Ցուցահանդեսի փակումը հակաժողովրդավարական և հակասահմանադրական Է
Սեպտեմբերի 9-ին ականատես եղանք Հայաստանում ժողովրդավարական սկզբունքների անկման հերթական օրինակին։ Այս անգամ «քաղաքականացված» պիտակավորվելով՝ փակվել է ցուցահանդես։ ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանը «Ազատությանը» հայտնել էր, որ Թումանյանի տուն-թանգարանի նախաձեռնած՝ բոլշևիկյան բռնատիրության զոհերին նվիրված «Խավարում» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի փակման պատճառը դրա «քաղաքականացված» լինելն է:
Ցուցադրությունը, որը նվիրված էր սովետական բռնատիրության լուսավոր զոհերին, պետք է բոլշևիկյան հեղափոխության սովետական դիսկուրսից տարբերվող այլընտրանքային լուսաբանում ներկայացներ, սակայն փակվել է՝ «քաղաքականացված» լինելու պատճառով։
«Մի քաղաքականացրեք»
Ընդհանրապես քաղաքականությունն ու դրան առնչվող հարցերը ապաքաղաքականացնելու ձգտումը Հայաստանում նորություն չէ։ «Մի քաղաքականացրեք» արտահայտությունը թերևս իշխող կառավարության ամենասիրած արտահայտություններից մեկն է։ Թեև հարց է ծագում, թե ինչպե՞ս կարելի է չքաղաքականացնել պատմության այն էջերը, որոնք վերաբերում են քաղաքական համակարգի փոփոխությանը՝ այն է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության բոլշևիկների կողմից բռնի նվաճմանը։ Իրենց քաղաքական հայացքների պատճառով զոհված մարդկանց մահն արդեն իսկ քաղաքականացված է, հետևաբար այդ հարցն առանց քաղաքական բովանդակության անհնար է դիտարկել։
Հակասահմանադրական գրաքննություն
Ըստ ՀՀ սահմանադրության 8-րդ հոդվածի՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում երաշխավորվում են գաղափարախոսական բազմակարծությունը և բազմակուսակցական համակարգը»։ Այլ կերպ ասած, համաձայն ՀՀ սահմանադրության՝ ՀՀ քաղաքացիներն ունեն սահմանադրական իրավունք տարակարծիք լինել քաղաքական հարցերի վերաբերյալ։  Հետևաբար, ցուցահանդեսի փակումը հակասահմանադրական է և սահմանափակում է ՀՀ քաղաքացիների բազմակարծության իրավունքը, որը ժողովրդավարական պետության հիմնաքարերից է։ Նույն կերպ վաղն էլ ՀՀ կառավարության մեկ այլ օրգան կարող է արգելել որևէ թերթի տպագրությունը, որի հոդվածները, ըստ իր կարծիքի, «քաղաքականացված են»։
«Խավարումի» քաղաքականացված փակո՞ւմ
Ուշագրավ է, որ ցուցահանդեսը բացվել էր դեռևս օգոստոսի 22-ին՝ նախապես համաձայնեցված լինելով Մշակույթի նախարարության հետ, քանզի ինչպես նշել էր մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը․ «Հայաստանի մշակույթի նախարարության բոլոր ՊՈԱԿ-ները պարտավոր են մեկամյա կտրվածքով իրենց ցուցադրությունները համաձայնեցնել նախարարության հետ»։ Հետևաբար, ինչո՞ւ պետք է փակվեր նախապես հավանության արժանացած ցուցահանդեսը։
Հիշեցնենք, որ թանգարանի տնօրեն Նարինե Թուխիկյանը մի շարք սպառնալիքներ է ստացել ցուցադրությունը նախաձեռնելու համար: «Զրպարտության հետևանքով ստիպված եղանք հավաքել ցուցադրությունը։ Որոշ մարդիկ դիմել են որոշակի կառույցների և, ենթադրում եմ, որպեսզի գործը գլուխ գա, դիմել են շանտաժի», – հայտարարել էր նա՝ պատմելով, որ ինչ-որ 70-ամյա փոխգնդապետ իրեն սպառնացել էր հեռախոսով։
Այդուհանդերձ, քիչ հավանական է թվում, որ ՀՀ ներսում նախկին ԽՍՀՄ ներկայացուցիչներն այնքան իշխանություն կամ կառավարության վրա ազդեցություն ունենան, որ կարողանան փակել տալ Հայաստանի ամենահայտնի թանգարաններից մեկում ներկայացված ցուցահանդեսը։
Ըստ այդմ, կարելի է ենթադրել, որ սա մեր իշխանությունների ներսում սովետական նոստալգիայի արձագանքն է: Մեր ներկայիս իշխանությունները դեռ չեն ազատվել սովետական անցյալից այնքան, որպեսզի կարողանան պարզ հայացքով հետ նայել ու անցյալի սխալների հետ առերեսվել։ Այսինքն, կարող ենք արձանագրել, որ Հայաստանի իշխանությունների ներսում գաղափարական սերնդափոխություն դեռ տեղի չի ունեցել։
Ինչևէ, անկախ պարզաբանումներից և սկզբնապատճառներից, սա հստակ հակաժողովրդավարական քայլ է, որը հակասում է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրությանը։

- 13 September, 2017
On September 9 we witnessed another example of democratic principles falling in Armenia. This time an exhibition was closed by labeling “politicized”. Deputy Minister of Culture of the Republic of Armenia Arev Samuelyan told to Radio Liberty that being “politicized” was the reason for closure of the exhibition titled “Eclipse” dedicated to Bolshevik torture victims and initiated by Tumanyan House-Museum.
The exhibition, dedicated to the blessed memory of the victims of Soviet dictatorship had to offer alternative coverage of the bolshevik revolution to Soviet discourse, but was closed because of being “politicized.”
“Do not politicize”
In general, the desire to depoliticize politics and issues related to it is not new in Armenia. The expression “do not politicize” is, perhaps, one of the most beloved expressions of the ruling government. Although the question arises how not to politicize the pages of history associated with a change in political system, namely, violent conquest of the First Republic of Armenia by the bolsheviks. The death of people killed for their political views has already been politicized, so this issue can not be considered outside the political context.
Anticonstitutional censorship
According to Article 8 of the RA Constitution “ideological pluralism and a multi-party system are guaranteed in the Republic of Armenia”. In other words, according to the RA Constitution citizens of the Republic of Armenia have the constitutional right to have different opinions on political issues. Consequently, closure of the exhibition is unconstitutional and limits the right of citizens of Armenia to pluralism, what is one of the cornerstones of a democratic state. Similarly, tomorrow another governing body of Armenia can prohibit the publication of a newspaper whose articles, in their opinion, are “politicized”.
Politicized closure of “Eclipse”?
It is noteworthy that the exhibition was opened on August 22 and was agreed with the Ministry of Culture in advance, since, as Minister of Culture Armen Amiryan noted: “All SNCOs under the Ministry of Culture of Armenia must negotiate their exhibitions with the Ministry on an annual basis.” Therefore, why should the exhibition approved earlier be closed?
Let us recall that the museum director Narine Tukhikyan received a number of threats for the initiation of the exhibition. “We had to close the exhibition as a result of slander. Some people have applied to some structures, and I believe they resorted to blackmail in order to do it”, she said telling that a 70-year-old lieutenant-colonel threatened her by phone.
Hence, we can assume that this decision was the result of Soviet nostalgia inside our government institutions. Our officials have not overcome their Soviet past in order to be capable of facing the past mistakes. In other words, we can state that there has not yet been an ideological generation change within Armenian government.
Nevertheless, regardless of the explanations and reasons, this is a clear anti-democratic move that contradicts to the Constitution of the Republic of Armenia and is a blow against pluralism in the country.