2019թ. Ժողովրդավարության պաշտպանի մրցանակ
Համատեղ հայտարարություն Կանադայի, Դանիայի, Մոնտենեգրոյի, Նիդերլանդների, Շվեդիայի, Շվեյցարիայի, Միացյալ Թագավորության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անունից
Պարոն նախագահ, Կանադայի, Դանիայի, Մոնտենեգրոյի, Նիդերլանդների, Շվեյցարիայի, Միացյալ Թագավորության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Շվեդիայի պատվիրակությունների անունից Մշտական խորհրդին կցանկանայի տեղեկացնել հետևյալի մասին: Ուրախ ենք հայտնել, որ 2019թ. Ժողովրդավարության պաշտպանի մրցանակը ստանում է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» (ԻՔՄ) Հայաստանում գործող հասարակական կազմակերպությունը:
Ժողովրդավարության պաշտպանի մրցանակը շնորհվում է անձի կամ խմբի՝ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի և այլ ԵԱՀԿ սկզբունքների և պարտավորությունների ոգուն համահունչ ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության խթանման գործում բացառիկ ավանդի համար:
Մրցանակը հիմնադրվել է 2016 թվականին, որի նպատակն է գնահատել այն հսկայական ներդումը, որ կատարվում է քաղաքացիական հասարակության կողմից` մեր տարածաշրջանում ժողովրդավարության պաշտպանման և խթանման համար: Քանի որ ԵԱՀԿ տարածաշրջանի մի մասում քաղաքացիական հասարակության գործունեության տիրույթը շարունակում է սեղմվել և իրավապաշտպան գործունեությամբ զբաղվողների նկատմամբ հարձակումները շարունակում են աճել, մեզ համար՝ որպես ԵԱՀԿ երկրների կառավարությունների, հրամայական է  շրջել այս մտահոգիչ միտումը և ապահովել պայմաններ, որ քաղաքացիական հասարակությունը կարողանա զարգանալ:
Պարոն նախագահ, այս տարի մրցանակը ստանում է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն՝ անկախ լրագրության և իրազեկ որոշումների կայացման խթանման, ինչպես նաև Հայաստանում ընտրությունների մշտադիտարկման ամրապնդման գործում ունեցած ակնառու ավանդի համար:
ԻՔՄ-ի նշանակալի ծրագրերը, մասնավորապես՝ փաստերի ստուգման ինտերակտիվ հարթակի ստեղծումը և լրագրողների համար կանոնավոր կերպով կազմակերպվող դասընթացներն օգնում են խթանել իրազեկ, օբյեկտիվ և անկախ լրագրությունը: Այդպիսով, ԻՔՄ-ն կարևոր ներդրում է ունենում ներկայումս Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական առաջընթացի գործում:
Օգտվելով ընձեռված առիթից՝ կցանկանայի հրավիրել մասնակից երկրներին և ԵԱՀԿ հաստատությունների ներկայացուցիչներին՝ միանալու մեզ այս տարվա Ժողովրդավարության պաշտպանի մրցանակի շնորհմանը և սեմինարին, որը տեղի կունենա երկուշաբթի՝ մարտի 11-ին, Շվեդիայի դեսպանատանը: Միջոցառումը կսկվի 10:00-ին «Իրավունքի դերը» թեմայի քննարկմամբ, որին կհաջորդի մրցանակի շնորհումը ԻՔՄ-ին՝ ժամը 12:00-ին: Հաշվի առնելով, որ տեղերը սահմանափակ են, խրախուսվում է միջոցառմանը գրանցվել հնարավորինս շուտ:
Ամփոփելով կցանկանայի խնդրել բոլոր մասնակից պետություններին համաֆինանսավորել այս միջոցառումը, ինչը կարող եք անել՝ համաֆինանսավորելու Ձեր հետաքրքրությունը հայտնելով կազմակերպող պատվիրակություններից որևէ մեկին:

On the 2019 Democracy Defender Award
Joint statement on behalf of Canada, Denmark, Montenegro, the Netherlands, Sweden, Switzerland, the United Kingdom, and the United States of America
Mr. Chair, on behalf of the delegations of Canada, Denmark, Montenegro, the Netherlands, Switzerland, the United Kingdom, the United States of America and Sweden, I would like to inform the Permanent Council of the following matter. We are happy to announce that the recipient of the 2019 Democracy Defender Award is the “Union of Informed Citizens” (UIC), an Armenian civil society organization.
The Democracy Defender Award honors a person or group for exceptional contributions to the promotion of democracy and the defense of human rights in the spirit of the Helsinki Final Act and other OSCE principles and commitments. The Award was established in 2016 to recognize the enormous contribution civil society makes to defending and promoting democracy in our region. While the space for civil society in parts of the OSCE region continues to shrink and attacks on human rights defenders continue to rise, it is incumbent upon us as OSCE governments to reverse this troubling trend, and to ensure that civil society is able to thrive.
Mr. Chair, UIC receives the award this year for its outstanding contribution to promoting independent journalism and informed decision-making, as well as to strengthening election monitoring in Armenia.
UIC’s remarkable projects, notably the creation of an interactive fact checking platform and regular trainings for journalists help promote informed, objective and independent journalism. In so doing UIC makes an important contribution to Armenia’s ongoing democratic progress.
I would like to take this opportunity to invite participating States and representatives of OSCE institutions to join us at this year’s Democracy Defender Award Presentation and Seminar, which will take place on Monday, March 11th, at Schwedenhaus. The event will begin at 10:00 am with a debate on “The Role of Law” followed at 12:00 by the presentation of the Award to UIC. A “save-the-date” has been circulated, and an official invitation will follow soon. As space at the event is limited, we encourage you to register as soon as possible.
Finally, I would like to invite all participating States to co-sponsor this event. This can be done by expressing your interest to co-sponsor to any of the organizing delegations.