Ցուցահանդեսի փակումը հակաժողովրդավարական և հակասահմանադրական Է
Սեպտեմբերի 9-ին ականատես եղանք Հայաստանում ժողովրդավարական սկզբունքների անկման հերթական օրինակին։ Այս անգամ «քաղաքականացված» պիտակավորվելով՝ փակվել է ցուցահանդես։ ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանը «Ազատությանը» հայտնել էր, որ Թումանյանի տուն-թանգարանի նախաձեռնած՝ բոլշևիկյան բռնատիրության զոհերին նվիրված «Խավարում» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի փակման պատճառը դրա «քաղաքականացված» լինելն է:
Ցուցադրությունը, որը նվիրված էր սովետական բռնատիրության լուսավոր զոհերին, պետք է բոլշևիկյան հեղափոխության սովետական դիսկուրսից տարբերվող այլընտրանքային լուսաբանում ներկայացներ, սակայն փակվել է՝ «քաղաքականացված» լինելու պատճառով։
«Մի քաղաքականացրեք»
Ընդհանրապես քաղաքականությունն ու դրան առնչվող հարցերը ապաքաղաքականացնելու ձգտումը Հայաստանում նորություն չէ։ «Մի քաղաքականացրեք» արտահայտությունը թերևս իշխող կառավարության ամենասիրած արտահայտություններից մեկն է։ Թեև հարց է ծագում, թե ինչպե՞ս կարելի է չքաղաքականացնել պատմության այն էջերը, որոնք վերաբերում են քաղաքական համակարգի փոփոխությանը՝ այն է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության բոլշևիկների կողմից բռնի նվաճմանը։ Իրենց քաղաքական հայացքների պատճառով զոհված մարդկանց մահն արդեն իսկ քաղաքականացված է, հետևաբար այդ հարցն առանց քաղաքական բովանդակության անհնար է դիտարկել։
Հակասահմանադրական գրաքննություն
Ըստ ՀՀ սահմանադրության 8-րդ հոդվածի՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում երաշխավորվում են գաղափարախոսական բազմակարծությունը և բազմակուսակցական համակարգը»։ Այլ կերպ ասած, համաձայն ՀՀ սահմանադրության՝ ՀՀ քաղաքացիներն ունեն սահմանադրական իրավունք տարակարծիք լինել քաղաքական հարցերի վերաբերյալ։  Հետևաբար, ցուցահանդեսի փակումը հակասահմանադրական է և սահմանափակում է ՀՀ քաղաքացիների բազմակարծության իրավունքը, որը ժողովրդավարական պետության հիմնաքարերից է։ Նույն կերպ վաղն էլ ՀՀ կառավարության մեկ այլ օրգան կարող է արգելել որևէ թերթի տպագրությունը, որի հոդվածները, ըստ իր կարծիքի, «քաղաքականացված են»։
«Խավարումի» քաղաքականացված փակո՞ւմ
Ուշագրավ է, որ ցուցահանդեսը բացվել էր դեռևս օգոստոսի 22-ին՝ նախապես համաձայնեցված լինելով Մշակույթի նախարարության հետ, քանզի ինչպես նշել էր մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը․ «Հայաստանի մշակույթի նախարարության բոլոր ՊՈԱԿ-ները պարտավոր են մեկամյա կտրվածքով իրենց ցուցադրությունները համաձայնեցնել նախարարության հետ»։ Հետևաբար, ինչո՞ւ պետք է փակվեր նախապես հավանության արժանացած ցուցահանդեսը։
Հիշեցնենք, որ թանգարանի տնօրեն Նարինե Թուխիկյանը մի շարք սպառնալիքներ է ստացել ցուցադրությունը նախաձեռնելու համար: «Զրպարտության հետևանքով ստիպված եղանք հավաքել ցուցադրությունը։ Որոշ մարդիկ դիմել են որոշակի կառույցների և, ենթադրում եմ, որպեսզի գործը գլուխ գա, դիմել են շանտաժի», – հայտարարել էր նա՝ պատմելով, որ ինչ-որ 70-ամյա փոխգնդապետ իրեն սպառնացել էր հեռախոսով։
Այդուհանդերձ, քիչ հավանական է թվում, որ ՀՀ ներսում նախկին ԽՍՀՄ ներկայացուցիչներն այնքան իշխանություն կամ կառավարության վրա ազդեցություն ունենան, որ կարողանան փակել տալ Հայաստանի ամենահայտնի թանգարաններից մեկում ներկայացված ցուցահանդեսը։
Ըստ այդմ, կարելի է ենթադրել, որ սա մեր իշխանությունների ներսում սովետական նոստալգիայի արձագանքն է: Մեր ներկայիս իշխանությունները դեռ չեն ազատվել սովետական անցյալից այնքան, որպեսզի կարողանան պարզ հայացքով հետ նայել ու անցյալի սխալների հետ առերեսվել։ Այսինքն, կարող ենք արձանագրել, որ Հայաստանի իշխանությունների ներսում գաղափարական սերնդափոխություն դեռ տեղի չի ունեցել։
Ինչևէ, անկախ պարզաբանումներից և սկզբնապատճառներից, սա հստակ հակաժողովրդավարական քայլ է, որը հակասում է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրությանը։

9 сентября мы стали свидетелями еще одного примера падения демократических принципов в Армении. На этот раз была закрыта выставка, обозначeнная как «политизированная». Заместитель министра культуры Республики Армения Арев Самуелян заявила Радио «Свобода», что причиной закрытия инициированной домом-музеем Туманяна выставки «Затмение», посвященной жертвам большевистских пыток, является ее «политизированность».
Выставка, посвященная светлой памяти жертв советской диктатуры, должна была предложить альтернативное освещение, отличное от советского дискурса большевистской революции, но была закрыта из-за того, что она «политизирована».
«Не политизируйте»
В целом стремление деполитизировать политику и связанные с ней вопросы не является новостью в Армении. Выражение «не политизируйте» – это, пожалуй, одно из самых любимых выражений правящей власти. Хотя возникает вопрос о том, как можно не политизировать страницы истории, связанные с изменением политической системы, а именно с насильственным завоеванием Первой Республики Армения большевиками. Смерть людей, убитых за их политические взгляды, уже политизирована, поэтому этот вопрос нельзя рассматривать без политического содержания.
Антиконституционная цензура
Согласно статье 8 конституции РА «в Республике Армения гарантируется идеологический плюрализм и многопартийная система». Иными словами, согласно конституции Республики Армения, граждане Республики Армения обладают конституционным правом иметь разное мнение по политическим вопросам. Следовательно, закрытие выставки является антиконституционным и ограничивает право граждан Армении на плюрализм, что является одним из краеугольных камней демократического государства. Точно так же завтра другой правительственный орган РА может запретить публикацию какой-либо газеты, чьи статьи, по их мнению, «политизированы».
Политизированное закрытие «Затмения»?
Примечательно, что выставка была открыта 22 августа и была заранее согласована с Министерством культуры, поскольку, как отметил министр культуры Армен Амирян: «Все ГНКО Министерства культуры Армении обязаны согласовывать свои выставки с Министерством в годовом разрезе». Следовательно, почему должна была быть закрыта выставка, одобренная ранее?
Напомним, что директор музея Нарине Тухикян получила ряд угроз за инициацию выставки. «В результате клеветы нам пришлось закрыть выставку. Некоторые люди обратились в некоторые структуры, и, полагаю, чтобы довести дело до конца, они прибегли к шантажу», – заявила она, рассказав, что некий 70-летний подполковник угрожал ей по телефону.
В соответствии с этим, можно предположить, что это эхо советской ностальгии внутри нашего правительства. Наши нынешние власти пока еще не освободились от советского прошлого настолько, чтобы смогли с ясным взглядом оглянуться назад и встретиться лицом к лицу с ошибками прошлого. То есть, можно констатировать
Тем не менее, независимо от разъяснений и причин, это явный антидемократический ход, который противоречит конституции Республики Армения и является ударом по плюрализму в стране.