ՀԱՊԿ անդամները չեն շնորհավորել Հայաստանին
Արդեն մի քանի օր է հայկական և ռուսական լրատվամիջոցները վերլուծում են, թե ինչու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը չի շնորհավորել «Իմ քայլը» դաշինքին և Նիկոլ Փաշինյանին` ՀՀ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում տարած հաղթանակի առթիվ, սակայն միայն ՌԴ-ն չէ, որ չի շնորհավորել Հայաստանին, այլ նաև Բելառուսը և Ղազախստանը։
Շնորհավորանքներ
Ընդունված միջազգային դիվանագիտական նորմերի համաձայն, «Իմ քայլն» ու Նիկոլ Փաշինյանն արդեն ստացել են բազմաթիվ շնորհավորանքներ։ Շնորհավորական ուղերձներ են հղել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, ԱՄՆ պետդեպարտամենտը, Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը, Վրաստանի նախագահը, ինչպես նաև ԵՄ ընդլայնման և հարևանության հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը և Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների պատասխանատու Ֆեդերիկա Մոգերինին։ Ընդ որում, Անգելա Մերկելի շնորհավորական տեքստում ասվում է նաև հետևյալը․ «Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունը մեծ հետաքրքրությամբ հետևել է այս տարի Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած խաղաղ իշխանափոխությանը։ Մենք ցանկանում ենք այսուհետ ևս մեր աջակցությունը հայտնել Հայաստանի Հանրապետությունում բարեփոխումների իրականացմանը և վերահաստատել Երևան կատարած իմ այցի շրջանակներում ձեռք բերված համաձայնությունը՝ մեր հարաբերությունների խորացման վերաբերյալ»։
Արևմտյան առաջնորդներից ստացված շնորհավորանքների ֆոնին առավել տարօրինակ է թվում այն, որ ոչ միայն ՌԴ, այլ նաև Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահները դեռևս չեն շնորհավորել իրենց հետ նույն տնտեսական և անվտանգության միությունում ներառված պետությանը։
Զախարովայի արձագանքը
Դեկտեմբերի 13-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, անդրադառնալով ընտրություններին, նշել էր, որ տրամադրված են կառուցողական երկխոսություն վարել Հայաստանի նոր խորհրդարանի ու ձևավորվելիք կառավարության հետ՝ նպատակ ունենալով ավելի ամրապնդել մեր երկրների միջև փոխգործակցությունը, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ և ԱՊՀ շրջանակներում: Այնուհետև, Tert.am-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան, թե ինչու դեռ Երևանին չեն շնորհավորել, Զախարովան հայտարարել էր․ «Ինձ թվում է՝ դա նույնն է, եթե տղամարդուն հարցնես՝ «դու ինձ սիրու՞մ ես»: Դիտարկմանը, թե «տղամարդը մեկ անգամ չէ, որ խոստովանել է», այսինքն՝ ՌԴ ղեկավարությունից նախորդ ընտրություններին շնորհավորանքներ եղել են, այս անգամ շնորհավորանք կլինի՞ թե՞ ինչ-որ բան փոխվել է, Մարիա Զախարովան նշել էր․ «Արդեն պատասխանել եմ»:
Ինչու՞ չշնորհավորել
Մի կողմ դնելով այն հանգամանքը, որ Զախարովայի պատասխանը դիվանագիտական էթիկայի տեսանկյունից այնքան էլ ընդունելի չէ, քանի որ Հայաստանին ներկայացնում է որպես տղամարդուց պարբերաբար սիրո խոստովանանքներ պահանջող կին, հարց է ծագում, թե ինչու ՌԴ-ն չի մոռացել շնորհավորել Ռոբերտ Քոչարյանի ծննդյան տոնը կամ շնորհավորել Սերժ Սարգսյանին 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ, սակայն հարկ չի համարել կարճ շնորհավորական տեքստ ուղարկել իր հետ նույն տնտեսական և անվտանգային միությունում ընդգրկված երկրին մի առիթով, որն այդ երկրի բնակչության մեծ մասը համարում է իր նորագույն պատմության մեջ կայացած մեծագույն հաղթանակներից մեկը։
Պատասխանը միանշանակ պարզ է, և թերևս պարզ էր բոլորին հեղափոխության սկզբից ևեթ։ Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխությունները դուր չեն գալիս ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ մյուս անդամների կառավարություններին։ Պատճառները մի քանիսն են։ Առաջին հերթին, այս փոփոխությունները մարմնավորում են այդ երկրների ղեկավարությունների վախերը։ Քսան կամ երեսուն տարի իշխանության գլուխ գտնված որևէ ղեկավար չի սիրում ժողովրդական ընդվզումներ և հեղափոխություններ։
Բացի այդ, ոչ ՀԱՊԿ-ը և ոչ էլ ԵԱՏՄ-ն չեն հորինվել հավասարը հավասարի հետ հարաբերություններ կառուցելու և փոխադարձ շահերով առաջնորդվելու համար։ Միությունների անդամները հաճախ ունեն բացարձակապես իրար հակասող շահեր, ինչի լավագույն ապացույցը, թերևս, Արցախյան հակամարտության ֆոնին Ադրբեջան-Բելառուս, Ադրբեջան-Ղազախստան և Ադրբեջան-Ռուսաստան հարաբերությունների սերտացումն է ռազմա-արդյունաբերական առևտրի ոլորտում։ Այդուհանդերձ, նախկինում Հայաստանի ղեկավարությունը բազմիցս լռել է և վարել հարմարվողականության քաղաքականություն, ինչը հանգեցրել է ՀՀ անվտանգության թուլացմանը, 2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա մարտերին և հետագայում բնակչության բացարձակ հիասթափությանը՝ իրենց ՀՀ անվտանգությունն ապահովող հռչակած քաղաքական ուժից։ Փաշինյանը, սակայն, արդեն իսկ բարձրաձայնել է միության անդամների քաղաքականության վերագնահատման անհրաժեշտության մասին, ինչը, բնականաբար, հաճելի չէ Բելառուսի, Ղազախստանի և Ռուսաստանի համար, քանի որ բխում է Հայաստանի շահերից, այլ ոչ թե՝ ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ մյուս անդամների։ Հետևությունը մեկն է՝ ՀՀ ներքին իրավիճակի փոփոխությունը փոխել է նաև իրավիճակը ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ ներսում, այժմ կա՛մ պետք է ստեղծված իրավիճակի հիման վրա կատարվեն հետևություններ և արվեն ներմիութենական փոխզիջումներ, կա՛մ առնվազն որոշ անդամներ պետք է դադարեցնեն վարել մյուսների անվտանգությունը թուլացնող քաղաքականություն։ Ի վերջո, Հայաստանը, որպես անվտանգության ոլորտի դաշնակից, կատարել է իր պարտավորությունները և չի ստեղծել անվտանգության խնդիրներ ո՛չ Բելառուսի, ո՛չ Ղազախստանի և առավել ևս՝ Ռուսաստանի համար, ուստի միմյանց անվտանգությունը և տնտեսական բարգավաճումն ապահովելու խոստում տված միությունների տրամաբանության շրջանակներում արժանի է ոչ միայն շնորհավորանքի, այլ նաև համարժեք վերաբերմունքի։

Уже несколько дней, как армянские и российские прессы анализируют, почему президент РФ Владимир Путин не поздравил лидера блока «Moй блок» Никола Пашиняна с победой в досрочных парламентских выборах, однако не только РФ, но и Беларусь и Казахстан тоже не поздравили Армению.
Поздравления
Согласно признанным международным дипломатическим нормам, «Мой шаг» и Никол Пашинян уже получили множество поздравлений. Поздравительное послание исполняющему обязанности премьер-министра Армении Николу Пашиняну направили канцлер Германии Ангела Меркель, Госдепартамент США, внешнеполитическое ведомство Ирана, президент Грузии, а также комиссар ЕС по вопросам расширения и политики добрососедства Йоханнес Хан и верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини. При этом, в поздравительном послании федерального канцлера отмечается следующее: «Германия с большим интересом следила за мирной сменой власти, произошедшей в этом году в Армении. Мы желаем и впредь оказывать Армении помощь в проведении реформ и подтвердить достигнутые в ходе моего визита в Ереван договоренности об углублении нашего сотрудничества».
На фоне поздравлений от западных лидеров весьма странным кажется тот факт, что не только президент РФ, но и лидеры Беларуси и Казахстана все еще не поздравили государство, которое находится с ними в одном и том же экономическом союзе и союзе безопасности.
Реакция Захаровой
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова 13 декабря в ходе еженедельного брифинга прокомментировала итоги внеочередных парламентских выборов в Армении, отметив, что Россия настроена на конструктивный диалог с новым парламентом Армении и правительством, которое будет вскоре сформировано в целях дальнейшего укрепления взаимодействия между нашими странами, в том числе в рамках ЕАЭС, ОДКБ и СНГ.
Позже, отвечая на вопрос корреспондента Tert.am, Захарова прокомментировала обсуждаемый в последние дни в СМИ вопрос о том, почему высшее руководство России по сей день не поздравило Армению в связи с прошедшими в стране внеочередными парламентскими выборами. «Мне кажется, это одно и то же, если спросить у мужчины: ты меня любишь?»,- сказала официальный представитель МИД РФ. На вопрос о том, что, учитывая то, что на предыдущих выборах были поздравления от руководства РФ, будут ли на этот раз поздравления, официальный представитель МИД России заявила: «Я уже ответила на этот вопрос».
Почему не поздравлять?
Оставляя в стороне тот факт, что ответ Захаровой неприемлем с точки зрения дипломатической этики, поскольку она представляет Армению как женщину, которая регулярно просит признаний любви, возникает вопрос: почему Россия не забыла поздравить Роберта Кочаряна с днем рождения или поздравить Сержа Саргсяна по случаю парламентских выборов 2017 года, однако не сочла необходимым направить короткое поздравительное послание стране, находящейся в одном и том же экономическом союзе и союзе по безопасности в связи с событием, которое большинство населения страны считает одной из величайших побед в своей современной истории?
Ответ предельно ясен, и был ясен с самого начала революции. Изменения в Армении не радуют правительства стран-членов ЕАЭС и ОДКБ. На это есть несколько причин. Прежде всего, эти изменения воплощают опасения этих правительств. Ни один лидер, правивший двадцать или тридцать лет, не любит народных восстаний и революций. Кроме того, ни ОДКБ, ни ЕАЭС не были созданы для выстраивания отношений на равных и руководствованя взаимными интересами. Члены союза часто имеют абсолютно противоречивые интересы, лучшим доказательством которых является укрепление отношений между Азербайджаном и Беларусью, Азербайджаном и Казахстаном и Азербайджаном и Россией в военно-промышленной сфере — на фоне арцахского конфликта. Тем не менее, прежде руководство Армении неоднократно сохраняло молчание и проводило политику приспособления к ситуации, и это привело к ослаблению безопасности Армении, четырехдневной войне в апреле 2016 года и последующему абсолютному разочарованию населения от политической силы, обеспечивающей их безопасность. Однако Пашинян уже высказался о необходимости переоценки политики членов Союза, что, естественно, неприятно для Беларуси, Казахстана и России, поскольку это вытекает из интересов Армении, а не других членов ЕАЭС и ОДКБ. Вывод один: изменение внутренней ситуации в РА изменило ситуацию внутри ЕАЭС и ОДКБ, и сейчас, либо нужно сделать выводы, основываясь на ситуации и пойти на внутрисоюзные компромиссы, или, по крайней мере, некоторые члены должны прекратить политику ослабления других. В конце концов, Армения как союзник по безопасности выполнила свои обязательства и не создала проблем ни для безопасности Беларуси, ни Казахстана или России, следовательно, в рамках логики союзов, взявших на себя обязательство обеспечить безопасность и экономическое процветание друг друга, она достойна не только поздравления, но и надлежащего отношения.