Ուր և ինչքան հաճախ են այցելում Հայաստանի ղեկավարները
Ցանկացած երկրի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների ցուցիչն են երկրի ղեկավարի արտասահմանյան այցերի վիճակագրությունները։ Վերլուծելով արտասահմանյան այցերի վիճակագրությունը, կարելի է պատկերացում կազմել այդ երկրի արտաքին քաղաքական գերակայությունների և կոնկրետ ժամանակաշրջանում արտաքին վեկտորների փոփոխության միտումների մասին։
Հայաստանում 2018 թվականի ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցած հեղափոխության արդյունքում իշխանության եկած վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2018-ի մայիսից մինչև 2019-ի դեկտեմբերը կատարել է 37 արտասահմանյան այց։ Ստորև մենք կներկայացնենք Հայաստանի նախկին ղեկավարների՝ երեք նախագահների կատարած արտասահմանյան այցերի քանակն ու ընդհանուր նկարագիրը, ինչպես նաև ցույց կտանք Նիկոլ Փաշինյանի արտասահմանյան ուղևորությունների աշխարհագրությունն ու ընդհանուր դինամիկան։
Նախկինները
Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի առաջին արտասահմանյան այցը տեղի է ունեցել 1991 թվականի նոյեմբերի 20-ին՝ դեպի Ղազախստանի այն ժամանակվա մայրաքաղաք Ալմա-Աթա։ Ընդհանուր առմամբ՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր նախագահության յոթ տարիների ընթացքում մեկնել է 62 արտասահմանյան գործուղման։ Ինչպես Հայաստանի բոլոր ղեկավարների դեպքում՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ամենաշատն այցելել է Ռուսաստան, սակայն ի տարբերություն մյուսների, տոկոսային հարաբերակցությամբ, առաջին նախագահն ամենաքիչն է եղել Եվրոպական միության անդամ երկրներում։ Փոխարենը Տեր-Պետրոսյանը, կրկին տոկոսային հարաբերակցությամբ, ամենաշատ այցերն է կատարել Հայաստանի հարևան պետություններ՝ Վրաստան, Իրան, Թուրքիա։
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն առաջին այցն արել է 1998 թվականի մարտի 18-ին՝ ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվա։ Իր նախագահության 10 տարիներին Ռոբերտ Քոչարյանը մեկնել է 129 արտասահմանյան գործուղման։ Վերջինս նույնպես ամենաշատ այցերն արել է Ռուսաստան, սակայն դեպի ԵՄ անդամ երկրներ կատարած ուղևորություններն արդեն ավելի շատ են, քան դեպի Ռուսաստան։ Ուշագրավ է նաև, որ Հայաստանի ղեկավարներից, տոկոսային հարաբերակցությամբ, Ռոբերտ Քոչարյանն ամենաշատն է մեկնել ԱՄՆ։
Հայաստանի ղեկավարներից ամենաշատ արտասահմանյան գործուղումների մեկնել է երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ 203։ Վերջինիս առաջին արտասահմանյան այցը տեղի է ունեցել 2008 թվականի ապրիլի 3-ին՝ Բուխարեստ։ Որպես երկիր՝ Սարգսյանն ամենաշատն այցելել է Ռուսաստան (54), սակայն էականորեն շատ են վերջինիս այցերը դեպի ԵՄ անդամ երկրներ՝ 72։ Բացի սա, Սերժ Սարգսյանը բավական հաճախ (10) մեկնել է ԱՄՆ՝ հիմնականում մասնակցելու ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջաններին։ Սերժ Սարգսյանն առաջատարն է նաև հեռավոր այցերի թվով՝ դեպի Հարավային Ամերիկայի և Ասիայի երկրներ։ Փոխարենը, տոկոսային հարաբերակցությամբ, Սերժ Սարգսյանն ամենաքիչն է այցելել հարևան երկրներ։
Հայաստանի նախկին ղեկավարների միջազգային այցերի այս պատկերը ցույց է տալիս, որ պահպանելով սերտ կապերն ու համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ՝ Հայաստանը տարիների ընթացքում, անդամակցելով եվրոպական կառույցներին և իրականացնելով եվրաինտեգրման քաղաքականություն, ակտիվացրել է շփումները Եվրամիության հետ, ինչի արդյունքում Եվրոպան դարձել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գլխավոր երկու ուղղություններից մեկը։
Ներկան
Հեղափոխությունից հետո Հայաստանի նոր կառավարությունը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, հայտարարեց, որ երկրի արտաքին քաղաքականության մեջ կտրուկ շրջադարձեր չեն լինելու։ Սա երևում է նաև Նիկոլ Փաշինյանի կատարած արտասահմանյան այցերի վիճակագրությունից։ Հայաստանի վարչապետ դառնալուց հետո Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես վերը նշեցինք, մեկնել է 37 արտասահմանյան գործուղման, որոնցից 10-ը՝ Ռուսաստան։ Եվրոպական միության անդամ երկրներ Փաշինյանը մեկնել է 12 անգամ։ Թերևս ուշագրավ է այն, որ 37 այցերից 3-ը Նիկոլ Փաշինյանը կատարել է դեպի հարևան երկրներ՝ երկու անգամ Վրաստան և մեկ անգամ Իրան։ Տոկոսային հարաբերակցությամբ սա ավելի շատ է, քան Քոչարյանի և Սարգսյանի դեպքում, ինչը, թերևս, համահունչ է տարածաշրջանի երկրների հետ հարաբերություններին ավելի մեծ ուշադրություն դարձնելու վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարություններին։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի բոլոր ղեկավարների այցերի վիճակագրություններում արտացոլվող այլ նրբություններին, ապա հարկ է նշել, որ Հայաստանը, բացի Ռուսաստանի հետ երկկողմ, եվրոպական և տարածաշրջանային երկրների հետ հարաբերություններից ակտիվորեն մասնակցում է նաև ԱՊՀ-ի ու եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցների՝ ՀԱՊԿ-ի ու ԵԱՏՄ-ի աշխատանքներին, ուստի Հայաստանի ղեկավարների այցերի մի զգալի մասը տեղի է ունենում դեպի այդ կառույցների անդամ երկրներ։ Նիկոլ Փաշինյանը, օրինակ, իր 37 այցերից վեցը կատարել է դեպի ԱՊՀ անդամ երկրներ՝ Ղազախստան, Տաջիկստան,  Թուրքմենստան և Ղրղզստան։ Ինչպես նաև, հարկ է նշել, որ Փաշինյանի՝ Ռուսաստան կատարած այցերի կեսից ավելին՝ վեցը, տեղի են ունեցել եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցների միջոցառումների շրջանակում։ Հետևաբար՝ Ռուսաստանի հետ Հայաստանի շփումներն էականորեն պայմանավորված են նաև եվրասիական կառույցների հետ ինտեգրմամբ, և այդ ուղղությունը, ընդհանուր առմամբ, ներկայում Հայաստանի արտաքին քաղաքական ամենամեծ առաջնահերթությունն է՝ ըստ ներկա պահին առկա այցերի վիճակագրության։
Անհրաժեշտ է նաև արձանագրել, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնավարումը տևում է դեռ երկու տարուց էլ պակաս ժամանակ, իսկ երկրի արտաքին քաղաքականության վերադասավորումների և որակական փոփոխությունների մասին հնարավոր կլինի առավել ճշգրիտ եզրակացություններ անել ավելի ուշ՝ երկարաժամկետ կտրվածքներով։
Նշենք, որ նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի օտարերկրյա գործուղումների մասին տվյալները ստացված են 2015 թվականին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» կողմից ՀՀ նախագահի աշխատակազմին ուղարկված հարցմանն ի պատասխան։ Սերժ Սարգսյանի այցերի մասին տեղեկատվությունը վերցված է president.am, իսկ Նիկոլ Փաշինյանի այցերի մասին՝ primeminister.am կայքերից։

An indicator of the foreign policy priorities of any country is the statistics of foreign visits of the leader of the country. Analyzing the statistics of foreign visits, one can form an idea of the foreign policy priorities of that country and the tendencies of change of the foreign policy course in a given period.
Prime Minister Nikol Pashinyan, who came to power as a result of the April-May 2018 revolution in Armenia, made 37 foreign visits from May 2018 to December 2019. Below we will present the number and general description of the foreign visits of three former Presidents of Armenia, as well as the geography and general dynamics of Nikol Pashinyan’s foreign trips.
The former authorities
The first foreign visit of the first president of Armenia Levon Ter-Petrosyan took place on November 20, 1991 to the then capital of Kazakhstan Almaty. In total, during his seven years in office, Levon Ter-Petrosyan has made 62 foreign visits. As with all Armenian leaders, Levon Ter-Petrosyan visited Russia the most, but unlike others, the first president visited the EU member states least of all. Instead, Ter-Petrosyan made the greatest number of visits to neighboring states of Armenia – Georgia, Iran, Turkey.
Second President Robert Kocharyan made his first visit to Moscow on March 18, 1998. During the ten years of his presidency, Robert Kocharyan made 129 foreign trips. The latter has also made the most visits to Russia, but trips to EU member states altogether already exceed the number of visits to Russia. It is also noteworthy that among the leaders of Armenia Robert Kocharyan made the greatest number of trips to the United States.
Third President of Armenia Serzh Sargsyan made the largest number of foreign business trips (203) among Armenian leaders. The latter’s first foreign visit was to Bucharest on April 3, 2008. As a country, Sargsyan has mostly visited Russia (54), but there are substantially more visits to the EU – 72. In addition, Serzh Sargsyan has traveled to the United States quite often (10) mainly to attend the UN General Assembly sessions. Serzh Sargsyan is also the leader in the number of visits to remote countries in South America and Asia. Instead, Serzh Sargsyan has paid the least number of visits to neighboring countries.
This picture of international visits by former leaders of Armenia shows that maintaining close ties and cooperation with Russia, Armenia has activated contacts with the European Union by joining the European structures and implementing a European integration policy, making Europe one of the two major directions of Armenia’s foreign policy.
The present
Following the revolution, Armenia’s new government, led by Prime Minister Nikol Pashinyan, announced that there would be no drastic changes in the country’s foreign policy course. This is also evident from the statistics of Nikol Pashinyan’s foreign visits. As mentioned above, after becoming Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan left for 37 foreign trips, 10 of which to Russia. Pashinyan has visited European Union member states 12 times. It is noteworthy that Nikol Pashinyan made 3 out of 37 visits to neighboring countries – twice to Georgia and once to Iran. In percentage, this is more than in the case of Kocharyan and Sargsyan, which is in line with Pashinyan’s statements about paying more attention to relations with regional countries.
As for the other nuances reflected in the statistics of visits of all Armenian leaders, it should be noted that besides bilateral relations with Russia, Armenia also actively participates in the works of CIS and Eurasian integration structures (CSTO and EAEU). Therefore, a considerable part of the visits of the Armenian leaders take place to the member countries of these organizations. For example, Nikol Pashinyan has made six out of his 37 visits to CIS member states – Kazakhstan, Tajikistan, Turkmenistan and Kyrgyzstan. It should also be noted that more than half of Pashinyan’s visits to Russia (6) took place within the framework of activities of Eurasian integration organizations. Consequently, Armenia’s contacts with Russia are also substantially related to integration with Eurasian structures, and this direction is generally Armenia’s biggest foreign policy priority, according to statistics of current visits.
It should also be noted that Prime Minister Nikol Pashinyan has been in office for less than two years, and it will be possible to make more accurate conclusions on foreign policy rearrangements and changes later in the longer term.
It should be noted that the data on foreign trips of Presidents Levon Ter-Petrosyan and Robert Kocharyan were received in response to an inquiry sent to the Staff of the Armenian President by the Union of Informed Citizens in 2015. Information on Serzh Sargsyan’s visits is taken from president.am website, and information on Nikol Pashinyan’s visits has been retrieved from primeminister.am website.