Հ1-ը ԵԱՏՄ-ի բացահայտ համակրանք է քարոզում (զեկույց)
Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցության նիստի ընթացքում ընդունվել էր օրենսդրական նախաձեռնության կարգով «Հայաստանի Հանրապետության մասով Եվրասիական տնտեսական միության պայմանագրի գործողությունը դադարեցնելու գործընթաց սկսելու վերաբերյալ» Աժ հայտարարության նախագիծ ներկայացնելու որոշումը։
Որոշման ընդունման պահից մինչև սեպտեմբերի 18-ը ՀՀ մամուլի մշտադիտարկումը ցույց է տալիս, որ օնլայն լրատվամիջոցներում ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու նախագիծը բազմակողմանիորեն քննարկվում է և դարձել է ներքաղաքական կյանքի առաջնային հարցերից մեկը։ Այդուհանդերձ, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» իրականացրած մեդիա մոնիտորինգի արդյունքները ցույց են տալիս, որ Հանրային հեռուստաընկերության լրատվական հաղորդման՝ «Օրակարգի», թողարկումների ընթացքում խնդիրը պատշաճ կերպով չի լուսաբանվել, իսկ չափավոր լուսաբանվել է բացառապես միակողմանի։
Դիտարկումներ
Սեպտեմբերի 8-ին, 10-ին, 12-ին, 13-ին և 17-ին Հանրային հեռուստաընկերության հիմնական լրատվական՝ «Օրակարգ» հաղորդման շրջանակներում ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու մասին «Ելքի» նախագծի վերաբերյալ եղել են ուղղակի կամ անուղղակի անդրադարձեր: Բոլոր անդրադարձերը եղել են միակողմանի և ներկայացվել են նյութեր, ելույթներ ու ռեպորտաժներ, որոնք ընդգծում են նախաձեռնության հիմնազրկությունը: Որևէ հաղորդման մեջ չի ներկայացվել հակառակ տեսակետ կամ փաստարկ:
Սեպտեմբերի 8-ին և 11-ին ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի դուրս գալու նախագծի դեմ հրապարակումները եղել են տողատակի տեքստի միջոցով:
Մանրամասն դիտարկումները և փաստերի հղումները կգտնեք մեր զեկույցում՝ այստեղ:
Հ1-ի «Օրակարգի» եթերում խնդրո առարկա հարցի հետ կապված չկա բալանսավորված ու բազմակողմանի լուսաբանում։ Չի տրվում ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու նախագծի դրդապատճառների կամ նախագծին կողմ որևէ փաստարկ: «Օրակարգի» եթերում գերիշխում է իշխող կուսակցության և այն քաղաքական ուժերի տեսակետների լուսաբանումը, որոնք համարում են, որ չկա այլընտրանք ԵԱՏՄ-ին։
Մշտադիտարկումից կարելի է փաստել, որ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում բացահայտ համակրանք է տրվում ԵԱՏՄ-ին՝ բացառելով ցանկացած այլընտրանք:

8-го сентября состоялось заседание фракции Национального Собрания «Елк», в ходе которого было принято решение о представлении в качестве законодательной инициативы проекта заявления Национального Собрания «О начале процесса по прекращению действия Договора о Евразийском Экономическом Союзе (ЕАЭС) по части Республики Армения».
С момента принятия решения до 18 сентября мониторинг армянской прессы показывает, что проект выхода из ЕАЭС в онлайн-СМИ разностаронне обсуждается и стал одним из основных вопросов внутриполитической жизни. Тем не менее, результаты медиа-мониторинга, проведенного «Союзом информированных граждан», показывают, что в течение выпусков программы «Оракарг» («Повестка») Общественного телевидения вопрос не был должным образом освещен, а умеренно был освещен исключительно односторонне.
Наблюдения
8, 10, 12, 13 и 17 сентября в рамках основной новостной программы «Оракарг» Общественного телевидения были прямые или косвенные обращения к проекту «Елк» о выходе из ЕАЭС. Все обращения были односторонними, и были представлены материалы, выступления и репортажи, в которых подчеркивается необоснованность инициативы. Ни в одном выпуске не была представлена противоположная точка зрения или аргумент.
Публикации против проекта выхода Армении из ЕАЭС 8 и 11 сентября были представлены в виде сносок.
Ссылки на подробные наблюдения и факты можете найти в нашем докладе – здесь.
В эфире «Оракарга» нет сбалансированного и универсального освещения, связанного с указанным вопросом. Не даются какие-либо аргументы за проект или о мотивах проекта о выходе из ЕАЭС. В эфире «Оракарга» преобладает освещение позиций правящей партии и тех политических сил, которые считают, что нет альтернативы ЕАЭС.
По результатам мониторинга можно констатировать, что в эфире Общественного телевидения выражается откровенная симпатия ЕАЭС, исключая любую альтернативу.