Խախտում առանց պատժի. ինչպե՞ս է Հայաստանում գործում գենդերային հավասարության իրավունքը
Գենդերային հավասարությունը, որպես հիմնարար սկզբունք, մարդու իրավունքների անբաժանելի մասն է և հանդիսանում է ժողովրդավարական պետության հիմնարար հատկանիշներից մեկը:
Հայաստանը, անկախությունից ի վեր, ստորագրել և միացել է բազմաթիվ միջազգային պայմանագրերի ու կոնվենցիաների, որոնք պահանջում են ապահովել կանանց և տղամարդկանց իրավունքների հավասարությունը:
Բացի դա, Հայաստանը 2013 թ. մայիսի 20-ին ընդունել է «Կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքների և հավասար հնարավորությունների ապահովման մասին» ՀՀ օրենքը, իսկ ՀՀ Սահմանադրությամբ, Քրեական և Աշխատանքային օրենսգրքերով ամրագրված են դրույթներ, որոնք ևս արգելում են սեռերի միջև խտրականությունը:
«Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիա» ՀԿ «Կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքների և հավասար հնարավորությունների ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի վերաբերյալ հետազոտության համաձայն, սակայն, սեռով պայմանավորված խտրականության արգելքները բավարար նախապայման չեն այդպիսի վարքագիծը բացառելու համար:
Ուսումնասիրության մեջ, մասնավորապես, նշվում է, որ գենդերային խտրականությունը կարող է տարբեր հետևանքներ ունենալ այդպիսի վարքագիծ դրսևորողի համար: ԵԽ Նախարարների կոմիտեի «Սեռի հիմքով խտրականության դեմ իրավական պաշտպանության մասին» թիվ R(85)2 հանձնարարականի V կետի համաձայն, գենդերային խտրականության հետ կապված հարաբերությունները կարգավորող օրենսդրությունը պետք է պարունակի այնպիսի իրավական պաշտպանության միջոցներ և սանկցիաներ, որոնք արդյունավետ են խտրականության դեմ պայքարի համար:
Խոսքը, ըստ այդմն, գնում է խտրականությունը կանխարգելող որոշումների և այդպիսի որոշումները չկատարելու դեպքում նախատեսված վարչական և անհրաժեշտության դեպքում՝ քրեական սանկցիաների մասին:
ՀՀ օրենսդրությունը, սակայն, ի դեմս, «Կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքների և հավասար հնարավորությունների ապահովման մասին» օրենքի, նման խտրականության արգելքը խախտելու համար միջոցներ կամ սանկցիաներ չի սահմանում:
Բացի դա, ՀՀ քրեական օրենսգիրքը, ՀՀ վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգիրքը, ՀՀ աշխատանքային օրենսգիրքը և ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքը, ըստ սույն ուսումնասիրության, նույնպես գենդերային խտրականության որևէ դրսևորման համար որևէ քրեական պատիժ, վարչական տուգանք կամ պատասխանատվության այլ միջոց (օրինակ, նյութական կամ ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում, լիցենզիայի կասեցում և այլն) չեն սահմանում:
ՀՀ օրենսդրական ակտերում սեռի հիմքով խտրականության վերաբերյալ նորմերը վերաբերում են խտրականության բացառման օրենսդրական արգելքին, որոնք կրում են ընդհանուր բնույթ և երբեմն հանդիսանում են իրավունքի սկզբունքի (օրենքի առջև բոլորի հավասարության, գործի քննության ընթացքում կողմերի հավասարության և այլն) դրսևորում: Գենդերային խտրականության դրսևորումների դեպքում կիրառվող պատասխանատվության միջոցներն իրավական կարգավորման ենթարկված չեն:
Ստացվում է, որ Հայաստանում ստեղծված է մի իրավիճակ, երբ մի կողմից կան գենդերային խտրականությունն արգելող օրենքներ, սակայն չկան այդ արգեքը խախտելու համար սահմանված սանկցիաներ, ինչի արդյունքում գենդերային խտրականությունն արգելող նորմերը կրում են ընդամենը դեկլարատիվ բնույթ:
Միջազգային փորձի ուսումնասիրությունը, սակայն, ցույց է տալիս, որ բազմաթիվ երկրներում գենդերային խտրականության արգելքը խախտելու համար նախատասված է պատասխանատվություն, իսկ առավել ընդունված պատասխանատվության միջոցներն են նյութական և ոչ նյութական վնասի փոխհատուցումը (Ավստրիա, Բելգիա, Չեխիա, Դանիա, Էստոնիա, Լատվիա, Ֆրանսիա, Իտալիա և այլն), ինչպես նաև տուգանքներն ու վարչական պատասխանատվության միջոցները (Նորվեգիա, Լեհաստան, Ռումինիա, Սլովակիա, Չեխիա և այլն):
«Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիա» ՀԿ ուսումնասիրության հեղինակները, ըստ այդմ, առաջարկում են ՀՀ համապատասխան օրենսդրական ակտերում սահմանել քրեական, վարչական և նյութական պատասխանատվության միջոցներ՝ գենդերային խտրականություն դրսևորելու դեպքերի համար:
Այս հրապարակումը պատրաստվել է Եվրոպական միության և «Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստան» կազմակերպության ֆինանսական աջակցությամբ։ Հրապարակման բովանդակությունն արտահայտում է միայն «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» տեսակետը, այլ ոչ Եվրոպական միության և «Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստան» կազմակերպության դիրքորոշումը

Gender equality, as a fundamental principle, is an integral part of human rights and is one of the fundamental characteristics of a democratic state.
Since declaring independence, Armenia has signed and joined numerous international treaties and conventions requiring equality between women and men.
In addition, on May 20, 2011, the RA Law on Equal Rights and Equal Opportunities for Men and Women was adopted, and the RA Constitution, the Criminal Code and Labor Code contain provisions that prohibit discrimination between sexes.
According to the research conducted by the “Coalition to Stop Violence Against Women” NGO regarding the Law on Equal Rights and Equal Opportunities for Men and Women, however, bans on gender-based discrimination are not sufficient preconditions for excluding such behavior.
In particular, the study claims that gender discrimination may have different consequences for a person displaying such behavior. According to Paragraph V of Recommendation R (85) 2 of the Council of Europe Committee of Ministers on Legal Protection against Sex Discrimination, the legislation governing gender-related discrimination should include legal remedies and sanctions that are effective in dealing with discrimination.
This refers to decisions preventing discrimination, and administrative and, if necessary, criminal sanctions for failure to meet such decisions.
However, on behalf of the Law on Equal Rights and Equal Opportunities for Women and Men, the RA legislation does not define measures or sanctions for violating the ban on discrimination.
In addition, according to this study, the RA Criminal Code, the RA Administrative Code, the RA Labor Code and the RA Civil Code also have no criminal penalties, administrative penalties or other liability (e.g. compensation for material or non-pecuniary damage, license suspension, etc.) for any manifestation of gender discrimination.
The norms on gender-based discrimination in the RA legislation refer to the legislative ban on exclusion of discrimination, and have a general character and are sometimes a manifestation of the principle of the right (equality before the law, equality of the parties during the investigation of cases, etc.). Accountability measures applied in case of manifestations of gender discrimination are not subject to legal regulation.
It turns out that we have a situation in Armenia when there are laws prohibiting gender discrimination, but there are no sanctions for violations of the ban, as a result of which the norms prohibiting gender discrimination are merely declarative.
Nevertheless, the study of international experience shows that in many countries, liability for violation of the ban on gender discrimination is envisaged, and the most acceptable means of liability are compensation for material and non-pecuniary damage (Austria, Belgium, Czech Republic, Denmark, Estonia, Latvia, France, Italy etc.), as well as penalties and administrative sanctions (Norway, Poland, Romania, Slovakia, Czech Republic, etc.).
The authors of the research by the “Coalition to Stop Violence against Women” NGO propose criminal, administrative and material sanctions in the relevant legislative acts of the Republic of Armenia for the cases of gender discrimination.
This publication was prepared with the financial support of the European Union and Open Society Foundations – Armenia. The content of the publication reflects the viewpoint of “Union of Informed Citizens” only, and does not reflect the position of the European Union and Open Society Foundations – Armenia.