2020 թ․ հունվարի 1-ից թանկացող ապրանքատեսակների ցանկը
Հայաստանը 2015 թվականից հանդիսանում է ԵԱՏՄ անդամ, և այլ երկրներից Հայաստան ներմուծվող ապրանքների համար 2015 թ․ հունվարի 1-ից Հայաստանում գործում են ԵԱՏՄ մաքսային դրույքաչափերը։ Չնայած նրան, որ Հայաստանը բանակցությունների արդյունքում իրավունք էր ստացել աստիճանաբար համապատասխանեցնել նախկին դրույքաչափերը ԵԱՏՄ ստանդարտներին, այնուամենայնիվ, բազմաթիվ ապրանքատեսակների մաքսատուրքեր արդեն իսկ բարձրացել են։ Իսկ ահա 2020 թվականի հունվարի 1-ից երրորդ երկրներից ներմուծվող գրեթե բոլոր ապրանքատեսակների վրա սկսում են տարածվել ԵԱՏՄ մաքսային դրույքաչափերն ամբողջությամբ։
Ինչպես նշեցինք, ԵԱՏՄ անդամ չհանդիսացող երկրներից ապրանքների ներմուծման մաքսային դրույքաչափերի ավելացման հետևանքները Հայաստանի տնտեսության վրա արդեն իսկ նկատելի են։ Մեր հրապարակումներում բազմաթիվ անգամներ անդրադարձել ենք ամեն տարի թանկացող ապրանքատեսակներին և այժմ ցույց կտանք, թե որ ապրանքատեսակներն են թանկանալու արդեն 2020 թվականի հունվարի 1-ից։
Այսպիսով, 2020 թվականի հունվարի 1-ից թվով 699 ապրանքատեսակի մաքսային դրույքաչափ ավելանալու է: Թանկացող ապրանքատեսակների թվում կան նաև առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ, դեղորայք։
Մասնավորապես, սկսած 2020 թվականի հունվարի 1-ից ավելանալու են մսի, մսից սննդային ենթամթերքների որոշ տեսակների, կաթնամթերքի, կենդանական կամ բուսական ծագման ճարպերի, յուղերի, ձեթի մաքսային դրույքաչափերը՝ 2,5-3 տոկոսով, իսկ մարգարինինը թանկանալու է 12 տոկոսով։
Գյուղատնտեսության ոլորտը ևս զերծ չի մնա թանկացումներից։ Գյուղատնտեսական մթերքների, կենդանիների կերերի, հացահատիկի, հացահատիկի սերմնացուի մաքսազերծման համար ներմուծողները սահմանին կվճարեն 3-4 տոկոսով ավել, իսկ պարարտանյութեր ներմուծողները՝ 2.5-4 տոկոսով ավել։ Մանկական սննդի, խմորիչների, ինչպես նաև ծխախոտային հիմքով ապրանքների մաքսային դրույքաչափերը կավելանան 2-3 տոկոսով։
Մաքսատուրքերի ավելացումը հարված է հասցնելու նաև առողջապահության ոլորտին։ Ներմուծված դեղագործական արտադրանքը, դեղամիջոցներն ու անտիբիոտիկները թանկանալու են 2-4 տոկոսով։ Նույն չափով ավելանալու են նաև դեղերի ստեղծման համար անհրաժեշտ քիմիական նյութերի, միացությունների, օքսիդների մաքսային դրույքաչափերը, ինչը նվազեցնելու է հայրենական դեղագործության մրցունակությունը։
Տեքստիլ արդյունաբերությունը ևս չի խուսափի թանկացումների այս շղթայից։ ԵԱՏՄ անդամ չհանդիսացող երկրներից կտորեղենի, գործվածքների, մանածագործական իրերի ներմուծման համար գործող մաքսային դրույքաչափերը բարձրանալու են 4-6 տոկոսով։
3 տոկոսով ավելանալու են չմշակված կաշվի, ոչ թանկարժեք մետաղների և դրանցից պատրաստված իրերի, պղնձի, պղնձյա իրերի մաքսատուրքերը, իսկ ալյումինի և ալյումինե արտադրատեսակների մաքսային դրույքաչափերը ավելանալու են 6-9 տոկոսով։
Թանկացումներ են սպասվում նաև շինարարության ոլորտում։ 3 տոկոսով ավելանալու են շինանյութի (ավազ, կավիճ, գիպս և այլն), ցեմենտի և դրա հավելումների մաքսային դրույքաչափերը։
Բացի սա, ԵԱՏՄ անդամ երկիր չհանդիսացող երկրներից ներմուծման դեպքում ավելանալու են հետևյալ ապրանքների մաքսատուրքերը․ ներկեր ու լաքեր՝ 2 տոկոս, հիգիենայի պարագաներ, լվացող միջոցներ՝ 2 տոկոս, փայտ, փայտից պատրաստված իրեր՝ 2-8 տոկոս, կերամիկա, մետաղակերամիկա՝ 2-5 տոկոս,  ապակի, ապակե արտադրատեսակներ՝ 5-6 տոկոս, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարեր, բիժուտերիա՝ 6 տոկոս, ջեռուցման կաթսաներ, տուրբիններ, սառնարաններ, սառցարաններ՝ 6-9 տոկոս, էլեկտրական մեքենաներ և սարքավորումներ՝ 6 տոկոս։
Քաղաքացիներին հատկապես հետաքրքրող և, թերևս, ամենաշատ քննարկված ապրանքատեսակը թանկացող ավտոմեքենաներն են։ Դրանց թանկացումների վերաբերյալ մամուլում կան բազմաթիվ հրապարակումներ, և հանրության լայն շերտեր տեղյակ են նոր դրույքաչափերով ավտոմեքենաների ներմուծման գներից։ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» ևս անդրադարձել է այս թեմային և օրինակներով ցույց տվել, թե որքանով կավելանան մեքենաների գները ԵԱՏՄ մաքսային դրույքաչափերի՝ ուժի մեջ մտնելու օրվանից։ Հոդվածին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ ԵԱՏՄ մաքսային դրույքաչափերի՝ ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանն ակամա դառնալու է ԵԱՏՄ անդամ երկրների արտադրանքի «գերին», քանի որ այլ երկրներից ապրանքների ներմուծման մաքսային դրույքաչափերը դարձնում են դրանք ավելի թանկ և հետևաբար՝ անմրցունակ։ Սա է պատճառը, որ Հայաստանի տնտեսության կախումը ԵԱՏՄ երկրներից և առավելապես Ռուսաստանից դառնալու է առավել ակնհայտ։
Հավելենք, որ այլ երկրներից ներմուծվող ապրանքների համար գանձվող մաքսային վճարները հավաքվում են ԵԱՏՄ ընդհանուր բյուջե, որից Հայաստանին վճարվելու է 1,22 տոկոսը։

Армения является членом ЕАЭС с 2015 года, и для ввозимых в Армению из других стран товаров с 1 января 2015 года действуют таможенные пошлины ЕАЭС. Несмотря на то, что в результате переговоров Армения получила право постепенно привести прежние пошлины в соответствие со стандартами ЕАЭС, тем не менее таможенные пошлины на многие товары уже повысились. А уже с 1 января 2020 года почти на все ввозимые из третьих стран товары будут действовать таможенные пошлины ЕАЭС.
Как мы уже отметили, последствия повышения таможенных пошлин на импорт товаров из стран, не входящих в ЕАЭС, уже заметны в экономике Армении. В наших публикациях мы неоднократно касались товаров, которые ежегодного дорожают, а теперь мы покажем, какие товары подорожают уже с 1 января 2020 года.
Таким образом, с 1 января 2020 года повысится таможенная пошлина на 699 наимненований товаров. Среди дорожающих товаров есть также товары первой необходимости, лекарства.
В частности, с 1 января 2020 года таможенные пошлины на мясо, некоторые виды мясных продуктов, молочные, животные или растительные жиры, масла, растительные масла вырастут на 2,5-3%, а маргарин подорожает на 12%.
Сельскохозяйственная сфера также не избежит повышения цен. Импортеры будут платить на 3-4 процента больше за таможенное оформление сельскохозяйственной продукции, кормов для животных, зерна и зерновых культур, а импортеры удобрений будут платить на 2,5-4 процента больше. Таможенные пошлины на детское питание, дрожжи и табачные изделия увеличатся на 2-3%.
Повышение таможенных пошлин также повлияет на сферу здравоохранения. Ввозимые фармацевтические продукты, лекарства и антибиотики подорожают на 2-4%. На столько же повысятся таможенные пошлины на химикаты, соединения и оксиды, необходимые для производства лекарств, что снизит конкурентоспособность местной продукции.
Текстильная промышленность также не избежит этой цепочки подорожаний. Действующие таможенные пошлины на текстильную продукцию, ткани, импортируемые из стран, не входящих в ЕАЭС, возрастут на 4-6%.
Таможенные пошлины на необработанную кожу, драгоценные металлы и изделия из них, медь и изделия из меди повысятся на 3 процента, а таможенные пошлины на алюминий и алюминиевые изделия – на 6-9 процентов.
Ожидается также подорожание в сфере строительства. Таможенные пошлины на строительные материалы (песок, мел, гипс и др.), цемент и его добавки повысятся на 3 процента.
Кроме того, в случае импорта из стран, не входящих в ЕАЭС, таможенные пошлины повысятся и на следующие виды товаров: лакокрасочные материалы – 2%, средства гигиены, моющие средства – 2%, древесина, изделия из дерева – 2-8%, керамика, металл – 2-5%, стекло, изделия из стекла – 5-6%, драгоценные и полудрагоценные камни, бижутерия – 6%, отопительные котлы, турбины, холодильники, морозильники – 6-9%, электрические машины и оборудование – 6%.
Самым интересующим граждан и, пожалуй, самым обсуждаемым товаром, который подорожает, являются автомобили. Об их подорожании в прессе есть множество публикаций, и широкие слои общественности информированы о ценах на импорт автомобилей по новым таможенным пошлинам. «Союз информированных граждан» также затронул эту тему и показал примеры того, насколько цены на автомобили вырастут после вступления в силу таможенных пошлин ЕАЭС. Вы можете прочитать статью здесь.
Таким образом, мы можем констатировать, что после вступления в силу таможенных пошлин ЕАЭС Армения невольно станет «рабом» продукции стран-членов ЕАЭС, поскольку таможенные пошлины на импорт из других стран делают их более дорогими и, следовательно, неконкурентоспособными. Вот почему зависимость армянской экономики от стран ЕАЭС и особенно от России станет более очевидной.
Добавим, что таможенные пошлины на товары, импортируемые из других стран, собираются в общий бюджет ЕАЭС, из которого Армении будет выплачено 1,22%.