Գազի գնագոյացման պատմությունը և թանկացման պատճառները
2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ստորագրվեց հայտնի «գազային» պայմանագիրը, որն ուներ 2 բաղադրիչ՝ համաձայնագիր «ՀայՌուսԳազԱրդի» բաժնետոմսերի վաճառքի ու գործունեության պայմանների մասին, ինչպես նաև համաձայնագիր գազի գների ձևավորման կարգի մասին: Շաբաթներ անց Ազգային ժողովը վավերացրեց պայմանագրերը՝ հակառակ Նիկոլ Փաշինյանի և Զարուհի Փոստանջյանի կողմից խոչընդոտելու փորձերի, դահլիճում ցույց անող լրագրողների, ինչպես նաև Բաղրամյան պողոտայում հավաքված ցուցարարների:
Օրերս հայտնի դարձավ, որ «Գազպրոմ Արմենիան», հավանաբար, հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին Հայաստանում գազի սակագնի թանկացման հայտ կներկայացնի: Այդ տեղեկությունների լույսի ներքո «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» որոշեց հրապարակել «գազային» համաձայնագրերի կնքումից հետո գազի գնի դինամիկայի որոշ ցուցանիշներ:
Գինը սահմանին
Առաջին համաձայնագրով «Գազպրոմին» փոխանցվեց «ՀայՌուսԳազԱրդի» բաժնետոմսերի վերջին՝ 20 տոկոս բաժնեմասը, և փաստացի երաշխավորվեց, որ մինչև 2043 թվականը հայկական կողմը գազը գնելու է «Գազպրոմից», իսկ «Գազպրոմ-Արմենիան» նույնիսկ էլեկտրաէներգիա արտահանելու առավելություններ ստացավ:
Երկրորդ համաձայնագրով ամրագրվեց Հայաստան առաքվող գազի գինը սահմանին՝ մինչև 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: Սկզբում դա 1000 խորանարդ մետրի դիմաց 190 ԱՄՆ դոլար էր, հետո դարձավ 165, իսկ հետո նվազեց մինչև 150 (այդ նվազումների համար հայկական կողմը նորանոր արտոնություններ էր տալիս «Գազպրոմ Արմենիային»): Սակայն 2013 թվականի այս համաձայնագիրը կնքված էր 5 տարով և դադարեց գործել 2019 թվականի հունվարի 1-ից: Այդ օրվանից, բանակցությունների արդյունքում, սահմանին գազի գինը ժամանակավորապես (և առ այսօր) ֆիքսվեց 165 դոլար 1000 խմ-ի դիմաց:
Սակայն եթե 2014 թվականին Հայաստանի համար 190 դոլարը, միջազգային շուկայի գների համեմատությամբ, շահավետ գին էր, ապա ժամանակի ընթացքում եվրոպական շուկայում ռուսական գազը էապես արժեզրկվեց, և ստեղծվեց մի իրավիճակ, երբ Հայաստանի («Գազպրոմ Արմենիայի») համար գազը արժեցավ ավելի թանկ, քան Եվրոպայի համար:
Օրինակ, 2019 թվականի 4-րդ եռամսյակ տվյալներով, Եվրոպա առաքվող ռուսական գազի միջին գինը (մուտքի սահմանին) մոտ 139 դոլար է, իսկ Հայաստանի սահմանին, ինչպես նշեցինք, 165 դոլար, կամ Եվրոպայից 19 %-ով ավել:
Ընդ որում, եթե հաշվի առնենք, որ ռուսաստանյան «Գազպրոմը» գազի արտահանման համար ծախսերի մեծ մասը կատարում է ռուսական ռուբլիով, ապա արժե նաև ուսումնասիրել, թե Հայաստանի սահմանին որքա՞ն է արժեցել գազը ոչ միայն ԱՄՆ դոլարով, այլ հենց արտահանման երկրի արժույթով (ռուսական ռուբլիով):
Գծապատկերում շատ լավ երևում է, որ 2014 թվականի համեմատ Հայաստան մատակարարվող գազի մեկ խորանարդ մետրից «Գազպրոմի» ունեցած շահույթը էապես աճել է՝ 6.6-ից հասնելով 10.2 ռուբլիի:
Բաշխման արժեքը
Վերը նկարագրվածը, սակայն, այն գներն էին, որոնցով «Գազպրոմ Արմենիան» գազը ձեռք է բերում «Գազպրոմից»: «Գազպրոմ Արմենիան», իր հերթին, գազը վաճառում է ՀԾԿՀ սահմանած սակագներով: 2014 թվականից ի վեր բնակիչ-բաժանորդների համար գազի գինը, դրամային արտահայտմամբ միմիայն պակասել է, իսկ ամսական 10 հազար խորանարդ մետրից ավել սպառողների համար նախ աճել է (պայմանավորված դրամի արժեզրկմամբ) և ապա նվազել:
Ընդ որում, 2017 թվականից գյուղատնտեսական որոշ ուղղությունների և տարեկան 600 խմ-ից քիչ սպառող բաժանորդների համար սահմանվեցին արտոնյալ գներ, որոնք գծապատկերում նշված են կետագծով:
ՀԾԿՀ սահմանած սակագները, համաձայն 2013 թ. 30 տարով ստորագրված համաձայնագրի, պետք է լինեն այնպիսին, որ «Գազպրոմ Արմենիան» ծածկի սահմանին գազի գնման ու գազաբաշխման հետ կապված իր ծախսերը (այդ թվում՝ «հետ բերի» կատարված ներդրումները) և ունենա տարեկան միջինում 9 % շահութաբերություն:
Այսպիսով, եթե փորձենք տեսնել, թե որքան է եղել սահմանին և վերջնական սպառողի մոտ գազի գնի տարբերությունը (մարժան)՝ կստացվի հետևյալ պատկերը:
Այսինքն, եթե 2014 թվականին «Գազպրոմ Արմենիային» 1 խմ գազի բաշխման համար մնում էր 36 դրամ խոշոր սպառողներից և 79 դրամ բնակիչ-բաժանորդներից, ապա այժմ այդ թվերը կազմում են 37 դրամ՝ խոշոր սպառողների դեպքում (գյուղատնտեսության որոշ ճյուղերի մասով՝ 23 դրամ) և 60 դրամ՝ բնակիչ-բաժանորդների դեպքում (շատ քիչ սպառողների մասով՝ 21 դրամ):
Այլ կերպ ասած, հստակ երևում է, որ Հայաստանում գազի մարժան շեշտակի նվազել է: Ընդ որում, 2019 թվականի հունվարից (երբ սահմանին գազի գինը 150 դոլարից դարձավ 165) այդ մարժան էլ ավելի է պակասել:
Գազի մարժայի ռեկորդային ցածր ցուցանիշը, հնարավոր է, բավարար չէ 2013 թվականին ստորագրված պայմանագրով ամրագրված 9 տոկոսանոց շահութաբերության ապահովման համար, և հենց սա է պատճառը, որ «Գազպրոմ Արմենիան» մտադիր է դիմել սակագնի վերանայման համար: Թեև չի բացառվում, որ գազաբաշխման ծախսերի հիմնավորվածության քննարկման սահմաններում հնարավոր լինի նվազեցնել «Գազպրոմ Արմենիայի» ծախսերը, և եղած՝ ցածր մարժայի սահմաններում ընկերությունն ունենա 9 տոկոսանոց շահութաբերություն:
Սակայն բերված թվերը հիմնավորում են, որ ի տարբերություն 2014 թվականի, այժմ Հայաստանում վերջնական սպառողի մոտ գազի գնի (և դրա հնարավոր բարձրացման) մեջ գերակշռապես ներդրում է ունենում սահմանին գազի անհասկանալիորեն բարձր գինը:
2013 թվականին ստորագրված համաձայնագրերն ու դրանցով «Գազպրոմին» տրված մենաշնորհները իրապես պակասեցնում են սահմանին գազի գնի վրա ազդելու Հայաստանի կառավարության հնարավորությունները ու հարցը դրաձնում հայ-ռուսական քաղաքական երկխոսության առարկա:

История формирования тарифов на газ и причины подорожания
2 декабря 2013 года в Ереване был подписан известный «газовый» договор, состоящий из двух компонентов: соглашение об условиях продажи и использования акций «АрмРосГазпром», а также соглашение о порядке формирования цены на газ. Через несколько недель в Национальном Собрании состоялась ратификация договора, вопреки попыткам Никола Пашиняна и Заруи Постанджян воспрепятствовать этому, а также участников акции протеста, собравшихся на проспекте Баграмян.
На днях стало известно, что «Газпром Армения», по всей вероятности, подаст в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении заявку на повышение тарифов на газ. В свете этой информации «Союз информированных граждан» решил опубликовать некоторые показатели динамики цен на газ после заключения «газовых» соглашений.
Цена на границе
По первому соглашению «Газпрому» были переданы последние 20% акций «АрмРосгазпрома», и было гарантировано, что к 2043 году армянская сторона будет покупать газ у «Газпрома», а «Газпром Армения» даже получила преимущество в экспорте электроэнергии.
По второму соглашению был установлен тариф на газ, поставляемый в Армению на границе, до 31 декабря 2018 года. Сначала он составлял 190 долларов за тысячу кубометров, затем – 165, а потом снизилась до 150 (армянская сторона за эти снижения предоставляла «Газпром Армении» все новые и новые льготы). Однако это соглашение в 2013 году было подписано на 5 лет и потеряло свою силу с 1 января 2019 года. С того дня в результате переговоров цена газа на границе была временно (и по сей день) установлена на уровне 165 долларов за тысячу кубометров.
Однако, если в 2014 году по сравнению с ценами на международном рынке 190 долларов были выгодной для Армении ценой, то со временем российский газ на европейском рынке значительно обесценился, и возникла ситуация, когда газ для Армении («Газпром Армения») стал намного дороже, чем для Европы.
Например, согласно четвертому кварталу 2019 года средняя цена реализации российского газа в Европу составляет приблизительно 139 долларов, а на границе Армении – 165 долларов, что на 19% больше, чем для Европы.
При этом, если учитывать, что российский «Газпром» оплачивает большую часть своих расходов на экспорт газа в российских рублях, также стоит изучить, сколько стоил газ на границе Армении не только в долларах США, но и в валюте страны-экспортера (в российских рублях).
На графике четко видно, что по сравнению с 2014 годом прибыль «Газпрома» за 1 куб. м. поставляемого в Армению газа значительно выросла – с 6.6 до 10.2 рубля.
Стоимость распределения
Выше были представлены цены, по которым «Газпром Армения» покупает газ у «Газпрома». В свою очередь «Газпром Армения» продает газ по тарифам, установленным КРОУ. С 2014 года цена газа для жителей-абонентов в драмовом выражении только снизилась, а для потребителей, которые используют свыше 10 000 куб.м., в месяц она увеличилась (из-за обесценения валюты), а затем снизилась.
При этом, начиная с 2017 года, для некоторых сельскохозяйственных направлений и абонентов, использующих менее 600 куб.м. газа в год были установлены льготные цены, которые показаны на диаграмме точечной линией.
Тарифы, установленные КРОУ в соответствии с подписанным в 2013 году соглашением сроком на 30 лет, должны быть такими, чтобы «Газпром Армения» покрывала свои расходы на покупку и распределение газа (включая «резервные» инвестиции) на границе и иметь прибыль в среднем 9% в год.
Итак, если мы попытаемся увидеть разницу между ценой газа на границе и конечной ценой для пользователя (маржа), получим следующую картину.
То есть, если в 2014 году «Газпром Армения» от распределения 1 куб.м. газа оставалось 36 драм от крупных потребителей и 79 драмов от жителей-абонентов, то теперь эти цифры составляют 37 драмов  – в случае с крупными потребителями (для некоторых отраслей сельского хозяйства 23 драма) и 60 драмов – в случае с жителями-абонентами (для малого количества потребителей 21 драм.
Другими словами, четко видно, что маржа газа в Армении резко снизилась. При этом с января 2019 года (когда цена на газ на границе с 150 долларов стала 165), эта маржа снизилась еще больше.
Рекордно низкий показатель маржи газа, возможно, недостаточен для обеспечения установленной по подписанному в 2013 году соглашению прибыли в  9%, и именно по этой причине «Газпром Армения» намерена подать заявку на пересмотр тарифов. Хотя не исключено, что в рамках обоснования затрат на газораспределение можно будет сократить расходы «Газпром Армении», и в условиях имеющейся низкой маржи компания обеспечит прибыль в 9%.
Однако приведенные цифры обоасновывают, что в отличие от 2014 года в форирование цены на газ для конечного потребителя в Армении (и его возможный рост) значительный вклад имеет необъяснима высокая цена на газ на границе.
Соглашения, подписанные в 2013 году, и привилегии, предоставленные «Газпрому», реально уменьшают возможности правительства Армении влиять на цену газа на границе и делают вопрос предметом армяно-российского политического диалога.