Ակնարկ Հայաստանում ԶԼՄ-ների նկատմամբ ճնշումների մասին
Հոկտեմբերի 5-ին մի խումբ քաղաքացիներ հարձակում են գործել «Հայելի» ակումբի վրա այն բանից հետո, երբ hayeli.am կայքում հրապարակվել էր «Ալիևի ուշացած, բայց հուժկու պատասխանը Փաշինյանին» վերտառությամբ հոդվածը։ Քաղաքացիները, մասնավորապես, ձվեր են նետել ակումբի պատի վրա, ինչպես նաև փակցրել ցուցանակներ և գրություններ։
Այս դեպքը քննարկման առարկա դարձավ հանրության լայն շերտերի մոտ՝ մամուլի և խոսքի ազատության համատեքստում, ինչպես նաև առիթ հանդիսացավ համառոտ վերհիշելու նմանատիպ դեպքերը։
Այսպես, օրինակ, համաձայն Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի 2008 թվականի տարեկան զեկույցի, ի թիվս լրագրողների և ԶԼՄ-ների նկատմամբ տարատեսակ ճնշումների և հետապնդումների, գրանցվել են մի շարք արտակարգ միջադեպեր։ 2008-ին ԶԼՄ-ների նկատմամբ ճնշումները հատկապես շատ են եղել Գյումրիում, օրինակ՝ հրկիզվել է Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի շենքը և ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանի մեքենան։ Բացի դա, փորձ է արվել հրկիզել Գյումրու հեռուստաաշտարակը, որի միջոցով հեռարձակվում էր «ԳԱԼԱ» հեռուստաընկերությունը։ 2008-ին ճնշումներ էին գրանցվել նաև «Շանթ» հեռուստաընկերության նկատմամբ, մասնավորապես՝ հեռուստաընկերություն զանգահարած անձը սպառնացել էր հրկիզել այն, եթե հեռուստաընկերությունը զրպարտություններ հաղորդի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հասցեին։ Առանձնապես դաժան դեպք էր գրանցվել «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ նախագահ Էդիկ Բաղդասարյանի հետ, որին խմբագրությունից դուրս գալիս դաժանաբար ծեծի էին ենթարկել։ Նույն տարում դաժան ծեծի են ենթարկվել նաև «Հայկական ժամանակ»-ի լրագրող Լուսինե Բարսեղյանը և «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայության երևանյան գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատար Հրաչ Մելքումյանը։ Երկու դեպքում էլ մեղավորները չեն բացահայտվել։
2009-ին հայաստանյան բազմաթիվ լրատվամիջոցներ դարձել են տարատեսակ ճնշումների զոհ։ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը, օրինակ, ի դեմս հրատարակիչ «Դարեսկիզբ» ՍՊԸ-ի, երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդու՝ Լևոն Քոչարյանի մասին հրապարակման համար դատարանի որոշմամբ պարտավորվել է 3 միլիոն դրամ վճարել կրտսեր Քոչարյանին։ Նույն գործով ճնշումներ «ՀԺ»-ի նկատմամբ կիրառվել են նաև 2010-ին։ Այդ տարի «Հայկական ժամանակի» նկատմամբ ճնշումներ են եղել նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամների կողմից։ Վերոնշյալ տարիներին ԶԼՄ-ների նկատմամբ ճնշումները հիմնականում դրսևորվել են տարատեսակ դատական հայցերի և վարչական ռեսուրսների կիրառման տեսքով, ինչպես նաև բազմաթիվ են եղել անհատական հարձակումները լրագրողների, այդ թվում՝ ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանի վրա։
Լրագրողների և ԶԼՄ-ների նկատմամբ ճնշումների առատությամբ աչքի է ընկել 2011 թվականը։ Այդ տարի, օրինակ, հրկիզվել է Վանաձորի «Լոռի» հեռուստաընկերության գլխավոր խմբագիր Նարինե Ավետիսյանի ավտոմեքենան, շարունակվել են դատական գործերն ընդդեմ «ՀԺ»-ի (ԱԺ պատգամավորներ և հայտնի գործարարներ Ռուբեն Հայրապետյանի, Լևոն Սարգսյանի  և Սամվել Ալեքսանյանի կողմից), Քոչարյանների ընտանիքի հետ կապված գործով դատական քաշքշուկների մեջ է եղել «Ժամանակ» օրաթերթը։ Ուշագրավ է, որ 2011-ին Քոչարյանների հետ խնդիրներ է ունեցել նաև «Հրապարակ» թերթը, որի դեմ հայց էր ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանը և պահանջել կալանքի տակ առնել թերթի գույքն ու հաշիվները։ Այդ տարի ճնշումների է ենթարկվել նաև 7or.am կայքը, որը տևական ժամանակ անհասանելի է դարձել։ Ռուբեն Հայրապետյանի կողմից ճնշում է գործադրվել «Հետքի» լրագրող Գրիշա Բալասանյանի նկատմամբ, իսկ Գյումրու «ԳԱԼԱ» հեռուստաընկերությունը շարունակական խնդիրներ է ունեցել՝ կապված վերոհիշյալ հեռուստաաշտարակի հետ։ Իր լրագրողի նկատմամբ հետապնդումների մասին 2011-ին հայտնել է նաև «Իրավունք» թերթը։
2012-ին, համաձայն Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի տարեկան զեկույցի, լրագրողների և ԶԼՄ-ների նկատմամբ ճնշումները հիմնականում դրսևորվել են դատական հայցերի տեսքով։ Այդ տարի, թերևս, ամենաաղմկոտ գործը կապված էր «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թողարկման պատասխանատու Հայկ Գևորգյանը։ Վերջինիս մեղադրում էին վրաերթ կատարելու և դեպքի վայրը լքելու մեջ։ Գևորգյանին կալանավորելու որոշումից հետո վերջինիս տեղափոխել էին «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ, սակայն երեք օր անց՝ լրագրողական համայնքի համախմբման շնորհիվ, Գևորգյանի խափանման միջոցը փոփոխվել էր, իսկ արդեն մի քանի ամսից քրեական գործը կարճվել էր։ Բացի սա, 2012-ի ապրիլին մի քանի օրվա տարբերությամբ հարձակումներ էին իրականացվել Գյումրու Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի և Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի վրա։
2013 թվականին, պայմանավորված այդ տարի տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններով, լրագրողների և ԶԼՄ-ների նկատմամբ ճնշումների դեպքերն աճել են։ Դրանք, սակայն, մեծամասամբ արտահայտվել են դատական գործերով։ Հարկ է նշել, որ այդ տարի իրենց հասցեին հաշվեհարդարի սպառնալիքներ են ստացել «Հետքի» և «Իջևան ստուդիա» հեռուստաընկերության լրագրողները, գրանցվել են լրագրողներին վիրավորելու և սպառնալու այլ դեպքեր ևս։
2014 թվականին ևս լրագրողների և ԶԼՄ-ների նկատմամբ ճնշումների դեպքերի մեծամասնությունը վերաբերում է դատական հայցերին, սակայն այդ տարի տեղ են գտել այլ միջադեպեր ևս։ Օրինակ, Lragir.am-ի լրագրողը Ֆեյսբուքում հրապարակել էր Մարտի 1-ի հանրահավաքի իրազեկման թերթիկները տարածած ակտիվիստներին խոչընդոտած երիտասարդ ՀՀԿ-ական Արկադի Ոսկանյանի և նրա ընկերների նկարները, ինչից հետո սպառնալիքներ էր ստացել անձնական նամակներով։ Այդ տարի տարբեր առիթներով ճնշումների զոհ են դարձել նաև «ՀԺ»-ի լրագրողները, մասնավորապես՝ Մկրտիչ Կարապետյանին հրավիրել էին ԵՊՀ զինկոմի բաժին, որտեղ նրա հետ կասկածելի զրույց էին ունեցել երկու անձինք։ Թերթի պնդմամբ, վերջիններս եղել են ԱԱԾ աշխատակիցներ և փորձել են հավաքագրել լրագրողին։ Բացի սա, հարկ է հիշել նաև 2014-ի մարտի 15-ին «ՀԺ»-ի խմբագրության մոտ տեղի ունեցած, հավանաբար՝ ԲՀԿ երիտասարդական կառույցի նախաձեռնած ակցիան, որի մասնակիցները խմբագրության առջև դհոլներ էին հարվածում։
2015 թվականը նշանավորվել է լրագրողների նկատմամբ զանգվածային ճնշումների դեպքերով, որոնք արտահայտվել են ֆիզիկական բռնությամբ, տեխնիկայի վնասմամբ և այլն։ Մասնավորապես, խոսքը գնում է «Էլեկտրիկ Երևանի» և 2015-ի դեկտեմբերին սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի օրվա մասին, երբ բռնության են ենթարկվել բազմաթիվ լրագրողներ։ Ուշագրավ է, որ միայն հունիսի 23-ին «Էլեկտրիկ Երևան» ակցիայի լուսաբանման ժամանակ ֆիզիկական բռնության են ենթարկվել տարբեր լրատվամիջոցների 13 աշխատակիցներ։ ԶԼՄ-ների ևս 11 ներկայացուցիչ բախվել է այլ անօրինական խոչընդոտումների։
2016-ին ևս տարին աչքի է ընկել լրագրողների նկատմամբ զանգվածային բռնության դեպքերով, մասնավորապես՝ ՊՊԾ գնդի գրավման և դրան հաջորդած ցույցերի լուսաբանման ժամանակ։ Սրանից զատ, ինչպես 2015, այնպես էլ 2016 թվականներին արձանագրվել են լրագրողներին վիրավորելու, նրանց գործունեության խոչընդոտելու բազմաթիվ դեպքեր, ճնշումներ, ինչպես նաև դատական գործընթացներ։
2017 թվականին, լրատվամիջոցների և լրագրողների նկատմամբ իրականացված ճնշումների շարքում նշանավոր են «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման»՝ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ՀՀԿ օգտին գործունեություն ծավալած դպրոցի տնօրեններին բացահայտող հրապարակման հետ կապված զարգացումները։ Այդ հրապարակումից հետո լայնածավալ ճնշումներ սկսվեցին ԻՔՄ-ի նկատմամբ, 30 դպրոցի տնօրեններ դատական հայցեր ներկայացրեցին կազմակերպության դեմ, իսկ «Իրավունք» թերթը օրենքի խախտմամբ անձնական բնույթի տեղեկություններ հրապարակեց ԻՔՄ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանի մասին։ Բացի սա, 2017-ին բազմաթիվ ճնշումներ են գրանցվել լրագրողների նկատմամբ՝ կապված խորհրդարանական ընտրությունների լուսաբանման հետ։
2018 թվականին՝ պայմանավորված ապրիլ-մայիս ամիսներին տեղի ունեցող թավշյա հեղափոխությամբ, բազմաթիվ են եղել նաև ԶԼՄ-ների և լրագրողների նկատմամբ իրականացված ճնշումները։ Ընդ որում, հեղափոխության օրերին իշխանությունների և իշխանական լծակներ ունեցող անձանց կողմից իրականացված ճնշումների հետ մեկտեղ հարկ է արձանագրել նաև ապրիլի 14-ին տեղի ունեցած միջադեպը, երբ բազմաթիվ ցուցարարներ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ մուտք էին գործել Հանրային ռադիոյի շենք՝ ուղիղ եթերի պահանջով։ Տարբեր բնույթի ճնշումներ գրանցվել են նաև արդեն հետհեղափոխական շրջանում։
Վերադառնալով արդեն ընթացիկ իրադարձություններին՝ հարկ է նշել, որ այս օրերին «ՎԵՏՕ» շարժման կողմից ճնշումներ են գործադրվում «Բաց հասարակությունների հիմնադրամներ – Հայաստանի» գրասենյակի նկատմամբ, որն ուղեկցվում է գրասենյակի շրջափակմամբ և գրասենյակի աշխատակիցների ու հյուրերի հասցեին հնչեցվող ատելության խոսքով։
Ավելացնենք նաև, որը վերը թվարկված դեպքերը բնավ ամբողջությամբ չեն արտացոլում ԶԼՄ-ների նկատմամբ ճնշումների և խոչընդոտումների իրական ծավալները։

Overview of Cases of Pressure on Mass Media in Armenia
On October 5, 2019 a group of citizens attacked the “Mirror” press club after the article titled “Aliyev’s belated but powerful response to Pashinyan” was published on hayeli.am website. Citizens, in particular, threw eggs at the wall of the press club, as well as fixed posters.
This case has become a topic of discussion among the public at large in the context of freedom of the press and speech, as well as a brief reminder of such cases. This incident has also provided a brief reminder of similar cases.
Thus, for example, according to the 2008 Annual Report of the Committee to Protect Freedom of Expression, a number of extraordinary incidents have been recorded, including various cases of pressure and harassment against journalists and the media. In 2008 there was a lot of pressure on the media in Gyumri, for example, the building of the Asparez Journalists’ Club and the car of the club’s chairman Levon Barseghyan were set on fire.
In addition, an attempt was made to set fire to the Gyumri TV tower, which used to broadcast “GALA” TV company.
In 2008, there were also pressures on Shant TV, in particular the person who called the TV station had threatened to set it on fire if the TV station reported slander to the first president Levon Ter-Petrosyan.. A particularly brutal case was registered with Edik Baghdasaryan, President of Investigative Journalists NGO, who was brutally beaten when he leaving the editorial office.
In the same year, Haykakan Zhamanak (Armenian Times) journalist Lusine Barseghyan and the acting head of Yerevan office of the Armenian Service of Radio Free Europe/Radio Liberty Hrach Melkumian were also severely beaten. In both cases the culprits were not identified.
In 2009, many Armenian media outlets have been subjected to various pressures. Haykakan Zhamanak daily, for example, in the name of publisher “Dareskibz” LLC, according to the court ruling, for a publication about the second president Robert Kocharyan’s son, Levon Kocharyan was obliged to pay 3 million AMD to the Kocharyan Jnr.
Pressure on the newspaper was also applied in 2010 for the same case. There were pressures on Haykakan Zhamanak that year by Prosperous Armenia Party members. Pressure on the media in the above-mentioned years was manifested mainly through various lawsuits and administrative resources, as well as through numerous attacks on journalists, including photojournalist Gagik Shamshyan.
The year 2011 was particularly notable for the pressures on journalists and media. That year, for example, the car of Vanadzor Lori TV editor-in-chief Narine Avetisyan’s car was set on fire, and the lawsuits against Armenian Times continued (filed by MPs and prominent businessmen Ruben Hayrapetyan, Levon Sargsyan and Samvel Alexanyan ), Zhamanak daily has been in a row over the lawsuit regaring the court cases connected with Kocharyan family.
It is noteworthy that in 2011 the Hraparak newspaper also had problems with the Kocharians: Robert Kocharyan filed a lawsuit against the newspaper demanding to arrest the newspaper’s property and accounts. That year, 7or.am was also under pressure, which has become inaccessible for a long time.
Ruben Hayrapetyan put pressure on Hetq journalist Grisha Balasanyan, while Gyumri’s GALA TV station had ongoing problems with the aforementioned TV tower. In 2011, the newspaper Iravunk also reported about persecutions against its journalist.
In 2012, according to Annual Report of the Committee to Protect Freedom of Expression, pressures on journalists and the media were mainly in the form of lawsuits. That year, perhaps the most scandalous case was that of Hayk Gevorgyan, the editor in chief of Haykakan Zhamanak daily. He was accused of running over a pedestrian and leaving the scene. Following Gevorgyan’s arrest, he was transferred to the Nubarashen penitentiary, however, three days later, due to the unified efforts of the journalist community, Gevorgyan’s the precautionary measure was amended, and after a few months the criminal case was dropped. In addition, in April 2012, the Asparez Journalists Club of Gyumri and the Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor office were attacked for several days.
Pressure on journalists and the media has increased in 2013, due to the presidential election of that year. However, they have been mostly expressed in court cases. It is noteworthy that Hetq and Ijevan Studio TV journalists received threats that year. Other cases of insulting and threatening journalists have also been recorded.
Most of the cases of pressure on journalists and media in 2014 also relate to lawsuits, but there were other incidents that year too.
For example, a Lragir.am reporter posted pictures of a young Republican Arkady Voskanyan and his friends on Facebook depicting how they were hindering activists disseminating leaflets during March 1 rally. After this he received threats through e-mail.
The same year, on various occasions, the journalists of the Armenian Times were also subjected to pressure, in particular, Mkrtich Karapetyan was invited to the YSU Military Department where two people had a suspicious conversation with him.
According to the newspaper, the latter were NSS employees and tried to recruit a journalist. In addition, it is worth remembering the action of March 15, 2014 near the editorial office of the “Haykakan Zhamanak”, probably initiated by the Prosperous Armenia Party’s youth organization, whose participants were hitting dhols the front of the editorial office.
2015 has been marked by massive pressures on journalists, that have been caused by physical violence, damage to equipment, and more. Particularly, it is about Electric Yerevan protests and the day of the constitutional referendum in December 2015, when many journalists were subjected to violence.
It is noteworthy that on June 23 only during the coverage of “Electric Yerevan” protests 13 employees of different media outlets were subjected to physical violence. Another 11 media representatives faced other illegal obstacles.
In 2016 was also marked by cases of mass violence against journalists, in particular during the capture of the Patrol Service Police regiment and during the coverage of the subsequent demonstrations. In addition, both in 2015 and 2016, there have been numerous cases of harassment, obstruction of journalists, pressures, and litigation.
In 2017, among the cases of pressure against the media and journalists are noteworthy those that were connected with the developments surrounding the publication by Union of Informed Citizens revealing the principals of the schools who worked in favor of the RPA during the parliamentary elections
Following that publication, extensive pressures have been made agains the UIC, 30 school principals have filed lawsuits against the organization, while the Iravunk newspaper has published personal information about the UIC program coordinator Daniel Ioannisian in violation of the law. In addition, there have been numerous pressures on journalists in the coverage of parliamentary elections in 2017.
In 2018, due to the Velvet Revolution that took place in April-May, there were also numerous pressures on the media and journalists.
At the same time, during the period of the revolution, along with pressures by government officials, April 14 incident should also be recorded, it is also necessary to record the incident on April 14, when many demonstrators, led by Nikol Pashinyan, entered the Public Radio building demanding live broadcasting. Pressures of a different nature have also been recorded in the post-revolutionary period.
Going back to the current events, it should be noted that these days the VETO movement is pressuring the Open Society Foundations – Armenia office, which is accompanied by an office blockade and hate speech against office staff and guests.
It should also be noted that the abovementioned cases do not fully reflect the actual volume of pressures and barriers against the media.