Մարդահամար գրանտային միջոցներով. ԱՎԾ-ի արտերկրյա գրանտները
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» շարունակում է ներկայացնել ՀՀ պետական մարմինների կողմից ստացված օտարերկրյա դրամաշնորհների մասին շարքը: Այժմ անդրադառնանք 2006-2016թթ․-ին ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության՝ միջազգային կազմակերպություններից և օտարերկրյա պետություններից ստացված դրամաշնորհային ծրագրերին։ Այս տարիների ընթացքում ԱՎԾ-ն տարբեր երկրներից և միջազգային կազմակերպություններից ստացել է ավելի քան 1 միլիարդ դրամի (ավելի քան 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար) աջակցություն։
Այպիսով, Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը 2006-2007թթ․-ին Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության կողմից աշխատանքային միգրացիան ուսումնասիրելու համար ստացել է ավելի քան 5 միլիոն դրամ դրամաշնորհ։ 2007-2008թթ․-ին Շվեդական միջազգային զարգացման գործակալության կողմից հաշմանդամների կենսապայմանների, ժամանակի օգտագործման, շրջակա միջավայրի վիճակագրության և գյուղական տնտեսությունների ռեգիստրի հետազոտությունների համար ԱՎԾ-ին հատկացվել է մոտ 18,5 միլիոն դրամ։
ԱՊՀ վիճակագրական պետական կոմիտեի կողմից «Միջազգային համադրումներ» անվանումով ծրագրի համար 2010-2013թթ․-ին ԱՎԾ-ին տրամադրվել է մոտ 8 միլիոն դրամի աջակցություն։
Հայաստանի Հանրապետությունում 2011 թվականին անցկացված մարդահամարի համար ԱՎԾ-ն դրամաշնորհային աջակցություն է ստացել Իտալիայից, Նորվեգիայից, Շվեյցարիայից և անգամ Հնդկաստանից։ Իտալիայի կառավարության կողմից՝ 5,6 միլիոն դրամ, Նորվեգիայի կառավարության կողմից՝ 232,5 միլիոն դրամ, Շվեյցարիայից՝ 185,5 միլիոն դրամ, իսկ Հնդկաստանից ավելի քան 37,4 միլիոն դրամ արժողությամբ 162 միավոր համակարգչային տեխնիկա։ Այսպիսով, 2011 թվականին մարդահամար անցկացնելու համար ԱՎԾ-ն գումարային ստացել է ավելի քան 461 միլիոն դրամի օտարերկրյա դրամաշնորհ (այդ ժամանակվա փոխարժեքով՝ մոտ 1 միլիոն 150 հազար ԱՄՆ դոլար)։
ԱՄՆ-ի միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) 2014 թվականին վիճակագրական ծառայությանը դպրոցից դեպի աշխատանք ընտրանքային հետազոտության և գյուղատնտեսության համատարած հաշվառման ծրագրերի համար տրամադրել է 128,7 միլիոն դրամի դրամաշնորհ, իսկ 2015թ․-ին Հայաստանի ժողովրդագրության և առողջության հարցերի հետազոտություն իրականացնելու համար ԱՎԾ-ն ստացել է ավելի քան 219,4 միլիոն դրամ։ Այս նույն հետազոտության համար ԱՄՆ-ի միջազգային զարգացման գործակալությունը 2016թ․-ին վիճակագրական ծառայությանն է տրամադրել մոտ 223,5 միլիոն դրամ։
Այսպիսով, վերջին 10 տարիների ընթացքում ԱՎԾ-ին հատկացված 1 միլիարդ դրամի դրամաշնորհների մոտ 40 տոկոսը հատկացվել է 2011 թվականի մարդահամարի անցկացման համար, իսկ 60 տոկոսը ԱՄՆ-ի միջազգային զարգացման գործակալությունից՝ տարբեր հետազոտությունների համար։

«Союз информированных граждан» продолжает представлять серию иностранных грантов, полученных государственными органами РА. Сейчас рассмотрим грантовые программы, полученные Национальной статистической службой РА в 2006-2016гг. от международных организаций и иностранных государств. За эти годы НСС получила от различных стран и международных организаций в качестве поддержки более 1 миллиарда драмов (более 2 миллионов долларов США).
Таким образом, Национальная статистическая служба Армении в 2006-2007гг. получила от Международной организации труда грант в размере более 5 миллионов драмов на изучение трудовой миграции. В 2007-2008гг. Шведское агентство международного развития выделило НСС около 18,5 миллионов драмов на изучение условий жизни инвалидов, управления временем, статистики окружающей среды и реестров сельской экономики.
В 2010-2013гг. Межгосударственный статистический комитет СНГ предоставил НСС в качестве поддержки около 8 миллионов драмов на программу «Международные сопоставления».
Для переписи, проведенной в Республике Армения в 2011 году, НСС получила грантовую поддержку от Италии, Норвегии, Швейцарии и даже Индии. От правительства Италии – 5,6 миллионов драмов, от правительства Норвегии – 232,5 миллиона драмов, от Швейцарии – 185,5 миллионов драмов, а от Индии – 162 единицы компьютерной техники стоимостью более 37,4 миллионов драмов. Таким образом, на проведение переписи в 2011 году НСС в сумме получила более 461 миллионов драмов зарубежных грантов (по обменному курсу того времени – около 1 миллиона 150 тысяч долларов США).
В 2014 году Агентство США по международному развитию (USAID) предоставило статистической службе грант в размере 128,7 миллионов драмов на программы выборочного исследования «из школы на работу» и повсеместного сельскохозяйственного учета, а в 2015 году НСС получила более 219,4 миллионов драмов на проведение исследования по вопросам демографии и здравоохранения. Для того же исследования Агентство США по международному развитию (USAID) в 2016 году предоставило статистической службе около 223,5 миллионов драмов.
Таким образом, около 40 процентов грантов в размере 1 миллиарда драмов, предоставленных НСС в течение последних 10 лет, было выделено на проведение переписи 2011 года, а 60 процентов было предоставлено Агентством США по международному развитию на различные исследования.