ՌԴ հայազգի քաղաքացիների հարցն ու ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունները
Վերջին օրերին Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարությունների միջև առաջացած լարվածությունը որոշակի լույս է սփռում երկու երկրների հարաբերությունների բնույթի վրա։
Լարվածությունը ստեղծվեց հունվարի 11-ին՝ Ռուսաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի ասուլիսի ժամանակ, երբ վերջինս անդրադարձավ Ադրբեջանում հայկական ծագմամբ ՌԴ քաղաքացիների ունեցած խնդիրներին։
Մինչ այդ՝ դեռ ամանորյա տոներից առաջ, ՌԴ քաղաքացի Քրիստինա Գևորգյանը Ֆեյսբուքում գրառում էր արել այն մասին, որ Բաքվի օդանավակայանում իրեն թույլ չեն տվել մուտք գործել երկիր, ուղեկցել են սպասասրահ, որտեղ 13 ժամ շարունակ պահել են՝ չտալով որևէ բացատրություն։ Բացի Քրիստինայից, նույն սպասասրահում եղել են հայկական ազգանուններով այլ ՌԴ քաղաքացիներ ևս, որոնց մուտքն Ադրբեջան նույնպես արգելվել էր։ Իր գրառման մեջ Գևորգյանը նշել էր Ադրբեջանում ՌԴ դեսպանությանը և ՌԴ ԱԳՆ-ին՝ հույս ունենալով ստանալ նրանց կարծիքը ստեղծված իրավիճակի մասին։
Մարիա Զախարովան, ըստ այդմ, հունվարի 11-ի ասուլիսին, պատասխանելով լրագրողի հարցին, նշում է, որ սա ՌԴ քաղաքացիների նկատմամբ նման խտրականության առաջին դեպքը չէ։ «Սա այս համատեքստում ՌԴ քաղաքացիների նկատմամբ ազգային պատկանելիության պատճառով խտրական քաղաքականության առաջին դեպքը չէ։ Եթե խոսենք վիճակագրության մասին, ապա անցած տարի մեզ հայտնի է դարձել առնվազն 16 դեպքի մասին, երբ ՌԴ քաղաքացիներին մերժվել է մուտք գործել Ադրբեջան էթնիկական պատկանելիության պատճառով»,- մասնավորապես, ասել է Զախարովան։ Վերջինս նաև նշում է, որ նման փաստերը հանդիսանում են ՌԴ քաղաքացիների իրավունքների կոպիտ խախտում և հակասում են ռուս-ադրբեջանական Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ անվտանգության մասին պայմանագրի (1997 թվական), քաղաքացիների առանց վիզայի այցելությունների վերաբերյալ միջկառավարական համաձայնագրի (1997 թվական) և Բարեկամության և ռազմավարական համագործակցության մասին հռչակագրի (2008 թվական) ոգուն ու տառին։
Բացի դա, Զախարովան նաև հայտնում է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության հետ վերջին շփումների ընթացքում ռուսական կողմը ստացել է հավաստիացումներ, որ իրավիճակը կշտկվի։
Զախարովայի այս մեկնաբանությանն ադրբեջանական կողմի պատասխանը երկար սպասել չի տալիս։ Արդեն հունվարի 12-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավարի պաշտոնակատար Լեյլա Աբդուլաևան հանդես եկավ բավական նյարդային հայտարարությամբ, որում Զախարովային մեղադրեց ռուս-ադրբեջանական ռազմավարական հարաբերություններին ոգուն չհամապատասխանող հայտարարություններ անելու մեջ։ Աբդուլաևան իր մեկնաբանությունում հիշեցրեց Հայաստանի կողմից իրականացվող «ագրեսիայի» մասին և ընդգծեց, որ Ադրբեջանը միշտ բաց է ռուսաստանցիների համար։
Ավելի կարևոր են, սակայն, Աբդուլաևայի արած մյուս հայտարարությունները։ Վերջինս, մասնավորապես, ընդգծում է, որ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները սահմանվում են ոչ թե արտգործնախարարությունների, այլ երկրների նախագահների կողմից։ Աբդուլաևայի խոսքով, հայ-ռուսական հարաբերություններում առկա լուրջ խնդիրների ֆոնին ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների հաջող զարգացումն անհանգստացնում է ՌԴ ԱԳՆ-ում կոնկրետ անձանց, որոնք էլ «ուռճացնում են» մասնավոր դեպքերը։ Բացի դա, ադրբեջանական կողմի խոսնակն անընդունելի է համարում Զախարովայի հայտարարությունը, թե ադրբեջանական ղեկավարությունը հավաստիացրել է, որ կշտկի ստեղծված իրավիճակը։ Աբդուլաևայի խոսքով, այդպիսի ձևակերպումը չի կարող տեղ ունենալ իրավահավասար հարաբերություններում։
Հարկ է նաև նշել, որ նույն հունվարի 12-ին հայտնի է դառնում, որ Ադրբեջանից վտարվել են ՌԴ 9 քաղաքացիներ՝ քրիստոնեական քարոզչություն իրականացնելու համար։ Թեև այս փաստն ուղղակիորեն չի կապվում վերոնշյալ իրադարձությունների հետ, այնուամենայնիվ, ՌԴ 9 քաղաքացիների արտաքսումը հենց այս պահին և այս հանգամանքներում, մեղմ ասած, ուշագրավ է։
Այսպիսով, մենք ականատես ենք լինում մի իրավիճակի, երբ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները հանդես են գալիս միմյանց հասցեին սուր քննադատություններով և մեղադրանքներով, ինչը, սակայն, մեծ հավանականությամբ, որևէ լուրջ ազդեցություն չի ունենա երկկողմ հարաբերությունների վրա։ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների բնույթն ու որակը կախված է միմիայն երկու երկրների ավտորիտար ղեկավարների շփումներով և այդ ֆոնին ավելի ցածր օղակները, օրինակ՝ արտգործնախարարությունները, կարող են և ուզածին չափ կոշտ հայտարարություններով հանդես գալ միմյանց հասցեին։ Արդյունքում, սակայն, այդ հարաբերությունները պակաս կանխատեսելի են դառնում այլ խաղացողների, օրինակ՝ Հայաստանի համար, քանի որ առաջին հայացքից աշխարհաքաղաքական կամ տարածաշրջանային հարցերը կարող են պայմանավորված լինել առաջնորդների անձնական պայմանավորվածություններով։ Դե իսկ ինչ վերաբերում է հայազգի ՌԴ քաղաքացիների իրավունքներին, ապա այդ հարցը, ըստ ամենայնի, կմնա ԱԳՆ խոսնակների «փոխհրաձգությունների» մակարդակում և երբեք չի «փչացնի» առաջնորդների լավ հարաբերությունները։

Возникшая на днях напряженность между Министерствами иностранных дел России и Азербайджана проливает определенный свет на характер отношений между двумя странами.
Напраяженность возникла 11 января во время брифинга официального представителя Министерства иностранных дел России Марии Захаровой, когда последняя затронула проблемы граждан России армянского происхождения в Азербайджане.
До этого, еще до новогодних праздников, гражданка России Кристина Геворкян написала в Facebook о том, что в аэропорту Баку ей не не разрешили въезд в страну, проводили ее в зал ожидания, где она провела 13 часов «в информационной изоляции». Помимо Кристины, в зале ожидания находились и другие граждане России армянского происхождения, которым также запретили вьезд в страну. В своей записи Геворкян отметила посольство России в Азербайджане и МИД РФ в надежде узнать их мнение о сложившейся ситуации.
Отвечая на вопрос журналиста в ходе брифинга 11 января Мария Захарова отмечает, что это не первый случай дискриминационной политики по этническому признаку в отношении граждан России. «Это не первый случай дискриминационной политики по этническому признаку в отношении граждан России в данном контексте. Если говорить о статистике, то в прошлом году нам стало известно, как минимум, о 16 случаях отказа во въезде в Азербайджан российским гражданам по этническому признаку», – в частности сказала Захарова. Она также отметила, что эти факты являются грубым нарушением прав граждан России, что противоречит духу и букве российско-азербайджанского Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной безопасности от 3 июля 1997 г., межправительственного соглашения о безвизовых поездках граждан от 3 июля 1997 г., а также Декларации о дружбе и стратегическом партнерстве между Россией и Азербайджаном от 3 июля 2008 года.
Помимо этого, Захарова также сообщила, что в ходе недавних контактов с азербайджанским руководством российская сторона получила заверения, что ситуация будет исправлена.
Азербайджанский ответ на этот комментарий Захаровой не заставил себя ждать. Уже 12 января исполняющая обязанности главы пресс-службы министерства иностранных дел Азербайджана Лейла Абдуллаева выступила с довольно нервным заявлением, в котором обвинила Захарову в том, что она не впервые выступает с заявлениями, противоречащими духу российско-азербайджанских стратегических отношений. Абдуллаева в своем комментарии напомнила об «агрессии» со стороны Армении и подчеркнула, что Азрбайджан всегда открыт для граждан России.
Однако более важны другие заявления Абдуллаевой. В частности, она отметила, что азербайджано-российские отношения определяются не внешнеполитическими ведомствами, а президентами Азербайджана и России. По словам Абдуллаевой, возникновение в последнее время серьезных проблем в армяно-российских отношениях и, напротив, успешное развитие азербайджано-российских отношений, всерьез беспокоит отдельных лиц в МИД России, которые «раздувают» частные случаи. Помимо этого, спикер азербайджанской стороны считает неприемлемым заявление Захаровой о том, что руководство Азербайджана исправит ситуацию. По словам Абдуллаевой, подобное выражение противоречит сути равноправных двусторонних отношений.
Стоит также отметить, что 12 января стало известно о том, что из Азербайджана депортированы 9 граждан России за организацию незаконных религиозных собраний. Хотя этот событие не имеет прямого отношения к вышеупомянутому, тем не менее факт депортация 9 российских граждан именно сейчас и при таких обстоятельствах, мягко говоря, является примечательным.
Таким образом, мы становимся свидетелями ситуации, когда внешнеполитические ведомства России и Азербайджана выступают с жесткой критикой и обвинениями в адрес друг друга. Однако, по всей вероятности, это не окажет серьезного влияния на двустронние отношения. Характер и качество отношений между Азербайджаном и Россией зависят только от контактов авторитарных лидеров двух стран, и на этом фоне более нижние круги, например, министерства иностранных дел, могут сколь угодно выступать с жесткими заявлениями в адрес друг друга. В результате, однако, эти отношения становятся менее предсказуемыми для других игроков, например Армении, потому что на первый взгляд геополитические или региональные проблемы могут быть обусловлены личной договоренностью лидеров. А что касается прав граждан России армянского происхождения, то этот вопрос, скорее всего, останется на уровне «словесной перепалки» представителей МИД и не добавит «ложку дегтя» в хорошие отношения лидеров.