Արմեն Աշոտյանը, «Եդինայա Ռոսսիյան» և քաղ. հասարակությունը
Վերջին օրերին ՀՀ արտաքին քաղաքականության ասպարեզում տեղի ունեցան երկու կարևոր իրադարձություններ, որոնք դուրս մնացին հայկական լրատվական «մեյնսթրիմից»: Այս երկու իրադարձություններն էլ կապված են ՀՀ կրթության նախկին նախարար Արմեն Աշոտյանի հետ: Մայիսի 19-ին ԿԳՆ նախկին նախարարը ընտրվեց նորընտիր ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, իսկ դրանից ուղիղ երկու օր անց մեկնեց Մոսկվա՝ «Միասնական Ռուսաստան» («Единая Россия») կուսակցության հրավերով՝ մայիսի 21-23 Մոսկվայում մասնակցելու «Կովկասյան տարածաշրջան. քաղաքացիական հասարակությունը հանուն անվտանգության և կայունության» երկկողմանի կլոր սեղան-քննարկմանը
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ
Նախկին ԿԳՆ նախարար Արմեն Աշոտյանի նշանակումը Աժ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնին հարց է առաջացնում, թե որքանո՞վ է այդ ընտրությունը համապատասխանում Հայաստանի շահերին: Հաշվի առնելով այն, որ Ազգային ժողովը այսուհետ լինելու է Հայաստանի կարևորագույն քաղաքական կառույցը՝ ցանկալի կլիներ, որպեսզի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը համապատասխան որակավորում ունենար: Ի տարբերություն Հանձնաժողովի նախկին նախագահի՝ Արտակ Զաքարյանի, ով ունի քաղաքագիտության ոլորտում կրթություն, լայն աշխատանքային փորձ միջազգային կապերի և քաղաքագիտության ոլորտում, ինչպես նաև մասնակցել է մի շարք միջազգային դասընթացների, Արմեն Աշոտյանի կրթությունն ու աշխատանքային փորձը այս ոլորտին շատ ավելի քիչ է համապատասխանում:
Ունենալով հիմնականում կրթություն և աշխատանքային փորձ բժշկության ոլորտում՝ Արմեն Աշոտյանը անցել է կարճ վերապատրաստման դասընթացներ քաղաքագիտության ոլորտում: 2005թ․ ավարտել է ԵԽ առընթեր Մոսկվայի քաղաքական հետազոտությունների դպրոցը, իսկ 2007-ին վերապատրաստվել Միջազգային հարաբերությունների Մոսկվայի պետական ինստիտուտում: Այլ կերպ ասած, քաղաքագիտության և միջազգային հարաբերությունների ոլորտում Արմեն Աշոտյանը ռուսական դպրոցի հետևորդ է: Հաշվի առնելով Արմեն Աշոտյանի բժշկական (ավելի ճիշտ՝ դատաբժշկական) կրթությունն ու վերոնշյալ երկու ռուսական ուսումնական հաստատությունների միջազգային ցածր վարկանիշը՝ հարց է առաջանում արդյո՞ք Ազգային ժողովի հանրապետական խմբակցությունում չկար Արտաքին գործերի մշտական հանձնաժողովի համար համապատասխան որակավորում ունեցող նախագահի թեկնածու:
Առաջին պաշտոնական այց
Արմեն Աշոտյանի առաջին այցը նոր պաշտոնում կրկին դեպի Մոսկվա էր: Մայիսի 21-ից 23-ը Մոսկվայում նա մասնակցեց «Կովկասյան տարածաշրջան. քաղաքացիական հասարակությունը հանուն անվտանգության և կայունության» երկկողմանի կլոր սեղան-քննարկմանը: Թե´ ռուսական, և թե´ հայկական լրատվամիջոցներում չկա առանձնահատուկ տեղեկատվություն առ այն, թե ինչ են քննարկել կողմերը կլոր սեղանի շուրջ, բացի ընդհանուր դիվանագիտական բարիդրացիական աղոտ հայտարարություններից: Սակայն, այս այցն արդեն իսկ երկու կարևոր հաղորդագրություն է պարունակում:
Նախ և առաջ, Մոսկվան որպես առաջին այցի վայր ընտրելը թույլ է տալիս ենթադրել, որ ռուսական ուղղությունը առաջնային է լինելու ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նորընտիր նախագահի հետագա աշխատանքում: Այսպիսի սցենարի դեպում ՀՀ արտաքին քաղաքականությունը կդառնա էլ ավելի քիչ դիվերսիֆիկացված՝ Հայաստանին վերջնական կախման մեջ դնելով ՌԴ-ից:
Երկրորդ և թերևս առավել ցավալին դա կլոր-սեղան քննարկման թեման է: Զարմանալի է այն, որ Հայաստանը քաղհասարակության դերի վերաբերյալ քննարկումներ է անց կացնում Ռուսաստանի հետ, որտեղ քաղհասարակությունը զուրկ է տարրական իրավունքներից: Ի՞նչ կարող է սովորել Հայաստանը քաղհասարակության գործունեության վերաբերյալ մի երկրից, որը ժողովրդավարության տեսանկյունից շատ ավելի վատ վիճակում է գտնվում, քան Հայաստանը… Մի երկիրից, որտեղ իշխանություններին դուր չեկած քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները պարբերաբար հետապնդվում են որպես «օտարերկրյա գործակալներ», որտեղ ի սպառ բացակայում է խոսքի ազատությունը, իսկ օնլայն ասպարեզի վերահսկողությունը գնալով աճում է: Մինդեռ, Հայաստանում խոսքի ազատությունն ու ժողովրդավարության մակարդակը, չնայած անցած երկու տարիների նվազմանը՝ զգալիորեն ավելի լավ վիճակում է գտնվում քան Ռուսաստանում (ըստ «Ֆրիդոմ հաուսի»՝ Հայաստանի ժողովրդավարության ցուցանիշը 5,39 է, իսկ ՌԴ-ինը՝ 6,57 յոթ բալանոց համակարգում, որտեղ 7-ը ամենավատ ցուցանիշն է):
Հետևաբար, դժվար է պատկերացնել, թե ի՞նչ են քննարկել երկու երկրների իշխող կուսակցությունների անդամները: Հավանաբար, քաղաքացիական հասարակության տարածությունը սահմանափակելու մեխանիզմները: Համենայնդեպս, դա քաղհասարակությանը առընչվող միակ բանն է, որը երկու երկրների իշխանությունների մոտ բարեհաջող ստացվում է:

В последние дни на внешнеполитической арене Армении имели место два важных события, которые остались вне «мейнстрима» армянских средств массовой информации. Эти два события связаны с бывшим министром образования и науки Армении Арменом Ашотяном. Бывший министр 19 мая был избран председателем Постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям нового Национального собрания, а спустя два дня уехал по приглашению партии «Единая Россия» в Москву для участия с 21 по 23 мая в двустороннем обсуждении за круглым столом на тему «Кавказский регион. гражданское общество во имя безопасности и стабильности».
Председатель Постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям
Назначение бывшего министра образования и науки Армена Ашотяна на должность председателя Постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям вызывает вопрос – насколько это решение соответствует интересам Армении? Учитывая то, что Национальное собрание будет важнейшим политическим институтом, было бы желательно, чтобы председатель комиссии по внешним отношениям имел соответствующую квалификацию. В отличие от бывшего председателя Комиссии Артака Закаряна, у которого имеется образование в области политологии, большой опыт в области международных отношений и политологии, а также опыт участия в ряде международных семинаров, образование и рабочий опыт Армена Ашотяна менее соответствуют этой области.
Имея в основном образование и опыт работы в области медицины, Армен Ашотян прошел короткий курс переподготовки в области политологии. В 2005 году окончил Московскую школу политических исследований при ЕС, а в 2007 году прошел переподготовку в Московском государственном институте международных отношений. Другими словами, в области политологии и международных отношений Армен Ашотян является последователем русской школы.
Учитывая медицинское образование Армена Ашотяна (точнее судебно-медицинское) и низкий рейтинг вышеуказанных российских учебных заведений, возникает вопрос – неужели во фракции Республиканской партии Армении Национального собрания не было более подходящего кандидата на должность председателя Постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям?
Первый официальный визит
Первый официальный визит Армена Ашотяна в этой должности был также в Москву. С 21 по 23 мая в Москве он принял участие в обсуждении за круглым столом «Кавказский регион: гражданское общество во имя безопасности и стабильности». И в российских, и в армянских СМИ нет никакой конкретной информации относительно того, что обсудили стороны за круглым столом, кроме общих дипломатически дружественных расплывчатых заявлений. Однако, этот визит содержит два важных месседжа.
Во-первых, выбор Москвы как место для первого визита позволяет предположить, что российское направление будет первичным в последующей работе Постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям. В случае с таким сценарием внешняя политика Армении станет еще меньше диверсифицированой, ставя страну под окончательную зависимость от России.
Во-вторых, возможно самым болезненным является тема обсуждения за круглым столом. Удивительно то, что Армения ведет обсуждения касательно роли гражданского общества с Россией, где гражданское общество лишено элементарных прав. Чему может поучиться Армения относительно деятельности гражданского общества у страны, которая с точки зрения демократии находится в более плохом состоянии, чем Армения? У страны, где непонравившиеся властям представители гражданского общества периодически подвергаются преследованиям в качестве «иностранных агентов», где напрочь отсутствует свобода слова, а контроль над онлайн ареной все больше растет. Между тем, как в Армении уровень свободы слова и демократии, несмотря на снижение в последние два года, находится в гораздо лучшем состоянии, чем в России (по данным «Freedom House», индекс демократии в Армении составляет 5,39, а в России – 6,57, уровень оценивается по 7-бальной системе, где 7 – самый худший показатель).
Следовательно, трудно представить, что же обсуждали члены правящих партий двух стран. Вероятно, механизмы, ограничивающие пространство гражданского общества. Во всяком случае, это единственное связанное с общественностью, что успешно получается у властей двух стран.