Հ1-ը ԵԱՏՄ-ի բացահայտ համակրանք է քարոզում (զեկույց)
Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցության նիստի ընթացքում ընդունվել էր օրենսդրական նախաձեռնության կարգով «Հայաստանի Հանրապետության մասով Եվրասիական տնտեսական միության պայմանագրի գործողությունը դադարեցնելու գործընթաց սկսելու վերաբերյալ» Աժ հայտարարության նախագիծ ներկայացնելու որոշումը։
Որոշման ընդունման պահից մինչև սեպտեմբերի 18-ը ՀՀ մամուլի մշտադիտարկումը ցույց է տալիս, որ օնլայն լրատվամիջոցներում ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու նախագիծը բազմակողմանիորեն քննարկվում է և դարձել է ներքաղաքական կյանքի առաջնային հարցերից մեկը։ Այդուհանդերձ, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» իրականացրած մեդիա մոնիտորինգի արդյունքները ցույց են տալիս, որ Հանրային հեռուստաընկերության լրատվական հաղորդման՝ «Օրակարգի», թողարկումների ընթացքում խնդիրը պատշաճ կերպով չի լուսաբանվել, իսկ չափավոր լուսաբանվել է բացառապես միակողմանի։
Դիտարկումներ
Սեպտեմբերի 8-ին, 10-ին, 12-ին, 13-ին և 17-ին Հանրային հեռուստաընկերության հիմնական լրատվական՝ «Օրակարգ» հաղորդման շրջանակներում ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու մասին «Ելքի» նախագծի վերաբերյալ եղել են ուղղակի կամ անուղղակի անդրադարձեր: Բոլոր անդրադարձերը եղել են միակողմանի և ներկայացվել են նյութեր, ելույթներ ու ռեպորտաժներ, որոնք ընդգծում են նախաձեռնության հիմնազրկությունը: Որևէ հաղորդման մեջ չի ներկայացվել հակառակ տեսակետ կամ փաստարկ:
Սեպտեմբերի 8-ին և 11-ին ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի դուրս գալու նախագծի դեմ հրապարակումները եղել են տողատակի տեքստի միջոցով:
Մանրամասն դիտարկումները և փաստերի հղումները կգտնեք մեր զեկույցում՝ այստեղ:
Հ1-ի «Օրակարգի» եթերում խնդրո առարկա հարցի հետ կապված չկա բալանսավորված ու բազմակողմանի լուսաբանում։ Չի տրվում ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու նախագծի դրդապատճառների կամ նախագծին կողմ որևէ փաստարկ: «Օրակարգի» եթերում գերիշխում է իշխող կուսակցության և այն քաղաքական ուժերի տեսակետների լուսաբանումը, որոնք համարում են, որ չկա այլընտրանք ԵԱՏՄ-ին։
Մշտադիտարկումից կարելի է փաստել, որ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում բացահայտ համակրանք է տրվում ԵԱՏՄ-ին՝ բացառելով ցանկացած այլընտրանք:

On September 8, during the session of the RA NA Yelq fraction a decision was made to submit a draft NA statement “On start of the process of terminating the Eurasian Economic Union Treaty in the Republic of Armenia” as a legislative initiative.
Monitoring of Armenian media from the time decision was made until September 18 shows that the draft decision on termination of EAEU treaty has been thoroughly discussed by online media and has become one of the primary issues in domestic politics. Nevertheless, results of the media monitoring conducted by the Union of Informed Citizens show that the issue was not properly covered or was moderately covered, exclusively one-sidedly, during the broadcasts of “Agenda” news program on Public Television.
Comments
On September 8, 10, 12, 13 and 17, there were direct or indirect references to the Yelq draft decision on exit from EAEU within the framework of the main news program of the Public Television, “Agenda”. All the references were one-sided and materials, speeches and reports presented highlighted the lack of validity of the initiative. No statement has been presented as an opposite view or argument.
September 8 and 11 publications against draft decision on exit from EAEU were presented as the text of the footnote.
Detailed observations and references to facts can be found in our report here.
In fact, there is no balanced and comprehensive coverage of the issue in the “Agenda” broadcasts on Public Television. There is no argument to the motives for leaving EAEU or voting for it. On the “Agenda” coverage of views of the ruling party and political forces, who consider that there is no alternative to EAEU, prevails.
Monitoring makes it possible to state that in Public Television broadcasts there is an obvious sympathy towards EAEU, excluding any alternative.