Երկկողմ հանդիպումների առատություն եվրասիական նիստի ընթացքում
Երևանում հոկտեմբերի 1-ին կայացած Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստը նշանակալից էր ոչ միայն ԵԱՏՄ-ի համար կարևոր համաձայնագրի ստորագրմամբ, այլև այդ նիստին մասնակցած երկրների երկկողմ բանակցությունների առումով։
Երևանյան միջոցառմանը, բացի ԵԱՏՄ անդամ երկրների՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի ղեկավարներից, մասնակցում էին նաև ԵԱՏՄ-ում դիտորդի կարգավիճակ ունեցող Մոլդովայի, ինչպես նաև Իրանի և Սինգապուրի՝ հրավիրյալ երկրների առաջնորդները։ Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև ազատ առևտրային գոտու վերաբերյալ ժամանակավոր համաձայնագիրը ստորագրվել է 2018 թվականի մայիսին, որն ուժի մեջ է մտնելու այս ամիս։
Ի՞նչ է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը
ԵԱՏՄ Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհուրդը այդ կառույցի բարձրագույն գործադիր մարմինն է, որի ընդունած կոնսենսուսային որոշումները պարտադիր են դառնում անդամ-պետությունների կատարման համար։ Այս խորհրդի նիստերը տեղի են ունենում տարեկան առնվազն մեկ անգամ՝ ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարների մասնակցությամբ։
Հոկտեմբերի 1-ին Երևանում տեղի ունեցած Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի առանցքային իրադարձությունը ԵԱՏՄ և Սինգապուրի միջև համապարփակ տնտեսական համագործակցության և ազատ առևտրի մասին համաձայնագրերի ստորագրումն էր։ Բացի սա, Երևանում նիստին մասնակցած առաջնորդների միջև տեղի ունեցան բազմաթիվ երկկողմ հանդիպումներ, որոնք որոշակի կարևորություն ունեին հենց այդ երկրների համար։
Երկկողմ հանդիպումներ
Տնտեսական խորհրդի նիստը հյուրընկալող հայկական կողմի համար միջոցառումն առիթ հանդիսացավ մի շարք կարևոր երկկողմ հանդիպումներ անցկացնելու համար։ Նախ, դեռ սեպտեմբերի 28-ից Հայաստանը հյուրընկալում էր պաշտոնական այցով Երևան ժամանած Սինգապուրի վարչապետ Լի Սեն Յունին։ Ուշագրավ է, որ վերջին շրջանում հայ-սինգապուրյան հարաբերությունները դինամիկ առաջընթաց են գրանցում, իսկ ավելի վաղ՝ ընթացիկ տարվա հուլիսի սկզբին, Սինգապուր էր այցելել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Բացի սա, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել ԵԱՏՄ անդամներ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևի հետ, ինչպես նաև Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնի հետ։
Հայաստանի համար առանցքային նշանակություն ուներ հանդիպումն Իրանի առաջնորդ Հասան Ռոհանիի հետ։ Վերջինս վերահաստատել է Իրանի պատրաստակամությունն ընդլայնել գազ-էլեկտրաէներգիայի դիմաց ծրագրի ծավալները, ինչպես նաև հայտնել է, որ իրենք պատրաստակամ են քննարկել նաև Մեղրիի ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագիրը կյանքի կոչելու գործընթացը, ընդլայնելու երկկողմ կապիտալ ներդրումների, ազատ առևտրի գոտիների միջոցով առևտրաշրջանառության ծավալները:
Բացի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից, Հասան Ռոհանին երկկողմ հանդիպումներ է անցկացրել նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևի հետ։ Այս հանդիպումների կապակցությամբ հարկ է նշել, որ վերոնշյալ երկրները հանդիսանում են նաև Կասպից ծովի ափամերձ պետություններ, որոնք 2018 թվականին ստորագրել են Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակի մասին կոնվենցիան։ Ուշագրավ է, որ Երևան այցից առաջ Վլադիմիր Պուտինը վավերացրել էր այդ կոնվենցիան։
Երևանում միմյանց հետ երկկողմ հանդիպումներ են անցկացրել նաև ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարները։ Մասնավորապես, առանձնակի ուշադրության է արժանի Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և Ղազախստանի նախագահի հանդիպումը։ Լուկաշենկոն առաջիկայում պատրաստվում է այցելել Ղազախստան, որի ընթացքում, սպասվում է, որ քննարկվելու են նաև Բելառուս ղազախական նավթի մատակարարման հարցերը։ Երևանյան հանդիպումն այս իմաստով նախապատրաստական նշանակություն ուներ Ղազախստանում կայանալիք հանդիպման համար։
Ղազախստանի նախագահ Տոկաևը Երևանում երկկողմ հանդիպում է ունեցել նաև Սինգապուրի վարչապետի հետ։ Վերջինս երկկողմ հանդիպում է անցկացրել նաև Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնի հետ։
Երկկողմ հանդիպումների առումով համեմատաբար «պասիվ» է եղել Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը։ Վերջինս Երևանում երկկողմ հանդիպում է անցկացրել միայն Մոլդովայի նախագահ Դոդոնի հետ։
Ամփոփելով՝ կարող ենք արձանագրել, որ լինելով Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի հյուրընկալող երկիր՝ Հայաստանը երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու և խորացնելու հարթակ է դարձել միջոցառմանը մասնակցող երկրների ղեկավարների համար։

Прошедшее в Ереване 1 октября заседание Высшего Евразийского экономического совета ознаменовалось не только подписанием важного соглашения, но и двусторонними переговорами между странами, участвовавшими в заседании.
Помимо руководителей стран-членов ЕАЭС – Армении, России, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана, в заседании принимали участие также лидеры приглашенных стран – Ирана и Сингапура, а также Молдовы – страны, имеющей статус наблюдателя в ЕАЭС. Временное соглашение о зоне свободной торговли между Ираном и ЕАЭС было подписано в мае 2018 года и вступит в силу в октябре этого года.
Что из себя представляет Евразийский экономический совет?
Высший Евразийский экономический совет ЕАЭС является высшим исполнительным органом этой структуры, консенсусные решения которого становятся обязательными для государств-членов. Заседания Совета проводятся не реже одного раза в год с участием руководителей государств-членов ЕАЭС.
Ключевым событием заседания Высшего Евразийского экономического совета, которое состоялось 1 октября в Ереване, стало подписание соглашений о всеобъемлющем экономическом сотрудничестве и зоне свободной торговли между ЕАЭС и Сингапуром. Кроме того, были проведены многочисленные двусторонние встречи между участвующими в заседании лидерами, которые имели определенное значение для этих стран.
Двусторонние встречи
Для принимающей армянской стороны заседание экономического совета послужило поводом для проведения ряда важных двусторонних встреч. Прежде всего, с 28 сентября Армения принимала прибывшего в Ереван с официальным визитом премьер-министра Сингапура Ли Сянь Луна. Примечательно, что армяно-сингапурские отношения в последнее время динамично развиваются, а в начале июля текущего года премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил Сингапур.
Помимо этого, премьер-министр Армении Никол Пашинян провел в Ереване двусторонние встречи с руководителями стран-членов ЕАЭС ̶ президентом России Владимиром Путиным, президентом Беларуси Александром Лукашенко и президентом Казахстана Касимом Жомартом Токаевым, а также президентом Молдовы Игорем Додоном.
Особое значение для Армении имела встреча с лидером Ирана Хасаном Роухани. Президент подтвердил готовность Ирана расширить объемы программы газ в обмен на электроэнергию, а также сообщил, что они готовы обсудить процесс реализации программы строительства Мегринской ГЭС, расширить объемы двусторонних капиталовложений, товарооборота через зоны свободной торговли.
Помимо встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, Хасан Роухани также провел двусторонние встречи с президентом России Владимиром Путиным и с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым. По поводу этих встреч стоит отметить, что вышеупомянутые страны также являются прибрежными государствами Каспийского моря, которые в 2018 году подписали Конвенцию о правовом статусе Каспийского моря. Примечательно, что перед визитом в Ереван Владимир Путин ратифицировал эту конвенцию.
В Ереване двусторонние встречи провели также и руководители других стран-членов ЕАЭС. В частности, особого внимания заслуживает встреча между президентом Беларуси Александром Лукашенко и президентом Казахстана. Лукашенко планирует в ближайшее время посетить Казахстан. В ходе визита ожидается обсуждение вопроса поставок казахстанской нефти в Беларусь. В этом смысле встреча в Ереване имела подготовительное значение для предстоящей в Казахстане встречи.
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев провел в Ереване также двустороннюю встречу с премьер-министром Сингапура. Последний также провел встречу с президентом Молдовы Игорем Додоном
В плане двусторонних встреч относительно «пассивным» был президент Кыргызстана Сооронбай Жээнебеков. Последний в Ереване провел двустороннюю встречу лишь с президентом Молдовы Додоном.
Подводя итоги, можно констатировать, что Армения, будучи страной, принимающей заседание Высшего Евразийского экономического совета, стала для лидеров стран-участниц платформой для развития и углубления двусторонних отношений.