Սիրիայի մասին ԱԳՆ հայտարարությունը նոր իրավիճակ է ստեղծում Հայաստանի համար
Վերջին օրերին Սիրիայի հյուսիսում տեղի ունեցող զարգացումները և դրանց վերաբերյալ Հայաստանի արձագանքը կարող է էականորեն մեծացնել տարածաշրջանում Հայաստանի դերը՝ որպես ինքնիշխան և ինքնուրույն խաղացողի։
Իրադարձությունները Սիրիայում
Այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն հայտարարեց Սիրիայից ամերիկյան զորքերը դուրս բերելու մասին, Թուրքիան ռազմական գործողություններ սկսեց Սիրիայի հյուսիսում՝ ընդդեմ այնտեղ ապրող քրդերի։ Ըստ թուրքական պաշտոնական դիրքորոշման, Սիրիայի հյուսիսում բնակվող քրդերը և նրանց զինված խմբավորումները Թուրքիայի կողմից ահաբեկչական հռչակված Քրդական աշխատավորական կուսակցության մաս են կազմում։ Սիրիայի քրդերը, սակայն, սիրիական պատերազմի ողջ ընթացքում ԱՄՆ աջակցությամբ պայքար են մղել ընդդեմ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման, իսկ պատերազմի ակտիվ փուլի ավարտից հետո լայն ինքնավարություն ստացել Սիրիայի հյուսիսում։ Այդտեղ Թուրքիայի ծավալած ռազմական գործողությունը կոչվում է «Խաղաղության աղբյուր», և դրա նպատակը, ըստ պաշտոնական Անկարայի, թուրք-սիրիական սահմանին քրդական ուժերից ազատ գոտու ստեղծումն է, որտեղ կվերաբնակեցվեն Սիրիայից Թուրքիա տեղափոխված փախստականները։
Պաշտոնական Դամասկոսը, թեև տեղյակ է պահվել Անկարայի կողմից ռազմական գործողության մասին, այնուամենայնիվ, տեղի ունեցողը համարում է իր ինքնիշխանության ոտնահարում և ագրեսիա։ Միևնույն ժամանակ, սակայն, Սիրիայի փոխարտգործնախարարը հայտարարել է, որ քրդերը պետք է վերադառնան պաշտոնական կառավարության վերահսկողության տակ։ Այսինքն, ըստ ամենայնի, ստեղծված իրավիճակը սիրիական իշխանություններն ուզում են օգտագործել քրդական ինքնավարությունն իրենց ենթարկելու համար։
Միջազգային արձագանքը
Թեև ԱՄՆ-ն, Սիրիայից դուրս բերելով իր զորքերը, փաստացի, քարտ բլանշ տվեց Թուրքիային «Խաղաղության աղբյուր» ռազմական գործողությունն իրականացնելու համար, այնուամենայնիվ, ռազմական գործողության մասին հայտարարությունից հետո շտապեց սպառնալ Թուրքիային, որ պատժամիջոցներ կկիրառի Անկարայի նկատմամբ այդ հարձակման համար։ Թուրքիայի գործողությունների կապակցությամբ իրենց մտահոգությունն են հայտնել նաև ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը։ ԵՄ արտաքին քաղաքականության հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին կոչ է արել Թուրքիային անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ Թուրքական գործողությանը բացասական են վերաբերվում նաև Ֆրանսիան, Գերմանիան, Մեծ Բրիտանիան, Լեհաստանը և Բելգիան, որոնց նախաձեռնությամբ տեղի է ունենալու ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստ։ Սիրիա թուրքական ներխուժմանը դեմ են արտահայտվում նաև տարածաշրջանի երկրները, մասնավորապես՝ Իրանը, Իրաքը և Եգիպտոսը։ Ճապոնիան և Կանադան, իրենց հերթին, մտահոգություն են հայտնել, որ Սիրիայի հյուսիսում ռազմական գործողությունները կարող են հանգեցնել նոր միգրացիոն ճգնաժամի։
Հայաստանի արձագանքը եւ դրա նշանակությունը
Սիրիայի տարածքում Թուրքիայի ծավալած ռազմական գործողությունների կապակցությամբ Հայաստանի արձագանքն ուշագրավ է ոչ միայն տարածաշրջանում Հայաստանի դերակատարման տեսանկյունից, այլ հետաքրքրական է այս հարցի շուրջ ՀՀ դաշնակից Ռուսաստանի դիրքորոշման համատեքստում։
Այսպես, հոկտեմբերի 10-ին Հայաստանի ԱԳՆ-ն հանդես եկավ բավական խիստ հայտարարությամբ՝ նշելով, որ Թուրքիայի կողմից իրականացվող ռազմական ներխուժումը կհանգեցնի տարածաշրջանային անվտանգության հետագա վատթարացման, քաղաքացիական բնակչության շրջանում մարդկային կորուստների, տեղահանվածների մեծ հոսքի և ի վերջո մարդասիրական նոր ճգնաժամի։ Բացի սա, ՀՀ ԱԳՆ-ն հատկապես ընդգծեց, որ այս ռազմական ներխուժումը ստեղծում է նաև ինքնության հիմքով մարդու իրավունքների ծանր և զանգվածային խախտումների անմիջական վտանգ՝ նախ և առաջ նկատի ունենալով հանգամանքը, որ Սիրիայի նշված շրջաններում առկա է հայկական բնակչություն։
Այստեղ ուշագրավ է, որ սիրիական հակամարտության ողջ ընթացքում՝ սկսած 2011 թվականից, Հայաստանը հնարավորինս զերծ է մնացել ճգնաժամի վերաբերյալ հայտարարություններ տարածելուց։ Բացառություն էին կազմում, թերևս, 2014 թվականի ապրիլին Սիրիայի հայաբնակ Քեսաբ բնակավայրի շուրջ ծավալվող իրադարձությունները, երբ Թուրքիայի տարածքից մուտք գործած զինված խմբավորումները հարձակվել էին հայաբնակ այդ շրջանի վրա։ Այդ կապակցությամբ հայտարարություն էր արել այն ժամանակվա ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ հիշեցնելով պատմության այն դեպքերը, երբ այդ շրջանների հայ բնակչությունը ենթարկվել է տարհանումների։
Այս օրերի հայկական արձագանքը, սակայն, բոլորովին այլ երանգներ ունի՝ տարածաշրջանում ուժերի ներկա դասավորվածության համատեքստում։ Նախ և առաջ, խոսքը գնում է ռուս-թուրքական հարաբերությունների և Սիրիայում թուրքական ռազմական գործողության նկատմամբ ռուսական դիրքորոշման մասին։ Նախ՝ հարկ է նշել, որ մինչ ռազմական գործողության սկիզբը՝ հոկտեմբերի 9-ին, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց էր ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, որի ընթացքում քննարկվել էր հենց սիրիական հակամարտությունը։ Բացի սա, հոկտեմբերի 8-ին հեռախոսազրույց էր տեղի ունեցել ՌԴ և Թուրքիայի արտգործնախարարների միջև, որի ընթացքում ևս քննարկվել էր Սիրիայի հարցը։ Բացի սա, հարկ է նշել, որ վերջին շրջանում ռուս-թուրքական հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակ են ստացել՝ հատկապես այն բանից հետո, երբ Թուրքիան, ի հեճուկս ԱՄՆ-ի, ձեռք բերեց ռուսական հակաօդային պաշտպանության Ս-400 համակարգերը։ Վերը թվարկվածը, ինչպես նաև հանգամանքը, որ Սիրիայի հյուսիսում ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո Մոսկվան հանդես չի եկել դրանք դատապարտող հայտարարությամբ, վկայում են, որ ՌԴ-ն առնվազն դեմ չէ Սիրիայում Թուրքիայի ծավալած գործողություններին և տեղյակ է Անկարայի պլաններից։
Հայաստանն այս համատեքստում հայտնվել է իր համար բավական նոր իրավիճակում։ Հանդես գալով թուրքական ներխուժումը դատապարտող հայտարարությամբ՝ Հայաստանը, փաստացի, հանդես է գալիս միջազգային հանրության հետ համահունչ, այնինչ ՀՀ ռազմավարական դաշնակիցն այլ մոտեցում ունի այս հարցում։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանն այն սակավաթիվ երկրներից է, որն աջակցում է Սիրիայում ռուսական ռազմական ներկայությունը և մարդասիրական խումբ է ուղարկել Սիրիա՝ ՌԴ հովանավորության տակ գտնվող սիրիական իշխանությունների խնդրանքով։ Ստեղծված իրավիճակը, անշուշտ, Հայաստանից պահանջելու է միջազգային հարթակներում, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ում, ճկուն քաղաքականություն դրսևորել, սակայն միաժամանակ բարձրացնելու է Հայաստանի դերը՝ որպես ինքնիշխան և տարածաշրջանում որոշակի կշիռ ունեցող խաղացողի։

Недавние события на севере Сирии и реакция Армении на эти события могут значительно повысить роль Армении в регионе как суверенного и независимого игрока.
События в Сирии
После того, как США заявили о выводе американских войск из Сирии, Турция начала военные действия в северной части Сирии против проживающих там курдов. Согласно официальной позиции Турции, курды, проживающие на севере Сирии, и их вооруженные группировки являются частью Рабочей партии Курдистана (РПК), признанной в Турции террористической.
Сирийские курды, однако, на протяжении всей Сирийской войны при поддержке США воевали против террористической группировки «Исламское государство», а после окончания активной фазы войны получили широкую автономию на севере Сирии. Военная операция Турции на севере Сирии называется «Родник мира», а ее цель, по заявлению официальной Анкары, заключается в создании свободной от курдских сил зоны на турецко-сирийской границе, куда будут переселены сирийские переселенцы из Турции.
Официальный Дамаск, хотя и был проинформирован о военных действиях Анкары, тем не менее, считает происходящее нарушением своего суверенитета и агрессии. В то же время, однако, заместитель министра иностранных дел Сирии заявил, что курды должны вернуться под контроль официального правительства. То есть, сирийские власти, по всей вероятности, хотят использовать сложившуюся ситуацию для подчинения себе курдской автономии.
Международная реакция
Хотя выводом своих войск из Сирии США фактически дала карт-бланш Турции на проведение военных действий «Родник мира», тем не менее, после объявления военной операции, США поспешили пригрозить Турции введением санкций в отношении Анкары. Свою обеспокоенность действиями Турции выразили также Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг и генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш.
Глава внешнеполитического ведомства ЕС Федерика Могерини призвала Турцию немедленно прекратить военные действия. Негативно относятся к турецкой операции также Франция, Германия, Великобритания, Польша и Бельгия, по инициативе которых будет созвано внеочередное заседание Совета Безопасности ООН.
Страны региона, в частности Иран, Ирак и Египет, также выступают против вторжения Турции в Сирию. Япония и Канада, в свою очередь, выразили обеспокоенность тем, что военные действия на севере Сирии могут привести к новому миграционному кризису.
Реакция Армении и ее значение
Реакция Армении на военные действия Турции в Сирии примечательна не только с точки зрения роли Армении в регионе, но интересна в контексте позиции в этом вопросе союзника Армении России.
Так, 10 октября МИД Армении выступил с довольно жестким заявлением, отметив, что военное вторжение Турции приведет к дальнейшему ухудшению ситуации в регионе, потерям среди гражданского населения, большому потоку вынужденных переселенцев, и в конце концов, к новому потоку гуманитарного кризиса. Помимо этого, МИД Армении особо подчеркнул, что это военное вторжение также создает непосредственную угрозу грубых и массовых нарушений прав человека на основе идентичности, имея ввиду в первую очередь то обстоятельство, что в указанных районах Сирии проживает армянское население.
Примечательно, что на протяжении всего сирийского конфликта, начиная с 2011 года, Армения по возможности воздерживалась от заявлений о кризисе. Единственным исключением, пожалуй, были апрельские события 2014 года вокруг армянонаселенного города Кессаб в Сирии, когда вооруженные группировки из Турции напали на населенный армянами регион. В этой связи с заявлением выступил тогдашний президент Армении Серж Саргсян, напомнив о тех исторических событиях, когда армянское население этих регионов подвергалось переселению.
Однако в эти дни реакция Армении имеет совершенно другие оттенки в контексте нынешнего размещения сил в регионе. Прежде всего, речь идет о российско-турецких отношениях и позиции России по военной операции Турции в Сирии. Сперва стоит отметить, что до начала военной операции, 9 октября, президент России Владимир Путин провел телефонный разговор с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, в ходе которого обсуждался сирийский конфликт.
Кроме того, 8 октября состоялся телефонный разговор между министрами иностранных дел России и Турции, в ходе которого также обсуждался сирийский вопрос. Также, стоит отметить, что российско-турецкие отношения в последнее время вышли на качественно новый уровень, особенно после того, как вопреки угрозам США Турция приобрела российские системы ПВО С-400. Вышеперечисленное, а также то обстоятельство, что с момента начала военных действий в северной части Сирии Москва не выступала с осуждающим заявлением, свидетельствуют о том, что Россия по крайней мере не против действий Турции в Сирии и в курсе планов Анкары.
В этом контексте Армения оказалась в совершенно новой для себя ситуации. Заявление, осуждающее вторжение Турции, звучит в унисон с позицией международного сообщества, в то время как у стратегического союзника Армении другая позиция по этому вопросу. В то же время Армения является одной из немногих стран, которая поддерживает военное присутствие России в Сирии и отправила гуманитарную группу в Сирию по просьбе сирийских властей, спонсируемых Россией. Сложившаяся ситуация, конечно, потребует от Армении проявления гибкой политики на международных платформах, включая в ООН, но в то же время повысит роль Армении как суверенного и имеющего определенный вес игрока в регионе.