Դանիել Իոաննիսյանի ելույթները ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ 2019թ․ համաժողովում • ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Սեպտեմբերի 16-ին Վարշավայում մեկնարկած ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ Մարդկային չափման հարցերով համաժողովի ժամանակ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը հանդես է եկել ԵԱՀԿ տարածաշրջանի երկրներում ընթացող ժողովրդավարական և հակաժողովրդավարական գործընթացների, Հայաստանի ու Արցախի ժողովրդավարական գործընթացների և ընտրությունների, հավաքների ազատության իրավունքի մասին ելույթներով։ Ելույթների հայերեն տարբերակները ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև։
ՕՐ 2-ՐԴ
Վերջին տարիների ընթացքում թե՛ Հայաստանում և թե՛ այլ ԵԱՀԿ անդամ երկրներում բոլորս ականատես ենք լինում հակաժողովրդավարական քարոզչության աճին:
Տարբեր երկրներում քարոզչական մեխանիզմներով Ռուսաստանը կա՛մ փորձում է ավելացնել հակաժողովրդավարական ուժերի ազդեցությունը, կա՛մ ստիպել ու անգամ սադրել իշխանություններին իրականացնելու հակաժողովրդավարական փոփոխություններ:
Սա մենք տեսնում ենք թե՛ Եվրոպական երկրներում, թե՛ հետխորհրդային տարածաշրջանում և թե՛ աշխարհի այլ վայրերում:
2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո ականատես եղանք մեդիա դաշտում մոնոպոլիայի վերացմանը և հեռուստատեսությունների ազատականացմանը: Բացառապես դրական այս փոփոխությունից, սակայն, շատ արագ օգտվեցին պրո-ռուսական և հակաժողովրդավարական ուժերը, որոնք մոբիլիզացրեցին մեծ մեդիա ռեսուրսներ ու սկսեցին տանել հակաժողովրդավարական քարոզչությունը:
Ես չեմ կարող ասել, որ ողջունում եմ խոսքի ազատության ապահովման մասով Հայաստանի իշխանությունների բոլոր քայլերը: Բայց այն, ինչ անում է Ռուսաստանը, պետք է հակազդեցության ենթարկվի ժողովրդավարական արժեքները հարգող բոլոր ուժերի կողմից:
Այդ հակազդեցությունը, բնականաբար, չի կարող լինել նույն որակի հակաքարոզչությամբ: Առավել ևս՝ այն չի կարող արտահայտվել գրաքննությամբ: Այդ հակազդեցությունը պետք է ունենա կարճաժամկետ, միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ քայլեր:
Կարճաժամկետ առումով պետք է ավելացնել ժողովրդավարության աջակիցների կոմունիկացիոն կարողությունները և ֆակտ-չեքինգը:
Միջնաժամկետ առումով պետք է խրախուսել անկախ լրատվամիջոցների զարգացումն ու հանրության լայն շերտերի մեդիագրագիտության աճը:
Երկարաժամկետ առումով պետք է զարգացնել կրթությունը և մասնավորապես՝ քննադատողական մտածողությունը: Կարծում եմ՝ պատկերը նույնն է ցանկացած այլ անդամ երկրում:
Հայաստանում մեր իրականացրած սոցիոլոգիական հետազոտությունը ցույց տվեց հստակ կորելացիա կրթության, մեդիագրագիտության և ժողովրդավարական արժեքների սատարման միջև:
ԵԱՀԿ տարածաշրջանում ժողովրդավարական արժեքների պաշտպանությունը չունի այլ ճանապարհ, քան այս քայլերի իրագործումը: Եթե այժմ գործողություններ չձեռնարկվեն այս քայլերի ուղղությամբ, մի քանի տարուց կարող է ուշ լինել, քանի որ Ռուսաստանը և մի քանի այլ անդամ երկրներ ակտիվորեն աշխատում են հակառակ ուղղությամբ:
ՕՐ 3-ՐԴ
Բոլորս գիտենք, որ ընտրությունները հանդիսանում են ժողովրդավարության հիմնական ցուցանիշը: Վերջին տասնամյակներում մենք տարբեր երկրների օրինակով արձանագրում ենք, որ նախկինում ժողովրդավարական ընտրություններ ունեցած երկրներում ընտրությունները սկսում են կեղծվել: Այդ կեղծիքները լինում են թե՛ քվեարկության օրը և թե՛ դրանից առաջ՝ մրցակցայնության վերացումով:
Այս առումով ես ուրախ եմ արձանագրել այն դրական փոփոխությունները, որոնք նախորդ մեկ տարվա ընթացքում տեսանք Հայաստանում տեղի ունեցած ընտրությունների ժամանակ:
Կարծում եմ՝ հաջորդ հանգրվանը պետք է լինի ժողովրդավարական ընտրությունների ինստիտուցիոնալ հիմքի կերտումը, որպեսզի դա կախված չլինի իշխանությունների քաղաքական կամքից:
Սակայն ես ուրախ եմ նաև արձանագրել, որ ժողովրդավարական ընտրությունների էջը բացվել է ոչ միայն Հայաստանում, այլև Լեռնային Ղարաբաղում, որտեղ 10 օր առաջ տեղի ունեցան տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ:
Մենք «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի» մեր գործընկերների հետ որոշեցինք լայնածավալ դիտորդություն իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղում: Շուրջ 250 տեղամասերում ունեինք 180 դիտորդ: Դիտորդության արդյունքում եկանք այն եզրակացության, որ բոլոր խնդիրներով հանդերձ՝ ընտրությունները մրցակցային էին ու ժողովրդավարական:
Ընդ որում, սա առաջին անգամն էր, որ ո՛չ Հայաստանում, ո՛չ էլ Լեռնային Ղարաբաղում ընդդիմությունը չի վիճարկել ընտրությունների արդյունքները:
Գաղտնիք չէ, որ Լեռնային Ղարաբաղը ունի վիճելի կարգավիճակ, և Ադրբեջանն այն համարում է օկուպացված տարածք: Բայց մեզ համար կարևորը ժողովրդավարական արժեքներն են: Ես չեմ համեմատի Լեռնային Ղարաբաղի ընտրությունները Ադրբեջանում տեղի ունեցող ընտրությունների հետ, քանի որ մենք Ադրբեջանում դիտորդություն չենք իրականացրել, ու որովհետև բոլորդ գիտեք դրանց մակարդակն՝ ըստ ԵԱՀԿ-ԺՀՄԻԳ-ի զեկույցների:
Ցանկացած կարգավիճակում մեզ համար կարևոր են ժողովրդավարական արժեքները: Անկախ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակից՝ այնտեղ ապրող մարդիկ իրավունք ունեն ընտրելու սեփական իշխանություններին:
Ի տարբերություն Ռուսաստանի կողմից հարևան երկրների օկուպացված տարածքների՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ապրում է շատ ավելի ժողովրդավարական պայմաններում, քան կապրեր, եթե լիներ Ադրբեջանի կազմում:
ՕՐ 4-ՐԴ
Հավաքների ազատության մակարդակը ժողովրդավարության հիմնական ցուցիչներից  է: Եվ այս առումով իրավիճակը հուսադրող չէ: Եթե Ռուսաստանում հավաքների ազատության վիճակն ու օրենսդրությունը տարեց տարի վատանում են, ապա Միջին Ասիայի որոշ երկրներում ընդհանրապես չգիտեն, թե ինչ է հավաքների ազատությունը:
Սա նշանակում է, որ ժողովրդավարական արժեքները կիսող բոլոր ուժերն ու կազմակերպությունները պետք է գործուն քայլեր իրականացնեն ԵԱՀԿ տարածաշրջանում հավաքների ազատության իրավունքի զարգացման ուղղությամբ:
Խաղաղ հավաքների իրավունքի արդյունավետ իրականացման աջակցությունը կարող է բաղկացած լինել հետևյալ գործիքակազմից՝
1. Հանրային իրազեկվածության բարձրացում: Քաղաքացիները պետք է իմանան, թե ինչ իրավունքներ ու պարտականություններ ունեն խաղաղ հավաքներ իրականացնելիս։ Նաև, քաղաքացիները պետք է իմանան, որ իրենք ունեն էապես ավելի շատ իրավունքներ, երբ հավաքը կրում է խաղաղ բնույթ:
2. Պետք է զարգացվեն հավաքների պոտենցիալ կազմակերպիչների կարողությունները: Մասնավորապես, կարողությունները պետք է կապված լինեն հավաքի խաղաղ բնույթի պահպանման և լրատվամիջոցների ու ոստիկանության հետ համագործակցության հետ։
3. Պետք է ավելացվեն հավաքների վայրից ոչ խաղաղ պահվածքով մարդկանց հեռացնելու՝ ոստիկանության կարողությունները:
4. Պետք է աջակցություն ցուցաբերել հավաքները լուսաբանող լրատվամիջոցներին: Հավաքի մասին օբյեկտիվ լրատվության տարածումը շատ կարևոր է, բայց պակաս կարևոր չէ ցուցարարների նկատմամբ ապօրինի միջամտությունների փաստագրումը:
5. Անհրաժեշտ է աջակցել այն թիմերին, որոնք զբաղվում են ապօրինի միջամտություններից տուժած անձանց իրավունքների պաշտպանությամբ:
Այս գործողությունները, բնականաբար, պետք է բխեն տվյալ երկրում ստեղծված իրավիճակից, մթնոլորտից ու ձևավորված ժողովրդավարական ավանդույթներից:
Այս ամենի հետ զուգահեռ՝ պետք է հասնել նրան, որ ԵԱՀԿ անդամ պետությունների օրենսդրությունը բարելավվի և հստակեցվի հետևյալը՝
1. Խաղաղ հավաքի անցկացման համար պետք չէ թույլտվություն: Կազմակերպիչները պետք է միմիայն իրազեկեն իշխանություններին:
2. Չի կարելի ուժ կիրառել խաղաղ և այլոց իրավունքները անհամաչափ չսահմանափակող հավաքի նկատմամբ:
3. Չի կարելի ազատազրկել կամ էական չափով տուգանել հավաքի մասնակիցներին ու կազմակերպիչներին, եթե հավաքը կրել է խաղաղ բնույթ:

- 19 September, 2019
In recent years, we have all witnessed the rise of anti-democratic propaganda both in Armenia and in other OSCE member states.
Through various means of propaganda in different countries, Russia is either trying to increase the influence of anti-democratic forces or force and even provocate authorities to anti-democratic actions.
We see this in European countries, in the post-Soviet region and other parts of the world.
Following the Revolution in Armenia in 2018, we have witnessed elimination of media monopoly and liberalization of television. This purely positive change, however, was soon used by pro-Russian and anti-democratic forces who mobilized large media resources and began to carry out anti-democratic propaganda.
I cannot say that I welcome all steps taken by the Armenian authorities to ensure freedom of speech. But what Russia is doing must be countered by everyone who supports democratic values around the world. Only joint offers can be fruitful in protection of our values.
Obviously, this counteraction cannot be a counter-propaganda of the same quality. Moreover, it cannot be expressed by censorship. This counteraction should comprise of short, mid and long term activities.
Particularly:
- in the short-term, communication capabilities of democracy supporters and fact-checking needs to be increased;
- in the mid-term, promotion of independent media and media literacy among the wide circles of public should be encouraged;
- in the long-term, it is necessary to rise the education and particularly critical thinking.
The sociological research we have done in Armenia has shown a clear correlation between education, media literacy and support of democratic values. I believe, the same applies to any other member state.
There is no other way to protect democratic values in the OSCE region but to bring these actions into life. If actions are not taken to fulfill these steps now it may be late in several years, because Russia and a few other member states actively work on the opposite purpose.
SESSION 3
In the recent decades, we have witnessed that various countries with previously democratic elections have begun to falsify elections. These frauds occur both on election day and before that by eliminating competition.
In this regard, I am pleased to note the positive changes that have occurred during the last year’s elections in Armenia.
The next milestone in this regard should be building the institutional grounds for democratic elections so that it does not depend on the political will of the authorities.
Moreover, I am pleased to note that the page of democratic elections was opened not only in Armenia but also in Nagorno-Karabakh where local elections were held just 10 days ago.
With our partners from Transparency International we decided to conduct a large-scale observation mission in Nagorno-Karabakh where we had 180 observers in about 250 polling stations. As a result, we came to the conclusion that despite all the issues the elections were competitive and democratic.
Furthermore, this was the first time that the opposition both in Armenia and Nagorno-Karabakh did not contest the election results.
It is no secret that Nagorno-Karabakh has a disputed status and Azerbaijan considers it an occupied territory. But for us democratic values are of utmost importance. I will not compare the elections in Nagorno-Karabakh with the elections in Azerbaijan, as we have not observed elections in Azerbaijan and you all know that from the OSCE-ODIHR reports.
In any status we believe democratic values should be respected. People living there have the right to choose their own authorities regardless of the status of Nagorno-Karabakh.
Unlike territories occupied by Russia from neighboring countries, people in Nagorno-Karabakh live in much more democratic conditions than they would within Azerbaijan.
SESSION 4
The level of freedom of assembly is one of the main indicators of democracy. If the state of freedom of assembly and respective legislation in Russia, for example, gets worse every year, people in some Central Asian countries do not even know what freedom of assembly is.
This means that all forces and organizations that share democratic values must take effective steps to develop the right to freedom of assembly in the OSCE region.
Support for the effective exercise of the right to peaceful assembly should consist of the following actions:
- Public awareness raising. Citizens need to know their rights and responsibilities when conducting assembly and that they have significantly more rights when their assembly is peaceful.
- The capacity of potential organizers of assembly should be enhanced. In particular, the capacity to keep peacefulness of the assembly and to cooperate with the media and the police.
- The capacity of the police should be increased and removal of non-peaceful people from rallies should be addressed.
- Assistance should be provided to the media covering rallies. Dissemination of objective information about rallies is very important, but it is no less important to document illegal interference against the protesters.
- Assistance should be provided to the teams involved in the protection of the rights of victims of unlawful interference.
These actions should, of course, derive from the situation, atmosphere and the democracy traditions in the given country.
At the same time, the legislation of the Member States should be improved and the following should be clarified:
1. Permit for peaceful assembly should not be required. The organizers should only notify the authorities;
2. No force shall be used on peaceful assembly when the rights of others are not disproportionately limited;
3. Participants and organizers of rallies should not be imprisoned or substantially fined if the assembly was peaceful.