Ուր և ինչքան հաճախ են այցելում Հայաստանի ղեկավարները
Ցանկացած երկրի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների ցուցիչն են երկրի ղեկավարի արտասահմանյան այցերի վիճակագրությունները։ Վերլուծելով արտասահմանյան այցերի վիճակագրությունը, կարելի է պատկերացում կազմել այդ երկրի արտաքին քաղաքական գերակայությունների և կոնկրետ ժամանակաշրջանում արտաքին վեկտորների փոփոխության միտումների մասին։
Հայաստանում 2018 թվականի ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցած հեղափոխության արդյունքում իշխանության եկած վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2018-ի մայիսից մինչև 2019-ի դեկտեմբերը կատարել է 37 արտասահմանյան այց։ Ստորև մենք կներկայացնենք Հայաստանի նախկին ղեկավարների՝ երեք նախագահների կատարած արտասահմանյան այցերի քանակն ու ընդհանուր նկարագիրը, ինչպես նաև ցույց կտանք Նիկոլ Փաշինյանի արտասահմանյան ուղևորությունների աշխարհագրությունն ու ընդհանուր դինամիկան։
Նախկինները
Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի առաջին արտասահմանյան այցը տեղի է ունեցել 1991 թվականի նոյեմբերի 20-ին՝ դեպի Ղազախստանի այն ժամանակվա մայրաքաղաք Ալմա-Աթա։ Ընդհանուր առմամբ՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր նախագահության յոթ տարիների ընթացքում մեկնել է 62 արտասահմանյան գործուղման։ Ինչպես Հայաստանի բոլոր ղեկավարների դեպքում՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ամենաշատն այցելել է Ռուսաստան, սակայն ի տարբերություն մյուսների, տոկոսային հարաբերակցությամբ, առաջին նախագահն ամենաքիչն է եղել Եվրոպական միության անդամ երկրներում։ Փոխարենը Տեր-Պետրոսյանը, կրկին տոկոսային հարաբերակցությամբ, ամենաշատ այցերն է կատարել Հայաստանի հարևան պետություններ՝ Վրաստան, Իրան, Թուրքիա։
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն առաջին այցն արել է 1998 թվականի մարտի 18-ին՝ ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվա։ Իր նախագահության 10 տարիներին Ռոբերտ Քոչարյանը մեկնել է 129 արտասահմանյան գործուղման։ Վերջինս նույնպես ամենաշատ այցերն արել է Ռուսաստան, սակայն դեպի ԵՄ անդամ երկրներ կատարած ուղևորություններն արդեն ավելի շատ են, քան դեպի Ռուսաստան։ Ուշագրավ է նաև, որ Հայաստանի ղեկավարներից, տոկոսային հարաբերակցությամբ, Ռոբերտ Քոչարյանն ամենաշատն է մեկնել ԱՄՆ։
Հայաստանի ղեկավարներից ամենաշատ արտասահմանյան գործուղումների մեկնել է երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ 203։ Վերջինիս առաջին արտասահմանյան այցը տեղի է ունեցել 2008 թվականի ապրիլի 3-ին՝ Բուխարեստ։ Որպես երկիր՝ Սարգսյանն ամենաշատն այցելել է Ռուսաստան (54), սակայն էականորեն շատ են վերջինիս այցերը դեպի ԵՄ անդամ երկրներ՝ 72։ Բացի սա, Սերժ Սարգսյանը բավական հաճախ (10) մեկնել է ԱՄՆ՝ հիմնականում մասնակցելու ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջաններին։ Սերժ Սարգսյանն առաջատարն է նաև հեռավոր այցերի թվով՝ դեպի Հարավային Ամերիկայի և Ասիայի երկրներ։ Փոխարենը, տոկոսային հարաբերակցությամբ, Սերժ Սարգսյանն ամենաքիչն է այցելել հարևան երկրներ։
Հայաստանի նախկին ղեկավարների միջազգային այցերի այս պատկերը ցույց է տալիս, որ պահպանելով սերտ կապերն ու համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ՝ Հայաստանը տարիների ընթացքում, անդամակցելով եվրոպական կառույցներին և իրականացնելով եվրաինտեգրման քաղաքականություն, ակտիվացրել է շփումները Եվրամիության հետ, ինչի արդյունքում Եվրոպան դարձել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գլխավոր երկու ուղղություններից մեկը։
Ներկան
Հեղափոխությունից հետո Հայաստանի նոր կառավարությունը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, հայտարարեց, որ երկրի արտաքին քաղաքականության մեջ կտրուկ շրջադարձեր չեն լինելու։ Սա երևում է նաև Նիկոլ Փաշինյանի կատարած արտասահմանյան այցերի վիճակագրությունից։ Հայաստանի վարչապետ դառնալուց հետո Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես վերը նշեցինք, մեկնել է 37 արտասահմանյան գործուղման, որոնցից 10-ը՝ Ռուսաստան։ Եվրոպական միության անդամ երկրներ Փաշինյանը մեկնել է 12 անգամ։ Թերևս ուշագրավ է այն, որ 37 այցերից 3-ը Նիկոլ Փաշինյանը կատարել է դեպի հարևան երկրներ՝ երկու անգամ Վրաստան և մեկ անգամ Իրան։ Տոկոսային հարաբերակցությամբ սա ավելի շատ է, քան Քոչարյանի և Սարգսյանի դեպքում, ինչը, թերևս, համահունչ է տարածաշրջանի երկրների հետ հարաբերություններին ավելի մեծ ուշադրություն դարձնելու վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարություններին։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի բոլոր ղեկավարների այցերի վիճակագրություններում արտացոլվող այլ նրբություններին, ապա հարկ է նշել, որ Հայաստանը, բացի Ռուսաստանի հետ երկկողմ, եվրոպական և տարածաշրջանային երկրների հետ հարաբերություններից ակտիվորեն մասնակցում է նաև ԱՊՀ-ի ու եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցների՝ ՀԱՊԿ-ի ու ԵԱՏՄ-ի աշխատանքներին, ուստի Հայաստանի ղեկավարների այցերի մի զգալի մասը տեղի է ունենում դեպի այդ կառույցների անդամ երկրներ։ Նիկոլ Փաշինյանը, օրինակ, իր 37 այցերից վեցը կատարել է դեպի ԱՊՀ անդամ երկրներ՝ Ղազախստան, Տաջիկստան,  Թուրքմենստան և Ղրղզստան։ Ինչպես նաև, հարկ է նշել, որ Փաշինյանի՝ Ռուսաստան կատարած այցերի կեսից ավելին՝ վեցը, տեղի են ունեցել եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցների միջոցառումների շրջանակում։ Հետևաբար՝ Ռուսաստանի հետ Հայաստանի շփումներն էականորեն պայմանավորված են նաև եվրասիական կառույցների հետ ինտեգրմամբ, և այդ ուղղությունը, ընդհանուր առմամբ, ներկայում Հայաստանի արտաքին քաղաքական ամենամեծ առաջնահերթությունն է՝ ըստ ներկա պահին առկա այցերի վիճակագրության։
Անհրաժեշտ է նաև արձանագրել, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնավարումը տևում է դեռ երկու տարուց էլ պակաս ժամանակ, իսկ երկրի արտաքին քաղաքականության վերադասավորումների և որակական փոփոխությունների մասին հնարավոր կլինի առավել ճշգրիտ եզրակացություններ անել ավելի ուշ՝ երկարաժամկետ կտրվածքներով։
Նշենք, որ նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի օտարերկրյա գործուղումների մասին տվյալները ստացված են 2015 թվականին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» կողմից ՀՀ նախագահի աշխատակազմին ուղարկված հարցմանն ի պատասխան։ Սերժ Սարգսյանի այցերի մասին տեղեկատվությունը վերցված է president.am, իսկ Նիկոլ Փաշինյանի այցերի մասին՝ primeminister.am կայքերից։

Какие страны и как часто посещают главы Армении
Показателем внешнеполитических приоритетов любой страны является статистика зарубежных визитов главы этой страны. Анализируя статистику зарубежных визитов, можно составить представление о внешнеполитических приоритетах этой страны и тенденциях изменения внешних векторов за определенный период.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, пришедший к власти в результате революции в апреле-мае 2018 года, в период с мая 2018 года по декабрь 2019 года совершил 37 зарубежных визитов. Ниже мы представим количество и общее описание зарубежных визитов трех бывших президентов Армении, а также географию и общую динамику зарубежных поездок Никола Пашиняна.
Бывшие
Первый зарубежный визит первого президента Армении Левона Тер-Петросяна состоялся 20 ноября 1991 года в тогдашнюю столицу Казахстана Алма-Ату. В общей сложности за семь лет пребывания в должности Левон Тер-Петросян отправился в 62 зарубежные командировки. Как и все армянские руководители, Левон Тер-Петросян больше всего посещал Россию, но в отличие от других, первый президент, в процентном соотношении, меньше всего бывал в странах-членах ЕС. Вместо этого Тер-Петросян, в процентном соотношении, провел наибольшее количество визитов в соседние Армении государства – Грузию, Иран, Турцию.
Второй президент Роберт Кочарян совершил свой первый визит в Москву 18 марта 1998 года. За десять лет президентства Роберт Кочарян отправился в 129 зарубежных командировок. Последний также большинство визитов совершил в Россию, однако поездок в страны-члены ЕС в целом намного больше. Примечательно также, что среди руководителей Армении, в процентном сотношении, Роберт Кочарян больше всего отбывал в США.
Наибольшее количество зарубежных командировок совершил третий президент Армении Серж Саргсян – 203. Первый зарубежный визит последнего состоялся 3 апреля 2008 года в Бухарест. Как страну, Саргсян в основном посещал Россию (54), однако визитов в страны ЕС значительно больше (72). Кроме того, Серж Саргсян довольно часто посещал США (10), в основном для участия в сессиях Генеральной Ассамблеи ООН. Серж Саргсян является также  лидером по количеству визитов в Южную Америку и Азию. Вместо этого, в процентном соотношении, Серж Саргсян меньше всего посещал соседние страны.
Эта картина международных визитов бывших руководителей Армении показывает, что поддерживая тесные связи и сотрудничество с Россией, Армения на протяжении многих лет, членствуя в европейских  структурах, активизировала контакты с Европейским союзом, в результате чего Европа стала одним из двух основных направлений внешней политики Армении.
Нынешний
После революции новое правительство Армении во главе с премьер-министром Николом Пашиняном объявило, что во внешней политике страны кардинальных изменений не произойдет. Это также видно из статистики зарубежных визитов Никола Пашиняна.
Став премьер-министром, Никол Пашинян, как мы уже отметили выше, отправился в 37 зарубежных командировок, из которых 10 – в Россию. В страны-члены Европейского союза Пашинян отбывал 12 раз. Пожалуй, примечательно, что 3 из 37 визитов Никол Пашинян совершил в соседние страны: два раза в Грузию и один раз в Иран.  В процентном соотношении это намного больше, чем в случае с Кочаряном и Саргсяном, что, пожалуй, соответствует заявлениям Пашиняна о том, что следует уделять больше внимания отношениям со странами региона.
Что касается других нюансов, отраженных в статистике визитов всех руководителей Армении, следует отметить, что помимо двусторонних отношений с Россией, отношений со странами Европы и региона, Армения также активно участвует в работах интеграционных структур СНГ и Евразии: ОДКБ и ЕАЭС. Поэтому значительная часть визитов руководителей Армении совершается в страны-члены этих структур. Например, 6 из 37 своих визитов Никол Пашинян совершил в страны-члены СНГ: Казахстан, Таджикистан, Туркменистан и Кыргызстан.
Помимо этого стоит отметить, что больше половины визитов Пашиняна в Россию (6) состоялись в рамках мероприятий евразийских интеграционных структур. Следовательно, контакты Армении с Россией в значительной степени обусловлены также интеграцией с евразийскими структурами, и, согласно статистике текущих визитов, это направление является главным приоритетом внешней политики Армении.
Следует отметить также, что срок полномочий премьер-министра Никола Пашиняна длится менее двух лет, а более точные выводы о перестановках во внешней политике и изменениях можно будет сделать намного позже – в более долгосрочной перспективе.
Отметим, что данные о зарубежных командировках президентов Левона Тер-Петросяна и Роберта Кочаряна были получены в ответ на запрос «Союза информированных граждан», направленный в Администрацию президента Армении в 2015 году. Информация о визитах Сержа Саргсяна взята с сайта president.am, а о визитах Никола Пашиняна – с primeminister.am.