Մոսկվան հրաժարվեց խառնվել Ղրղզստանի գործերին, բայց ստացավ կարևոր նախադեպ
Ղրղզստանում ներքաղաքական լարված իրավիճակի արդյունքում Ռուսաստանը հայտնվեց բավական հետաքրքիր կարգավիճակում, որը կարող է հետագայում ավելացնել Մոսկվայի ազդեցությունը եվրասիական տարածքում տեղի ունեցող քաղաքական իրադարձությունների վրա։
Ղրղզստանում 2017-ի աշնանն ընտրված նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովի օրոք քրեական հետապնդումներ են սկսվել նախկին վարչակարգի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ, այդ թվում՝ նախկին վարչապետների և նախկին գլխավոր դատախազի։ 2019 հունիսին էլ երկրի խորհրդարանը հավանություն է տվել նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևին անձեռնմխելիությունից զրկելու նախագծին։ Գործող նախագահ Ժեենբեկովի նախկին թիմակից Աթամբաևը մեղադրվում է մի շարք աղմկոտ կոռուպցիոն գործերով, սակայն հրաժարվում է ներկայանալ իրավապահների պահանջով և հարցաքննվել։ Աթամբաևին մեղադրանքներ առաջադրելուց հետո նրա տան մոտ հերթապահում էին իր աջակիցները, որոնք բետոնե արգելապատնեշներով փակել էին նախկին նախագահի տուն տանող ճանապարհը և հայտարարում, որ թույլ չեն տա ձերբակալել նրան։ Ինքը՝ Աթամբաևը, իրեն առաջադրված մեղադրանքները չի ընդունում և հայտարարում, որ մաքուր է օրենքի առջև։
Ստեղծված ներքաղաքական լարված առճակատման պայմաններում Ալմազբեկ Աթամբաևը հուլիսի 23-ին երկօրյա այցով մեկնում է Մոսկվա, որտեղ հանդիպում է ունենում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Մոսկվայի արձագանքը
Փաստացի, Ղրղզստանի նախկին նախագահը, իր երկրի տարածքում գտնվող ռուսական ավիաբազայից ռուսական ինքնաթիռով Մոսկվա գնալով, իր երկրի ներքին գործերին միջամտելու հստակ առաջարկ արեց ՌԴ-ին։
Ուշագրավ է, սակայն, որ Մոսկվայում Աթամբաևի այս քայլը, մեղմ ասած, առանձնապես չողջունվեց, և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն Աթամբաևի հետ հանդիպումից հետո հանդես եկավ բավական սառը հայտարարությամբ։ Մասնավորապես, Պուտինը նշեց, որ Ղրղզստանն արդեն բավականաչափ ներքաղաքական ցնցումներ է ապրել, և այդ երկրի շահերից է բխում կայունության հաստատումը։ Պուտինի խոսքով, Ռուսաստանը մտադիր է շարունակել Ղրղզստանի հետ բոլոր ծրագրերը գործող իշխանությունների հետ համագործակցությամբ։ ՌԴ նախագահը նաև կոչ արեց ղրղզստանցիներին համախմբվել գործող նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովի շուրջ։
Այսպիսով, Ռուսաստանը, փաստացի, մերժեց Ղրղզստանի ներքին գործերին միջամտելու Աթամբաևի «հրավերը», սակայն, միևնույն ժամանակ, միայն Պուտին-Աթամբաևը հանդիպումն արդեն իսկ մեծ միջամտություն էր միջինասիական այդ երկրի ներքաղաքական գործերին։
Վերադառնալով Ղրղզստան՝ Ալմազբեկ Աթամբաևը հայտարարել է, որ ոչինչ չի խնդրել Պուտինից, սակայն միաժամանակ հայտարարել է, որ չի պատրաստվում հարցաքննվել ուժայինների կողմից։ Ղրղզստանի իշխանությունները, իրենց հերթին, դեռևս քայլեր չեն ձեռնարկում Աթամբաևին բերման ենթարկելու ուղղությամբ։ Այնուամենայնիվ, ինչպիսի զարգացումներ էլ տեղի ունենան հիմա Ղրղզստանում, ակնհայտ է, որ Աթամբաևի թիմը չի կարողանա որևէ արտաքին աջակցություն ստանալ Ռուսաստանից, որը, անկասկած, այդ տարածաշրջանում կարևորագույն ուժային կենտրոններից է։ Աթամբաևի թիմը չի կարողանա աջակցություն ստանալ նաև այլ կողմերից, մասնավորապես՝ տարածաշրջանում իրենց շահերը հետապնդող ԱՄՆ-ից ու Չինաստանից։ Ղրղզստանի գործող իշխանությունները՝ Ժեենբեկովի գլխավորությամբ, հաջողությամբ համագործակցում են թե՛ Վաշինգթոնի, թե՛ Պեկինի հետ, և այդ երկրներին իրոք անհրաժեշտ չէ որևէ անկայունություն Ղրղզստանում։
Այսպիսով, Մոսկվա այցելելու և այնտեղից որոշակի աջակցություն ստանալու Աթամբաևի փորձը կարելի է համարել լիովին ձախողված։ Ավելին, այս քայլով Աթամբաևը գցեց սեփական երկրի հեղինակությունը և աշխարհին ի ցույց դրեց Ռուսաստանի գերակայությունը Ղրղզստանում։
Բացի սա, տեղի ունեցածը կարևոր է նաև նախադեպի առումով։ Փաստացի, սա եզակի դեպք է, երբ եվրասիական ինտեգրացիոն ծրագրերի՝ ԵԱՏՄ-ի և ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրից դիմում են Ռուսաստանին ներքաղաքական հարցերի լուծման համար։ Իսկ սա հետագայում կարող է օգտագործվել Ռուսաստանի կողմից՝ տարբեր երկրներում ներքաղաքական զարգացումներին մասնակցելու դեպքում։

Москва отказалась вмешиваться в дела Кыргызстана, но получила важный прецедент
В результате напряженной внутриполитической ситуации в Кыргызстане Россия оказалась в довольно интересном положении, которօе в дальнейшем может увеличить влияние Москвы на происходящие на евразийском пространстве политические события.
При избранном осенью 2017 года президенте Сооронбае Жеенбекове начались политические преследования в отношении ряда высокопоставленных чиновников прежнего режима, в том числе бывших премьер-министров и бывшего генерального прокурора. В июне 2019 года парламент страны одобрил законопроект о лишении бывшего президента Алмазбека Атамбаева неприкосновенности. Против бывшего соратника действующего президента Жеенбекова – Атамбаева, выдвинуты обвинения по серии скандальных коррупционных дел, однако он отказывается являться на допрос по требованию правоохранительных органов. После выдвижения обвинений Атамбаеву, возле его дома дежурили его сторонники, которые установили бетонные плиты на дороге, ведущей к дому, и заявляли, что не позволят его арестовать. Сам Атамбаев не принимает выдвинутые против него обвинения и заявляет, что он чист перед законом.
В условиях сложившейся внитриполитической напряженной конфронтации 23 июля Алмазбек Атамбаев отправляется с двухдневным визитом в Москву, где встречается с президентом России Владимиром Путиным.
Реакция Москвы
Фактически, бывший президент Кыргызстана, отправившись в Москву на российском самолете с российской военной базы, расположенной на территории его страны, сделал Москве четкое предложение о вмешательстве во внутренние дела Кыргызстна.
Примечательно, однако, что шаг Атамбаева в Москве, мягко говоря, не особо приветствовался, и после встречи с Атамбаевым президент России Владимир Путин выступил с довольно холодным заявлением. В частности, Путин отметил, что Кыргызстан уже пережил достаточно внутриполитических потрясений, и в интересах этой страны установление стабильности. По словам Путина, Россия намерена продолжить все программы с Кыргызстаном в сотрудничестве с действующими властями. Президент России также призвал кыргызстанцев объединиться вокруг действующего президента Сооронбая Зенебекова.
Таким образом, Россия фактически отклонила «приглашение» Атамбаева вмешаться во внутренние дела Кыргызстана, однако, в то же время встреча Путина и Атамбаева уже стала серьезным вмешательством во внутренние дела этой центральноазиатской страны.
Вернувшись в Кыргызстан, Алмазбек Атамбаев заявил, что ничего не просил у Путина, но в то же время отметил, что не собирается идти на допрос в  министерство внутренних дел страны. В свою очередь, власти Кыргызстана пока не предприняли шагов по задержанию Атамбаева. Тем не менее, какие бы развития ни происходили сейчас в Кыргызстане, очевидно, что команда Атамбаева не сможет получить никакой внешней поддержки от России, которая, несомненно, является одним из важнейших силовых центров в регионе. Команда Атамбаева не сможет получить поддержку и от других сторон, в частности от США и Китая, которые преследует свои интересы в регионе. Действующие власти Кыргызстана во главе с Жеенбековым успешно сотрудничают как с Вашингтоном, так и с Пекином, и этим странам поистине не нужна нестабильность в Кыргызстане.
Таким образом, попытку Атамбаева получить некоторую поддержку от Москвы можно считать полностью провальной. Более того, тем самым Атамбаев подорвал авторитет своей страны и показал миру превосходство России в Кыргызстане.
Помимо этого, произошедшее имеет важное значение и в плане прецедента. Фактически, это едичный случай, когда из стран-членов ЕАЭС и ОДКБ обращаются к России за решением внутриполитических вопросов. А это впоследствии может быть использовано Россией в случае вмешательства во внутриполитических развитиях в различных странах.