանչական համակարգ՝ կից սարքավորումներով։ Նույն թվականին Համաշխարհային բանկի «ԱԺ քաղաքականության ձևավորման և հանրության հետ երկխոսության կարողությունների հզորացում» դրամաշնորհի շրջանակներում ԱԺ-ին տրամադրվել է 193,7 միլիոն դրամ արժողությամբ գույքային օգնություն։ Մասնավորապես, նիստերի դահլիճի հեռարձակման սարքավորումներ՝ 88,7 միլիոն դրամի, համակարգիչներ և տպիչներ՝ 99,2 միլիոն դրամի և մոտ 5,8 միլիոն դրամ արժողությամբ գրականություն։
2013-2014թթ․-ին այն նույն ծրագրի շրջանակներում Ազգային ժողովը Համաշխարհային բանկից ստացել է մոտ 99 միլիոն դրամի գրասենյակային, դահլիճային գույք և գրականություն։
2015թ․-ին ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) երևանյան գրասենյակը Ազգային ժողովին է տրամադրել 538 հազար դրամ արժողությամբ համակարգչային տեխնիկա և մոտ 2 միլիոն դրամ արժողությամբ գրասենյակային գույք։ Նույն 2015թ․-ին ԱԺ-ն Չինաստանից մոտ 30 միլիոն դրամ արժողությամբ դյուրակիր համակարգիչներ է ստացել։
Այսպիսով, ստացվում է, որ վերջին 10 տարում Հայաստանի օրենսդիրին նյութապես ամենաշատը աջակցել է Հարավային Կորեան: Այնուհետև գալիս են Համաշխարհային Բանկը, Չինաստանն ու ԱՄՆ-ն:

«Союз информированных граждан» продолжает представлять серию статей о полученных государственными органами Армении зарубежных грантах, в рамках которой на этот раз мы обратимся к грантам, полученным Национальным собранием Армении в 2006-2016гг.. В течение этих лет НС получило от разных стран имущественную поддержку в размере около 955 млн драмов.
В 2006-2007 годах Агентство США по международному развитию (USAID) предоставило компьютерные сетевые серверы, мониторы и другое компьютерное оборудование на сумму около 4 миллионов, а также ранее использованную офисную мебель. В 2008 году Программа развития ООН (ПРООН) предоставила Национальному собранию компьютеры, принтеры и офисное оборудование на сумму 886 тысяч (ранее использованные). В 2009 году Немецкая организация по техническому сотрудничеству (GTZ) выделила НС компьютерное оборудование на сумму около 2,4 млн драм. А в 2010 году ереванский офис ОБСЕ предоставил НС литературу на сумму115 тыс. драмов.
Корейское агентство международного сотрудничества (KOICA) в течение 2011 году выделила НС технику на сумму около 622 млн драмов. В частности, конференц-системы для синхронного перевода и электронного голосования с прилегающим оборудованием на сумму около 247 млн драмов. В том же году, Всемирный банк в рамках гранта «Усиление формирования политики НС и возможностей диалога с общественностью» предоставил НС имущественную поддержку стоимостью 193,7 миллионов долларов. В частности, оборудование для вещания в зале заседаний на сумму 88,7 млн драмов, компьютеры и принтеры – 99,2 млн и литературу стоимостью приблизительно 5,8 миллионов долларов.
В рамках той же программы в 2013-2014 годах НС получило от Всемирного банка зальное, офисное имущество и литературу на сумму около 99 млн драмов.
В 2015 году Ереванский офис Агентства США по международному развитию (USAID) предоставил НС компьютерное оборудование стоимостью 538 тыс драмов и офисное имущество на сумму около 2 миллионов долларов. В том же 2015 году Национальное собрание получило из Китая ноутбуки на сумму около 30 млн драмов.
Таким образом, получается, что за последние 10 лет законадательному органу Армении оказала самую большую материальную поддержку Южная Корея. Далее следуют Всемирный банк, Китай и США.