Ապօրինի տուգանքներն ու դրանց բողոքարկումը (անիմացիոն տեսանյութ)
Ճանապարհային ոստիկանությունը տարեկան դուրս է գրում միլիոնից ավել տուգանքներ: Այդ տուգանքների մի մասը տեղին է, իսկ մի մասը՝ ոչ:
Ցանկացած մարդ կարող է բողոքարկել իր նկատմամբ կայացված որոշումը եթե համարում է, որ այն ապօրինի է: Տեսանյութում փորձել ենք ներկայացնել տարածված անարդար տուգանքները, որոնց բողոքները հիմնականում բավարարվում են, ինչպես նաև բողոքարկման կարգը:
1. Փողոցների տեղային լայնացումներում՝ այսպես կոչված գրպանիկում թեք, երթևեկելի մասին ոչ զուգահեռ կայանված և տուգանված վարորդները կարող են վստահ բողոքարկել դատական կարգով և հասնել հաջողության, եթե չի եղել նշան, որը վարորդներին կպարտադրեր կանգնել զուգահեռ:
Տես` 1968 թվականի «Ճանապարհային երթևեկության մասին» կոնվենցիայի 23-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «բ» կետը:
2. Հայաստանում լրացուցիչ սեկցիայով լուսացույցերը հաճախ այնպես են կահավորված, որ ընկալելի չեն: Հաճախ լուսացույցը կանաչ գույնն է վառում և մարած սեկցիան չնկատող վարորդները մտնում են խաչմերուկ՝ խախտում կատարելով: Լուսացույցի լրացուցիչ սեկցիային չենթարկվելու տուգանքները վարորդները կարող են վստահաբար բողոքարկել, քանի որ լուսացույցի արգելող նշանը պետք է լինի կարմիր գույնի և ոչ պարզապես մարված կանաչը:
Տես՝ ՀՀ կառավարության 1699-ն որոշման 4-րդ գլխի 34-րդ կետը:
3. Վարորդները կարող են նաև վստահաբար բողոքարկել կարմիր լույսին չենթարկվելու տուգանքները, եթե լուսացույցը բավարար տեսանելի չէ: Վարորդը պարտավոր չէ տեսնել չերևացող, խամրած և տեսանելիության այլ ստանդարտներին չբավարարող լուսացույցը:
Ավելին, եթե լուսացույցի հետ կապված տուգանքը եկել է տեսախցիկի միջոցով և տեսանյութում լուսացույցը ֆիզիկապես չի երևում, ապա ևս կարելի է բողոքարկել տուգանքը, քանի որ մայրաքաղաքի մի շարք խաչմերուկներում՝ մուտքային և կրկնող լուսացույցերի աշխատանքը սինքրոն չէ:
4. Դատարանները նաև հաճախ բավարարում են այն բողոքները, որոնք կապված են ֆորմալ առումով բնակավայրերի, բայց իրականում ամայի ու չբնակեցված տարածքում արագության սահմանափակման խախտաման հետ, քանի որ բնակավայրը դա ոչ թե բնակավայրի նշանն է, այլ դրա հատկանիշները՝ օրինակ, շենք-շինությունները:
Տես՝ ՎԴ/3314/05/14 գործով վարչական վճռաբեկ դատարանի որոշումը:
Հիշեք, որ որոշումը կարելի է բողոքարկել դրա ստացումից հետո 30 օրում ճանապարհային ոստիկանության պետին կամ 2 ամսվա ընթացքում վարչական դատարան: Երկու դեպքում էլ բողոքարկումն անվճար է: Պարեկային տեսուչի կայացրած որոշումը բողոքարկելու համար որոշումը ստանալուց ցանկալի է գրել «համաձայն չեմ»: Բողոքարկման ձևերը կգտնեք Tuganq.am կայքում:

Ежегодно дорожная полиция выписывает более миллиона штрафов. Некоторые из этих штрафов уместны, другие – нет.
Любой человек может обжаловать принятое в отношении него решение, если считает, что оно незаконно. В видео мы попытались представить распространенные несправедливые штрафы, апелляции которых в основном удовлетворяются, а также порядок их обжалования.
1. Водители, оштрафованные за стоянку под углом, не параллельно проезжей части в местном уширении дороги, так называемом «кармане», могут с уверенностью обжаловать штраф в судебном порядке и достичь успеха, если не было знака, который заставил бы водителей парковаться параллельно.
См.: пункт «б» 2-ой части 23-ей статьи «Конвенции о дорожном движении» 1968 года
2. В Армении светофоры с дополнительной секцией зачастую оборудованы так, что их трудно воспринять. Часто на светофоре загорается зеленый свет и водители, не замечающие потухшую секцию, въезжает на перекресток, тем самым совершив нарушение. Водители могут с уверенностью обжаловать штрафы за игнорирование дополнительной секции светофора, поскольку запрещающий знак светофора должен быть красного света, а не просто потухшего зеленого.
См.: 34-ый пункт 4-ой главы постановления правительства РА номер 1699-н
3. Водители могут также с уверенностью обжаловать штрафы, выписанные за проезд на красный свет, если светофор недостаточно виден. Водитель не обязан видеть невидимый, тусклый или не удовлетворяющий иным стандартам видимости светофор.
Более того, если штраф, связанный со светофором, выписан за нарушение, зафиксированное при помощи камеры автоматической фиксации, и на видео светофор физически не виден, этот штраф также можно обжаловать, поскольку на некоторых перекрестках столицы входные и повторительные светофоры работают не синхронно.
4. Суды также зачастую удовлетворяют апелляции, которые связаны с нарушениями ограничения скорости в местах, формально считающихся населенными пунктами, однако на самом деле являющихся пустынными и незаселенными территориями, поскольку населенный пункт – это не знак населенного пункта, а его характеристики, например здания и другие строения.
См.: постановление кассационного суда по делу ВД/3314/05/14
Помните, что постановление можно обжаловать в течение 30 дней после его получения, подав жалобу начальнику дорожной полиции или в течение 2 месяцев в административном суде. В обоих случаях обжалование бесплатно. Для обжалования постановления патрульного инспектора желательно написать «не согласен» при получении постановления. Формы апелляции можно найти на сайте Tuganq.am.