Մեդիայի սպառման և մեդիագրագիտության մասին սոցհարցման արդյունքները
2019 թ․ հունիսին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» խորհրդատվական ՀԿ-ի կողմից տրամադրված ենթադրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում «Հասարակական հետազոտությունների առաջատար խումբ» (այսուհետ՝ APR Group) հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացվել է քանակական սոցիոլոգիական հարցում ՀՀ բոլոր մարզերում և Երևան քաղաքում:
Հետազոտության շրջանակում ուսումնասիրվել են բնակչության հիմնական տեղեկատվության աղբյուրները, դրանց հանդեպ մարդկանց վստահությունը, առանձին դիտարկվել են, թե մարդիկ ինչպես են օգտվում և որքան են վստահում, նաև օգտագործում հեռուստատեսությունից, ռադիոյից, թերթերից, համացանցից (այդ թվում՝ սոցիալական ցանցերից և առցանց ԶԼՄ-ներից) ստացած տեղեկատվությունները և ինչպես են մարդիկ տարածում ու ստուգում ստացած տվյալները: Ընդ որում, այս բոլոր տվյալները դիտարկվել են ոչ միայն ըստ սոցիալական, սեռատարիքային և այլ խմբերի, այլև ըստ մարդկանց քաղաքական կողմնորոշումների՝ հասկանալու համար, թե արդյո՞ք մեդիագրագիտությունն ունի փոխկախվածություն քաղաքական հայացքներից:
Հետազոտության առավել հետաքրքիր արդյունքերից է այն, որ տարիքի հետ հայաստանցիները էապես ավելի շատ են հետաքրքրված լինում ներքին և արտաքին քաղաքականությամբ, ինչպես նաև այն, որ հայաստանցի տղամարդիկ ստացած տեղեկությունները ավելի շատ քննարկում են գործընկերների հետ, իսկ կանայք՝ ավելի շատ տարածում են սոցիալական ցանցերում:
Հարցվածները տեղեկատվության առավել շատ վստահելի աղբյուր են համարում ընտանիքը, ապա ռադիոն (նվազման կարգով), հեռուստատեսությունը և պաշտոնյաների լայվերը: Ամենաանվստահելի տեղեկատվության աղբյուր են համարվում հարևանները, որոնց հաջորդում են սոցիալական ցանցերը:
Ամենավստահելի հեռուստաընկերությունը հայաստանցիները համարում են Շանթը (26,6%), որին հաջորդում են Արմենիա TV-ն (21,5%) և Հանրային հեռուստաընկերությունը (13,7%), իսկ անվստահելիների ցանկը գլխավորում է 5-րդ ալիքը: Ընդ որում, հատկանշական է, որ ռուսաստանյան պետական հեռուստաալիքներին վստահողների թիվը (2,7-2,8%) արմատապես քիչ է դրանց դիտողների թվից (5,1-6,1%):
Ռադիոկայաններից ամենապոպուլյարը և ամենավստահելին Հանրային ռադիոն է, ապա Ազատություն ռադիոկայանը: Հայաստանցիները գերակշռապես աշխատանքային օրերին են լսում ռադիո:
Տպագիր մամուլից ամենապոպուլյարը և ամենավստահելին «Հայկական Ժամանակն» է, որին հետևում են «Առավոտն» ու «Հրապարակը»: «Հայկական ժամանակը» գլխավորում է վստահելի թերթերի ցանկը, իսկ «Իրավունքը»՝ անվստահելիների ցանկը:
Հետազոտությունը պարզել է, որ հայաստանցիների 74 տոկոսը օգտվում է համացանցից: Ընդ որում, բնակչության մոտ մեկ քառորդը համացանցում անցկացնում է օրական 3 ժամից ավել: Համացանցից չօգտվողներն էլ, որպես այդ հանգամանքի պատճառ, հիմնականում նշում են հմտությունների կամ ցանկության բացակայությունը, իսկ օգտվողները հիմնականում (59%), համացանց են մտնում բջջային հեռախոսներով:
Սոցիալական ցանցերից տարածվածությամբ առաջինը Facebook-ն է, որին հետևում են Instagram-ը և ապա Odnoklassniki-ն: Սոցցանցերում տարածված նյութերը բացելու համար հայաստանցիների 56,3 տոկոսի համար կարևոր է դրա վերնագիրը, իսկ 12,9 տոկոսի համար՝ նկարը: Հարցվածների միմիայն 11,9 տոկոսն է նյութը բացելուց առաջնորդվում դրա տարածողին ճանաչել-չճանաչելով և 9,5 տոկոսը՝ տեղեկատվության աղբյուրին վստահել-չվստահելով:
Առցանց ԶԼՄ-ներից ամենանախընտրելին Ազատությունն է (18,1%), որին հաջորդում են News.am-ը (10.7%) և 1in.am-ը (6.1%): Նույն հերթականությամբ է բաշխված նաև առցանց լրատվամիջոցների նկատմամբ վստահությունը, իսկ անվստահելիների ցանկը գլխավորում է Blognews-ը:
Հարցվածների 56 տոկոսը վերջին 6 ամսում հետևել է քաղաքական գործիչների (հիմնականում՝ Նիկոլ Փաշինյանի) լայվերին՝ ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերին: Հայաստանցիները հետևում են նաև Արսեն Թորոսյանի, Ալեն Սիմոնյանի, Արայիկ Հարությունյանի, Էդմոն Մարուքյանի և Արմեն Աշոտյանի լայվերին:
Հարցման կարևորագույն բաղադրիչներից էր մեդիագրագիտությունը: Հայաստանցիների 29%-ն ընդունում է, որ երբեք չի ստուգում ստացած տեղեկությունները, իսկ 40 տոկոսը դա անում է միայն երբեմն: Որպես տեղեկատվության ստուգման հիմնական աղբյուր՝ հարցվածները դիտարկում են հեռուստատեսությունը, իրենց շրջապատի մարդկանց և ապա սոցիալական ցանցերը:
Հետազոտության սահմաններում նաև բացահայտվել է հայաստանցիների մեդիագրագիտության համաթիվը, որը կազմում է 16.6: Համաթվի բաղկացուցիչ մասերն են տեղեկատվության որոնման ունակությունը (35.6), մեդիատեղեկատվական անվտանգության իմացությունը (38.8), տեղեկատվության հավաստիության ստուգման ունակությունը (-6.87), ապատեղեկացվածությունը (19.18) և տեղեկատվության գրագետ օգտագործման ու տարածման ունակությունը (-3.79): Այս ցուցանիշները վկայում են ինֆորմացիոն դիվերսիաների և ապատեղեկատվական արշավների նկատմամբ հանրության դիմադրողականության շատ ցածր մակարդակի մասին:
Մեդիագրագիտությունը առավել բարձր է Երևանում, առավել ցածր՝ Արագածոտնի մարզում: Ընդ որում, տղամարդկանց մեդիագրագիտությունը ավելի բարձր է (20,3), քան կանանցը (14,5): Առավել մեդիագրագետ են 26-ից 35 տարեկանները, նվազ մեդիագրագետ են տարեցները:
Հետազոտությամբ ևս մեկ անգամ հիմնավորվել է մեդիագրագիտության ուղիղ կապը կրթվածության հետ: Տարրական կրթություն ունեցողների մեդիագրագիտության համաթիվը -12,7 է, միջնակարգ կրթություն ունեցողներինը՝ 10,4, իսկ, օրինակ, գիտական աստիճան ունեցողներինը՝ 29,3: Միջինից բարձր մեդիագրագիտության մակարդակ ունեն ՀՅԴ-ի, ԼՀԿ-ի և «Իմ քայլի» համակիրները, այնինչ միջինից ցածր մեդիագրագետ են ԲՀԿ-ի և ՀՀԿ-ի համակիրները:
Հետազոտությամբ պարզվել են ամենահամակրելի հանրային գործիչները (որոնք գերակշռապես գործող իշխանության մաս են կազմում՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավրությամբ) և ամենահակակրելիները (որոնք հիմնականում նախկին իշխանություն մաս կազմած անձինք են՝ Սերժ Սարգսյանի և Արմեն Աշոտյանի գլխավորությամբ):
Ինստիտուտների նկատմամբ հանրային վստահության ցանկը գլխավորում են Զինված ուժերը (ամբողջությամբ և մասնակի վստահողների գումարային թիվը՝ 90,8%), որին հետևում են Վարչապետը (85,2%) ու ապա Նախագահը (83,1%): Վստահելիության և անվստահելիության հարաբերակցությամբ դրանց հետևում են ԱԱԾ-ն, Կառավարությունը, Ոստիկանությունը, իրավապաշտպան ՀԿ-ները, Ազգային ժողովը, ապա լրատվամիջոցները:
Ամենաանվստահելի ինստիտուտը դատական համակարգն է, որին հետևում են կուսակցությունները: Ընդ որում, այս երկու ինստիտուտները միակն են, որոնց չվստահող հայաստանցիները վստահողներից շատ են:
Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ իրականացված այս հետազոտությանն ամբողջությամբ կարելի է ծանոթանալ այստեղ, իսկ հետազոտության համառոտ տարբերակին՝ այստեղ:

- Useful resources, Announcements
In June 2019, Advanced Public Research Group NGO (hereinafter APR Group) conducted a sociological survey in all the regions of Armenia and in Yerevan within the framework of the sub-grant provided by the Union of Informed Citizens NGO.
The research study examined the main sources of information for the population, and their trust in them. There was a separate focus on how people use the information received from the television, radio, newspapers, the Internet (including social networks and online media), to what extent they trust it, and how people disseminate and check the information they receive. Moreover, all these data were considered not only by social, sex and age and other groups but also by people’s political views in order to understand whether media literacy has any relation to political views.
Among the most interesting findings of the survey is that with age Armenians become significantly more interested in domestic and foreign policy, also that men in Armenia discuss received information more with their colleagues, and women are more likely to share it on social networks.
The respondents consider the family as a rather reliable source of information, followed by the radio, the TV and officials’ Facebook lives. The most reliable sources of information are considered the neighbors, followed by social networks.
According to the respondents, Shant TV is the most reliable TV channel (26,6%), followed by Armenia TV (21,5%) and Public TV (13,7%), and 5 TV leads the list of the least trusted TV channels. It is noteworthy that the number of people trusting Russian state TV channels is considerably lower (2,7-2,8%) than the number of people watching them (5,1-6,1%).
According to survey results, the most popular and the most trusted radio station is the Public Radio, followed by Azatutyun Radio Station (RFE/RL’s Armenian Service). Most Armenians listen to the radio on weekdays.
The most popular and most trusted of the print media is Haykakan Zhamanak (“Armenian Times”), followed by Aravot and Hraparak. Haykakan Zhamanak tops the list of trusted newspapers and Iravunk tops the list of untrustworthy newspapers.
The survey found that 74 percent of Armenians use the Internet. Moreover, about a quarter of the population spends more than 3 hours a day on the Internet. Non-users of the Internet mainly mention the lack of skills or desire as a reason for that, and users mainly access the Internet via mobile phones (59%).
The most popular social network is Facebook, followed by Instagram and Odnoklassniki. According to 56.3% of respondents, an important factor for opening a news item link is its headline, and for 12.9% the picture is important. Only 11.9% of the respondents opens the news source link based on whether they recognize the source or not, and 9.5% based on whether they trust or do not trust the source.
The most preferred online mass media is Azatutyun (18.1%), followed by News.am (10.7%) and 1in.am (6.1%). Confidence in online media is also distributed in the same way, with Blognews leading the list of the least trusted online media.
Over the past six months, 56 percent of respondents have watched the Facebook lives of politicians (mainly Nikol Pashinyan). Armenians are also following the Facebook lives of Arsen Torosyan, Alen Simonyan, Arayik Harutyunyan, Edmon Marukyan and Armen Ashotyan.
One of the most important components of the survey was media literacy. 29% of Armenians admit that they never check the information they receive, and 40% do so only occasionally. Respondents view television, the people around them, and then social networks as main sources of information verification.
The survey also revealed the Armenian media literacy index, which stands at 16.6. Components of the index are ability to search information (35.6), knowledge of media information security (38.8), ability to verify information reliability (-6.87), level of being misinformed (19.18), and ability to use and disseminate information competently (-3.79). These figures indicate a very low level of public resistance to information sabotages and disinformation campaigns.
Media literacy is at its highest level in Yerevan and lowest in Aragatsotn region. Meanwhile, men have higher media literacy (20.3) than women (14.5). 26-35 year olds are the most media literate, and the elderly people are the least media literate.
The study once again established the direct link between media literacy and education level. The media literacy index is -12.7 for those with elementary education, 10.4 for those with secondary education, and 29.3for those with an academic degree. The ARF, BAP and My Step supporters have an above average level of media literacy, while the PAP and RPA supporters have a below average level of media literacy.
The study also looked into the most admired public figures (mostly representatives of the current authorities, with Pashinyan leading the list) and the most disliked public figures (mostly representatives of former authorities, with Serzh Sargsyan and Armen Ashotyan leading the list).
The Armed Forces top the list of institutes enjoying public trust (the sum of respondents fully or partially trusting them making up 90.8%), followed by the Prime Minister (85,2%) and President (83,1%). They are followed by the NSS, the Government, the Police, human rights NGOs, the National Assembly, and the media.
The least trusted institution is the judicial system, followed by political parties. Moreover, these two institutions are the only ones that have more people distrusting them compared to the number of people who trust them.
This research funded by the National Endowment for Democracy can be read in full here (in Armenian), and the summary can be found here.