Մշակույթի նախարարության օտարերկրյա գրանտները
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորմումն» արդեն ներկայացրել էր գյուղատնտեսության ոլորտում Հայաստանի ստացած միջազգային դրամաշնորհները: Շարունակելով շարքը՝ ներկայացնում ենք մշակույթի ոլորտին հատկացված միջազգային դրամաշնորհները:
Մեր հարցմանն ի պատասխան ՀՀ մշակույթի և ֆինանսների նախարարություններից տրամադրած տեղեկությունները վկայում են, որ 2005-2014թթ. այլ պետությունների պետական, Եվրամիության մարմիններից և միջազգային կազմակերպություններից Մշակույթի նախարարության ենթակայության կազմակերպությունները ստացել են մի շարք դրամաշնորհներ, որոնց հանրագումարը կազմել է 4.060.180 ԱՄՆ դոլար:
Ըստ ծրագրերի
Ստացած ֆինանսական աջակցությամբ առաջին տեղում է «Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն» ՊՈԱԿ-ը, որը տարբեր երկրներից ավելի քան 3 միլիոն եվրոյի աջակցություն է ստացել թվով 10 կինոնկարների նկարահանման համար:
1. «Արահետ» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Ռ. Քոչար) ԱՄՆ, «Blue Lion Entertainment» 2006թ. 570.000 ԱՄՆ դոլար
2. «Թշնամիները» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Դ. Մաթևոսյան) Շվեյցարիա, AVANTI ծրագիր, 2006թ. 5.000 եվրո
3. «Բարի գնալուստ» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Վ. Խաչատրյան) Նիդերլանդների Թագավորություն, «Օբելիսկ» ընկերություն 2008թ. 200.000 եվրո
4. « Խճճված զուգահեռներ» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Հ. Գալստյան) Շվեյցարիա` AVANTI ծրագիր, Նորվեգիա` «Ֆիլմ ֆոնդ» և «Օրիգինալ ֆիլմ»,
Ֆրանսիա` «Քուզըր Փիկչերս»
2009թ. 50.000 եվրո
5.« Ժաննան և ձայները» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Մ. Վաթինյան) Շվեդիա` Գյոթեբորգի ՄԿՓ 2011թ. 32.000 եվրո
6.«Այդ ես չեմ» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Մ. Սահակյան) Ռուսաստանի Դաշնության մշակույթի դեպարտամենտ, Ֆրանսիա` Les Films du requin, և Գերմանիա 2012թ. Ռուսաստան – 300.000 ԱՄՆ դոլար, Ֆրանսիա – 10.000 եվրո, Գերմանիա – 60.000 եվրո
7. « Կաթնեղբայր» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.`Վ. Մխիթարյան) Լեհաստան, «Էյջ Ուայ Փիքչրս» ՍՊԸ, «Վայդա ստուդիո» 2013թ. 57.890 ԱՄՆ դոլար
8.« Մոսկվիչ, իմ սեր» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Ա. Շահբազյան) Ֆրանսիա` Ազգային կինոյի զարգացման հիմնադրամ CNC, Ռուսաստանի Դաշնություն 2013թ. CNC –   152,170 եվրո Ռուսաստան – 51.939 եվրո
9. «Փարաջանով» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Ս. Ավետիքյան,  Օ. Ֆետիսովա) Ֆրանսիա, Ուկրաինա, Վրաստան 2013թ. Ֆրանսիա – 426.733 եվրո, Ուկրաինա – 1.157.267 եվրո, Վրաստան – 198.000 եվրո
10. «Չնչիկ» ֆիլմի նկարահանման համար (ռեժ.` Ա. Շահբազյան) Շվեյցարիա` AVANTI ծրագիր, Նիդերլանդների Թագավորություն` «Hubert Bals Fund», Գերմանիա` «WFC» անավարտ 50,000 եվրո
2009թ. «Հայաստանի պարարվեստի «Բարեկամություն» պետական համույթ» ՊՈԱԿ-ը ստացել է 3.600.000 ՀՀ դրամ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների «Ջինիշյան հիշատակի հիմնադրամից» «Հերոսական բալլադի» խորեոգրաֆիկ բեմադրական ծախսերի համար:
2013թ. «Դուետ» թատերական միջազգային փառատոնի և «Գյումրին ԱՊՀ երկրների մշակութային մայրաքաղաք» միջոցառումների համար «Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոն» ՊՈԱԿ-ին Ռուսաստանի Դաշնության կողմից հատկացվել է 501.140 ՌԴ ռուբլի (շուրջ 16 հազար դոլար):
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը 2008-2014թթ. Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Լատվիայից, «Բաց հասարակության հիմնադրամ – Հայաստանից» և «Եվրասիա» հիմնադրամից տարբեր համերգների կազմակերպման և իրականացման համար ստացել է 21.177.600 ՀՀ դրամ ընդհանուր գումարի դրամաշնորհներ:
Աղմուկ հանած Գառնի համայնքի վարչական տարածքում գտնվող միջնադարյան «Կամուրջ» հուշարձանի վերականգնումը և ամրակայումն իրականացվել են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանություն 2011թ. հատկացրած 32.423.368 ՀՀ դրամով: Գումարը հատկացվել է «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից 2012թ. «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին հատկացվել է 8.000 ԱՄՆ դոլար «Մշակութային քաղաքականություն և քաղաքականություն մշակույթի համար: Մշակույթ և զարգացում» խորագրով միջազգային տարածաշրջանային 2-րդ գիտաժողովի կազմակերպման համար: Իսկ ահա 2014թ. Եվրոպական Միությունից ստացվել է 9.500 եվրո դրամաշնորհ «Եվրոպական ժառանգության օրեր» հաղորդակցման պլատֆորմի զարգացման և ԵԺՕ հաղորդակցման պլատֆորմին ազգային կայքէջի ինտեգրման համար:
2011թ. «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը Եվրոպայի խորհրդի կողմից ստացել է 8.440 եվրո «Հայաստանի պատմական քաղաքների մշակութային ժառանգության վերականգնում» ծրագիրն իրականցնելու համար:
Հայաստանի ազգային պատկերասրահը 2010-2013թթ. Իտալիայից և Ճապոնիայից ստացել է 126.664.604 ՀՀ դրամի նյութեր և սարքավորումներ:
Ռուսական արվեստի թանգարանը 2012թ. ՌԴ-ից ստացել է 2.722.917 ՀՀ դրամ թանգարանային առարկաների վերականգնման և տպագրական աշխատանքների իրականացման համար:
Տարբեր մարզային գրադարաններ 2010-2012թթ. ստացել են դրամաշնորհներ «Սիվիլիթաս» հիմնադրամից, Նիդերլանդների թագավորությունից և ԱՄՆ-ից: Դրամաշնորհները, որոնց ընդհանուր գումարը կազմել է 19.700.700 ՀՀ դրամ, օգտագործվել են նոր գրքերի և սարքավորումների ձեռք բերման նպատակով:
Ըստ երկրների
Այսպիսով, հանրագումարում Հայաստանի մշակույթի ոլորտին վերջին 10 տարում եվրոպական կառույցները և երկրները հատկացրել են ավելի քան 1,4* մլն ԱՄՆ դոլար, Ուկրաինան՝ մոտ 1.3 միլիոն ԱՄՆ դոլար, ԱՄՆ-ն՝ ավելի քան 700 հազար ԱՄՆ դոլար, Ռուսաստանը՝ մոտ 360 հազար ԱՄՆ դոլար, Վրաստանը՝ մոտ 230 հազար ԱՄՆ դոլար և Ճապոնիան՝ ավելի քան 100 հազար ԱՄՆ դոլար:
Այսպիսով, ստացվում է, որ ամենաշատը Հայաստանի մշակույթի ոլորտը աջակցություն է ստանում Եվրոպայից:
Բացի այդ, զավեշտալի է, որ թեև սա ներկա դրությամբ մեր կողմից հայտնաբերված միակ ոլորտն է, որը ֆինանսական աջակցություն է ստանում Ռուսաստանից, սակայն այդ աջակցությունը ավելի քան եռապատիկ քիչ է Ուկրաինայից ստացած դրամաշնորհներից և ընդամենը մի փոքր ավել է հարևան Վրաստանից ստացված դրամաշնորհներից:
Mshak Arm
* – Եվրոպական, ուկրաինական, վրացական և ռուսական դրամաշնորհների թվերը՝ արտահայտված ԱՄՆ դոլարով, կարող են մի քանի տոկոսով տարբերվել՝ փոխարժեքների տատանումների պատճառով:

«Союз информированных граждан» ранее представлял полученные Арменией для использования в сфере сельского хозяйства гранты. Продолжая серию, представим предоставленные сфере культуры иностранные гранты.
Предоставленные министерствами культуры и финансов Армении в ответ на наш запрос данные свидетельствуют о том, что в период 2005-2014гг. государственными структурами других стран, органами Евросоюза и международными организациями организациям, подчиненным Министерству культуры Армении, был предоставлен ряд грантов в сумме 4.060.180 долларов США.
По программам
По сумме полученной финансовой поддержки на первом месте находится ГНКО «Национальный киноцентр Армении», который получил из разных стран финансовую поддержку в сумме более чем 3 млн. Долларов США на съемку 10-и фильмов.
Цель | Финансирующий | Год | Сумма |
1. Съемка фильма «Тропинка» (реж. Р. Кочар) | США, «Blue Lion Entertainment» | 2006г. | 570.000 долларов США |
2. Съемка фильма «Враги» (реж. Д. Матевосян) | Швейцария – програма AVANTI | 2006г. | 5.000 евро |
3. Съемка фильма «Добро уходить» (реж. В. Хачатрян) | Королевство Нидерландов, компания «Обелиск» | 2008г. | 200.000 евро |
4. Съемка фильма «Перепутанные параллели» (реж. О. Галстян) | Швейцария – програма AVANTI, Норвегия – «Фильм фонд» и «Оригинал фильм»,
Франция – «Кузер пикчерс» |
2009г. | 50.000 евро |
5. Съемка фильма «Жанна и голоса» (реж. М. Ватинян) | Швеция – Гетеборгский международный кинофестиваль | 2011г. | 32.000 евро |
6. Съемка фильма «Это не я» (реж. М. Саакян) | Департамент культуры Российской федерации, Франция – Les Films du requin, Германия | 2012г. | Россия – 300.000 долларов США, Франция – 10.000 евро, Германия – 60.000 евро |
7. Съемка фильма «Молочный брат» (реж. В. Мхитарян) | Польша, ООО «Эйч уай пикчерс» ՍՊԸ, «Вайда студио» | 2013г. | 57.890 долларов США |
8. Съемка фильма «Москвич, любовь моя» (реж. А. Шахбазян) | Фианция – Национальный фонд развития кино (CNC), Российская Федерация | 2013г. | CNC – 152,170 евро, Россия – 51.939 евро |
9. Съемка фильма «Параджанов» (реж. С. Аветикян, О. Фетисова) | Франция, Украина, Грузия | 2013г. | Франция – 426.733 евро, Украина – 1.157.267 евро, Грузия – 198.000 евро |
10. Съемка фильма «Чнчик» (реж. А. Шахбазян) | Швейцария – програма AVANTI, Нидерланды – Фонд Хуберта Булса, Германия – «WFC» | незаконченный | 50.000 евро |
В 2009г. ГНКО «Государственный ансамбль танца «Дружба»» получил 3.600.000 драмов от Фонда памяти «Джинишян» (США) на расходы по хореографической постановке «Героической баллады».
В 2013г. ГНКО «Гюмрийский государственный драматический театр им. В. Аджемяна» Российской Федерацией было предоставлено 501.140 российских рублей (около 16 тыс. долларов США) на проведение междуанродного театрального фестиваля «Дуэт» и мероприятий «Гюмри – культурная столица стран СНГ».
Государственный филармонический оркестр Армении в 2008-2014гг. получил гранты из Италии, Франции, Польши, Латвии, «Фонда открытого общества – Армения» и фонда «Евразия» на общую сумму в 21.177.600 драмов на организацию и проведение различных концертов.
Нашумевший проект восстановления и укрепления средневекового памятника «Мост», находящегося на административной территории общины Гарни был осуществлен на предоствленные в 2011г. посольством США 32.423.368 драмов: Сумма была предоставлена ГНКО «Служба охраны историческо-культурных заповедников-музеев и исторической среды».
ЮНЕСКО в 2012г. предоставило 8.000 долларов США ГНКО «Служба охраны историческо-культурных заповедников-музеев и исторической среды» на организацию 2-й междуанродной региональной научной конференции «Культурная политика и политика для культуры. Культура и развитие». А в 2014г. от европейского союза был получен грант в размере 9.500 евро на развитие платформы коммуникации «Дни европейского наследия» и интеграцию национального сайта с платформой ДЕК.
В 2011г. ГНКО «Научно-исследовательский центр историческо-культурного наследия» получил от Совета Европы 8.440 евро на реализацию программы «Восстановление культурного наследия исторических городов Армении».
Национальная галерея Армении в 2010-2013гг. из Италии и Японии получила материалы и оборудование на суму в 126.664.604 драмов.
Музей русского искусства в 2012г. получил 2.722.917 драмов из РФ на реставрацию музейных экспонатов и полиграфические работы.
Различные областные библиотеки в 2010-2012гг. получили гранты от фонда «Сивилитас», Королевства Нидерландов и США. Гранты, общая сумма которых составила 19.700.700 драмов, были потрачены на приобретение новых книг и оборудования.
По странам
Итак, за последние 10 лет сфере культуры Армении суммарно европейские структуры и страны предоставили более 1,4* млн. долларов США, Украина – примерно 1.3 млн. долларов США, США – более 700 тыс. долларов США, Россия – примерно 360 тыс. долларов США, Грузия – примерно 230 тыс. долларов США и Япония – более 100 тыс. долларов США.
Итак, получается, что сфера культуры Армении наибольшую поддержку получает из Европы.
Кроме того, интересно, что хотя и это пока что единственная из изученных нами сфер, которая получает финансовую поддержку от России, однако эта поддержка более чем вторе меньше, чем сумма грантов, предоставленных Армении Украиной, и ненамного больше суммы, пшолученной от Грузии.
* – Суммы европейских, украинских, грузинских и российских грантов, представленные в долларах США, могут на несколько процентов отличаться из-за колебаний курсов валют.