- 15 Դեկտեմբերի, 2015
Գրաֆիկում ցույց է տրված «այո» քվեարկած մարդկանց տոկոսի կախվածությունը մասնակցության տոկոսից: Կետերը համապատասխանում են բոլոր 1997 տեղամասերի նախնական արդյունքներին: «Այո» քվեների տոկոսը բարձր է այն տեղամասերում, որտեղ գրանցվել է բարձր մասնակցություն: Ռեգրեսիոն ուղղի գործակիցը k=0,938: Իդեալական դեպքում պետք է k=0, այսինքն արդյունքը պետք է կախված չլինի մասնակցությունից: Եթե չի լինում որևէ լցոնում, ապա անկախ մասնակցության տոկոսից միջինում բոլոր ընտրատեղամասերում պետք է լինի նույն արդյունքը: k>0 դեպքում, գործ ունենք լցոնումների հետ: Մեր դեպքում հենց «այո»-ի տոկոսները միջինում բացահայտ համեմատական են մասնակցության տոկոսին: Ինչը նաև հիմնավորվում է այն հանգամանքով, որ կրկնաքվեարկությունների, լցոնումների և արդյունքների արձանագրությունների կեղծումների դեպքում ավելանում են ոչ միայն «այո»-ի քվեները, այլև մասնակցությունը:
Այս մեթոդիկայի որոշ ընդդիմախոսներ պնդում են, որ մասնակցության ակտիվությունը պայմանավորված է նրանով, որ «այո»-ի կողմնակիցները ավելի շահագրգռված են եղել այցելել տեղամասեր: Սակայն Շվեյցարիայում, որտեղ ամենաշատն են անց կացվում հանրաքվեները, չեն դիտվում այսպիսի պատկերներ: Ստորև ներկայացված են նաև տարբեր երկրների ընտրությունների համապատասխան գրաֆիկները, որոնք ընտրակեղծիքների վիճակագրական հայտնաբերման համար են ցույց տրվել: Մեր գրաֆիկը նման է Ուգանդայի և Ռուսաստանի գրաֆիկներին:
Մի հետաքրքիր դիտարկում էլ կա. քանի դեռ մասնակցության աճի հետ պակասում են «ոչ»-ի ձայների տոկոսը, պակասում է նաև անվավեր քվեաթերթիկների տոկոսը: Այսինքն, որքան ցածր է եղել մասնակցությունը, այնքան շատ են եղել անվավեր քվեաթերթիկները: Սա թույլ է տալիս ենթադրել, որ այն տեղամասերում, որտեղ եղել է ցածր մասնակցություն և չեն կարողացել ավելացնել ձայներ «այո»-ի հաշվին, գնացել են «ոչ»-ի ձայները անվավեր դարձնելու ուղով:
«Այո»-ի քվեների տոկոսների բաշխվածությունը նորմալ բաշխվածություն չի
Վիճակագրության մեջ նորմալ բաշխվածություն հասկացությունը: Նորմալ կամ Գաուսյան բաշխվածությունը իրենից ներկայացնում է արժեքների այնպիսի բաշխվածություն, որի դեպքում տարբեր արժեքների մեջ առավել հավանական են այն արժեքները, որոնք մոտ են բոլոր արժեքների միջինին: Ընդ որում, որքան մեծ է արժեքի շեղումը միջինից, այնքան փոքր է նրա հանդիպելու հավանականությունը: Այսպիսի բաշխվածության դեպքում կարող ենք ասել, որ բոլոր արժեքները ենթարկվում են մեկ ընդհանուր օրենքի: Կոպիտ, բայց հանրությանը մատչելի լեզվով ասած, մեր դեպքում բաշխվածությունը կլինի նորմալ, եթե ամենաշատ թվով ընտրատեղամասերում գրանցված լինի 63% «այո», այսինքն ամենահավանական արդյունքը պետք է համընկնի միջին ցուցանիշի հետ: Միջինից (63%)բարձր և ցածր ստացած տեղամասերի քանակը պետք է լինի ավելի քիչ, ընդ որում, ինչքան մեծ է տարբերությունը միջինից, այքան քիչ պետք է լինի հավանականությունը: Եթե բաշխվածություն նորմալ չի, ապա ենթադրվում է, որ խախտված է պատահականության սկզբունքը՝ կոնկրետ մեր դեպքում եղել են ընտրախախտումներ: Կան թեստեր, որոնք թույլ են տալիս ստուգել բաշխվածության նորմալությունը: Դրանք են Կոլմոգորով-Սմիրնովի, Դ՛Ագոստինո-Պիրսոնի և Շապիրո-Ուիլկի թեստերն են: Մեր դեպքում բոլոր թեստերով ստացվում է, որ բաշխվածությունը նորմալ չի:
Ավելին, բոլոր 3 թեստերով էլ բաշխվածությունը բնութագրող ցուցանիշը՝ p<0.0001, ինչը խոսում է հաշվարկի բարձր ճշտության մասին: Իսկ այն բանի հավանականությունը, որ եթե ընտրությունները չլինեին կեղծված, այնուամենայնիվ կստացվեր այսպիսի արդյունք, փոքր է 0.2%-ից: Հարկ է նշել, որ բազմաթիվ նախադեպեր կան, որոնցով ստուգվում են ընտրակեղծիքների առկայությունը հենց այս եղանակով: Մասնավորապես, Շվեյցարիայի և Կանադայի ընտրություններում նկատվում է նորմալ բաշխվածություն, ինչը չի կարելի ասել Ռուսաստանի ընտրությունների համար:
Այսպիսով, նկարում պատկերված հիստոգրամում պարզ երևում է, որ ամենաշատ հանդիպող տոկոսը 80%-ն է, որը հանդիպում է 186 տեղամասերում:
Հիստագրամում նկատելի է նաև երկրորդ պիկը՝ 35%, որը հանդիպել է 109 տեղամասում: Այսպիսով, կարելի է ենթադրել, որ առկա է մեզ մոտ երկու պիկ, հետևաբար նաև երկու բաշխվածություն և երկու օրինաչափություն: Շատ կոպիտ գնահատական տալով կարելի է ենթադրություն անել, որ առաջին օրինաչափությունը՝ 35%-ը հենց իրական պատկերն է արտահայտել, իսկ երկրորդ օրինաչափությունը համապատասխանում է կեղծված տեղամասերին, որտեղ կեղծել են մինչև 80%… Արդյունքում Հանրապետությունում միջինում ստացել 63%-ը:
Նույն երկու պիկերը նկատվում են նաև «ոչ» քվեների հիստոգրամում: Առաջին պիկը նկատվում է 15%-ի վրա (200 տեղամաս), երկրորդ պիկը՝ 60%-ի վրա (120 տեղամաս):
Նման «երկսապատ» հիստոգրամներ կարող են նկատվել այնպիսի երկրներում, որտեղ երկրի առանձին ռեգիոններ ունեն լուրջ տարբերություններ: Օրինակ Բելգիայում, որտեղ ֆրանսախոս և ֆլամանդախոս զոնաներն ունեն հսկայական տարբերություններ հնարավոր է ընտրությունների նման ելք, կամ Իսպանիան, ուր երկու շրջաններ ուզում են առանձնանալ և հետևապես այլ կերպ են դրսևորվում ընտրությունների ժամանակ: Սակայն Հայաստանի բոլոր մարզերը ունեն նույն ազգային, կրոնական, լեզվական և սոցիալական կազմերը և Հայաստանը ինքնին ունիտար պետություն է, այլ կերպ ասած, մեր երկրում չկա որևէ սահման, որից մի մողմ ապրեին մի, իսկ մյուս կողմ՝ ռադիկալ այլ հայացք ունեցող քաղաքացիներ: Հետևապես ընտրությունների նման «երկսապատ» հիստոգրամների առանց կեղծիքների ծագումը կարելի է բացառել:
Ցածր մասնակցությամբ տեղամասերի արդյունքներ
Հայտնի է, որ հանրապետությունում առկա չափահաս բնակչության քանակը շուրջ 20-25 տոկոսով ավելի քիչ է, քան ընտրականցուցակներում ընդգրկվածների թիվը: Հետևաբար, այն տեղամասերը, որտեղ առձանագրվել է 60-70 տոկոսից բարձր մասնակցություն, արդեն իսկ կասկածելի են: Այդ իսկ պատճառով, տարածված ստուգման ձև է համեմետել արդյունքները ըստ ցածր և բարձր մասնակցության տեղամասերի: Եթե ընտրությունները արդար են անցել, ապա նույն արդյունքը պետք է գրանցվի նաև ցածր մասնակցությամբ տեղամասերում:
Սակայն ունենք հետևյալ պատկերը. Առավել ցածր մասնակցությամբ 600 տեղամասերի արդյունքներով «այո»-ն ստացել է 43%, «ոչ»-ը՝52%, առաջին 800 տեղամասերի արդյունքներով «այո»-ն ստացել է 46%, «ոչ»-ը՝48%, առաջին 1000 տեղամասերի արդյունքներով «այո»-ն ստացել է 49%, «ոչ»-ը՝45%, իսկ ամենաբարձր մասնակցություն գրանցած 998 տեղամասերում «այո»-ն ստացել է 75%, «ոչ»-ը՝22%:
Այսպիսի պատկերը կարող է ունենալ միմիայն մի բացատրություն. այն տեղամասերում, որ «այո»-ի կողմնակիցները ունեցել են քվեարկության արդյունքների ակնհայտ կեղծ արձանագրություն կազմելու հնարավորություն (այսինքն, այդ տեղամասերում «ոչ»-ի ներկայացուցիչ, դե-ֆակտո, չկար), օգտագործվել է ոչ միայն «ոչ»-ից «այո»-ի հաշվին ձայներ տեղափոխելու, այլև, պարզապես, չքվեարկած քաղաքացիների քվեաթերթիկները «այո»-ին ավելացնելու հնարավորությունը:
Բանն այն է, որ գործող օրենսդրությամբ տեղամասում քվեարկության արդյունքների վերահաշվարկը կարող է իրականացվել միմիայն այդ տեղամսում հաշվարկի ժամանակ ներկա անձանց դիմումով: Հետևապես, եթե հաշվարկին ներկա բոլորը ընտրակեղծարարության հանցակից են, ապա վերահաշվարկ տեղի չի ունենա: Այդ հանգամանքի արդյունքում, առանց պատշաճ վերահսկողության մնացած տեղամասերում ստեղծվում է բոլոր հնարավոր քվեաթերթիկները «այո»-ի տրցակին դնելու հնարավորություն, ինչի արդյունքում այդ տեղամասերում «արձանագրվում» է շատ բարձր մասնակցություն ու «այո»-ի չափազանց բարձր ցուցանիշ (որը, բնականաբար, որևէ աղերս չունի քաղաքացիների կամարտահայտման հետ):

На графике указана зависимость процента граждан, проголосовавших «Да» от процента участников референдума. Точки соответствуют предварительным результатам всех 1997-и участков. Процент голосов «Да» высок на тех участках, где был зафиксирован высокий процент участия. Коэффицент регрессионной прямой k=0,938. В идеальном случае k должен быть равен нулю, то есть результат не должен зависеть от участия. Если не имеет места каких-либо вбросов бюллетеней, то, вне зависимости от процента участия, в среднем на всех участках должен быть зафиксирован одинаковый результат. Если k>0, то имели место вбросы бюллетеней. В нашем случае именно проценты голосов «Да» в среднем открыто сравнительны проценту участия. Это обосновывается также и тем обстоятельством, что в случае повторных голосований, вбросов бюллетеней и фальсификации протоколов результатов голосования увеличивается не только голоса «Да», но и количество участников.
Некоторые оппоненты этой методики утверждают, что активность участия обусловлена тем, что сторонники «Да» были более заинтересованы в участии в референдуме. Однако, в Швейцарии, где проводится наибольшее количество референдумов, такой картины не наблюдается. Ниже представлены соответствующие графики выборов в различных странах, которые показаны для статистического выявления фальсификаций выборов. Наш график похож на графики Уганды и России.
Есть еще одно интересное наблюдение – покуда с ростом количества участников уменьшается процент голосов «Нет», уменьшается и процент недействительных бюллетеней. То есть, чем меньше было участие, тем больше было недействительных бюллетеней. Это позволяет предположить, что на тех участках, где количество участников было небольшим и не смогли увеличить количество голосов «Да», пошли по пути признания голосов «Нет» недействительными.
Распределение процентов голосов «ДА» ненормально
Понятие нормального распределения в статистике. Нормальное или Гауссово распределение представляет собой такое распределение значений, в случае которого среди различных значений наиболее вероятными являются те, которые близки к средней всех значений. Притом, чем больше отклонение значения от среднего, тем меньше вероятность ее появления. В случае подобного распределения можно сказать, что все значения подпадают под один общий закон. Говоря грубым, но доступным обществу языком, в нашем случае распределение будет нормальным, если на наибольшем количестве участков будет зафиксировано 63% «Да», то есть самый вероятный результат должен совпадать со средним показателем. Количество участков, где показатель выше или ниже среднего (63%), должно быть меньше, притом, чем больше разница по отношению к среднему, тем меньше должна быть вероятность. Если распределение ненормально, то подразумевается, что нарушен принцип случайности – конкретно в нашем случае имели место фальсификации. Существуют тесты, позволяющие проверить нормальность распределения. Это тесты Колмогорова-Смирнова, Д’Агостино-Пирсона и Шапиро-Уилка. В нашем случае по всем тестам получается, что распределение ненормально.
Более того, во всех трех тестах показатель, характеризующий распределение – p<0.0001, что говорит о высокой точности расчета. А вероятность того, что при несфальсифицированном референдуме разультаты были бы такими, меньше 0.2%. Следует отметить, что существуют многочисленные прецеденты, по которым наличие фальсификаций проверяется именно этим способом. В частности, на выборах в Швейцарии и Канаде наблюдается нормальное распределение, чего нельзя сказать о выборах в России.
Итак, на гистограмме, указанной на рисунке, отчетливо видно, что наиболее часто встречающийся процент – 80, что имеет место на 186 участках.
На гистограмме виден также второй пик – 35%, имевший место на 109 участках. Таким образом, можно предположить, что у нас имеется два пика, следовательно, имеется также два распределения и две закономерности. Давая очень грубую оценку, можно предположить, что первая закономерность – 35%, является реальной картиной, а вторая соответствует тем участкам, где результаты были сфальсифицированы до 80%… В результате, в среднем по республике получилось 63%.
Те же самые два пика наблюдаются и на гистограмме голосов «нет». Первый пик наблюдается на показателе 15% (200 участков), второй пик – на показателе 60% (120 участков).
Подобные «двугорбые» гистограммы могут наблюдаться в тех странах, где отдельные регионы имеют серьезные отличия. Например, в Бельгии, где франкоязычные и фламандоязычные зоны имеют огромные различия, возможен подобный исход выборов, или в Испании, где две автономии хотят отделиться и, соответственно, на выборах проявляют себя иным образом. Однако, все области Армении имеют одинаковый национальный, религиозный, языковой и социальный состав и Армения является унитарным государством, то есть, другими словами, в нашей стране нет какой-либо границы, по одну сторону которой бы жили граждане одних взглядов, а по другую – других. Следовательно, можно исключить появление подобных «двугорбых» гистограмм выборов без фальсификаций.
Результаты на участках с низким участием
Известно, что количество имеющегося в республике совершеннолетнего населения примерно на 20-25 процентов ниже, чем количество включенных в избирательные списки. Следовательно, те участки, где зафиксировано более 60-70 процентов участников, уже сомнительны. По этой причине распространенным способом проверки является сравнение результатов по участкам с низким и высоким участием. Если выборы прошли справедливо, то на участках с низким участием должен быть зафиксирован одинаковый результат.
Однако, имеем следующую картину: по результатам 600 участков с наиболее низким участием «Да» проголосовало 43%, «Нет» – 52%, по результатам первых 800 участков «Да» проголосовало 46%, «Нет» – 48%, по результатам первой 1000 участков «Да» проголосовало 49%, «Нет» – 45%, а на 998 участках с наибольшим участием «Да» проголосовало 75%, «Нет» – 22%.
Такая картина может иметь только одно объяснение – на тех участках, где сторонники «Да» имели возможность составления очевидно сфальсифицированного протокола результатов голосования, (то есть, на этих участках де-факто не присутствовали представители сторонников «Нет»), были использованы не только возможности перемещения голосов из стопки «Нет» в стопку «Да», но и попросту бюллетени непроголосовавших граждан были добавлены в стопку «Да».
Дело в том, что согласно действующему законодательству, заявление о пересчете результатов голосования на участке может быть представлено только присутствующими на участке членами комиссии или доверенными лицами. Следовательно, если все присутствующие на подсчете голосов являются соучастниками фальсификации, то пересчет не состоится. Ввиду этого обсточтельства на участках, оставшихся без надлежащего контроля, создается возможность добавления всех возможных бюллетеней в стопку «Да», в результате чего на этих участках «фиксируется» очень высокое количество участников и сверхвысокий показатель голосов «Да» (который, естественно, не имеет ничего общего с волеизъявлением граждан).