Բնապահպանական տեսակետ. ինչպե՞ս և ինչո՞ւ սկսվեց պայքար Ամուլսարում ոսկու հանքի դեմ
Ամուլսարում ոսկու արդյունահանման ծրագրին բնապահպանների ընդդիմանալը նորություն չէ: Դեռևս 2010 թվականից ստորագրահավաքներ են իրականացվել, բաց նամակներ են գրվել, բողոքի ակցիաներ են կազմակերպվել, հոդվածներ են գրվել, բացասական կարծիքներ են հնչել քննարկումների ժամանակ, իրենց մտահոգություններն են ներկայացրել գիտական համայնքի ներկայացուցիչները: Ավելին, 2014թ. Գնդեվազ համայնքից, ինչպես նաև բնապահպանական կազմակերպությունների կողմից բողոքներ են ներկայացվել ծրագրին ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերող Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) և Համաշխարհային բանկի մաս կազմող Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) բողոքարկման մեխանիզմներին: 2017թ. այս կառույցը զեկույց հրապարակեց, որում նշված էր, որ ՄՖԿ-ն ռիսկերի գնահատում չի իրականացրել նախնական ներդրման հաստատման ժամանակ, և որ բնապահպանական ու սոցիալական ազդեցությունների առավել մանրամասն գործողությունների պլան էր հարկավոր: ՄՖԿ-ն նաև նշում էր, որ ազդեցությունների գնահատման ժամանակ լիարժեք չեն գնահատվել Ջերմուկ առողջարանային քաղաքի զբոսաշրջության, ինչպես նաև Գնդեվազ համայնքի վրա ծրագրի ազդեցությունները: Նշենք, որ 2017թ. մայիսին ՄՖԿ-ն լքեց այս ծրագիրը: Իսկ ահա ՎԶԵԲ ուղարկված բողոքին բանկը նախնական շրջանում պատասխանեց, որ չի քննի այն, քանի որ բանկը միայն հանքի ուսումնասիրման փուլն է ֆինանսավորել, իսկ երբ ուսումնասիրման փուլն ավարտվեց և սկսվեցին շահագործման նախապատրաստական աշխատանքները նույն բանկի աջակցությամբ, բանկը հրաժարվեց հաղորդակցվել դիմողների հետ:
Այս գործընթացներին զուգահեռ ընթանում են նաև մի քանի դատական գործեր, որոնցից ամենահինը գնդեվազցիների՝ դեռևս 2015թ. Վարչական դատարան ներկայացրած հայցն է, որով վիճարկում են հանքը շահագործել պատրաստվող «Լիդիան Արմենիա» (նախկինում Գեոթիմ) ընկերությանը տրված թույլտվությունները: Վարույթներ են նաև ներկայացվել ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողով, ինչպես նաև Օրհուսի կոնվենցիայի համապատասխանության կոմիտե: Վերջինս քննում է Հայաստանի կողմից Օրհուսի կոնվենցիայի դրույթները պարբերաբար խախտելու հետևանքով Հայաստանի դեմ միջոցներ կիրառելու հարցը:
2016 թվականից ի վեր գործում է նաև առցանց ստորագրահավաք՝ ուղղված կառավարությանը և միջազգային ֆինանսավորողներին: Ստորագրահավաքին միացել է 8000-ից ավել մարդ:
Օրենսդրության բազմակի խախտումներ
Հանրային ճնշումների արդյունքում 2016թ․ Ջերմուկն ի վերջո «Լիդիան Արմենիայի» պատրաստած նոր սոցիալական ազդեցության գնահատականում մասնակիորեն ճանաչվեց ազդակիր համայնք, սակայն Ջերմուկում այդպես էլ հանրային քննարկումներ չիրականացվեցին և ջերմուկցիների կարծիքը հաշվի չառնվեց ընկերությանը թույլտվություններ տալիս: Արդյունքում խախտվեց «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության» (ՇՄԱԳ) մասին ՀՀ օրենքի և Օրհուսի կոնվենցիայի պահանջները: Սակայն սա օրենքի միակ խախտումը չէ:
Բնապահպանները, երկրաբանները, քիմիկոսները տարիներ շարունակ շեշտել են այն հանգամանքը, որ Ամուլսարը գտնվում է այնպիսի ջրային պաշարների հավաքման կետում, որ այստեղ իրականացվող հանքարդյունաբերական ծրագիրը կարող է սպառնալ մակերևութային և ստորգետնյա ջրերին, այդ թվում Արփա և Որոտան գետերին, որոնցից սնվում են Սպանդարյանի և Կեչուտի ջրամբարները, և քանի որ Կեչուտի ջրամբարից սնվում է նաև Սևանա լիճը, ուստի նաև Սևանա լճին: Ընդ որում, Ամուլսարի տակով՝ ջրատար թունելով դեպի Կեչուտի ջրամբար է հոսում տարեկան 4,68 միլիոն խորանարդ մետր ջուր, և դա այն դեպքում, երբ այս թունելը չի շահագործվում: Այսինքն ջրերը գոյանում են Ամուլսարի ընդերքում, և հանքային գործունեության արդյունքում այդ ջրերի աղտոտումը ուղղակիորեն սպառնում է Սևանա լճին: Մինչդեռ «Սևանա լճի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ Սևանա լճի էկոհամակարգի վրա վնասակար ազդեցություն ունեցող ցանկացած տեսակի գործունեություն արգելվում է: Իսկ Կեչուտի և Սպանդարյանի ջրամբարները, Արփա և Որոտան գետերը Սևանա լճի ջրհավաք ավազանում են գտնվում:
Օրենքի խախտումների շարքից է նաև այն, որ Ամուլսարում իրականացվելու են այնպիսի աշխատանքներ, որոնցով վտանգի տակ են դրվում ՀՀ Կարմիր գրքում գրանցված բուսա- և կենդանատեսակներ: Օրինակ, սարի տարածքում հայտնաբերվել է Կարմիր գրքում գրանցված մատնունի ծիրանավոր բուսատեսակը, որի գոյությունը վտանգված է հանքի շահագործման դեպքում: Վտանգված է նաև Կարմիր գրքում գրանցված երկու տեսակի սողունների, ինչպես նաև 18 տեսակի թռչունների, 4 տեսակի կաթնասունների միջավայրը: Բացի այդ, այս տարածքով են անցնում Կարմիր գրքում գրանցված մի շարք կենդանատեսակների՝ հայկական մուֆլոնի, ընձառյուծի, բեզոարյան այծի և այլ կենդանատեսակների միգրացիոն ուղիները, որոնցից շատերը գրանցված են ոչ միայն Հայաստանի, այլև միջազգային Կարմիր ցուցակում: Հանքային գործունեությունը սպառնում է այս տեսակների գոյությանը և խախտում է «Կենդանական աշխարհի մասին» ՀՀ օրենքը, «Բուսական աշխարհի մասին» ՀՀ օրենքը, ինչպես նաև Կենսաբազմազանության մասին և Վայրի ֆլորայի և ֆաունայի պահպանության մասին կոնվենցիաները: Խախտվում է նաև «Ընդերքի մասին» ՀՀ օրենքը, որով արգելվում է ընդերքի առանձին տեղամասերի օգտագործումը, եթե այդ տեղամասում կան «Հայաստանի Հանրապետության կարմիր գրքում գրանցված բույսեր կամ կենդանիների բնակատեղիներ, ինչպես նաև եթե տվյալ տարածքով անցնում են կենդանիների միգրացիոն ուղիներ»:
Վտանգված է Ամուլսարի մշակութային ժառանգությունը
Հանքային գործունեության արդյունքում վտանգվում է նաև Ամուլսարում առկա մշակութային ժառանգությունը, համապատասխանաբար խախտվում են Հողային օրենսգիրքը և Ընդերքի մասին օրենսգիրքը: Նշենք, որ ըստ ՀՀ Պատմամշակութային գիտահետազոտական  կենտրոնի՝ Ամուլսարի տարածքում հայտնաբերվել են բնակատեղիներ, դամբարանադաշտեր և գերեզմանոց: Նշված արժեքները ներկայացվել են Մշակույթի նախարարություն հուշարձանի կարգավիճակ տալու համար: Իսկ հողային օրենսգրքում նշվում է, որ պատմական և մշակութային այլ արժեքներ պարունակող հողերի վրա արգելվում է այդ հողերի նպատակային ու գործառնական նշանակությանը հակասող ցանկացած գործունեություն: ՀՀ Ընդերքի մասին օրենսգրքում ևս արգելք է սահմանված այն տարածքներում, ուր կան գերեզմաններ, բնության, պատմության և մշակույթի հուշարձաններ:
Բնապահպանական չգնահատված ռիսկերը
Սակայն այս և այլ իրավական բացթողումներից զատ կարևոր է նշել ևս երկու հանգամանք, որոնք ևս ծրագրին ընդդիմանալու պատճառ են դարձել. դրանք են՝ գիտական համայնքի գնահատականները ծրագրի բնապահպանական ռիսկերի վերաբերյալ և տարածաշրջանի տնտեսական հեռանկարների՝ այդ թվում զբոսաշրջության և հանքային ջրերի տնտեսական նշանակության անտեսումը:
Տեղական գիտնականները, ովքեր ծանոթ են տեղանքին, և միջազգային գիտնականների մի խումբ, ովքեր ուսումնասիրել են Լիդիանի՝ միջավայրի վրա ծրագրի ազդեցությանը վերաբերող փաստաթղթերը, եզրակացրել են, որ ընկերությունը թերագնահատում է ջրային պաշարներին հասցվող վնասները և հատկապես թթվային դրենաժի հնարավորությունը: Դե իսկ թթվային դրենաժը մի երևույթ է, որն առաջանում է, երբ հանքաքարում առկա սուլֆիդները, շփվելով ջրի և օդի հետ, առաջացնում են ծծմբական թթու, որն էլ թթվայնացնում է վերերկյա և ստորերկրյա ջրերը: Ամուլսարի դեպքում նշեցինք, որ ստորերկրյա ջրերը հոսում են գետեր, ջրամբարներ և հասնում ընդհուպ մինչև Սևան: Ուստի և այս ջրերի թթվայնացման դեպքում կվնասվեն Հայաստանի կարևորագույն ջրային պաշարները:
Գիտնականները նշում են, որ այս ռիսկերը ճիշտ գնահատելու համար ընկերությունը պետք է առավել երկարատև հետազոտություններ աներ, այդ թվում ուսումնասիրելով ոչ միայն հանքաքարը, այլ նաև մետաղներ ու սուլֆիդներ պարունակող մյուս բոլոր ապարները, սակայն չի արել: Ուստի և աղտոտիչների արտազատումը թերագնահատված է: Մինչդեռ Հայաստանում և աշխարհում արդեն իսկ առկա թթվային դրենաժների օրինակները ցույց են տալիս, որ ջրերը թթուներից մաքրելու համար ոչ միայն մեծ գումարներ են պահանջվում, այլև հարյուրամյակներ:
Սակայն ընկերության ուսումնասիրություններում այլ բացթողումներ ևս կան, օրինակ այն, որ ցիանիդով ոսկի կորզելուց հետո մնացորդային հեղուկը ցիանիդից մաքրվելու և թափվելու է Արփա գետը կամ հողեր ոռոգելու համար է օգտագործվելու: Սակայն ընկերությունը չի նշում այն, որ այդ հեղուկում առկա է ոչ միայն ցիանիդ, այլև բազմաթիվ այլ մետաղներ (մկնդեղ, կապար, ցինկ և այլն), որոնք ցիանիդը քայքայող նյութերը չեն մաքրելու: Ուստի այդ մետաղները ևս թափվելու են Արփա կամ ոռոգման արդյունքում ներթափանցելու են հողերը, քանի որ ընկերությունը չի նշում դրանց մաքրման տարբերակներ: Սա ևս ցույց է տալիս, որ ընկերության ներկայացրած ՇՄԱԳ հաշվետվությունը և կից հավելվածները չեն եղել լիարժեք, հավաստի և գիտականորեն հիմնավորված, ինչն էլ խախտում է ՇՄԱԳ-ի մասին ՀՀ օրենքի պահանջները (հոդված 5-ի 2-րդ մասի 4-րդ և հոդված 27-ի 2-րդ մասի 3-րդ կետեր):
Վերջերս միջազգային փորձագետների՝ Ամուլսար կատարած այցելությունից հետո պարզ դարձավ, որ «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը որոշել է հաշվի առնել գիտնականների մտահոգությունները և թթվային դրենաժը մեղմացնելու տարբերակների շուրջ է մտորում։ Սակայն դա նշանակում է, որ նրանք շեղվելու են 2016թ․ ընկերության ներկայացրած և հաստատված ՇՄԱԳ-ից: Իսկ համաձայն ՇՄԱԳ օրենքի (հոդված 21, կետ 2)՝ նախքան արդյունահանումը, ազդեցությունների կառավարման ոլորտում ցանկացած փոփոխության դեպքում պետք է ներկայացվի նոր ՇՄԱԳ և հաստատվի (կամ մերժվի) պետության կողմից: Դե իսկ ռիսկերի կառավարման այն մեթոդները, որոնք Լիդիանը մտորում է կիրառել, գիտնականներն անվանել են արտասովոր և չապացուցված մոտեցումներ, որոնք չեն համապատասխանում միջազգային լավագույն պրակտիկաներին։
Սոցիալ-տնտեսական վտանգները
Ինչ վերաբերում է հանքային գործունեության ազդեցությանը համայնքների սոցիալ-տնտեսական կյանքի վրա, ապա այսօր էլ համայնքները զգում են ծրագրի բացասական ազդեցությունները, և դա այն դեպքում, երբ հանքը դեռ չի շահագործվում, այլ միայն շինարարական աշխատանքներ են իրականացվում: Ավելացել են Ջերմուկ քաղաքում փոշու քանակի ծավալները, մի քանի անգամ վնասվել են Գնդեվազ գյուղի խմելու ջրի խողովակները, հորդառատ անձրևների հետևանքով շինարարական տարածքից աղտոտված ջրերը արտահոսել են Արփա գետ, ինչի արդյունքում վնասներ է կրել մոտակա ձկնաբուծարանը: Ավելին, հանքավայրի շահագործումը դեռ չսկսած՝ ընկերության գործունեությունն արդեն իսկ հանգեցրել է առողջական նպատակներով տուրիստական հոսքերի կրճատման, որի հետևանքով առաջացած տնտեսական վնասները որևէ կերպ գնահատված չեն։
Ամուլսարում հանքավայրի գործարկման արդյունքում առաջացող պայթյունների, սեյսմիկ տատանումների դեպքում վտանգվում են նաև Ջերմուկի հազվագյուտ հանքային ջրերի աղբյուրները, ինչը բացասապես կանդրադառնա ինչպես Ջերմուկ հանքային ջրերի բրենդի, այնպես էլ Ջերմուկի՝ որպես առողջարանային քաղաք, համբավի վրա: Սակայն ո՛չ ընկերությունը, և ո՛չ էլ պետությունը չեն կրում պատասխանատվություն ջերմուկցիների և Ջերմուկում գործող տնտեսվարող սուբյեկտների կրած վնասների համար: Այդ վնասները նաև գնահատված չեն Ամուլսարի ծրագրում և հանրային քննարկման չեն դրվել Ջերմուկի բնակիչների հետ: Այս բացթողումը նշված է նաև ՄՖԿ օմբուդսմենի զեկույցում: Գնահատված չեն նաև տնտեսական այն կորուստները, որոնք կկրեն Արփա գետից օգտվող գյուղացիական տնտեսությունները, ներառյալ գինարտադրությամբ զբաղվող և Հայաստանը նաև Արենիով ճանաչելի դարձնող ձեռնարկատերերը գետի աղտոտման պարագայում:
Այս և այլ երկարաժամկետ ռիսկերի ու թանկարժեք կորուստների պարզ համեմատությունը ծրագրի 10 տարվա վճարվելիք հարկերի (տարեկան 40-50 միլիոն դոլար հարկ) և այդ ընթացքում ստեղծած 700 աշխատատեղերի հետ՝ գալիս է ապացուցելու այս անհեռանկարային և վնասակար ծրագրի անթույլատրելիությունը, ինչն էլ հենց մղել է տեղացիներին և բնապահպաններին դուրս գալ պայքարի հանուն Ամուլսարի, Ջերմուկի, Կեչուտի, Գնդեվազի և ՀՀ կարևորագույն ջրերի փրկության:

Бунт экологов против программы добычи золота в Амулсаре – не новость. Еще с 2010 года проводились сборы подписей, писались открытые письма, организовывались акции протеста, публиковались статьи, в ходе дискуссий звучали отрицательные мнения, о своих опасениях говорили представители научного сообщества. Более того, в 2014 году муниципалитет Гндеваз, а также природоохранные организации подали жалобы в Офис рассмотрения жалоб Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) и Международной финансовой корпорации (МФК), входящей в структуру Всемирного банка. В 2017 году это учреждение опубликовало доклад, в котором указывалось: при утверждении предварительной инвестиции МФК не проводила оценку рисков, и требуется наиболее детальная программа действий по экологическим и социальным воздействиям. МФК также отметила, что при оценке воздействий в полной мере не были оценены воздействия программы на туризм в курортном городе Джермук, а также на муниципалитет Гндеваз. Отметим, что в мае 2017 года МФК покинула эту программу. А вот на жалобу, направленную ЕБРР, банк на начальном этапе ответил, что не станет рассматривать эту жалобу, поскольку финансировал только стадию изучения месторождения, а когда стадия изучения завершилась и начались подготовительные работы по эксплуатации – при содействии того же банка, банк отказался от общения с заявителями.
Параллельно этим процессам рассматривается несколько судебных дел, самое старое из котороых возбуждено по иску жителей Гндеваза, поданному в Административный суд в 2015 году, которым оспариваются разрешения, выданные компании «Лидиан Армения» (в прошлом – Геотим), собирающейся эксплуатировать месторождение. Иски поданы и в Европейскую экономическую комиссию ООН, а также в Комитет соответствия Орхусской конвенции. В настоящее время Комитет рассматривает вопрос применения мер против Армении в связи с регулярными нарушениями Арменией положений Орхусской конвенции.
С 2016 года действует онлайн-петиция, адресованная правительству и международным спонсорам. Петицию подписали более 8000 человек.
Многократные нарушения законодательства
В результате общественного давления в 2016 году, в новой оценке социального воздействия, подготовленной компанией «Лидиан Армения», Джермук, наконец, был признан пострадавшей общиной, однако общественные обсуждения в Джермуке так и не были проведены, и при выдаче компании разрешений мнения джермукцев никто не спросил. В результате были нарушены требования Закона РА «Об оценке и экспертизе воздействия на окружающую среду» (ОВОС) и Орхусской конвенции.
Экологи, геологи, химики годами указывали, что Амулсар расположен на точке сбора водных ресурсов, и осуществляемая здесь программа добычи ископаемых может угрожать подземным и поверхностным водам, в том числе рекам Арпа и Воротан, от которых питаются Спандарянское и Кечутское водохранилища, а поскольку Кечутское водохранилище питает озеро Севан, следовательно – и Севану. Причем по водному тоннелю под Амулсаром в Кечутское водохранилище ежегодно стекает 4,68 миллионов кубометров воды, и это в том случае, когда тоннель этот не эксплуатируется. То есть воды образуются в недрах Амулсара, и в результате рудниковой деятельности загрязнение этих вод напрямую угрожает озеру Севан. Тогда как, согласно Закону РА «Об озере Севан», запрещается любая деятельность, оказывающая вредное воздействие на экосистему Севана. А Кечутское и Спандарянское водохранилища, реки Арпа и Воротан расположены в водосборном бассейне озера Севан.
Еще одно нарушение закона – в Амулсаре будут проводиться работы, ставящие под угрозу растительные и животные виды, занесенные в Красную книгу РА. К примеру, на горной территории обнаружено растение лапчатка порфировая, занесенная в Красную книгу, существование которой в случае эксплуатации рудника окажется под угрозой. Также под угрозой окажется среда двух видов пресмыкающихся, 18 видов птиц, 4 видов млекопитающих. Кроме того, по этой территории проходят пути миграции ряда животных видов: армянского муфлона, леопарда, безоарового козла и др., многие из которых зарегистрированы не только в Красной книге Армении, но и в международном Красном списке. Рудниковая деятельность ставит под угрозу существование этих видов и нарушает Закон РА «О животном мире», Закона РА «О растительном мире», а также конвенции О биоразнообразии и Об охране дикой флоры и фауны. Нарушается и Закон РА «О недрах», которым запрещается использование отдельных участков недр, если на этом участке есть «растения или места обитания животных, зарегистрированных в Красной книге Республики Армения, а также если по данной территории проходят пути миграции животных».
По угрозой культурное наследие Амулсара
В результате рудниковой деятельности ставится под угрозу и культурное наследие, имеющееся в Амулсаре, соответственно нарушаются Земельный кодекс и Кодекс о недрах. Отметим, что согласно Историко-культурному научно-исследовательскому центру, на территории Амулсара обнаружены поселения, места захоронений и кладбище. Указанные ценности были представлены в Министерство культуры для предоставления им статуса памятника. А в Земельном кодексе указывается, что на землях, содержащих исторические и иные культурные ценности, запрещается любая деятельность, противоречащая целевому и функциональному назначению этих земель. В Кодексе о недрах также установлен запрет в связи с территориями, на которых расположены кладбища, памятники природы, истории и культуры.
Неоцененные экологические риски
Однако, помимо этих и иных правовых упущений, важно отметить еще два обстоятельства, которые также стали причиной протеста против программы: оценки научного сообщества по экологическим рискам программы и пренебрежение экономическими перспективами региона, в том числе экономическим значением туризма и минеральных вод.
Местные ученые, знакомые с местностью, и группа международных ученых, изучивших документы компании «Лидиан» о воздействии программы на среду, заключили, то компания недооценивает ущерб, наносимый водным ресурсам, в особенности, возможность кислотного дренажа. Ну, а кислотный дренаж – это явление, возникающее, когда при соприкосновении сульфидов, присутствующих в руде, с водой и воздухом образуется серная кислота, которая и окисляет наземные и подземные воды. В случае с Амулсаром мы отметили, что подземные воды стекают в реки, водохранилища и достигают вплоть до Севана. Следовательно, при окислении этих вод будут повреждены важнейшие водные ресурсы Армении.
Ученые отмечают, что для правильной оценки этих рисков компания должна была провести максимально долгие исследования, причем изучая не только руду, но и все остальные породы, содержащие металлы и сульфиды, чего, однако, не сделала. Поэтому высвобождение загрязнителей и было недооценено. В то же время, примеры уже существующих в Армении и в мире кислотных дренажей показывают, что для очистки вод от кислот требуются не только огромные суммы, но и столетия работ.
В исследованиях компании есть и другие упущения, к примеру, то, что после добычи золота с помощью цианида остаточная жидкость будет очищаться от цианида и стекать в реку Арпа либо использоваться для орошения земель. Однако компания не указывает, что в этой жидкости присутствует не только цианид, но и множество других металлов (мышьяк, свинец, цинк и пр.), которые не будут удалены веществом, разрушающим цианид. Следовательно, эти металлы будут попадать в реку Арпа или проникать в почвы при орошении, поскольку компания не указывает вариантов их очистки. Это также показывает, что отчет ОВОС, представленный компанией, и приложения к нему не были полноценными, достоверными и научно обоснованными, что нарушает требования Закона РА об ОВОС (пункт 4 части 2 статьи 5 и пункт 3 части 2 статьи 27).
После недавнего визита международных экспертов в Амулсар выяснилось, что компания «Лидиан Армения» решила принять во внимание опасения ученых и размышляет над вариантами смягчения кислотного дренажа. Однако это означает, что они отклонятся от отчета ОВОС, принятого и утвержденного в 2016 году. А согласно закону об ОВОС (пункт 2 статьи 21), в случае любого изменения в сфере управления воздействиями до начала добычи следует представить новый ОВОС, который будет утвержден (или отклонен) государством. А методы управления рисками, которые «Лидиан» намерена применить, ученые расценили как необычные и недоказанные подходы, несоответствующие лучшим международным практикам.
Социально-экономические угрозы
Что же касается воздействия рудниковой деятельности на социально-экономическую жизнь общин, то общины и сегодня ощущают негативное воздействие этой программы, и это в том случае, когда рудник еще не эксплуатируется, лишь проводятся строительные работы. В городе Джермуке увеличились объемы пыли, несколько раз были повреждены трубопроводы питьевой воды в Гндевазе, проливные дожди способствовали стоку загрязненных вод с территории строительства в реку Арка, что нанесло ущерб рыбному хозяйству, расположенному неподалеку. Более того, эксплуатация месторождения еще не началась, а деятельность компании уже привела к сокращению потока туристов, приезжающих сюда в оздоровительных целях. Отметим, что экономический ущерб, нанесенный этим сокращением, не был оценен.
Взрывы, сейсмические колебания, возникающие в результате эксплуатации месторождения в Амулсаре, ставят под угрозу и источники редких минеральных вод в Джермуке, что негативно отразится как на бренде минеральных вод «Джермук», так и на репутации Джермука как города-курорта. Однако ни компания, ни государство не несут ответственности за ущерб, нанесенный джермукцам и хозяйствующим субъектам, действующим в городе. Ущерб этот не оценен и в программе Амулсара и не обсужден с жителями Джермука. Об этом упущении сказано в докладе омбудсмена МФК. Не оценены и экономические убытки, которые понесут при загрязнении реки Арпа фермерские хозяйства, использующие воду из реки, включая предпринимателей, занимающихся виноделием, прославивших Армению винами «Арени».
Простое сравнение этих и других долгосрочных рисков и дорогостоящих убытков с налогами, уплачиваемыми компанией в течение 10 лет (40-50 миллионов долларов в год), и созданными за этот период 700 рабочими местами доказывает недопустимость этой бесперспективной и вредной программы, что и побудило экологов и местных жителей выйти на борьбу ради спасения Амулсара, Джермука, Кечута, Гндеваза и важнейших вод РА.