«Անկախ դիտորդ» դաշինքը երեք աղբյուրներից ստացել է տեղեկատվություն, որ Սպիտակ համայնքի ղեկավար Քաջայր Նիկողոսյանը հանդիպումներ է ունեցել համայնքի բնակավայրերի վարչական ղեկավարների հետ և հրահանգել իրենց համայնքի հետ կապ ունեցող, սակայն Երևանում հաշվառված քաղաքացիներին հորդորել ավագանու ընտրություններին քվեարկել Տիգրան Ավինյանի և «Քաղաքացիական պայմանագրի» օգտին։ Այդ գործընթացը, ըստ աղբյուրների, հրահանգվել և համակարգում է ՔՊ կուսակցության վարչության փոխնախագահ, ԱԺ պատգամավոր Գևորգ Պապոյանը: Ընտրողների ցուցակագրման նպատակով վարչական ղեկավարներին տրամադրվել են օրինակելի ձևաթղթեր, որոնք հասանելի են դարձել «Անկախ դիտորդ» դաշինքին:
Հայտնի դարձած տեղեկություններից հնարավոր էր անել տարբեր ենթադրություններ, և հաշվի առնելով ՔՊ կուսակցության նման «քարոզարշավի» ծավալման ոչ հանրային գործելակերպը՝ այդ ենթադրությունները հնարավոր չէր ստուգել ո՛չ բաց աղբյուրների ուսումնասիրությամբ, ո՛չ էլ «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի շրջանակներում:
Խախտման բնույթը հասկանալու համար կարևոր է գնահատել, թե արդյո՞ք համայնքի աշխատակազմն այս գործընթացում ներգրավվել է պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ ու հարկադրանքով, թե՞ միայն կուսակցական սոլիդարությունից դրդված։ Արդյո՞ք ընտրողներին հավաքագրելու գործընթացը ենթադրել է միայն օրինական քարոզչական հնարքներ, թե՞ սպառնալիքներ կամ խոստումներ եղել, որոնք կարող են քրեական հանցագործության տարրեր պարունակել։ Այսինքն, փաստացի, պիտի գնահատվեին վարչական ռեսուրսի չարաշահման կամ կուսակցական քարոզչության և հորդորի կամ սպառնալիքի կիրառման վարկածները։
Այս վարկածները ստուգելու նպատակով «Անկախ դիտորդ» դաշինքի գործընկեր «Փաստերի ստուգման հարթակի» ներկայացուցիչը զանգել է Սպիտակ համայնքի 20 բնակավայրերի վարչական ղեկավարներից 15-ին (խոշորացված համայնքի մեջ մտնող գյուղերի ղեկավարները, որոնք նշանակվում են համայնքի ղեկավարի կողմից) և համայնքի ղեկավարի տեղակալ Հովիկ Հովհաննիսյանին, ներկայացել որպես Գևորգ Պապոյանի օգնական կամ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության գրասենյակի ներկայացուցիչ ու հարցեր ուղղել ընտրողների ցուցակների վերաբերյալ։ Վարչական ղեկավարներից 5-ը չեն պատասխանել զանգերին:
Ձայնագրությունները
Վարչական ղեկավարներից երեքը նշել են, որ չգիտեն, թե ինչի մասին է խոսքը, իսկ նրանցից մեկը հայտնել է, որ թեև չտեղյակ չէ, սակայն չի քննարկելու այդ հարցը հեռախոսով անծանոթ զրուցակցի հետ՝ մինչև համայնքի ղեկավարի հետ խոսելը: Մնացածը որևէ կերպ չզարմացան, որ Գևորգ Պապոյանի «օգնականն» իրենց զանգահարում է այս հարցով:
Վարչական ղեկավարներից առնվազն վեցը (Սարալանջ, Մեծ Պարնի, Ծաղկաբեր, Ջրաշեն, Կաթնաջուր, Լեռնավան գյուղերի ղեկավարները) հայտնել են, որ արդեն ունեն կամ շուտով կունենան յուրաքանչյուրը 10-ական ընտրողից մինչև 15-ական ընտանիք-ընտրող ցուցակներ, որոնք տվել են հավաստիություն քվեարկելու Ավինյանի օգտին։ Երկուսը նշել են, որ պատրաստվում են մոտ օրերս այդ նպատակով գնալ Երևան, և ՔՊ-ից ներկայացող մեր գործընկեր-թղթակցին խնդրել են զանգել դրանից հետո:
Չնայած բնակավայրերի ղեկավարների խոսքում հիշատակված պոտենցիալ քվեարկողների հանրագումարը մոտ հարյուրի կարգի էր, սակայն Սպիտակ համայնքի ղեկավարի տեղակալ Հովհաննիսյանը զրույցի ընթացքում պնդել է, որ ակնկալում է շուրջ 1000 ընտրողների երաշխավորված քվեարկություն:
Վերջինիս հետ զրույցից (որն այս դեպքում իրականացվում էր «ՔՊ կուսակցության կենտրոնական գրասենյակի աշխատակցի» անունից) պարզ է դառնում նաև, որ իսկապես, համայնքապետին իջեցված հրահանգը եղել է կուսակցության վարչության փոխնախագահ Գևորգ Պապոյանի կողմից, որը Սպիտակի համայնքային ծառայողներ հանդիսացող համայնքապետի տեղակալին ու վարչական ղեկավարներին փոխանցվել է համայնքի ղեկավար Քաջայր Նիկողոսյանի միջոցով:
Ձայնագրություններից նաև պարզ է դառնում, որ վարչական ղեկավարներն այս ցուցակագրումներն արել են աշխատավայրից: Այսպես, օրինակ, Ծաղկաբեր գյուղի ղեկավար Արամ Իգիթյանը հայտնեց․ «Ախպեր, ես հիմա տանն եմ, աշխատավայրում ա էլի ցուցակը»:
Ընտրողների նկատմամբ սպառնալիք չի հայտնաբերվել
Միաժամանակ հարկ է նշել, որ զրույցներից պարզ է դարձել, որ բուն ընտրողների հետ տարվող աշխատանքը չի պարունակել որևէ սպառնալիք, շանտաժ կամ առերևույթ քրեորեն հետապնդելի որևէ գործիքակազմ։ Թե վարչական ղեկավարները, թե համայնքի ղեկավարի տեղակալը նշել են, որ ուղղակի հորդորում են քվեարկել Տիգրան Ավինյանի օգտին իրենց մտերիմներին, ազգականներին՝ բացատրելով այդ քվեարկության կարևորությունը: Ավելին, սեփական խոսքում նրանք երբեմն օգտագործում են «հարցնել» բառը՝ նկատի ունենալով, որ զուտ տեղեկանում են Ավինյանի օգտին քվեարկելու վերաբերյալ արդեն իսկ կայացրած որոշման մասին: Այն հարցերին ի պատասխան, որոնք ուղղված էին քվե ստանալու համար սպառնալիքի, խոստումների, այլ ոչ բարեխիղճ մեթոդների կիրառման մասին, զրուցակիցները հիմնականում բացառում են նման հնարավորությունը:
Համայնքապետի տեղակալ Հովհաննիսյանը, օրինակ, հարցին, թե արդյո՞ք ընտրողին ասում են, որ խնդիր կունենա, եթե այլ կերպ քվեարկի, պատասխանում է․ «Ընտրողին ո՞նց կարամ ասեմ խնդիր կունենաս, ի՞նչ ա նշանակում, խնդիր կունենաս»:
Այս կանոնից, կարծես, միակ բացառությունը Ջրաշեն բնակավայրի ղեկավարն է, որն իր կատարած աշխատանքը ներկայացնելուց հետո նաև առաջարկում/հարցնում է դասախոսներին ներգրավելու նպատակահարմարության մասին՝ առանց հստակեցնելու, թե ինչի մասին է խոսքը:
Հարկ է նշել, որ «Անկախ դիտորդն» ունի երրորդ անձանցից արժանահավատ տեղեկություններ վարչական ղեկավարների կողմից ընտրողների ցուցակագրման նմանատիպ գործընթացների մասին Ալավերդի, Տաշիր, Գյուլագարակ, Վեդի և Մասիս համայնքներում: Վեդի համայնքի վերաբերյալ տեղեկությունները հաստատվել են նաև այլ աղբյուրի կողմից, որը ներկա է եղել ոչ աշխատանքային միջավայրում հարցի քննարկմանը: Տաշիր և Ալավերդի համայնքների ոչ ՔՊ-ական ղեկավարները, ըստ մեզ հայտնի տեղեկատվության, հրաժարվել են այս գործընթացին մասնակցելուց, սակայն չեն խոչընդոտում դրա իրականացմանը իրենց ենթակա համայնքային ծառայողների (այդ թվում՝ վարչական ղեկավարների) կողմից: Մասիս համայնքի ղեկավարը, ըստ աղբյուրի տվյալների, իրականացնում է համանման աշխատանքներ, սակայն այլ թեկնածուի օգտին՝ ընդդեմ Տիգրան Ավինյանի:
Իրավակարգավորումները
Ըստ էության, նկարագրված արարքն իր բնույթով համապատասխանում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 40․8 հոդվածի 2-րդ մասին, այն է՝ «Նախընտրական կամ հանրաքվեի քարոզչության նպատակով վարչական ռեսուրսի օգտագործումը, այդ թվում՝ ծառայողական պարտականությունների իրականացման համար տրամադրված․․․ տեղեկատվական միջոցների ․․․ և մարդկային ռեսուրսների օգտագործումը, ․․․ ինչպես նաև պաշտոնեական դիրքի օգտագործումն ընտրությունների ժամանակ առավելություն ստանալու համար»։
Վարչական ռեսուրսի չարաշահումն այն ընտրական զանցանքներից է, որն ամենից հաճախ է կատարվում, սակայն օրենսդրական ձևակերպումները հնարավորություն են ստեղծում խոսելու դրանց մասին միայն որպես վերացական երևույթ, իսկ կոնկրետ դեպքերում այդպես էլ վարույթ չի հարուցվում։
Ընդ որում, Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի վերոնշյալ դրույթը, որը պատիժ է նախատեսում այսօրինակ արարքների համար, չի հստակեցնում, որ արարքը պետք է կատարվի նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում, քանի որ հասկանալի է, որ վարչական ռեսուրսի չարաշահումը հաճախ (ինչպես և այս դեպքում) սկսվում է շատ ավելի վաղ:

The Independent Observer Alliance received information from three sources that the head of Spitak community, Kajair Nikoghosyan, had meetings with the heads of the administrative units of the enlarged Spitak community and instructed to urge citizens connected to their community but registered in Yerevan to vote for Tigran Avinyan and the Civil Contract Party in local elections in Yerevan. According to sources, it has been instructed and coordinated by the Vice-Chairman of the Board of the Civil Contract Party, MP Gevorg Papoyan. For the purposes of making voter lists, heads of administrative units were provided with sample forms that were made available to the Independent Observer Alliance.
One could make various assumptions from the above-mentioned information, and considering the non-public nature of this “campaign” by the Civil Contract Party, it was not possible to verify these assumptions either by researching open sources or within the framework of the Law on the Freedom of Information.
In order to understand the nature of the violation, it is important to evaluate whether the community staff was involved in this process through abuse of office and coercion, or only out of party solidarity. Did the process of recruiting voters involve only lawful campaign tricks, or were there threats or promises that could contain elements of a criminal offense? In other words, the hypotheses of misuse of administrative resources or party propaganda and use of exhortation or threat was to be evaluated.
In order to check these hypotheses, the representative of Fact Investigation Platform, a partner of the Independent Observer Alliance, called heads of 15 out of 20 settlements of Spitak community (heads of villages included in the enlarged community, who are appointed by the head of the community) and the deputy head of the community Hovik Hovhannisyan, introduced himself as Gevorg Papoyan’s assistant or a representative of the office of the Civil Contract Party and asked questions about the voter lists. Five of the heads of administrative units did not answer the calls.
Recordings
Three of the heads of administrative units indicated that they did not know what was being referred to, and one of them said that although he was not unaware, he would not discuss the matter with a stranger over the phone until he spoke with the community leader. The rest were in no way surprised that Gevorg Papoyan’s “assistant” was calling them with this matter.
At least six of them (heads of Saralanj, Mets Parni, Tsaghkaber, Jrashen, Katnajur, Lernavan villages) said that they already have or will soon have family-voter lists of 10 to 15 voters each, who have assured that they will vote in favor of Avinyan. Two of them mentioned that they are going to go to Yerevan for this purpose in the next few days, and asked our correspondent, who introduced himself as representing the Civil Contract Party, to call after their visit.
Although the total number of potential voters mentioned by the heads of administrative units was about a hundred, the deputy head of the Spitak community Hovhannisyan claimed during the call that he expects a guaranteed vote of about 1000 voters.
From the conversation with the latter (which in this case was carried out on behalf of the “employee of the central office of the Civil Contract Party”), it also becomes clear that the instruction to the head of the community was indeed given by the Vice-Chairman of the Board of the party, Gevorg Papoyan, which was conveyed to the deputy head and administrative leaders, (who are Spitak community servants) through the community leader Kajayr Nikoghosyan.
The recordings also show that heads of administrative units made these lists in their workplaces. Thus, for example, head of Tsaghkaber village Aram Igityan said: “Brother, I am at home now, the list is at my workplace.”
No threats to voters were found
At the same time, it should be noted that the conversations indicate that the engagement with the voters did not contain any threat, blackmail, or any other action that constitutes a criminal offense. Both the administrative leaders and the deputy head of the community stated that they are simply urging their close ones and relatives to vote for Tigran Avinyan, explaining the importance of that vote. Moreover, they sometimes used the word “ask”, meaning that they are merely getting informed about the already made decision to vote for Avinyan. In response to questions about the use of threats, promises, and other dishonest methods to get votes, the interlocutors generally ruled out such a possibility.
To the question whether the voter is told that he will have a problem if he votes differently, Deputy Mayor Hovhannisyan answers: “How can I tell the voter you will have a problem? What does ‘you will have a problem’ mean?”
The only exception to this rule seems to be the head of the Jrashen settlement, who, after presenting the work he has done, also suggested/asked about the advisability of involving university professors, without clarifying what he means.
It should be noted that the Independent Observer Alliance has reliable information from third parties about similar voter registration processes by administrative leaders in Alaverdi, Tashir, Gulagarak, Vedi and Masis communities. Information about the Vedi community was also confirmed by another source who was present at the discussion of the matter in a non-working environment. According to the information we have, the leaders of Tashir and Alaverdi communities, who do not represent the Civil Contract Party, have refused to participate in this process, but do not hinder the activities by their subordinate community officials (including administrative leaders). According to the source, the head of the Masis community is doing similar work, but in favor of another candidate, against Tigran Avinyan.
Legal regulations
In essence, the described act corresponds to Clause 2 of Article 40.8 of the Code of Administrative Offenses, namely: “Using administrative resources for election or referendum campaign purposes, including those provided for the performance of official duties… information media… and the use of human resources, … as well as the misuse of office to gain an advantage during elections.”
The misuse of administrative resources is one of the most frequently committed electoral offenses, but the legal wordings allow to refer to them only as abstract phenomena, and in more specific cases, proceedings are not initiated.
Moreover, the above-mentioned provision of the Code on Administrative Offenses, which prescribes punishment for such acts, does not specify that the act must be performed during the pre-election campaign period, as it is clear that misuse of administrative resources often (as in this case) starts much earlier.