Մեդիայի սպառման և մեդիագրագիտության մասին սոցհարցման արդյունքները
2019 թ․ հունիսին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» խորհրդատվական ՀԿ-ի կողմից տրամադրված ենթադրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում «Հասարակական հետազոտությունների առաջատար խումբ» (այսուհետ՝ APR Group) հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացվել է քանակական սոցիոլոգիական հարցում ՀՀ բոլոր մարզերում և Երևան քաղաքում:
Հետազոտության շրջանակում ուսումնասիրվել են բնակչության հիմնական տեղեկատվության աղբյուրները, դրանց հանդեպ մարդկանց վստահությունը, առանձին դիտարկվել են, թե մարդիկ ինչպես են օգտվում և որքան են վստահում, նաև օգտագործում հեռուստատեսությունից, ռադիոյից, թերթերից, համացանցից (այդ թվում՝ սոցիալական ցանցերից և առցանց ԶԼՄ-ներից) ստացած տեղեկատվությունները և ինչպես են մարդիկ տարածում ու ստուգում ստացած տվյալները: Ընդ որում, այս բոլոր տվյալները դիտարկվել են ոչ միայն ըստ սոցիալական, սեռատարիքային և այլ խմբերի, այլև ըստ մարդկանց քաղաքական կողմնորոշումների՝ հասկանալու համար, թե արդյո՞ք մեդիագրագիտությունն ունի փոխկախվածություն քաղաքական հայացքներից:
Հետազոտության առավել հետաքրքիր արդյունքերից է այն, որ տարիքի հետ հայաստանցիները էապես ավելի շատ են հետաքրքրված լինում ներքին և արտաքին քաղաքականությամբ, ինչպես նաև այն, որ հայաստանցի տղամարդիկ ստացած տեղեկությունները ավելի շատ քննարկում են գործընկերների հետ, իսկ կանայք՝ ավելի շատ տարածում են սոցիալական ցանցերում:
Հարցվածները տեղեկատվության առավել շատ վստահելի աղբյուր են համարում ընտանիքը, ապա ռադիոն (նվազման կարգով), հեռուստատեսությունը և պաշտոնյաների լայվերը: Ամենաանվստահելի տեղեկատվության աղբյուր են համարվում հարևանները, որոնց հաջորդում են սոցիալական ցանցերը:
Ամենավստահելի հեռուստաընկերությունը հայաստանցիները համարում են Շանթը (26,6%), որին հաջորդում են Արմենիա TV-ն (21,5%) և Հանրային հեռուստաընկերությունը (13,7%), իսկ անվստահելիների ցանկը գլխավորում է 5-րդ ալիքը: Ընդ որում, հատկանշական է, որ ռուսաստանյան պետական հեռուստաալիքներին վստահողների թիվը (2,7-2,8%) արմատապես քիչ է դրանց դիտողների թվից (5,1-6,1%):
Ռադիոկայաններից ամենապոպուլյարը և ամենավստահելին Հանրային ռադիոն է, ապա Ազատություն ռադիոկայանը: Հայաստանցիները գերակշռապես աշխատանքային օրերին են լսում ռադիո:
Տպագիր մամուլից ամենապոպուլյարը և ամենավստահելին «Հայկական Ժամանակն» է, որին հետևում են «Առավոտն» ու «Հրապարակը»: «Հայկական ժամանակը» գլխավորում է վստահելի թերթերի ցանկը, իսկ «Իրավունքը»՝ անվստահելիների ցանկը:
Հետազոտությունը պարզել է, որ հայաստանցիների 74 տոկոսը օգտվում է համացանցից: Ընդ որում, բնակչության մոտ մեկ քառորդը համացանցում անցկացնում է օրական 3 ժամից ավել: Համացանցից չօգտվողներն էլ, որպես այդ հանգամանքի պատճառ, հիմնականում նշում են հմտությունների կամ ցանկության բացակայությունը, իսկ օգտվողները հիմնականում (59%), համացանց են մտնում բջջային հեռախոսներով:
Սոցիալական ցանցերից տարածվածությամբ առաջինը Facebook-ն է, որին հետևում են Instagram-ը և ապա Odnoklassniki-ն: Սոցցանցերում տարածված նյութերը բացելու համար հայաստանցիների 56,3 տոկոսի համար կարևոր է դրա վերնագիրը, իսկ 12,9 տոկոսի համար՝ նկարը: Հարցվածների միմիայն 11,9 տոկոսն է նյութը բացելուց առաջնորդվում դրա տարածողին ճանաչել-չճանաչելով և 9,5 տոկոսը՝ տեղեկատվության աղբյուրին վստահել-չվստահելով:
Առցանց ԶԼՄ-ներից ամենանախընտրելին Ազատությունն է (18,1%), որին հաջորդում են News.am-ը (10.7%) և 1in.am-ը (6.1%): Նույն հերթականությամբ է բաշխված նաև առցանց լրատվամիջոցների նկատմամբ վստահությունը, իսկ անվստահելիների ցանկը գլխավորում է Blognews-ը:
Հարցվածների 56 տոկոսը վերջին 6 ամսում հետևել է քաղաքական գործիչների (հիմնականում՝ Նիկոլ Փաշինյանի) լայվերին՝ ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերին: Հայաստանցիները հետևում են նաև Արսեն Թորոսյանի, Ալեն Սիմոնյանի, Արայիկ Հարությունյանի, Էդմոն Մարուքյանի և Արմեն Աշոտյանի լայվերին:
Հարցման կարևորագույն բաղադրիչներից էր մեդիագրագիտությունը: Հայաստանցիների 29%-ն ընդունում է, որ երբեք չի ստուգում ստացած տեղեկությունները, իսկ 40 տոկոսը դա անում է միայն երբեմն: Որպես տեղեկատվության ստուգման հիմնական աղբյուր՝ հարցվածները դիտարկում են հեռուստատեսությունը, իրենց շրջապատի մարդկանց և ապա սոցիալական ցանցերը:
Հետազոտության սահմաններում նաև բացահայտվել է հայաստանցիների մեդիագրագիտության համաթիվը, որը կազմում է 16.6: Համաթվի բաղկացուցիչ մասերն են տեղեկատվության որոնման ունակությունը (35.6), մեդիատեղեկատվական անվտանգության իմացությունը (38.8), տեղեկատվության հավաստիության ստուգման ունակությունը (-6.87), ապատեղեկացվածությունը (19.18) և տեղեկատվության գրագետ օգտագործման ու տարածման ունակությունը (-3.79): Այս ցուցանիշները վկայում են ինֆորմացիոն դիվերսիաների և ապատեղեկատվական արշավների նկատմամբ հանրության դիմադրողականության շատ ցածր մակարդակի մասին:
Մեդիագրագիտությունը առավել բարձր է Երևանում, առավել ցածր՝ Արագածոտնի մարզում: Ընդ որում, տղամարդկանց մեդիագրագիտությունը ավելի բարձր է (20,3), քան կանանցը (14,5): Առավել մեդիագրագետ են 26-ից 35 տարեկանները, նվազ մեդիագրագետ են տարեցները:
Հետազոտությամբ ևս մեկ անգամ հիմնավորվել է մեդիագրագիտության ուղիղ կապը կրթվածության հետ: Տարրական կրթություն ունեցողների մեդիագրագիտության համաթիվը -12,7 է, միջնակարգ կրթություն ունեցողներինը՝ 10,4, իսկ, օրինակ, գիտական աստիճան ունեցողներինը՝ 29,3: Միջինից բարձր մեդիագրագիտության մակարդակ ունեն ՀՅԴ-ի, ԼՀԿ-ի և «Իմ քայլի» համակիրները, այնինչ միջինից ցածր մեդիագրագետ են ԲՀԿ-ի և ՀՀԿ-ի համակիրները:
Հետազոտությամբ պարզվել են ամենահամակրելի հանրային գործիչները (որոնք գերակշռապես գործող իշխանության մաս են կազմում՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավրությամբ) և ամենահակակրելիները (որոնք հիմնականում նախկին իշխանություն մաս կազմած անձինք են՝ Սերժ Սարգսյանի և Արմեն Աշոտյանի գլխավորությամբ):
Ինստիտուտների նկատմամբ հանրային վստահության ցանկը գլխավորում են Զինված ուժերը (ամբողջությամբ և մասնակի վստահողների գումարային թիվը՝ 90,8%), որին հետևում են Վարչապետը (85,2%) ու ապա Նախագահը (83,1%): Վստահելիության և անվստահելիության հարաբերակցությամբ դրանց հետևում են ԱԱԾ-ն, Կառավարությունը, Ոստիկանությունը, իրավապաշտպան ՀԿ-ները, Ազգային ժողովը, ապա լրատվամիջոցները:
Ամենաանվստահելի ինստիտուտը դատական համակարգն է, որին հետևում են կուսակցությունները: Ընդ որում, այս երկու ինստիտուտները միակն են, որոնց չվստահող հայաստանցիները վստահողներից շատ են:
Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ իրականացված այս հետազոտությանն ամբողջությամբ կարելի է ծանոթանալ այստեղ, իսկ հետազոտության համառոտ տարբերակին՝ այստեղ:

Результаты соцопроса о медиапотреблении и медиаграмотности
В июне 2019 года в рамках субгрантовой программы, предоставленной консультативной НПО «Союз информированных граждан», неправительственная организация «Передовая группа общественных исследований» (далее – APR Group) провела социологический опрос во всех областях РА и в городе Ереване.
В рамках исследования изучены основные источники информации населения, доверие к ним людей, отдельно рассмотрен вопрос, как люди пользуются и насколько доверяют, а также как используют информацию, полученную по телевидению, радио, из газет, сети (в том числе – социальных сетей и сетевых СМИ), и как люди распространяют и проверяют полученные данные. Причем все эти данные рассматривались не только по социальным, половозрастным и другим группам, но и по политическим пристрастиям людей, чтобы понять, зависит ли медиаграмотность от политических взглядов.
Любопытно, что в результате исследования оказалось, что с возрастом жители Армении значительно больше интересуются внутренней и внешней политикой, а также что армянские мужчины больше обсуждают полученную информацию с коллегами, а женщины – распространяют ее в социальных сетях.
Наиболее надежным источником информации опрошенные считают семью, затем – радио (по убыванию), телевидение и прямые эфиры должностных лиц. Самым ненадежным источником информации считаются соседи, за которыми следуют социальные сети.
Самой надежной телекомпанией жители Армении считают «Шант» (26,6%), за ним следуют «Армения TV» (21,5%) и Общественная телекомпания (13,7%), а список ненадежных возглавил «5-й канал». Причем любопытно, что число доверяющих государственным российским телеканалам (2,7-2,8%) значительно меньше числа смотрящих их (5,1-6,1%).
Самой популярной и надежной среди радиостанций считается Общественное радио, за ним следует радиостанция «Свобода». Радио жители Армении слушают преимущественно в рабочие дни.
Среди печатной прессы самой популярной и надежной считается газета «Айкакан жаманак», за ней следуют «Аравот» и «Грапарак». «Айкакан жаманак» возглавляет список самых надежных, а «Иравунк» – самых ненадежных газет.
Исследование показало, что 74 процента жителей Армении пользуются интернетом. При этом около четверти населения проводит в сети больше 3 часов в день. А не пользующиеся интернетом в качестве причины этого, как правило, указывают отсутствие навыков или желания; большая часть пользующихся (56%) заходит в интернет с мобильных телефонов.
На первом месте по распространенности среди социальных сетей оказался Facebook, за ним следуют Instagram и Odnoklassniki. Открыть материал, распространенный в сети, 56,3 процента жителей Армении побуждает его заголовок, а 12,9% – фотография. Только 11,9 процентов опрошенных руководствуются тем, знаком ли им распространитель материала, и 9,5 процента – доверяют ли они источнику информации.
Наиболее предпочтительной из сетевых СМИ является «Свобода» (18,1%), за ней следуют News.am (10,7%) и 1in.am (6,1%). В той же последовательности распределено и доверие к сетевым СМИ, а список ненадежных возглавляет Blognews.
56 процентов опрошенных в течение последних 6 месяцев следили за прямыми эфирами политических деятелей (в основном – Никола Пашиняна) в фейсбуке. Жители Армении также следят за прямыми эфирами Арсена Торосяна, Алена Симоняна, Араика Арутюняна, Эдмона Марукяна и Армена Ашотяна.
Одним из важнейших компонентов опроса была медиаграмотность. 29% жителей Армении признаются, что никогда не проверяют полученные сведения, а 40% делают это лишь иногда. В качестве основного источника проверки информации опрошенные называют телевидение, людей из своего окружения и социальные сети.
В рамках исследования выявлен и индекс медиаграмотности жителей Армении: он составил 16,6. Составными индекса являются способность искать информацию (35,6), познания о медиаинформационной безопасности (38,8), способность проверять достоверность информации (-6,87), дезинформация (19,18) и способность грамотного использования и распространения информации (-3,79). Эти показатели свидетельствуют об очень низком уровне сопротивляемости общества информационным диверсиям и дезинформационным кампаниям.
Наиболее высокая медиаграмотность зарегистрирована в Ереване, самая низкая – в Арагацотнской области. Причем среди мужчин медиаграмотность выше (20,3), чем среди женщин (14,5). Наиболее медиаграмотными являются опрошенные в возрасте от 26 до 35 лет, наименее медиаграмотны пожилые люди.
Исследование еще раз обосновало прямую связь между медиаграмотностью и образованностью. Индекс медиаграмотности у лиц с начальным образованием – 12,7, со средним образованием – 10,4, а, например, с ученой степенью – 29,3. Уровень медиаграмотности выше среднего наблюдается у сторонников партий АРФД, ПСА и альянса «Мой шаг», тогда как ниже среднего медиаграмотны сторонники ППА и РПА.
Исследование выявило самых симпатичных общественных деятелей (преобладающая часть которых состоит в действующей власти, возглавляет их Никол Пашинян) и самых несимпатичных (это в основном лица, представлявшие прежнюю власть, во главе с Сержем Саркисяном и Арменом Ашотяном).
Список институтов, пользующихся общественным доверием, возглавляют Вооруженные силы (число доверяющих им полностью и частично суммарно составляет 90,8%), за ними следует Премьер-министр (85,2%), а после – Президент (83,1%). По убыванию за ними следуют СНБ, Правительство, Полиция, правозащитные НПО, Национальное собрание, средства массовой информации.
Самым ненадежным институтом считается судебная система, за которой следуют партии. Причем эти два института – единственные, число не доверяющих которым жителей Армении превышает число доверяющих.
С полным текстом этого исследования, проведенного при финансовой поддержке Национального фонда демократии, можно ознакомиться здесь (на Армянском), а с краткой версией исследования – здесь (на Английском).