102-րդ ռազմակայանի ծառայողները խախտել են միջպետական համաձայնագիրը
Հուլիսի 17-ին Հայաստանում տեղակայված ռուսաստանյան (102-րդ) ռազմական կայանի ստորաբաժանումները զորավարժություներ են իրականացրել Շիրակի մարզի Փանիկ գյուղի տարածքում՝ հրաձգության ձայներով անհանգստացնելով գյուղի բնակիչներին:
Դրան հաջորդեց քաղաքացիների դժգոհության ալիքը, և արդյունքում ռազմական կայանի հրամանատարի տեղակալը ներողություն խնդրեց Շիրակի մարզպետից: Փորձենք հասկանալ, թե արդյոք սա միայն բնակիչների անհանգստության հարցն է, թե՞ առկա է նաև օրենքի խախտում:
Համաձայնագրերը
Այսպիսով, «Հայաստանի Հանրապետությունում ռուսաստանյան ռազմակայանի զինծառայողների կողմից զենք կիրառելու մասին» 1997 թվականի համաձայնագրի 2-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ ռազմակայանի զինծառայողներին, ռազմակայանի տեղաբաշխման կետերի տարածքներից դուրս, զենք կարող է տրվել՝ «որպես ծայրահեղ միջոց»: Ընդ որում, այդ զենքը զինծառայողները կարող են պահել, կրել և կիրառել բացառապես պաշտպանական նպատակներով (ռազմաբազայի գույքը, զենքը, ծառայողներին ու ծառայողների ընտանիքի անդամներին պաշտպանելու համար):
Ըստ նշված համաձայնագրի, ինչպես նաև ըստ «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի մասին» 1995թ. պայմանագրի` զենքը կարող է օգտագործվել ռազմակայանի տարածքներում, այդ թվում ռազմակայանին հատկացված հրաձգարաններում (որպես հրաձգարան օգտագործվող տարածքներում):
Մասնավորապես, այդ պայմանագրի 15-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ «Ռուսաստանյան ռազմակայանի զինվորական կազմավորումների մարտական պատրաստությունն իրականացվում է ռազմակայանին հատկացված տարածքում: Հատկացված տարածքների սահմաններից դուրս մարտական պատրաստությունն իրականացվում է ըստ Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության և Ռուսաստանյան Դաշնության Պաշտպանության նախարարության միջև ամեն տարի համաձայնեցվող պլանների:»: Այնինչ, Փանիկ գյուղը հատկացված չէ (և ոչ էլ կարող է հատկացված լինել) ռուսաստանյան ռազմակայանին, իսկ գյուղի ներսում զորավարժությունների իրականացումը չի կարող համաձայնեցված լինել Հայաստանի ՊՆ-ի հետ:
Այսպիսով, 102-րդ ռազմակայանի զինծառայողների կողմից Փանիկ գյուղում զենք կրելը և, առավելևս, այն կիրառելը, ակնհայտորեն հակասում է հայ-ռուսական միջպետական պայմանագրերին:
Առավել աղմկահարույց խախտումները
Սա առաջին տհաճ միջադեպը չէ, որ ծագում է Հայաստանում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմակայանի ծառայողների հետ: Մի կողմ թողնելով այն, թե ինչու են մշտապես նմանատիպ խնդիրներ ծագում ռուսական ռազմակայանի հետ, այլ ոչ թե Հայաստանի զինված ուժերի հետ, հիշեցնենք վերջին տարիներին տեղի ունեցած առավել աղմկահարույց դեպքերի քննության ընթացքը:
Այսպիսով, 2015 թվականի հունվարին ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի զինծառայող Վալերի Պերմյակովի փախուստի ժամանակ (Ավետիսյանների ընտանիքի սպանությունից հետո) ՌԴ զինծառայողները պայմանագրերի խախտմամբ՝ հրազենի կիրառմամբ իրականացնում էին որոնողական աշխատանքներ և կրկին պայմանագրերի խախտմամբ ձերբակալեցին Պերմյակովին՝ վերջինիս չփոխանցելով Հայաստանի ոստիկանությանը: Ավելին, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված պայմանագրերի խախտումների համար որևէ մեկը պատասխանատվություն չկրեց: Այդ թվում՝ քննության առարկա չդարձավ այն, որ 102-րդ ռազմակայանից Վալերի Պերմյակովի զենքով փախուստի մասին, ի հեճուկս պայմանագրերի պահանջի, Հայաստանի ոստիկանությունը տեղեկացվեց միայն փախուստի մասին հայտնի դառնալուց 7 ժամ հետո, երբ Ավետիսյանների ընտանիքն արդեն սպանված էր:
Երբ 2013 թվականի ապրիլի 7-ին Վահրամաբերդ գյուղից երկու երեխաներ մահացան ռուսաստանյան ռազմակայանի պոլիգոնում ականի պաթյունի արդյունքում, ռուսական կողմում իրականացված քննության արդյունքում այդպես էլ մեղավորներին «չգտան», ու որևէ մեկը պատասխանատվություն չկրեց հրաձգարանում մարտական ական թողնելու և հրաձգարանի մուտքը համապատասխան նշաններով չկահավորելու համար:

On July 17, subdivisions of the Russian (102nd) military base deployed in Armenia conducted military exercises in the area of Panik village of Shirak province, disturbing the villagers with sounds of gunfire.
This was followed by a wave of discontent among the citizens, and as a result, the deputy commander of the military base apologized to the governor of Shirak province. Let’s try to understand whether this is only a matter of disturbing the residents or there is also a violation of the law.
The agreements
Thus, Article 2 of the 1997 Agreement on the Use of Weapons by the Russian Military Base Officers in the Republic of Armenia stipulates that military personnel can be given weapons outside of the base deployment units “as an extreme measure”. Moreover, military officers can keep, carry and use the weapon only for defense purposes (to protect the property of the military base, the weapons, the servicemen and their family members).
According to the above mentioned agreement, as well as the 1995 Agreement on the Russian Military Base in the Territory of the Republic of Armenia, the weapons can be used in the area of the military base, including the firing grounds allocated to the military base (areas used as firing grounds).
Particularly, Article 15 of the Agreement stipulates that “Combat readiness training of the military units of the Russian military base shall be implemented in the territory allocated to the military base. Combat training outside of the allocated areas is carried out according to plans agreed each year between the Ministries of Defense of the Republic of Armenia and the Russian Federation.” However, Panik village has not been allocated (and it could it not allocated) to the Russian military base, and the military exercises in the village could not have been agreed with the RA Ministry of Defense.
Thus, carrying weapons and, moreover, using them by the officers of the 102nd military base obviously contradicts the Armenian-Russian intergovernmental agreements.
The most scandalous violations
Leaving aside the question why such problems arise with the Russian military base and not with the Armenian armed forces, let us recall the process of investigation of the most recent scandals in recent years.
Thus, in January 2015, during the escape of serviceman of the Russian 102nd military base Valery Permyakov (after the Avetisyans’ family murder), Russian servicemen carried out search operations with firearms (thus, violating the conditions of the contract), and again arrested Permyakov violating the agreements, as they did not transfer him to the Armenian police. Moreover, no one was held accountable for violations of the agreements signed between Armenia and Russia.
When two children from Vahramaberd village died on April 7, 2013 as a result of a mine explosion at a Russian military base firing ground, the Russian side “did not identify” anyone guilty of the incident as a result of the investigation, and no one was held accountable for leaving combat mines at the firing ground and not installing proper signs at the entrance.