- Ընտրություններ, Հաղորդագրություններ
Ինչպես հայտնի է, Ազգային ժողովը գալիք ամիսների ընթացքում պետք է քննարկի և ընդունի նոր Ընտրական oրենսգիրքը, որը էականորեն տարբերվելու է գործող օրենսգրքից: Հաշվի առնելով, որ Հայաստանի ընտրական ցուցակներում կան հարյուր հազարավոր երկրից բացակայող և մահացած քաղաքացիներ, ինչը այդ անձանց փոխարեն քվեարկելու մեծ ռիսկեր է բացում, ինչպես նաև այն, որ 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին կայացած հանրաքվեի ժամանակ արձանագրվեցին կրկնաքվեարկության բազմաթիվ դեպքեր, ներքոստորագրյալ կազմակերպությունները խիստ կարևորում են կրկնաքվեարկությունների դեմ պայքարի մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը: Առավել արդյունավետ մեխանիզմ մենք համարում ենք ընտրողների ստորագրություններով (քվեարկությանը մասնակցած անձանց) ցուցակների հրապարակումը, որի շնորհիվ բավականին դյուրին կլինի բացակայող քաղաքացիների փոխարեն քվեարկության դեպքերի բացահայտումը:
Այդ կապակցությամբ հարկ ենք համարում նշել, որ՝
- Քվեարկությանը մասնակցած անձանց ցուցակների հրապարակումը չի կարող դիտարկվել, որպես քվեարկության գաղտնիության խախտում, քանի որ գործող (նոր) Սահմանադրության 7-րդ հոդվածով գաղտնի է հենց քվեարկությունը և ոչ քվեարկության մասնակցությունը: Ավելին, Քրեական օրենսգիրքի 154-րդ («քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը») հոդվածում հստակ ամրագրվում է, որ «քվեարկության գաղտնիություն» եզրույթը վերաբերվում է բացառապես ընտրողի քվեարկության արդյունքին և ոչ այդ քվեարկությանը մասնակցության փաստին և չկա «քվեարկության գաղտնիություն» եզրույթի որևէ այլ մեկնաբանություն:
- Քվեարկության գաղտնիության նպատակը նա է, որ ընտրողը կարողանա արտահայտել իր կամքը և որևէ մեկը չիմանա, թե ինչպես է նա քվեարկել: Սակայն քվեարկության մասնակցության փաստը ընտրողը չի կարող գաղտնի պահել և յուրաքանչուր անձ որոշակի ռեսուրսների առկայության պարագայում կարող է օրինական եղանակներով պարզել կոնկրետ քաղաքացու քվեարկության մասնակցել/չմասնակցելը: Օրինակ, դա կարելի է անել ընտրական տեղամասի ելումուտը վերահսկելով, կամ դա կարող են անել վստահված անձինք՝ ընտրական տեղամասի ներսում (քվեարկության օրը): Ավելին, օրենսդրությամբ որևէ կերպ ամրագրված չէ (և չի էլ կարող ամրագրված լինել) քաղաքացու՝ քվեարկության մասնակցության փաստի գաղտնագրումը և պետությունը չի ապահովում (և չի էլ կարող ապահովել) քաղաքացու՝ գաղտնի կերպով քվեարկության մասնակցությունը:
- Գործող (նոր) Սահմանադրության 51-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ տեղեկություններ ստանալու իրավունքը կարող է սահմանափակվել միմիայն հանրային շահով, կամ այլոց հիմնական իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության համար: Քվեարկությանը մասնակցած անձանց ցուցակների հրապարակումը ոչ միայն չի ոտնահարում հանրային որևէ շահ, այլև բխում է արդար ու հավասար ընտրությունների հանրային շահից, որն ամրագրված է նույն Սահմանադրության 7-րդ հոդվածով:
Միաժամանակ, քաղաքացու՝ քվեարկության մասնակցության փաստի հրապարակումը որևէ կերպ չի հանդիսանում հիմնական իրավունք կամ ազատություն, քանի որ ոչ Սահմանադրությունում, ոչ էլ որևէ այլ տեղ գրված չէ, որ քաղաքացին քվեարկությանը գաղտնի մասնակցելու իրավունք ունի: Հետևաբար ընտրություններին մասնակցած քաղաքացիների ցուցակները պետք է լինեն մատչելի: - Թեև ՀՀ Սահմանադրական դատարանն այդ կապակցությամբ 2012 թվականին արտահայտել է իրավական դիրքորոշում՝ նշելով, որ «քվեարկությանը մասնակցածների կողմից արդեն իսկ ստորագրված և լրացված ցուցակները համարվում են քվեարկության գաղտնիության տարրերից մեկը և հրապարակման ենթակա չեն», սակայն հավելել է, որ «ընտրական իրավունքի պաշտպանության օրենքով նախատեսված գործընթացների շրջանակներում ընտրական իրավունքի պաշտպանությանը վերաբերող որևէ տեղեկատվության մատչելիությունը չի կարող արգելափակվել»։ Փաստացի, ՍԴ-ն արձանագրել է, որ ցուցակների չհրապարակումը հակասահմանադրական չէ, սակայն չի էլ նշել, որ հրապարակումը կլինի հակասահմանադրական: Այլ կերպ ասած. ՍԴ-ն այդ հարցի լուծումը թողել է Ազգային ժողովին։
- Թեև որոշ առաջատար ժողովրդավարական երկներում ընտրությանը մասնակցած անձանց ցուցակները չեն հրապարակվում, սակայն հարկ է նկատել, որ այդ երկրներում ընտրությունների նկատմամբ հանրային վստահությունը մեծ է, ընտրական ցուցակները ուռճացված չեն, իսկ կրկնաքվեարկությունների քանակը շեշտակիորեն պակաս է հայկականից: Ավելին, կան նաև ժողովրդավարական պետություններ, ուր ընտրությանը մասնակցած անձանց ցուցակները հրապարակվում են (ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա, Նոր Զելանդիա և այլն):
Հետևապես, ելնելով վերոգրյալից՝ կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին նոր Ընտրական օրենսգրքում նախատեսել քվեարկությանը մասնակցած անձանց ցուցակների հրապարակման ինստիտուտ՝ որպես կրկնաքվեարկությունները կանխարգելող մեխանիզմ, որը կսպասարկի արդար և հավասար ընտրությունների հանրային գերակա (սահմանադրական) շահը:

ЗАЯВЛЕНИЕ Опубликовать списки лиц, участвовавших в голосовании
Как известно, в течние предстоящих месяцев Национальное Собрание должно рассмотреть и принять новый избирательный кодекс, который будет существенно отличаться от действующего. Учитывая, что в избирательном регистре Армении есть сотни тысяч скончавшихся и убывших из страны лиц, что является источником риска голосования вместо этих лиц, а также то, что во время конституционного референдума 6 декабря 2015 года были зафиксированы многочисленные случаи повторного голосования, нижеподписавшиеся организации придают особую важность необходимости внедрения механизмов борьбы со случаями повторного голосования. Лучшим механизмом мы считаем опубликование списков участвовавших в голосовании избирателей (подписанных), благодаря чему станет довольно легко  выявить случаи голосавания вместо отсутствующих граждан.
В связи с этим считаем нужным отметить, что:
1. Опубликование списков участвовавших в голосовании избирателей не может быть трактовано как нарушение тайного голосования, так как соглсно Статье 7 действующей (новой) Конституции, тайным является именно голосование, а не участие в нем. Более того, в Статье 154 Уголовного кодекса четко зафиксировано, что термин «тайность голосования» относится исключительно к результату голосования избирателя а не факту участия избирателя в голосовании, а другой трактовки термина «тайность голосования» не существует.
2. Цель тайности голосования состоит в том, чтобы избиратель смог выразить свое волеизъявление так, чтоб никто не узнал, как именно он голосовал. Однако, факт участия в голосовании избиратель не может содержать в секрете и каждое лицо при наличии определенных ресурсов может законным путем выяснить, участвовал ли тот или иной гражданин в голосовании или нет. Например, это можно сделать посредством контроля входа и выхода на избирательный участок, или это могут сделать доверенные лица внутри избирательного участка в день голосования. Более того, законодательство никоим образом не зафиксировано (и не может быть зафиксировано) засекречивание факта участия гражданина в голосовании и государство не обеспечивает (и не может обеспечить) секретность факта участия  гражданина в голосовании.
3. В Статье 51 действующей (новой) Конституции зафиксировано, что право на получение информации может быть ограничено исключительно общественными интересами или в целях защиты прав и свобод других лиц. Опубликование списков участвовавших в голосовании избирателей не только не является посягательством на какой-либо общественный интерес, но и явствует из общественного интереса обеспечения справедливых и равных выборов, что зафиксировано в той же Статье 7 Конституции.
В то же время опубликование факта участия избирателя в голосовании каким-либо образом не является основным правом или свободой, так как ни в Конституции, ни где-либо еще не написано, что гражданин имеет право на тайное участие в голосовании. Следовательно,  списки участвовавших в голосовании избирателей должны быть доступны.
1. Хотя в связи с этим Конституционный суд РА в 2011 году выразил свою правовую позицию, отметив, что «списки, уже подписанные и заполненные проголосовавшими гражданами, считаютрся одним из элементов тайности голосования и опубликованию не подлежат», однако в постановлении было также отмечено, что «в рамках предусмотренных законом процессов по защите избирательного права доступность какой-либо информации, относящейся к защите избирательного права, не может быть заблокирована». Фактически, Конституционный суд зафиксировал, что неопубликование списков не является неконституционным, но и не заявил, что опубликование неконституционно. Другими словами, КС решение этого вопроса предоставил Национальному Собранию.
2. Хотя в некоторых ведущих демократических странах списки участвовавших в голосовании избирателей не публикуются, однако следует заметить, что в этих странах имеет место большое общественное доверие к выборам, количество избирателей в избирательных списках не «зашкаливает», а количество случаев повторного голосования существенно ниже, чем в Армении.  Более того, есть такие демократические страны, где списки участвовавших в голосовании избирателей публикуются (США, Великобритания, Новая Зеландия и др.).
Следовательно, исходя из вышеизложенного, призываем власти Армении предусмотреть в новом Избирательном кодексе институт опубликования списков участвовавших в голосовании избирателей в качестве превентивного механизма по предотвращению повторного голосования, что послужит общественным и превалирующим (конституционным) интересам проведения справедливых и равных выборов.