Freedom House-ը և մամուլի ազատությունը Հայաստանում
Հունիսի 5-ին Freedom House ամերիկյան հետազոտական հեղինակավոր կազմակերպությունը հրապարակել է աշխարհում մամուլի ազատության վերաբերյալ իր վերջին «Վայրընթաց պարույր» (Downward Spiral) վերնագրով զեկույցը, որում քննարկվում է նաև Հայաստանում մամուլի ազատությունը։ Հետազոտությունը վերլուծում է մամուլի ազատությունը 2018 թվականին։
«Խավարի մեջ ուղղորդող լույսեր»
Զեկույցը արձանագրում է ողջ աշխարհում մամուլի ազատության սահմանափակման միտումներ, սակայն այդ բացասական միտումներին զուգահեռ՝ Freedom House-ն արձանագրել է դրական փոփոխություններ աշխարհի հինգ երկրում։ Այս երկրները ներկայացված են «խավարի մեջ ուղղորդող լույսեր» ենթավերնագրի տակ։ Դրանք են Եթովպիան, Մալայզիան, Էկվադորը, Գամբիան և Հայաստանը։ Այդուհանդերձ, ինչպես նշում է զեկույցը, Հայաստանը ցուցանիշի բարելավում չի արձանագրել 2017 թվականի համեմատ։ Այս երկրների դրական տեղաշարժը, ըստ զեկույցի, մեկ անգամ ևս ի ցույց է դնում այն, որ մամուլի ազատությունը մեծապես կախված է այլ քաղաքական ազատություններից, այսինքն՝ երբ կոնկրետ երկրում իշխում են ավտոկրատ ուժեր, մամուլի ազատությունը ևս սահմանափակվում է, մինչդեռ բարեփոխման օրակարգով իշխանության եկած ուժերն ավելի են հակված ընդունել ազատ մամուլի քննադատությունը։
«Մեդիան և ժողովրդավարությունը»
«Մեդիան և ժողովրդավարությունը» վերնագիրը կրող հատվածում զեկույցը մանրամասն անդրադառնում է Հայաստանում հեղափոխության ընթացքում մամուլի դերակատարությանը։ Ըստ Freedom House-ի, թեև հեղափոխության ընթացքում խոշոր հեռուստաընկերությունները սկզբնական շրջանում լռություն էին պահպանում երկրում տեղի ունեցող ցույցերի վերաբերյալ, սակայն անկախ լրատվամիջոցների մի փոքրիկ զանգված (ներառյալ «Ազատություն» ռադիոկայանը և «Սիվիլնեթը») կարողացավ ապահովել խորքային լրատվություն՝ ներառյալ ուղիղ հեռարձակումներն ու սոցիալական մեդիայի հմուտ կիրառումը։ Սոցիալական մեդիայի վերաբերյալ զեկույցի հատվածում ևս դրական է գնահատվում Հայաստանում Ֆեյսբուքի և ուղիղ հեռարձակման այլ նմանատիպ հնարավորությունների կիրառումը հակակառավարական ցույցերի նպատակների և չափերի վերաբերյալ կառավարության հայտարարություններին հակակշռելու և ուժային կառույցների կողմից բռնության կիրառման դեպքերն արձանագրելու համար։
Հայաստանը և այլ երկրները
Հետազոտության մեջ ներկայացված բոլոր երկրները և չճանաչված տարածքները գնահատվում են զրոյից չորս բալային համակարգով, որտեղ 0 միավորով գնահատված երկրները մամուլի ամենացածր ազատությունն ունեն, իսկ 4 միավոր ստացածներն ամենաազատ մամուլով երկրներն են։ Հայաստանի մամուլի ազատության ցուցանիշը 2 միավոր է: Վրաստանի ցուցանիշը ևս 2 միավոր է, մինչդեռ Ադրբեջանի ցուցանիշը 0 է, իսկ Իրանինը և Թուրքիայինը՝ 1։ ԵԱՏՄ անդամ երկրներն ունեն հետևյալ ցուցանիշները՝ Ռուսաստանի Դաշնություն՝ 0, Բելառուս՝ 0, Ղազախստան՝ 0 և Ղրղզստան՝ 2: Արևելյան գործընկերության (Հայաստան, Վրաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Մոլդովա և Ուկրաինա) մյուս երկու երկրները՝ Ուկրաինան և Մոլդովան, նույնպես, ըստ Freedom House-ի, ունեն 2 միավոր ցուցանիշը։

Авторитетная американская исследовательская организация Freedome House 5 мая опубликовала доклад «Свобода и СМИ: нисходящая спираль» (Downward Spiral), в котором также затрагивается свобода прессы в Армении. В исследовании анализируется свобода СМИ в 2018 году.
«Свет во тьме»
В докладе отражены тенденции ограничения свободы прессы во всем мире, однако параллельно с этими негативными тенденциями Freedome House зафиксировала позитивные изменения в пяти странах мира.
Эти страны представлены в разделе «Свет во тьме» – Эфиопия, Малайзия, Эквадор, Гамбия и Армения.
Тем не менее, как отмечается в докладе, в Армении по сравнению с 2017 годом улучшения показателя не зафиксировано. Позитивные сдвиги в этих странах, согласно докладу, в очередной раз демонстрируют, что свобода прессы в значительной степени зависит от других политических свобод, иными словами, когда в конкретной стране правят автократные силы, свобода прессы также ограничивается, тогда как силы, пришедшие к власти с повесткой дня реформ, более склонны принимать критику свободной прессы.
«Медиа и демократия»
В разделе доклада «Медиа и демократия» подробно описывается роль прессы во время революции в Армении. Согласно Freedome House, в ходе революции крупные теклекомпании в первое время молчали о происходящих в стране митингах, однако некоторые независимые СМИ (включая Радио Свобода и CivilNet) сумели предоставить подробную информацию, включая прямые трансляции и искусное применение социальных медиа.
В разделе, посвященном социальным медиа, использование Facebook и других аналогичных возможностей онлайн-вещания также положительно оценивается с точки зрения уравновешивания заявлений правительства о целях и масштабах антиправительственных демонстраций и реакции на случаи насилия со стороны правоохранительных органов.
Армения и другие страны
Все представленные в докладе страны и непризнанные территории оцениваются по бальной системе от 0 до 4, где страны с 0 баллами имеют самую низкую свободу прессы, а те, кто получает 4 балла, являются странами со свободной прессой. Показатель свободы прессы Армении составляет 2 балла. Показатель Грузии составляет 2 балла, Азербайджана – 0, а Ирана и Турции – 1. Страны ЕАЭС имеют следующие показатели: Россия – 0, Беларусь 0, Казахстан, 0 и Кыргызстан – 2. Две другие страны Восточного партнерства (Армения, Грузия, Азербайджан, Беларусь, Молдова и Украина), Украина и Молдова, также согласно Freedome House, имеют 2 балла.