«Իրազեկ քաղաքացիների միավորման Ստեփանակերտի գրասենյակը» 2020 թ. մարտի 31-ին Արցախի Հանրապետության նախագահի և Ազգային ժողովի ընտրությունների ընթացքում Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի դրամաշնորհային ծրագրով իրականացրեց կարճաժամկետ դիտորդական առաքելություն։
Արցախի Հանրապետությունում ձևավորել էր 282 ընտրական տեղամաս: ԻՔՄ-ի կողմից դիտարկվեց 49 ընտրական տեղամաս Արցախում, մեկ տեղամաս Երևանում։ Դիտարկումներն իրականացվել են բոլոր 8 տարածքային ընտրական հանձնաժողովներում, ինչպես նաև դիտորդություն են արել առաքելության 10 շրջիկ խմբերը: Թե՛ նախընտրական փուլում և թե՛ քվեարկության օրը իրականացվել է մեդիա մոնիթորինգ և իրավապահ համակարգի գործունեության դիտարկում: Առաքելության մեջ ներգրավված են եղել 113 կարճաժամկետ դիտորդ, 5 իրավաբան, 9 հեռախոսավար-մուտքագրող և մոտ 25 վարչական աշխատող։
Արձանագրված որոշակի խախտումներ
- Քվեասենյակում գտնվելու իրավունք չունեցող անձինք ներկա են եղել դիտարկված 47 տեղամասերից 16-ում։
- Մեկից ավելի անձանց մուտք քվեախցիկ արձանագրվել է դիտարկվող տեղամասերից 13-ում։ Որոշ տեղերում, ըստ դիտորդների, դա կրել է ակնհայտ վերահսկողական բնույթ: Այս դեպքերի թվում չեն օրենքով սահմանված կարգով օգնողները և երեխաները։
- Վկայականը տեսանելի չեն կրել 15 տեղամասում՝ հիմնականում վստահված անձինք, իսկ եզակի դեպքերում նաև հանձնաժողովի անդամները։
- Խախտումները և գնահատականները գրանցամատյանում չեն գրանցվել կամ ոչ միշտ են գրանցվել դիտարկված տեղամասերից 12-ում:
- Քվեարկության մասին բարձրաձայնելու դեպքեր գրանցվել են դիտարկված տեղամասերից 9-ում։ Քվեախցիկից դուրս քվեաթերթիկի լրացման դեպք արձանագրվել է 40 տեղամասում։ Նշված տեղամասերից 20-ում դա առավել հաճախակի բնույթ է կրել։ Իսկ ընդհանուր առմամբ գրանցվել է շուրջ 700 դեպք՝ հիմնականում տարեցների կողմից:
- 2 տեղամասում գրանցվել է քվեաթերթիկը դուրս տանելու փորձ։ Մեկ դեպքում ընտրողը փորձել է տանել քվեաթերթիկն այն բանից հետո, երբ հանձնաժողովի նախագահն արգելել է լուսանկարել այն։ Քվեաթերթիկների «կարուսելի» (վերահսկվող քվեարկության տեսակ) արժանահավատ ահազանգեր բարձրաձայնվել են նաև այլ սուբյեկտների կողմից:
- Դիտարկված 49 տեղամասերից 9-ում դիտորդներն արձանագրել են ընտրողների կողմից սեփական քվեաթերթիկը լուսանկարելու դեպքեր։ Նման դեպքերի մասին բազմաթիվ ահազանգեր գրանցվել են նաև այլ դերակատարների կողմից, և դա վկայող բազմաթիվ տեսանյութեր կան նաև համացանցում: Ընդ որում՝ այս դեպքերից և ոչ մեկով հանձնաժողովի անդամը չի դիմել տեղամասում ծառայություն իրականացնող ոստիկանին: Հանձնաժողովների նախագաներից մի քանիսը դա պատճառաբանել են քվեաթերթիկ լուսանկարելու դեպքում ոստիկանին չդիմելու հրահանգավորմամբ:
- Տեղամասային կենտրոնի ներսում կուտակումներ նկատվել են 11 դեպքում, ընդ որում՝ 4 տեղամասում կուտակումները զուգորդվել են տեղամասում գտնվելու իրավունք չունեցող անձանց ներկայության հետ, մեկական տեղամասերում՝ բաց քվեարկության և քվեարկելուց անմիջապես հետո թեկնածուներից մեկի շտաբ այցելելու հետ։
- Դիտարկված տեղամասերից 7-ում վստահված անձը փորձել է այլ անձանց հրահանգներ և կարգադրություններ տալ: Մեկ դեպքում նման լիազորություն իրեն վերագրել է ԶԼՄ ներկայացուցիչը, մեկ այլ դեպքում հանձնաժողովի անդամը, քանի որ հանձնաժողովի նախագահը և մյուս անդամները չեն տիրապետել իրենց գործառույթներին։
- Վիճաբանություն (առանց ֆիզիկական բռնության) գրանցվել է 10 տեղամասում՝ հիմնականում վստահված անձանց և հանձնաժողովի անդամների մասնակցությամբ, և առնչվել է հանձնաժողովի կողմից խախտումների չվերացմանը։
- Ընտրողների կազմակերպված տեղափոխում նկատվել է 3 տեղամասի շրջակայքում։ Եթե երկու դեպքում տեղափոխումը թեկուզ և կազմակերպված էր, բայց չէր կրում համակարգային բնույթ, ապա մի դեպքում տեղափոխումն անընդհատ էր և կազմակերպված Արայիկ Հարությունյանի աջակիցների կողմից։
- Տեղամասային կենտրոնի հարակից տարածքում մարդկանց կուտակումներ նկատվել են դիտարկված տեղամասերից 33-ում, որոնցից 10-ում ոստիկանությունը բավարար միջոցներ չի ձեռնարկել կուտակումը վերացնելու համար։ Կուտակումներից 6 դեպքը հստակ կապված է եղել թեկնածուների վստահված անձանց հետ, որոնցից երեքը շարունակվել են քվեարկության ամբողջ ընթացքում։
- Մեկական տեղամասի դեպքում նկատվել է ընտրողների կողմից թեկնածուներից մեկի նախընտրական շտաբ այցելելուց անմիջապես հետո տեղամաս մտնելը և տեղամասից դուրս գալուց անմիջապես նախընտրական շտաբ գնալու պարբերական պրակտիկա։
- Դիտարկված տեղամասերից 9-ում դիտորդները նշել են, որ հանձնաժողովի նախագահը մասամբ է տիրապետում քվեարկության արդյունքների ամփոփման կարգին, իսկ 1 տեղամասում ընդհանրապես չի տիրապետել:
- 2 տեղամասում, ըստ դիտորդների, հանձնաժողովը ինչ-որ անճշտություններ շտկելու համար իրականությանը չհամապատասխանող թվեր է գրանցել արձանագրությունում կամ փոխել ելակետային թվերը՝ ոչ էական չափով:
Քվեարկության արդյունքների վերլուծությունը
ԻՔՄ դիտորդական առաքելության կողմից մշտական դիտարկման ենթակա տեղամասերն ընտրվել են սոցիոլոգիական ընտրանքի միջոցով, և եթե դիտարկումից դուրս մնացած տեղամասերում քվեարկության արդյունքների կեղծիք տեղի ունենար, դիտարկված տեղամասերի քվեարկության միջին արդյունքը կտարբերվեր հանրապետության միջին արդյունքից: Այս առումով հարկ է նկատել, որ նման երևույթ չի դիտվում․ նախագահի թեկնածուների ստացած ձայների տոկոսի առավելագույն շեղումը 0․5 տոկոս է, կուսակցությունների ու դաշինքներինը՝ 2․2 տոկոս: Սա վկայում է այն մասին, որ ԻՔՄ դիտորդների կողմից չդիտարկված տեղամասերում քվեարկության արդյունքների զանգվածային կեղծիքներ չեն եղել:
Միաժամանակ, ընտրողների վրա ազդեցության ոչ քաղաքական մեխանիզմների մասին է անուղղակի վկայում տեղամասերում մասնակցության տոկոսի և թեկնածուներից Արայիկ Հարությունյանի (որոշակի մասով՝ նաև Վիտալի Բալասանյանի)՝ հավաքած ձայների տոկոսների կորելացիան: Սովորաբար նման պատկերը ստացվում է քվեարկության մասնակիցների արհեստական աճի կամ ընտրողների նկատմամբ պարտադրանքի արդյունքում:
Ընտրողների ազատ կամարտահայտումը
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ թեև ԻՔՄ-ն չի իրականացրել երկարաժամկետ դիտորդական առաքելություն, սակայն այն իրականացվել է մեր գործընկեր «Ականատես» դիտորդական դաշինքի կողմից, որը մտահոգություններ է բարձրացրել վարչական ռեսուրսի օգտագործման և քարոզչությանը զուգորդվող բարեգործության հետ կապված։ Քարոզչության հետ զուգորդվող կամ թեկնածուների հետ կապակցված բարեգործության մասին ահազանգեր մեզ ևս հայտնել են բազմաթիվ զրուցակիցներ։ Այս հանգամանքները հիմք են տալիս մտածելու, որ ընտրողների կամքի վրա եղել է ընտրական օրենսդրությամբ արգելված ներգործություն։
Նկարագրված երևույթների՝ ընտրությունների արդյունքների վրա ազդեցության գնահատման համար կարևոր հանգամանք է տեղամասերում քվեարկության գաղտնիության պահպանման բազմաթիվ խնդիրները։ Մասնավորապես, սա առավել մտահոգիչ տրամաբանական եզրահանգումների հիմք է տալիս այն հանգամանքների լույսի ներքո, որ ընտրողների կողմից քվեաթերթիկը լուսանկարելու դեպքերը կրել են պարբերական և զանգվածային բնույթ, ընտրական հաննձնաժողովների նախագահները այդ դեպքերով չեն դիմել ոստիկանության ծառայողներին (ըստ ամենայնի՝ համապատասխան հրահանգավորմանը հետևելով), և որ դեռ ամիսներ առաջ Արցախի Հանրապետության իշխանությունների կողմից դիմադրության է արժանացել մեր այն առաջարկը, որ ԱՀ Քրեական Օրենսգրքի՝ քվեարկության գաղտնիության խախտման խնդրահարույց հոդվածը խմբագրվի։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ սեփական քվեաթերթիկը լուսանկարելը, ինչպես նաև քվեարկության գաղտնիության խախտման այլ արտահայտումները կրում են լատենտային բնույթ, որպես կանոն եզակի դեպքերում են նկատվում դիտորդների կողմից՝ կարող ենք ենթադրել, որ այդ դեպքերը եղել են շատ ավելի շատ, քան նկատվել են մեր դիտորդների ու այլ սուբյեկտների կողմից, սակայն դրանց քանակը ճշգրիտ գնահատել հնարավոր չէ։ Ըստ այդմ նաև հնարավոր չէ ճշգրիտ թվային գնահատական տալ, թե Արցախի Հանրապետության ընտրողների քանի՞ տոկոսն է, որ կաշկանդված լինելով ստացած բարեգործությամբ կամ իրենց նկատմամբ կիրառված վարչական լծակներով, քվեարկության խցիկներում չեն կարողացել իրականացնել իրական կամարտահայտում։

«Степанакертский офис Союза информированных граждан» 31 марта 2020 года в рамках грантовой программы правительства Армении осуществил краткосрочную наблюдательную миссию на общереспубликанских выборах президента Республики Арцах и Национального собрания.
В Республике Арцах было сформировано 282 избирательных участка. СИГ осуществил наблюдательную миссию в 49 избирательных участках в Арцахе и в 1 избирательном участке в Ереване. Наблюдение проводилось во всех 8 территориальных избирательных комиссиях. Наблюдательную миссию осуществляли также 10 мобильных групп. Как в предвыборный период, так и в день голосования проводился медиа-мониторинг деятельности СМИ и правоохранительных органов. В миссии наблюдения участвовали 113 краткосрочных наблюдателей, 5 юристов, 9 телефонных операторов по вводу данных и около 25 административных сотрудников.
Зарегистрированы следующие нарушения:
- В 16 из 47 избирательных участках находились лица, не имеющие право находиться в комнате для голосования
- В 13 избирательных кабинках было более 2 лиц. В некоторых участках, по словам наблюдателей, это явление носило явно контролируемый характер. Сюда не входят дети и лица, помогающее избирателю в соответствии.
- В 15 избирательных участках члены комиссии и в основном доверенные лица не носили соответствующее свидетельство.
- В 12 избирательных участках нарушения и оценки не были зарегистрированы или неправильно зарегистрированы в журнале.
- В 9 избирательных участках делались громкие заявления о голосовании. В 40 участках голосование осуществлялось вне зоны кабинки. Из указанных участков в 20 это нарушение носило более частый характер. В целом было зарегистрировано около 700 случаев голосования вне зоны кабинки в основном со стороны пожилых людей.
- В 2 участках были попытки унести бюллетени на улицу, в одном из них – после того, как председатель комиссии запретил фотографировать бюллетень. Сообщения о «карусели» бюллетеней (вид контролируемого голосования) поступали также и от других субъектов.
- В 9 из 49 избирательных участков фотографировали бюллетени, причем главы комиссий не обратились в полицию, а некоторые сказали, что получили поручение не обращаться. О нарушениях свидетельствуют многочисленные видеозаписи, которые доступны в Интернете.
- В 11 участках наблюдалось скопление людей, при этом в 4 участках скопления сочетались с присутствием лиц, не имеющих права находиться на избирательном участке. Было зарегистрировано по одному случаю посещения штаба одного из кандидатов сразу после голосования и открытого голосования.
- В 7 участках доверенное лицо пыталось дать другим лицам поручение. В одном случае подобное полномочие приписал себе представитель СМИ, в другом – член комиссии, поскольку председатель комиссии и другие члены не владели своими функциями.
- В 10 участках зафиксированы ссоры между доверенными лицами и членами комиссий (без физического насилия).
- В районе 3 избирательных участков наблюдалось организованное перемещение избирателей.
- Если в двух случаях перемещение и было организованным, но не носило системный характер, то в одном случае перемещение носило непрерывный характер и было организовано сторонниками Араика Арутюняна.
- В непосредственной близости от 33 избирательных участков наблюдалось скопление людей. В случае с 10 участками полиция не приняла достаточных мер для устранения нарушения. Шесть случаев накопления были явно связаны с доверенными лицами кандидатов, три из которых продолжались на протяжении всего голосования.
- Было зарегистрировано по одному случаю входа избирателей в избирательный участок сразу же после посещения предвыборного штаба одного из кандидатов и регулярная практика посещения предвыборного штаба сразу же после выхода из избирательного участка.
- В 9 участках наблюдатели отметили, что председатели комиссий частично знают, как подводить итогу голосования, а в одном избирательном участке – вовсе не знают.
- В 2 участках, по словам наблюдателей, комиссия с целью исправить некоторые неточности зафиксировала нереалистичные цифры в протоколе или незначительно изменила первоначальные цифры.
Анализ результатов голосования
Избирательные участки, подлежащие постоянному наблюдению со стороны наблюдательной миссии СИГ, были отобраны по социологической выборке, и если бы в избирательных участках, которые остались вне зоны наблюдения, были зарегистрированы фальсификации результатов выборов, средний результат голосования на наблюдаемых избирательных участках отличался бы от среднего результата по стране.
В связи с этим следует отметить, что такой ситуации не наблюдается. Максимальное отклонение в процентах голосов, полученных кандидатами в президенты, составляет 0.5%, партиями и блоками – 2.2%. Это свидетельствует о том, что массовых фальсификаций результатов голосования на избирательных участках, не отслеживаемых наблюдателями СИГ, зарегистрировано не было.
В то же время о неполитическом механизме влияния на избирателей косвенно свидетельствует корреляция между процентом явки и процентом набранных голосов одним из кандидатов – Араиком Арутюняном (в некоторой степени и Виталием Баласаняном). Обычно такая картина получается в случае искусственного увеличения явки или принудительной явки избирателей.
Свободное волеизъявление избирателей
Считаем должным подчеркнуть, что СИГ не проводил миссию долгосрочного наблюдения. Ее провел наш партнер – наблюдательская миссия «Аканатес», которая выразила обеспокоенность по поводу использования административного ресурса и. О сопровождающейся благотворительностью агиткампании или связанной с кандидатами благотворительности нам сообщали также множество других лиц. Эти обстоятельства дают основания полагать, что на волеизъявление избирателей было оказано запрещенное избирательным законодательством воздействие.
Для оценки описанных явлений на результаты выборов важным обстоятельством являются многочисленные проблемы с соблюдением тайны голосования на избирательных участках. В частности, это приводит к более тревожным логическим выводам в свете того, что случаи фотографирования бюллетеней избирателями носили регулярный и массовый характер, председатели избирательных комиссий не обращались в полицию (очевидно, следуя соответствующим инструкциям), и что сделанное нами еще несколько месяцев назад предложение властям Республики Арцах о том, чтобы проблемная статья Уголовного кодекса о нарушении тайны голосования была отредактирована, было отклонено.
Учитывая тот факт, что фотографирование собственного бюллетеня, а также другие выражения нарушения тайны голосования носят латентный характер, как правило, в редких случаях, фиксируются наблюдателями, мы можем предположить, что таких случаев были гораздо больше, чем фиксировали наши наблюдатели и другие лица, однако их количество невозможно точно оценить. В связи с этим, невозможно также дать точную численную оценку процента избирателей в Республике Арцах, которые, будучи ограничены полученной ими благотворительностью или применяемыми к ним административными рычагами, не смогли выразить реальную волю в кабинах для голосования.