Freedom House-ը և մամուլի ազատությունը Հայաստանում
Հունիսի 5-ին Freedom House ամերիկյան հետազոտական հեղինակավոր կազմակերպությունը հրապարակել է աշխարհում մամուլի ազատության վերաբերյալ իր վերջին «Վայրընթաց պարույր» (Downward Spiral) վերնագրով զեկույցը, որում քննարկվում է նաև Հայաստանում մամուլի ազատությունը։ Հետազոտությունը վերլուծում է մամուլի ազատությունը 2018 թվականին։
«Խավարի մեջ ուղղորդող լույսեր»
Զեկույցը արձանագրում է ողջ աշխարհում մամուլի ազատության սահմանափակման միտումներ, սակայն այդ բացասական միտումներին զուգահեռ՝ Freedom House-ն արձանագրել է դրական փոփոխություններ աշխարհի հինգ երկրում։ Այս երկրները ներկայացված են «խավարի մեջ ուղղորդող լույսեր» ենթավերնագրի տակ։ Դրանք են Եթովպիան, Մալայզիան, Էկվադորը, Գամբիան և Հայաստանը։ Այդուհանդերձ, ինչպես նշում է զեկույցը, Հայաստանը ցուցանիշի բարելավում չի արձանագրել 2017 թվականի համեմատ։ Այս երկրների դրական տեղաշարժը, ըստ զեկույցի, մեկ անգամ ևս ի ցույց է դնում այն, որ մամուլի ազատությունը մեծապես կախված է այլ քաղաքական ազատություններից, այսինքն՝ երբ կոնկրետ երկրում իշխում են ավտոկրատ ուժեր, մամուլի ազատությունը ևս սահմանափակվում է, մինչդեռ բարեփոխման օրակարգով իշխանության եկած ուժերն ավելի են հակված ընդունել ազատ մամուլի քննադատությունը։
«Մեդիան և ժողովրդավարությունը»
«Մեդիան և ժողովրդավարությունը» վերնագիրը կրող հատվածում զեկույցը մանրամասն անդրադառնում է Հայաստանում հեղափոխության ընթացքում մամուլի դերակատարությանը։ Ըստ Freedom House-ի, թեև հեղափոխության ընթացքում խոշոր հեռուստաընկերությունները սկզբնական շրջանում լռություն էին պահպանում երկրում տեղի ունեցող ցույցերի վերաբերյալ, սակայն անկախ լրատվամիջոցների մի փոքրիկ զանգված (ներառյալ «Ազատություն» ռադիոկայանը և «Սիվիլնեթը») կարողացավ ապահովել խորքային լրատվություն՝ ներառյալ ուղիղ հեռարձակումներն ու սոցիալական մեդիայի հմուտ կիրառումը։ Սոցիալական մեդիայի վերաբերյալ զեկույցի հատվածում ևս դրական է գնահատվում Հայաստանում Ֆեյսբուքի և ուղիղ հեռարձակման այլ նմանատիպ հնարավորությունների կիրառումը հակակառավարական ցույցերի նպատակների և չափերի վերաբերյալ կառավարության հայտարարություններին հակակշռելու և ուժային կառույցների կողմից բռնության կիրառման դեպքերն արձանագրելու համար։
Հայաստանը և այլ երկրները
Հետազոտության մեջ ներկայացված բոլոր երկրները և չճանաչված տարածքները գնահատվում են զրոյից չորս բալային համակարգով, որտեղ 0 միավորով գնահատված երկրները մամուլի ամենացածր ազատությունն ունեն, իսկ 4 միավոր ստացածներն ամենաազատ մամուլով երկրներն են։ Հայաստանի մամուլի ազատության ցուցանիշը 2 միավոր է: Վրաստանի ցուցանիշը ևս 2 միավոր է, մինչդեռ Ադրբեջանի ցուցանիշը 0 է, իսկ Իրանինը և Թուրքիայինը՝ 1։ ԵԱՏՄ անդամ երկրներն ունեն հետևյալ ցուցանիշները՝ Ռուսաստանի Դաշնություն՝ 0, Բելառուս՝ 0, Ղազախստան՝ 0 և Ղրղզստան՝ 2: Արևելյան գործընկերության (Հայաստան, Վրաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Մոլդովա և Ուկրաինա) մյուս երկու երկրները՝ Ուկրաինան և Մոլդովան, նույնպես, ըստ Freedom House-ի, ունեն 2 միավոր ցուցանիշը։

The Freedom House and the press freedom in Armenia
On June 5, Freedom House, the prestigious US-based research organization, published its latest report called “Downward Spiral” on media freedoms in the world, including media freedom in Armenia. The research analyzes media freedom in 2018.
“Guiding lights in the darkness”
The report records tendency to limit press freedom throughout the world, but alongside these negative trends, Freedom House has recorded positive changes in five countries of the world. These countries are presented under the subheading “Guiding lights in the darkness”. These are Ethiopia, Malaysia, Ecuador, Gambia and Armenia. Nevertheless, as noted in the report, Armenia has not improved its press freedom score compared to 2017. According to the report, this positive change underscores once again the close relationship between media freedom and other political freedoms. When antidemocratic authorities rule the country, the press freedom is limited, while a reformist leadership is defined in part by its willingness to accept criticism from a free press.
“The media and democracy”
In the section titled “The media and democracy”, the report touches upon the role of the media during the revolution in Armenia. According to Freedom House, though most television channels initially avoided covering the mass demonstrations, a small contingent of independent outlets, including Civilnet and Azatutyun, was able to provide steady in-depth reporting, including live streams and skillful use of social media. The section of the report referring to social media provides a positive assessment of the use of Facebook Live and other live-streaming services to challenge the government’s claims on the size or goal of antigovernment protests, and to document security forces’ often heavy-handed response.
Armenia and other countries
All the countries and unrecognized territories are estimated at 0 to 4 point scale, where the countries with 0 score have the lowest level of press freedom, and the countries with the 4 score have the highest level of press freedom. Armenia’s press freedom score is 2. Georgia’s score is also 2, while Azerbaijan’s score is 0, and Turkey’s and Iran’s scores are 1. EAEU member countries have the following indicators: Russian Federation – 0, Belarus – 0, Kazakhstan – 0, and Kyrgyzstan – 2. The other two Eastern Partnership countries’ score (Ukraine and Moldova) is also 2 according to Freedom House.