Փակե՞լ թե՞ չփակել ռուսաստանյան հեռուստաալիքները Հայաստանում
Ապրիլի 10-ին Ազգային ժողովի Գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ «Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի 2018 թվականի գործունեության մասին» հաշվետվության ներկայացման ժամանակ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նարինե Թուխիկյանն անդրադարձել է ռուսաստանյան «Ռոսիա» հեռուստաընկերության հակահայկական հաղորդումներին: Մասնավորապես, պատգամավորը Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի ղեկավար Տիգրան Հակոբյանին հարց է ուղղել ռուսական «Ռոսիա» հեռուստաալիքի հեռարձակումը Հայաստանում դադարեցնելու վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով այն, որ այդ հեռուստաալիքը աչքի է ընկնում սուր հակահայկական բնույթի պարբերական տեղեկատվության հեռարձակումով:
Տիգրան Հակոբյանն ընդունել է, որ նմանատիպ խնդիր գոյություն ունի։ «Ես ձեզ հետ համաձայն եմ։ Դա որոշակի սպառնալիք է ստեղծում Հայաստանի տեղեկատվական անվտանգության համար: Շատ երկրներ, ինչպես Ուկրաինան, Վրաստանը, Մոլդովան, իրականացրել են այդ գաղափարը, բայց դրա համար նրանք շատ բարձր գին են վճարել՝ երեքն էլ զրկվել են տարածքներից»,- պատասխանել է Հակոբյանը:
Այլ երկրների օրինակներ
Թեև Տիգրան Հակոբյանը հիշատակել է միայն Ուկրաինան ու Վրաստանը, սակայն ռուսական հեռուստատեսությունների հեռարձակումը արգելող օրենսդրական կարգավորումներ է կիրառել նաև Մոլդովան։ Ոչ այնքան վաղուց՝ 2018 թվականի հունվարին, երկրի տարբեր քաղաքական ուժերի միջև երկարատև քննարկումներից հետո Մոլդովայի խորհրդարանի նախագահը ստորագրեց օրենսդրական կարգավորում, որը հայտնի է որպես «մեդիա պրոպագանդա» օրենք։ Այս կարգավորումը արգելել է մոլդովական հեռուստատեսություններին ցուցադրել ռուսական հեռուստաալիքների լուրերի թողարկումները։ ՌԴ Պետդուման, արձագանքելով այս օրենքին, այն որակել էր որպես հակա-ռուսական խտրականություն, իսկ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը «պատասխան միջոցներ կձեռնարկի»։ Այդուհանդերձ, Մոլդովան դեռևս տարածքային նոր կորուստներ չունի։ Մյուս կողմից, Ուկրաինայի ու Վրաստանի տարածքային կորուստները ռուսական հեռուսաալիքները արգելելու պատճառով չէին տեղի ունեցել, այլ ընդհակառակը՝ տարածքային կորուստներից հետո լրատվական անվտանգությունը ապահովելու նպատակով են այս երկրները ռուսական լրատվամիջոցների դեմ պայքար մղում։ Ուստի տաածքային կորուստների վախի պատճառով խնդիրն անտեսելը այնքան էլ հիմնավորված չէ իրական փաստերով։
Այս ուղղությամբ մտածելու կարիք կա՞
Հարց է առաջանում, թե արդյո՞ք Հայաստանում անհրաժեշտ է մտածել լրատվական անվտանգության և արտասահմանյան հեռուստատեսությունների հեռարձակումը սահմանափակելու ուղղությամբ։ Վերջին տարվա ընթացքում պարզ է դարձել, որ մի շարք ռուսական լրատվամիջոցներ ՀՀ ներքաղաքական իրադարձությունները մեկնաբանում են միակողմանի ու անգամ հաճախ հակահայկական մոտեցմամբ։ Այսպես, օրինակ, բոլորովին վերջերս ռուսական Ռոսսիա 24 հեռուստաալիքը միակողմանի էր ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ դատական գործընթացը՝ աղավաղելով մի շարք փաստեր։ Հաճախ Հայաստանի վերաբերյալ ապատեղեկատվությունը ռուսական լրատվամիջոցների կողմից տարածվում է հենց ազգությամբ հայ լրագրողների կամ քաղաքագետների հետ հարցազրույցների կամ հաղորդումների միջոցով։ Հետևաբար, այո՛, այս ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու ու մտածելու անհրաժեշտություն կա։
Հնարավոր լուծումներ
Հարկ է նշել, որ թեև ռուսական հեռուստատեսությունների հեռարձակումը որոշակիորեն կսահմանափակի ռուսական մեդիաազդեցությունը Հայաստանում, սակայն ոչ այդ հեռուստաալիքների, ոչ էլ որևէ այլ լրատվամիջոցների սահմանափակումը չի լուծելու ապատեղեկատվության խնդիրն ամբողջովին։ Համացանցի գոյության պայմաններում հեռուստատեսության սահմանափակումը չի սահմանափակելու տեղեկության կամ ապատեղեկատվության տարածումը։ Ավելին, նմանատիպ արգելքների դեպքում միշտ կան զարտուղի ճանապարհներ, ինչպես, օրինակ, տեղական ԶԼՄ-ների կիրառումը ապատեղեկատվության տարածման համար։ Արևմտյան մի շարք երկրներ վերջին տարիներին պարբերաբար բախվում են ռուսական ապատեղեկատվության հետ իրենց իսկ լրատվամիջոցներում։ Հետևաբար, թեև կա հստակ խնդիր, որը պահանջում է որոշակի քայլեր՝ այն լուծելու ուղղությամբ, միայն ռուսական հեռուստաալիքների հեռարձակումը ՀՀ-ում արգելելով խնդիրն ամբողջապես լուծելն անհնար է։
Խնդրի լուծումը համակարգային պետք է լինի՝ ներառելով մեդիագրագիտության խթանում, վստահելի լրատվամիջոցների հզորացում, լրատվամիջոցների ֆինանսական աբյուրների թափանցիկություն, և այլ միջոցներ։ Եվ ամենակարևորը՝ թե՛ տեղական և թե՛ օտարերկրյա հեռուստատեսությունների հեռարձակման թույլտվությունը պետք է հիմնավորված լինի ոչ թե իշխող քաղաքական վերնախավի համար դրանց քաղաքական նպատակահարմարությամբ, այլ՝ այդ հեռուստատեսությունների բովանդակության որակով։

To shut down or not to shut down Russian TV channels in Armenia
On April 10, at the session of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport of the National Assembly, during the presentation of the report on the activities of the National Commission on Television and Radio for 2018, Narine Tukhikyan, member of the “My Step” faction, talked about the anti-Armenian programs on the Russian Russia-1 TV. In particular, the MP asked a question to the Head of the National Commission on Television and Radio related to  stopping the broadcast of Russian TV channel “Russia-1”, considering the circumstance that the TV channel is distinguished by regular sharp anti-Armenian propaganda.
Tigran Hakobyan acknowledged that there is such a problem. “I agree with you. It poses a threat to Armenia’s information security. Many countries such as Ukraine, Georgia and Moldova have realized the idea but they have paid a very high price. All the three have lost territories” Hakobyan responded.
Examples of other countries
In January 2018, after lengthy debates between the various political forces in the country, the Chair of Moldovan Parliament signed a legislative regulation known as “media propaganda law”. This regulation prohibits Moldovan TVs to broadcast Russian news broadcasts. Responding to this law, the RF State Duma described it as anti-Russian discrimination, and the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, said Russia would “take action”. Nevertheless, Moldova still does not have new territorial losses. Regarding Ukraine and Georgia, they did not lose territories because of the ban of Russian TV channels. Rather, these countries are fighting against the Russian media in order to ensure media security after they suffered territorial losses. Therefore, ignoring the problem due to the fear of loss of territories is not so substantiated by real facts.
Should we be thinking in this direction?
The question arises whether there is a need in Armenia to think about media security and limiting broadcasting of foreign TV channels. It has become clear over the past year that a number of Russian media outlets provide a one-sided and even often anti-Armenian interpretation of the domestic political events in Armenia. Thus, for example, recently, Russian “Russia-24” TV channel prepared a biased report on the lawsuit against Robert Kocharyan, distorting a number of facts. Often disinformation about Armenia is distributed by Russian media through programs prepared by Armenian journalists or interviews with Armenian politicians. Therefore, yes, there is a need to think and take action in this direction.
Possible solutions
It should be noted that although the limitations on Russian TV channels will definitely limit the Russian media influence in Armenia, it will not fully solve the problem of disinformation. Because of wide accessibility of the Internet, the restrictions on the television will not limit the spread of information or disinformation. Moreover, in case of such bans, there are always indirect ways, such as the use of local media for spreading disinformation. A number of western countries have been regularly facing Russian disinformation in their own media outlets in recent years. Consequently, though there is a clear problem requiring certain steps to be taken. Only banning the broadcast of Russian TV channels in the Republic of Armenia cannot solve the problem completely.
The solution to the problem must be systemic, including promoting media literacy, empowering reliable media outlets, ensuring transparency of media outlets, and other means. And most importantly, the broadcasting permit for both local and foreign TVs should be based not on political expediency for the ruling political elite, but on the quality of the TV content.