Առաջիկայում Հայաստանում սպասվում է Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե, որն իշխանությունների կողմից պատճառաբանվում է «ժողովրդավարության խորացմամբ և ամրապնդմամբ»:
Եկեք տեսնենք, թե որքանո՞վ են նոր սահմանադրության նախագծով ավելանում կամ պակասում քաղաքացիների կողմից պետության կառավարման անմիջական լծակները:
- Գործող սահմանադրությամբ ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացին կարող է մասնակցել 5, իսկ Երևանի բնակիչների դեպքում` 4 ընտրությունների՝ Հանրապետության նախագահի, Ազգային ժողովի համամասնական, Ազգային ժողովի մեծամասնական, համայնքի ղեկավարի և համայնքի ավագանու անդամների: Սակայն նոր սահմանադրության նախագծով քաղաքացիները մասնակցելու են միայն 2 ընտրության` Ազգային ժողովի համամասնական և համայնքի ավագանու:
- Այսինքն, Հայաստանի քաղաքացիները այլևս չեն ընտրելու երկրի նախագահին, փոխարենը դա անելու է Ազգային ժողովը՝ այն էլ միանգամից 7 տարի ժամկետով: Բացի այդ, նոր սահմանադրության նախագծի համաձայն քաղաքապետերի և գյուղապետերի ընտրությունները ևս կարող է օտարվել բնակիչներից` վերապահվելով միայն ավագանուն:
- Նախագծով, սահմանվում է, որ Ազգային ժողովում այլևս չեն լինելու մեծամասնական պատգամավորներ: Սա նշանակում է, որ այլևս չեն լինի կոնկրետ ընտրատարածքներ ներկայացնող պատգամավորներ, ովքեր առավել հաշվետու են հենց այդ տարածքի ընտրողներին:
- Առաջարկվող սահմանադրության նախագծով սահմանված է, որ գյուղերի և քաղաքների բնակիչները կարող են տեղական հանրաքվե նախաձեռնել, սակայն այն նախ պետք է արժանանա ավագանու թույտվությանը: Եվ հարկ է նկատել, որ տեղական հանրաքվեի իրավունքը արդեն 13 տարի է, ինչ առկա է Հայաստանում, սակայն որևէ համայնքում առ այսօր համայնքի բնակիչների նախաձեռնությամբ տեղական հանրաքվե չի անցկացվել:
- Ի տարբերություն գործող սահմանադրության` նախագծով առաջին անգամ սահմանվում է քաղաքացիական օրենսդրական նախաձեռնության ինստիտուտը: Դրանով ենթադրվում է, որ 50 հազար քաղաքացու ստորագրությամբ ցանկացած օրենք կարող է մտնել ազգային ժողով ու քննարկվել… Սակայն 50 հազար ստորագրություն հավաքելու փոխարեն, թե՛ գործող և թե՛ նոր սահմանադրության նախագծով, շատ ավելի հեշտ է դա անել ընդամենը մի պատգամավորի ստորագրությամբ:
- Ու թեև Ազգային ժողովի կողմից ժողովրդի առաջարկած օրինագիծը չընդունվելու դեպքում այն կարող է դրվել հանրաքվեի, սակայն դրա համար անհրաժեշտ է լինելու 60 օրում 350 հազար քաղաքացու ստորագրություն հավաքել և ստանալ Սահմանադրական դատարանի համաձայնությունը: Ընդ որում, խիստ սահմանափակ է այն հարցերի շրջանակը, որոնք այդ ճանապարհով կարող են հանվել հանրաքվեի:
- Եթե 1995 թվականից ի վեր Հայաստանի սահմանադրության, կամ դրա մի մասը կարող էր ընդունվել ու փոփոխվել միմիայն համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով, ապա առաջարկվող նոր սահմանադրությամբ դրա մեծ մասը կարող է փոխվել Ազգային ժողովի կողմից` առանց հանրաքվե անցկացնելու:
- Եվ եթե Գործող սահմանադրությամբ քաղաքացիներն ունեն անմիջականորեն ընտրված իրենց ներկայացուցիչների միջոցով պետության կառավարմանը մասնակցելու իրավունք։ … Ու թեև այդ իրավունքը դեկլարատիվ բնույթ է կրում, սակայն այն ևս հանված է նոր սահմանադրության նախագծից

Впереди Армению ожидает референдум по поправкам к Конституции, мотивируемый властями «углублением и укреплением демократии».
Давайте посмотрим, насколько проект увеличивает или уменьшает непосредственные рычаги управления государством его гражданами.
- Действующая Конституция предусматривает, что имеющий избирательное право гражданин может участвовать в 5-и, а жители Еревана – в 4-х выборах – Президента Республики, депутатов Национального Собрания по пропорциональной системе, депутатов Национального Собрания по мажоритарной системе, руководителя общины и членов Совета Старейшин общины. Проект поправок гарантирует проаво на участие только в 2-х выборах — депутатов Национального Собрания по пропорциональной системе членов Совета Старейшин общины.
- То есть, граждане Армении больше не будут избирать Президента страны: это будет делать Национальное Собрание сроком на 7 лет. Кроме того, согласно проекту поправок к Конституции, право выборов мэров городов и старост сел также может быть отчуждено от жителей общин и предоставлено Советам Старейшин.
- Проект предусматривает, что в Национальном собрании отныне не будет депутатов, избранных по мажоритарной системе. Это означает, что депутаты не будут представлять конкретные избирательные округа, которые более подотчетны избирателям данного округа.
- Предлагаемый проект устанавливает, что жители городов и сел огут иницфиировать местный референдум, однако для этого небходимо согласие Совета Старейшин. Следует заметить, что подобное право в Армении существует уже 13 лет, но поныне ни в одной общине местный референдум по инициативе жителей не проводился.
- В отличе от действующей Конституции, проект впервые устанавливает институт гражданской законодательной инициативы. Это подразумевает, что при наличии 50-и тысяч подписей в поддержку проекта таковой будет обсуждаться в Национальном Собрании.
- И хотя в случае непринятия Национальны Собранием предложенного гражданской инициативой законопроекта он может быть выставлен на референдум, но для этого необходимо в течение 60-и дней собрать подписи 350 тыс. граждан, а также получить согласие Конституционного Суда. Притом круг вопросов, выставляемых на референдум, сильно ограничен.
- Если начиная с 1995-го года Конституция Армении или поправки к ней могли быть приняты или изменены исключительно посредством референдума, то проектом предусматривается, что большая часть ,ожет быть изменена Национальным Собранием без проведения реферндума.
- Действующая Конституция предусматривает право граждан участвовать в управлении государством через непосредственно избранных ими представителей. И хотя ныне это право носит декларативный характер, но оно также исключено из проекта.