Ռուսական հեռուստաալիքները Հայաստանում. ինչ են ցույց տալիս թվերը և փորձը
Հունվարի 29-ին Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի (ՀՌԱՀ) նախագահ Տիգրան Հակոբյանը հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարեց, որ հանրային թվային մուլտիպլեքսում գործող արտասահմանյան հեռուստաալիքները սպառնալիք են Հայաստանի լեզվական և տեղեկատվական անվտանգությանը:
ՀՌԱՀ նախագահը դա հիմնավորեց նրանով, որ մենք «օտար հեռարձակողի վրա որևէ ազդեցություն չունենք», և եթե, օրինակ, այդ հեռուստաալիքներից մեկի հսկիչ փաթեթը գնի Ադրբեջանը և սկսի հակահայկական քարոզչություն իրականացնել, ՀՌԱՀ-ն այդ դեպքում որևէ իրավասություն չի ունենա քայլեր ձեռնարկել տվյալ հեռուստաընկերության դեմ: Տիգրան Հակոբյանը հատուկ շեշտեց, որ իր խոսքն ուղղված չէ կոնկրետ ռուսական հեռուստաալիքների դեմ. «Որևէ օտար հեռարձակող, անգամ ամենամոտ երկրից, հանրային մուլտիպլեքսում չպետք է լինի»,- ասաց նա:
Տիգրան Հակոբյանի այս հայտարարությանն իմպուլսիվ արձագանք տվեց Ռուսաստանը: Հայաստանում այդ երկրի դեսպանատան տարածած հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասվում էր. «Մեր ռազմավարական հարաբերությունների դաշնակցային, եղբայրական բնույթի վերաբերյալ Հայաստանի ղեկավարության հնչեցրած հայտարարությունների ֆոնին ռուսական հեռուստաալիքների՝ «ազգային անվտանգության համար սպառնալիքների» մասին թեզը տարակուսանք է առաջացնում»:
Անցյալի փորձը
Հայաստանի հանրային մուլտիպլեքսում ներառված է արտասահմանյան 5 հեռուստաալիք՝ Мир, Россия, Первый канал (Ռուսաստանի առաջին ալիք), Культура և CNN:
Հանրային մուլտիպլեքսում այդ հեռուստաալիքների առկայության հարցը նոր չէ, որ առաջ է եկել: Տիգրան Հակոբյանն իր տարբեր հարցազրույցներում բազմիցս բարձրաձայնել է այդ թեման, 2019 թվականին խնդրի շուրջ մտահոգություն էր հայտնել  ԱԺ պատգամավոր Նարինե Թուխիկյանը, որը, ի դեպ, մատնանշել էր հենց ռուսական հեռուստաալիքները:
Ռուսական ալիքների նկատմամբ նման զգուշավոր վերաբերմունքի պատճառներից մեկը, այսպես ասած, անցյալի փորձն է: Մեկ անգամ չէ, որ այդ ռուսական հեռուստաալիքներն օգտագործվել են որպես քարոզչամեքենա և քաղաքական տարբեր դրդապատճառներից ելնելով՝ տարածել են ակնհայտ սուտ կամ մոլորեցնող տեղեկատվություն:
Տարբեր ժամանակներում ռուսական հեռուստաալիքների քարոզչական հարվածն իր վրա զգացել է նաև հայ հեռուստադիտողը: Այսպես, 2015 թ. մեծ աղմուկ բարձրացրեց Россия 1-ի լուրերի երեկոյան թողարկման ժամանակ «Էլեկտրիկ Երևան» շարժման մասին ռեպորտաժը (տեսանյութը YouTube-ում այս պահին հասանելի չէ), որում շարժումը համեմատվում էր վրացական և ուկրաինական շարժումների հետ և ներկայացվում որպես գունավոր հեղափոխության սկիզբ: Նույն ռեպորտաժում կեղծ պնդումներ էին արվում, որ ցուցարարները զինված են եղել, բռնի ուժ են կիրառել ոստիկանների դեմ, վերջինս էլ ստիպված է եղել ջրցանի օգնությամբ ցրել ցույցը:
Ներքաղաքական շարժումներում դրսի ուժեր գտնելու ջիղը ռուսական հեռուստաալիքների մոտ հատկապես ակտիվացել էր 2018 թ. «թավշյա հեղափոխությունից» հետո: Օրինակ, ապրիլի 23-ին՝ ՍԵրժ Սարգսյանի հրաժարականի օրը, այդ թեզն առաջ էր մղում Առաջին ալիքի եթերում կազմակերպված քննարկման բանախոսներից մեկը: Նույն քննարկման ժամանակ մյուս բանախոսն էլ պնդում էր, թե Ադրբեջանի հետ ցանկացած ընդհարման դեպքում Ռուսաստանը միակ երկիրն է լինելու, որից Հայաստանը կարող է օգնություն խնդրել, երրորդն էլ ընդհանրապես պնդում էր, որ Հայաստանն իր գոյությամբ պարտական է Ռուսաստանին:
2019 թ. հոկտեմբերին «Ռոսսիա 1»-ի Վլադիմիր Սոլովյովը հյուրընկալել էր Russia Today-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանին: Վերջինս 27 րոպե պատմում էր իրենց մի հետաքննության մասին, որով «բացահայտել էին», թե ինչպես են Հայաստանում արևմտյան ֆինանսավորմամբ և Հայաստանի հեղափոխական իշխանությունների մասնակցությամբ երիտասարդներին սովորեցնում հեղափոխություն իրականացնել:
Ռուսական հեռուստաալիքների մասին այս համատեքստում խոսելիս տեղին կլիներ հիշել նաև «Ռոսսիա 1»-ի ագրեսիվ ռեպորտաժը Ռուսաստանում 18 մարդու կյանք խլած ողբերգական ավտովթարի մասին՝ հայ վարորդ Հրաչյա Հարությունյանի մասնակցությամբ:
Վիճակագրություն
Մյուս պատճառը, թե ինչու են հանրային թվային մուլտիպլեքսում գործող հեռուստաալիքների մասին խոսելիս առաջինը մտաբերում հենց ռուսական ալիքները, թերևս այն է, որ դրանք Հայաստանում առավել մեծ լսարան ունենք, քան անգլիալեզու CNN-ը:
Այսպես, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման»՝ 2019 թ. հունիս-հուլիս ամիսներին կատարված հետազոտության արդյունքները ցույց են տալիս, որ Հայաստանի բնակչության մի զգալի հատված՝ 32.8 տոկոսը, նախընտրում է տեղեկատվություն ստանալ ռուսերենով, մինչդեռ անգլերենը նախընտրում է հարցման մասնակիցների ընդամենը 4.2 տոկոսը: Ընդ որում, ստորև բերված աղյուսակում երևում է, որ հեռուստատեսությունից ռուսերենով նախընտրում է տեղեկատվություն ստանալ հարցման մասնակիցների 34.7 տոկոսը, իսկ անգլերենով՝ 3 տոկոսը:
Ուշագրավ է, որ հանրային մուլտիպլեքսում գործող «Ռոսսիա 1»-ը և Առաջին ալիքը Հայաստանում ամենաշատ դիտումներ ունեցող հեռուստաալիքների շարքում են՝ համապատասխանաբար 6.1 և 5.1 տոկոս: Այդպիսով, նրանք զիջում են միայն «Շանթին», «Արմենիա TV»-ին և Հանրային հեռուստաընկերությանը (Գծապատկեր 1):
Գծապատկեր 1
Այնուամենայնիվ, հանրության շրջանում, ընդհանուր առմամբ, այդ հեռուստաալիքների նկատմամբ վստահությունը նույնքան բարձր չէ: «Ո՞ր հեռուստաալիքին եք ամենաշատը վստահում» հարցին հարցման մասնակիցների միայն 2.8 տոկոսն է նշել ռուսական Առաջին ալիքը, և գրեթե նույնքանը՝ 2.7 տոկոս, Россия 1-ը: Այնուամենայնիվ, պետք է նկատել, որ դրանք ավելի բարձր վստահության վարկանիշ ունեն, քան «Երկիր մեդիան», ATV-ն, «Արմնյուզը» և Հ2-ը (Գծապատկեր 2)
Գծապատկեր 2
Հատկանշական է, որ ռուսալեզու լսարանի մեդիագրագիտության մակարդակն ավելի բարձր է, քան հայերեն հեռուստաալիքներ նախընտրողներինը, և մի փոքր ավելի ցածր, քան անգլերեն նախընտրողներինը: Գծապատկեր 3-ում ներկայացված է 10 ամենանախընտրելի հեռուստաալիքներ դիտողների մեդիագրագիտության համաթիվը, որից երևում է, որ փաստացի՝ «Ռոսսիա 1» և Առաջին ալիք նախընտրողները մի փոքր ավելի մեդիագրագետ են:
Գծապատկեր 3
Ամփոփելով՝ փաստենք, որ հանրային մուլտիպլեքսում գործող առնվազն երկու արտասահմանյան հեռուստաալիք բավականին մեծ լսարան ունեն Հայաստանի հեռուստադիտողի շրջանում: Դրան գումարելով նաև այդ հեռուստաալիքների կողմից նախկինում քարոզչական ռեպորտաժների օգտագործման փորձը՝ կարող ենք ասել, որ դրանք անհրաժեշտ պահին կարող են ազդեցություն ունենալ հանրային կարծիքի ձևավորման վրա:

На пресс-конференции 29 января председатель Национальной комиссии по телевидению и радио (НКТР) Тигран Акопян заявил, что иностранные телеканалы, действующие в общедоступном цифровом мультиплексе, представляют угрозу информационной безопасности Армении.
Председатель НКТР обосновал это тем, что «Армения не может воздействовать на иностранных вещателей» и если, например, контрольный пакет одного из этих телеканалов купит Азербайджан и запустит антиармянскую пропаганду, то НКТР не сможет его оштрафовать, поскольку тот находится вне ее юрисдикции. Тигран Акопян подчеркнул, что его слова не направлены против конкретных российских телеканалов. «Ни одного иностранного вещателя, даже дружественной нам страны, не должно быть в общественном мультиплексе», – сказал он.
На заявление Тиграна Акопяна импульсивно ответила России. В заявлении посольства этой страны в Армении, в частности, говорится: «На фоне заявлений руководства Армении о союзническом, братском характере наших стратегических отношений тезис о «несущих угрозу национальной безопасности» российских телеканалах вызывает недоумение».
Опыт прошлого
Общественный мультиплекс Армении включает 5 иностранных телеканалов: «Мир», «Россия», «Первый канал», «Культура» и CNN.
Вопрос наличия этих телеканалов в общественном мультиплексе поднимался и раньше. Тигран Акопян в различных интервью затрагивал эту тему, в 2019 году по этому вопросу свою обеспокоенность выразила депутат НС Нарине Тухикян, которая, кстати, указала именно на российские телеканалы.
Одной из причин такого осторожного отношения к российским каналам является так называемый опыт прошлого. Эти российские телеканалы не раз использовались в качестве пропагандистских машин и распространяли заведомо ложную или вводящую в заблуждение информацию по политическим причинам.
В разное время пропагандистский удар российских телеканалов ощущали также армянские телезрители. Так, В 2015 году большой ажиотаж вызвал репортаж о движении «Электрик Ереван» вечернего выпуска новостей на канале «Россия 1» (видеозапись на YouTube на данный момент недоступна), в котором движение сравнивалось с грузинским и украинским движениями, и представлялось как начало цветной революции. В репортаже также содержались ложные утверждения о том, что митингующие были вооружены, применили силу против полицийских, которым пришлось разогнать митинг с помощью водомета.
Умение находить внешние силы во внутриполитических движениях особо обострилось у российских телеканалов после «бархатной революции» 2018 года. Например, 23 апреля, в день отставки Сержа Саргсяна, этот тезис во время обсуждения в эфире «Первого канала» продвигал один из участников. Во время того же обсуждения другой эксперт утверждал, что при возникновении любого конфликта с Азербайджаном Россия будет единственной страной, к которой Армения может обратиться за помощью, а третий докладчик и вовсе утверждал, что своим существованием Армения обязана России.
В октябре 2019 года гостем ведущего телеканала «Россия-1» Владимира Соловьева была главный редактор Russia Today Маргарита Симоньян. Последняя в течение 27 минут рассказывала о своем расследовании, в котором они «раскрыли» как в Армении при финансировании Запада и участии армянских революционных властей молодежь учат совершать госперевороты.
Говоря о российских телеканалах в этом контексте, было бы уместно вспомнить агрессивный репортаж «России 1» о трагической аварии в России, унесшей жизни 18 человек, с участием водителя-армянина Грачья Арутюняна.
Статистика
Другая причина, по которой говоря о действующих в общедоступном цифровом мультиплексе телеканалах мы сразу же вспоминаем о российских каналах, заключается в том, что у них в Армении намного больше аудитории, чем у англоязычного CNN
Так, результаты исследования «Союза информированных граждан» за июнь-июль 2019 года показывают, что значительная часть населения Армении – 32,8 процента – предпочитает получать информацию на русском языке, в то время как английский предпочитает только 4,2 процента респондентов. На приведенной ниже таблице видно, что 34,7% респондентов предпочитают получать информацию с телевидения на русском языке и 3% – на английском.
Примечательно, что «Россия 1» и «Первый канал», действующие в общедоступном мультиплексе, входят в число самых пօпулярных телеканалов в Армении – 6,1% и 5,1% соответственно. Таким образом, они уступают только телеканалам «Шант», «Армения ТВ» и Oбщественному телевидению. (Рисунок 1).
Тем не менее, доверие общественности к этим телеканалам не так высоко. Только 2,8% респондентов на вопрос «Какому телеканалу вы доверяете больше всего?» отметили российскому «Первому каналу», и почти 2,7% – «Россия 1». Однако, стоит отметить, что они имеют более высокий рейтинг доверия, чем «Еркир Медиа», ATV, Armnews и H2 (Рисунок 2).
Примечательно, что уровень медиаграмотности русскоязычной аудитории выше, чем у тех, кто предпочитает армянские телеканалы, и несколько ниже, чем у тех, кто предпочитает английские. На графике 3 представлен индекс медиаграмотности телезрителей 10 наиболее предпочитаемых телеканалов, из которого видно, что предпочитающие «Россия 1» и «Первый канал» чуть более медиаграмотны.
Подводя итог, констатируем, что по крайней мере два иностранных телеканала, действующих в общественном мультиплексе, имеют довольно большую аудиторию в Армении. Если к этому прибавить также имеюшийся опыт использования пропагандистских репортажей этими телеканалами, можем сказать, что они в подходящий момент могут оказать влияние на формирование общественного мнения.