ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի իրավակարգավորումները թերի են
Ինչպես հայտնի է, Ազգային ժողովում ստեղծվել է 2016 թվականի ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքները ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողով: Սա հայրենի խորհրդարանում երբևէ ստեղծվող 3-րդ քննիչ հանձնաժողովն է (առաջինը դեռ նախորդ տարի էր՝ կապված գաղտնալսման հայտնի պատմության հետ, իսկ երկրորդը քննում է ջրային կոմիտեի հետ կապված հարցեր):
Խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովների ինստիտուտը Հայաստանում ներդրվեց 2017 թվականի մայիսից (6-րդ գումարման խորհրդարանի առաջին նիստի օրվանից), երբ ուժի մեջ մտավ 2015 թվականի սահմանադրական փոփոխությունների համապատասխան մասը: Սակայն բոլոր երեք քննիչ հանձնաժողովները ստեղծվեցին 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո:
Թեև 2018 թվականի հոկտեմբերի 2-ին (հայտնի զարգացումների հանգեցրած փոփոխությունների հետ միասին) խորհրդարանը փոքր-ինչ ավելացրեց քննիչ հանձնաժողովի՝ քննություն կատարելու մեխանիզմները, սակայն դրանք բավականին թերի են: Այդ մեխանիզմները ոչ միայն չեն արտացոլում խորհրդարանական պետությունում խորհրդարանի դերի տրամաբանությունը, այլև անգամ չեն ապահովում Ազգային ժողովի՝ վերահսկողական ֆունկցիայի ամբողջական իրագործումը:
Ներկայանալը և հարցերին պատասխանելը
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 22-րդ հոդվածը նախատեսում է, որ «Քննիչ հանձնաժողով հրավիրված պաշտոնատար անձինք պարտավոր են, իսկ հանձնաժողովի իրավասության ոլորտին վերաբերող տեղեկություններ ներկայացրած այլ անձինք իրավունք ունեն ներկայանալու և բացատրություններ տալու հանձնաժողովի նիստում, ինչպես նաև պատասխանելու հանձնաժողովի անդամների հարցերին»։
Այսինքն, եթե պաշտոնատար անձինք գոնե պարտավոր են քննիչ հանձնաժողովի կանչով ներկայանալ և պատասխանել հարցերին, ապա այլ անձինք ընդամենը ունեն նման իրավունք և կարող են չներկայանալ կամ ներկայանալ ու չպատասխանել հանձնաժողովի հարցերին:
Ավելին, այս իրավակարգավորման խախտման համար չկա նախատեսված քրեական պատասխանատվություն և չկա որևէ մեխանիզմ՝ դրա ապահովման համար: Այսինքն, եթե քննիչ հանձնաժողով կանչված ներկա կամ նախկին պաշտոնատար անձը չներկայանա կամ ներկայանա ու հրաժարվի հարցերին պատասխանելուց, ապա դա քրեորեն պատժելի արարք չէ ու հնարավոր չի հարկադրանքի միջոցներով ապահովել նորմի իրագործումը:
Ու թեև քննիչ հանձնաժողովի անդամի հարցերին չպատասխանելը, միգուցե, կարելի է դասել Վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքի 189.7 կամ 189.10 հոդվածներով նախատեսված զանցանքներին, սակայն դրանց համար տուգանքը 50-100 հազար դրամ է: Մինչդեռ այդ արարքի հանրային վտանգավորությունը էապես ավելին է:
Այսպես, օրինակ քրեական գործի շրջանակներում քննիչի պահանջով նախաքննության մարմին չներկայանալու պարագայում անձին կարող են բերման ենթարկել (Քր. դատ. օր., հոդված 153), իսկ նախաքննության սահամաններում քննիչի հարցերին չպատասխանելու դեպքում անգամ քրեական պատասխանատվության ենթարկել (Քր. օր., հոդված 339):
Եվ եթե գործող պաշտոնատար անձի պարագայում քննիչ հանձնաժողովի կանչով չներկայանալը կամ հարցերին չպատասխանելը, նաև այլ հանգամանքների առկայության դեպքում կարող է որակվել որպես պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում (Քր. օր., հոդված 308), ապա նախկին պաշտոնյաների ու այլ անձնաց պարագայում անգամ այդ նորմը կիրառելի չէ:
Ստույգ տեղեկությունների տրամադրումը
Մի կողմ թողնելով Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողով ներկայանալու և հարցերին պատասխանելու խնդիրը, անրադառնանք այն մեխանիզմներին (կամ դրանց բացակայությանը), որոնք պետք է ապահովեն հանձնաժողովին, կամ, առհասարակ, ԱԺ պատգամավորներին ստույգ տեղեկությունների տրամադրումը (պաշտպանեն կեղծ տեղեկությունների տրամադրումից):
Հայաստանի Քրեական օրենսգիրքի հատուկ մասը ունի երկու հոդված (148 և 338), որոնք քրեորեն պատժելի արարք են դարձնում կեղծ (աղավաղված կամ սուտ) տեղեկությունների տրամադրումը: Սակայն այդ հոդվածներից որևէ մեկը չի կարող վերաբերել խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովի անդամի, կամ, առհասարակ, Ազգային ժողովի պատգամավորի հարցին (կամ գրավոր հարցմանը) ակնհայտ սուտ տեղեկություններ տրամադրելու դեպքին:
Թեև Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 189.10 հոդվածը որոշակիորեն փակում է այդ բացը: Բայց նախ այդ հոդվածներում զանցանքի օբյեկտիվ կողմի նկարագրությունը ավելի շատ այլ իրավիճակների համար է և դրա կիրառումը քննիչ հանձնաժողովին կամ պատգամավորին կեղծ տեղեկություն տրամադրելու (հայտնելու) դեպքում կարող է խնդրահարույց լինել, և երկրորդ, խորհրդարանին ու պատգամավորին ակնհայտ կեղծ տեղեկություն տրամադրելու հանրային վտանգավորությունը էապես ավելին է:
Համեմատության համար հարկ է հիշատակել, որ վկայի կողմից քրեական գործի շրջանակներում քննիչին սուտ ցուցմունք տալը հանցագործություն է (Քր. օր., հոդված 338), որի համար սահմանված է մինչև 5 տարվա ազատազրկում, իսկ ԱԺ պատգամավորին կամ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովին սուտ տեղեկություններ տալու համար կարելի է տուգանվել առավելագույնը 100 հազար դրամով:
Լուծումները
Այս խնդիրների լուծման համար նախևառաջ անհրաժեշտ է փոփոխություն ու լրացում կատարել «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 22-րդ հոդվածում, որով քննիչ հանձնաժողովի կանչով արդեն բոլոր անձանց համար պարտադիր կլինի ներկայանալ հանձնաժողով և պատասխանել հանձնաժողովի անդամների հարցերին:
Ավելին, այդ հոդվածով պետք է լինելու նախատեսել հանձնաժողով կանչված բայց առանց հիմնավոր պատճառի չներկայացած անձանց բերման ենթարկելու մեխանիզմ (մոտավորապես այնպես, ինչպես դա նախատեսված է Քրեական դատավարության օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով): Ընդ որում, «Ոստիկանության մասին» օրենքի 17-րդ հոդվածում պետք է լինելու լրացմամբ ամրագրել, որ ոստիկանութունը պարտավոր է բերման ենթարկել քննիչ հանձնաժողովի կանչով ներկայանալուց խուսափող անձանց: Այստեղ կարելի է նաև քննարկել քննիչ հանձնաժողով ներկայանալուց խոսափող անձանց հետախուզում հայտարարելու կարգավորման նպատակահարմարությունը:
Իսկ ահա ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի հարցերին չպատասխանելու, սուտ պատասխաններ և կեղծ տեղեկություններ տալու ռիսկի նվազեցման համար անհրաժեշտ է լրացումներ կատարել Քրեական օրենսգրքում՝ քրեականացնելով այդ երկու արարքները: Ընդ որում, դրանով հանդերձ, անհրաժեշտ է այնպիսի իրավակարգավորումներ տալ, որոնք կպաշտպանեն Սահմանադրության 65-րդ հոդվածով ամրագրված մարդու՝ իր, ամուսնու կամ մերձավոր ազգականների վերաբերյալ ցուցմունք տալու պարտականությունից ազատման իրավունքը:
Այս իրավակարգավորումների ներդրմամբ հնարավոր կլինի ապահովել ԱԺ քննիչ հանձնաժողովների առավել արդյունավետ և բազմակողմանի քննությունն ու էապես կավելանա զեկույցի հիմնավորվածությունը:

Legal regulations of the NA investigative committee contain a number of gaps
As it is known, the National Assembly has established an Inquiry Committee to investigate the circumstances of the military actions in April 2016. This is the 3rd Inquiry Committee ever created in the National Assembly (the first was established last year and was related to the wiretapping story, and the second investigates issues related to the Water Committee).
The Institute for Parliamentary Inquiry Committees was introduced in Armenia in May 2017 (the date of the first session of the 6th convocation parliament) when the relevant part of the 2015 constitutional amendments came into force. However, all the three inquiry committees were created after the 2018 revolution.
Though the parliament has slightly increased the investigative functions of the inquiry committee on October 2, 2018, they are still quite incomplete. These mechanisms not only fail to reflect the logic of the role of the parliament in the parliamentary state, but also do not even ensure the full implementation of the National Assembly’s oversight function.
Appearing and answering questions
Article 22 of the Constitutional Law of the Republic of Armenia on Rules of Procedure of the National Assembly stipulates that “Officials invited to the Inquiry Committee are obliged, and other persons who have submitted information related to the jurisdiction of the Committee shall have the right to be present and give explanations at the sitting of the Committee as well as answer the questions of the Committee members.”
That is, if officials are at least obliged to appear and answer the questions of the Inquiry Committee, other persons simply have such a right and may not appear or they can appear and not answer the questions of the committee.
Moreover, there is no criminal liability for breach of this legal regulation and there is no mechanism to ensure its compliance. That is, if the current or former official who is called to the Inquiry Committee does not appear or refuses to answer questions, it is not a criminal offense and it is not possible to ensure the enforcement of the measure by means of coercion.
And although the failure to answer the questions of the Inquiry Committee member may be classified as misdemeanor under Articles 189.7 or 189.10 of the Administrative Offenses Code, the fine is 50-100 thousand AMD. Meanwhile, the public danger of the act is considerably greater.
Provision of accurate data
Let us turn to the mechanisms (or their absence) that should secure the provision of accurate information to the Committee or MPs (protection from false information).
The special section of the Criminal Code of Armenia has two articles (148 and 338) that make the provision of false (distorted or fake) information a criminal offense. However, none of these articles can refer to the case of providing obviously false information to a member of the parliamentary Inquiry Committee or an MP.
While Article 189.10 of the Code of Administrative Offenses fills this gap to some extent, the description of the objective side of the offense in those articles is envisaged for different situations, and its application may be problematic in the case of providing false information to the Inquiry Committee or MP. And second, the public danger of providing obviously false information to the MP is considerably greater.
Solutions
In order to solve these issues, first of all, it is necessary to make amendments and additions in Article 22 of the Constitutional Law “Rules of Procedure of the National Assembly”, according to which it will be obligatory for all persons to appear before the Committee upon the invitation of the Inquiry Committee and answer the questions of the members of the committee.
Moreover, this article shall provide for a mechanism for bringing those persons to court who were summoned to the commission, but did not appear failing to provide a justified reason (approximately as it is provided for in Article 153 of the Criminal Procedure Code).
And in order to minimize the risk of not answering the questions of the NA Inquiry Committee or providing false information, it is necessary to make amendments in the Criminal Code, criminalizing these two acts. At the same time, it is necessary to provide legal regulations that will protect the right to exemption from the obligation to testify in relation to the person himself/herself, his or her spouse or close relatives as stipulated in Article 65 of the Constitution.
With the introduction of these legal regulations, it will be possible to provide a more effective and thorough investigation of the NA Inquiry Committees and substantially increase the validity of the report.