ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի հաստատման համար թարգմանչական խնդիրներ չկան
Հոկտեմբերի 13-ին ԵՄ–Հայաստան համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի տեքստի հրապարակումից հետո հայկական մամուլով պարբերաբար հնչում են կարծիքներ համաձայնագրի կնքման հնարավոր հետաձգման վերաբերյալ։
Թարգմանություն
Այս տեսակետները արծարծողների մեծամասնությունը որպես փաստարկ բերում է համաձայնագրի տեքստի թարգմանության հետ կապված տեխնիկական խնդիրները։ Այսպես, օրինակ, ԱԺ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Շիրակ Թորոսյանը հոկտեմբերի 19-ին ասել էր, որ Եվրամիության անդամ պետություններ կան, որոնք դեռևս չեն հասցրել թարգմանել ՀՀ-ԵՄ համագործակցության փաստաթուղթը։
Սակայն, շուտով տարածվեցին տեղեկություններ, որ խնդիրը իռլանդերեն տեքստի բացակայությունն է։ Իսկապես, ԵՄ օրենսդրական փաստաթղթերի կայքում՝ http://eur-lex.europa.eu հրապարակված են ԵՄ բոլոր լեզուներով համաձայնագրի տեքստի թարգամանությունները՝ բացի իռլանդերենից։ Իռլանդերեն տեքստի բացակայությունը հերթական անգամ տեղի տվեց ենթադրությունների, որ սա տեխնիկական խնդիր է և կարող է խոչընդոտել համաձայնագրի հաստատումը։ Հոկտեմբերի 30-ին «Արմենիա» հեռուստաընկերությունը այս հարցը բարձրացրել էր անգամ Հայաստանում Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպան Ն.Գ. պարոն Ջոնաթան Լակոտի հետ հարցազրույցի ընթացքում։ Հերթական անգամ իռլանդերեն թարգմանության բացակայությունը ներկայացվել էր որպես տեխնիկական խնդիր։
Իռլանդերեն
Խնդիրը, թերևս, Իռլանդիայի Հանրապետությունում երկու պաշտոնական լեզվի կիրառումն է՝ իռլանդերենը (իռլանդական գաելերեն) և անգլերենը, ընդ որում՝ անգլերենը այս երկու լեզուներից ամենաշատ կիրառում ունեցողն է։ Իռլանդիայի բնակչության ընդամենը 30%-ն է խոսում իռլանդերեն, և ընդամենը 5%-ն է այն կիրառում որպես իր առաջնային լեզու։ Ավելին՝ թեև Իռլանդիայի Հանրապետությունը ԵՄ անդամ է 1973թ․, սակայն մինչև 2006թ. դեկտեմբերի 31-ը իռլանդերենը չի համարվել ԵՄ կառույցների աշխատանքային լեզու: Թեև 2007թ․ հունվարի 1-ին այն դարձել է պաշտոնական լեզու, սակայն մինչև 2021թ․ կիրառվելու է որոշակի վերապահումներով, այն է՝ ոչ բոլոր պաշտոնական փաստաթղթերն են թարգմանվելու իռլանդերեն։ Ընդ որում, tert.am-ը անգամ պարզաբանում էր ստացել Եվրահանձնաժողովի լրատվական ծառայությունից, որտեղից հայտնել էին, որ «Իռլանդական իշխանությունների հետ համաձայնության արդյունքում ներկայումս ոչ բոլոր փաստաթղթերն են թարգմանվում իռլանդերեն»։
Ավելին՝ Եվրամիության հետ Ուկրաինայի, Մոլդովայի, Վրաստանի ասոցացման համաձայնագրերը ևս չեն թարգմանվել իռլանդերեն։ Հետևաբար՝ իռլանդերեն տեքստի բացակայությունը չի խոչընդոտի Հայաստան-ԵՄ համաձայանագրի ստորագրմանը։ Իսկ, ինչպես նշեցինք, ԵՄ մյուս բոլոր պաշտոնական 27 լեզուներով համաձայնագիրը թարգմանված է:

После публикации 13 октября Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией в армянской прессе регулярно звучат мнения о возможной задержке заключения соглашения.
Перевод
Большинство раздувающих эту точку зрения приводят как аргумент технические проблемы, связанные с переводом текста соглашения. Например, член парламентской фракции Республиканской партии Армении, член Постоянной комиссии по внешним отношениям НС Ширак Торосян 19 октября заявил, что есть государства-члены Европейского союза, которые еще не перевели документ о партнерстве РА-ЕС.
Однако вскоре распространились сведения, что проблема заключается в отсутствии текста на ирландском языке. Действительно, на сайте законодательных документов ЕС http://eur-lex.europa.eu опубликованы переводы текстов соглашения на всех языках ЕС, за исключением ирландского. Отсутствие ирландского текста в очередной раз дало повод для предположений, что это технический вопрос, который может препятствовать утверждению соглашения. 30 октября телекомпания «Армения» подняла этот вопрос в ходе интервью с новоназначенным послом Франции в Армении Джонатаном Лакотом. Отсутствие ирландского перевода вновь было представлено в качестве технической проблемы.
Ирландский
Проблема, возможно, заключается в использовании двух официальных языков в Ирландской Республике: ирландском (ирландский гэльский) и английском, причем из этих двух языков наиболее широко используется английский. Только 30% населения Ирландии говорит на ирландском языке, и только 5% используют его в качестве основного языка. Более того, хотя Ирландия и является членом ЕС с 1973 году, однако до 31 декабря 2006 года ирландский язык не считался рабочим языком структур ЕС.
Хотя 1 января 2007 года он и стал официальным языком, но до 2021 года он будет применяться с некоторыми оговорками – не все официальные документы будут переведены на ирландский язык. При этом, tert.am даже получил разъяснения от пресс-службы Европейской комиссии, где было указано, что «в результате соглашения с ирландскими властями в настоящее время не все документы переводятся на ирландский язык».
Более того, соглашения об ассоциации Украины, Молдовы и Грузии с ЕС также еще не переведены на ирландский. Следовательно, отсутствие ирландского текста не будет препятствовать подписанию соглашения Армения-ЕС. И как мы уже отметили, соглашение переведено на все остальные 27 официальных языка ЕС.