102-րդ ռազմակայանի ծառայողները խախտել են միջպետական համաձայնագիրը
Հուլիսի 17-ին Հայաստանում տեղակայված ռուսաստանյան (102-րդ) ռազմական կայանի ստորաբաժանումները զորավարժություներ են իրականացրել Շիրակի մարզի Փանիկ գյուղի տարածքում՝ հրաձգության ձայներով անհանգստացնելով գյուղի բնակիչներին:
Դրան հաջորդեց քաղաքացիների դժգոհության ալիքը, և արդյունքում ռազմական կայանի հրամանատարի տեղակալը ներողություն խնդրեց Շիրակի մարզպետից: Փորձենք հասկանալ, թե արդյոք սա միայն բնակիչների անհանգստության հարցն է, թե՞ առկա է նաև օրենքի խախտում:
Համաձայնագրերը
Այսպիսով, «Հայաստանի Հանրապետությունում ռուսաստանյան ռազմակայանի զինծառայողների կողմից զենք կիրառելու մասին» 1997 թվականի համաձայնագրի 2-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ ռազմակայանի զինծառայողներին, ռազմակայանի տեղաբաշխման կետերի տարածքներից դուրս, զենք կարող է տրվել՝ «որպես ծայրահեղ միջոց»: Ընդ որում, այդ զենքը զինծառայողները կարող են պահել, կրել և կիրառել բացառապես պաշտպանական նպատակներով (ռազմաբազայի գույքը, զենքը, ծառայողներին ու ծառայողների ընտանիքի անդամներին պաշտպանելու համար):
Ըստ նշված համաձայնագրի, ինչպես նաև ըստ «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի մասին» 1995թ. պայմանագրի` զենքը կարող է օգտագործվել ռազմակայանի տարածքներում, այդ թվում ռազմակայանին հատկացված հրաձգարաններում (որպես հրաձգարան օգտագործվող տարածքներում):
Մասնավորապես, այդ պայմանագրի 15-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ «Ռուսաստանյան ռազմակայանի զինվորական կազմավորումների մարտական պատրաստությունն իրականացվում է ռազմակայանին հատկացված տարածքում: Հատկացված տարածքների սահմաններից դուրս մարտական պատրաստությունն իրականացվում է ըստ Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության և Ռուսաստանյան Դաշնության Պաշտպանության նախարարության միջև ամեն տարի համաձայնեցվող պլանների:»: Այնինչ, Փանիկ գյուղը հատկացված չէ (և ոչ էլ կարող է հատկացված լինել) ռուսաստանյան ռազմակայանին, իսկ գյուղի ներսում զորավարժությունների իրականացումը չի կարող համաձայնեցված լինել Հայաստանի ՊՆ-ի հետ:
Այսպիսով, 102-րդ ռազմակայանի զինծառայողների կողմից Փանիկ գյուղում զենք կրելը և, առավելևս, այն կիրառելը, ակնհայտորեն հակասում է հայ-ռուսական միջպետական պայմանագրերին:
Առավել աղմկահարույց խախտումները
Սա առաջին տհաճ միջադեպը չէ, որ ծագում է Հայաստանում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմակայանի ծառայողների հետ: Մի կողմ թողնելով այն, թե ինչու են մշտապես նմանատիպ խնդիրներ ծագում ռուսական ռազմակայանի հետ, այլ ոչ թե Հայաստանի զինված ուժերի հետ, հիշեցնենք վերջին տարիներին տեղի ունեցած առավել աղմկահարույց դեպքերի քննության ընթացքը:
Այսպիսով, 2015 թվականի հունվարին ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի զինծառայող Վալերի Պերմյակովի փախուստի ժամանակ (Ավետիսյանների ընտանիքի սպանությունից հետո) ՌԴ զինծառայողները պայմանագրերի խախտմամբ՝ հրազենի կիրառմամբ իրականացնում էին որոնողական աշխատանքներ և կրկին պայմանագրերի խախտմամբ ձերբակալեցին Պերմյակովին՝ վերջինիս չփոխանցելով Հայաստանի ոստիկանությանը: Ավելին, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված պայմանագրերի խախտումների համար որևէ մեկը պատասխանատվություն չկրեց: Այդ թվում՝ քննության առարկա չդարձավ այն, որ 102-րդ ռազմակայանից Վալերի Պերմյակովի զենքով փախուստի մասին, ի հեճուկս պայմանագրերի պահանջի, Հայաստանի ոստիկանությունը տեղեկացվեց միայն փախուստի մասին հայտնի դառնալուց 7 ժամ հետո, երբ Ավետիսյանների ընտանիքն արդեն սպանված էր:
Երբ 2013 թվականի ապրիլի 7-ին Վահրամաբերդ գյուղից երկու երեխաներ մահացան ռուսաստանյան ռազմակայանի պոլիգոնում ականի պաթյունի արդյունքում, ռուսական կողմում իրականացված քննության արդյունքում այդպես էլ մեղավորներին «չգտան», ու որևէ մեկը պատասխանատվություն չկրեց հրաձգարանում մարտական ական թողնելու և հրաձգարանի մուտքը համապատասխան նշաններով չկահավորելու համար:

17 июля подразделения российской (102-й) военной базы, дислоцированной в Армении, провели военные учения на территории села Паник Ширакской области, обескуражив местное население стрельбой.
За этим последовала волна недовольств граждан, в результате заместитель командира военной базы принес свои извинения губернатору Ширака. Попытаемся понять, сводится ли все к вопросу о беспокойстве населения, или здесь произошло и нарушение закона.
Соглашения
Так, статья 3 Соглашения от 1997 года «О применении оружия военнослужащими российской военной базы в Республике Армения» устанавливает, что военнослужащим военной базы вне пунктов распределения базы оружие может выдаваться «как крайняя мера». Причем оружие это военнослужащие могут хранить, носить и применять исключительно в защитных целях (для защиты имущества, оружия военной базы, служащий и членов их семей).
Согласно указанному соглашению, а также договору от 1995 года «О российской военной базе на территории Республики Армения», оружие может использоваться на территориях военной базы, в том числе на стрельбищах, выделенных военной базе (на территориях, используемых под стрельбище.
В частности, статья 15 этого договора гласит, то «Боевая подготовка воинских формирований российской военной базы осуществляется на выделенных базе территориях. За пределами выделенных территорий боевая подготовка осуществляется по планам, которые ежегодно согласовываются между Министерством обороны Российской Федерации и Министерством обороны Республики Армения». Тогда как село Паник не выделено (и не может быть выделено) российской военной базе, а проведение учений внутри села не может быть согласовано с МО Армении.
Таким образом, ношение и, тем более, применение оружия военнослужащими 102-й военной базы в селе Паник явно противоречит армяно-российским межгосударственным договорам.
Наиболее вопиющие нарушения
Это уже не первый неприятный инцидент, связанный со служащими российской военной базы, дислоцированной в Армении. Отбросив в сторону вопрос о том, почему подобные проблемы всегда возникают с российской военной базой, а не с вооруженными силами Армении, напомним о процессе расследования наиболее громких происшествий за последние годы.
Так, в январе 2015 года, во время побега военнослужащего 102-й российской военной базы Валерия Пермякова (после убийства семьи Аветисянов) российские военнослужащие, проводили поисковые работы с применением огнестрельного оружия в нарушение договоров, и опять-таки в нарушение договоров задержали Пермякова, не передав его полиции Армении. Более того, за нарушение договоров, подписанных между Арменией и Россией, никто не был привлечен к ответственности. В том числе, предметом расследования не стал и вопрос о том, что, вопреки требованиям договоров, о побеге Валерия Пермякова с 102-й военной базы с оружием в руках полиции Армении стало известно только через 7 часов после того, как стало известно о побеге, когда семья Аветисянов уже была убита.
Когда 7 апреля 2013 года двое детей из села Ваграмаберд погибли от разрыва мины на российском полигоне, расследование, проведенное российской стороной, виновных так и «не выявило», и никто не понес ответственность за то, что на стрельбище осталась боевая мина, а вход в стрельбище не был обозначен соответствующими знаками.