Ղազախստանում անցած շաբաթվա վերջին տեղի ունեցան իրադարձություններ, որոնք ցույց տվեցին, որ ժողովրդավարական ինստիտուտներն այդ երկրում ընդհնրապես չեն գործում: Խնդիրը կարող էր հեռու եւ անհետաքրքիր թվալ, եթե Ղազախստանում ժաղովրդավարության մասով տիրող իրավիճակը հատուկ չլիներ ամբողջ այսպես կոչված եվրասիական տարածքին:
Եվրասիական տնտեսական միությունը, ձեւավորված նախկին ԽՍՀՄ անդամ եւ ԱՊՀ մասնակից հանդիսացող երկրներից, բացի տնտեսական հարաբերություններից, ենթադրում է նաեւ որոշակի քաղաքակրթական նույնականացում: Հենց այստեղ է, որ եվրաինտեգրացիայի երկար ու մասամբ արդյունավետ ճանապարհ անցած Հայաստանի հանրությունը բախվում է քաղաքակրթական հակասությունների ու ազդեցությունների` կապված ԵԱՏՄ մյուս երկրներում ժողովրդավարական ինստիտուտների կամ դրանց բացակայության հետ:
Ի՞նչ է կատարվում եվրասիաներում
Ղազախստանում անցած շաբաթ օրը տեղի ունեցածը ցույց տվեց, որ այդ երկրում մարդիկ չունեն խաղաղ ու օրինական հավաք անելի իրավունք:
Խնդիրը ղազախական հողային օրենսգրքում կատարվող փոփոխություններն են, որոնց դեմ է հանդես գալիս բնակչության մի հատվածը եւ փորձում արտահայտել դա ցույցերի միջոցով: Ղազախստանի իշխանությունները, լինելով ավտորիտար ռեժիմի ներկայացուցիչներ, բնականաբար, գործադրում են բոլոր ջանքերը բողոքի ձայնը հենց որովայնում խլացնելու համար: Նախքան մայիսի 21-ը, երբ Աստանայի կենտոնից, մինչեւ նույնիսկ ակցիայի սկսվելը, բերման ենթարկվեցին տասնյակ ակտիվիստներ եւ ԶԼՄ ներկայացուցիչներ, Ղազախստանում արդեն իսկ տեղի էին ունեցել բողոքի ցույցեր, որոնք եւս ճնշվել էին ուժի կիրառմամբ: Հատկանշական է, որ հենց ղազախական իշխանությունները, նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւի գլխավորությամբ, խոստովանեցին, որ ստեղծված իրավիճակը, այսինքն` բողոքի սովորական, ամենապարզ դրսեւորումը, լրջագույն վտանգ է ներկայացնում իրենց համար: «Հիմա լիբերալություն անելու ժամանակը չէ: Մենք պետք է երկիրը պահպանենք: Հիմա բարդ ժամանակներ են, ղազախստանցիները չեն ուզում ուկրաինական իրադարձություններ Ղազախստանում, ես դա գիտեմ, թող բոլորն իմամանան: Իսկ ովքեր ուզում են դրանք այստեղ բերել, մենք ամենակոշտ միջոցները կձեռնարկենք»,- մասնավորապես` ասել էր Նազարբաեւը հատուկ «հողային ցույցերի» հարցով իր աշխատավայրում հրավիրված խորհրդակցության ժամանակ: Սա, թերեւս, բացահայտ ցուցադրում է, թե ինչքանով են ղազախական իշխանությունները խուսափում ժողովրդական ցանկացած, նույնիսկ ամենահասարակ դրսեւորումներից` միանգամից զուգահեռներ անցկացնելով իրենց համար սարսափելի ուկրաինական իրադարձությունների հետ:
Ղազախստանում տեղի ունեցողը, ընդհանուր առմամբ, յուրահատուկ է նաեւ ԵԱՏՄ անդամ Ռուսաստանի եւ Բելառուսի համար: Ռուսաստանի դեպքում նույնիսկ սովորական են դարձել, օրինակ, հարձակումներն ընդդիմադիր գործիչների վրա, մասնավորապես` Ալեքսեյ Նավալնու, իսկ օրեցօր խստացվող օրենսդրությունը անհնարին է դարձնում նույնիսկ հասարակ միանձնյա ցույցերի անցկացումը (մինչեւ դա հատուկ կարգով չթույլատրվի համապատասխան մարմինների կողմից): Ռուսաստանում վերջերս անհնարին է դարձել նույնիսկ այսպես կոչված արտ-ակցիաների անցկացումը ու փողոցից բերման են ենթարկում մարդկանց` պարզապես «миру мир» («աշխարհին խաղաղություն») գրությամբ փոքր պաստառով քաղաքով միայնակ զբոսնելու համար:
Վիճակն էլ ավելի վատ է Բելառուսում: Անցած մարտի 25-ին Մինսկում անցկացվեց ընդդիմության «Կամքի ուժը» ակցիան, որի ընթացքում թերեւս «ամենաբարձր» հնչած արտահայտությունն այն էր, որ բելառուսցիները պետք է ավելի լավ ապրեն, քանի որ ավելի խիստ վանկարկումները արգելվել էին ու կվտանգեին ցույցի անվտանգությունը: Ընդ որում, այս ցույցն անգամ հնարավոր դարձավ, քանի որ Բելառուսը ցանկանում էր բարելավել հարաբերությունները Եվրամիության հետ:
ԵԱՏՄ մեկ այլ երկրում` Ղրղզստանում, իշխանությունները բերման են ենթարկում ընդդիմադիր գործիչների, որոնց մեղադրում են ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման հետ կապ ունենալու մեջ: Մասնավորապես` «Ազգային խորհրդարան» ընդդիմադիր շարժման մի շարք առաջնորդներ արդեն իսկ ազատազրկված են: Նշելով, որ ղրղզ ընդդիմադիրները հերքում են իրենց կապը ԻՊ-ի հետ` փաստենք, որ Ղրղզստանում, ինչպես եւ վերոնշյալ երկրներում, իշխանությունները ընդդիմության հետ վարվում են նույն կերպ` ճնշում են:
Ի վերջո, խոսելով ԵԱՏՄ-ում ժողովրդավարության մասին, պետք է նշել, որ կառույցի անդամ երկրներում պետության ղեկավար, որպես կանոն, տասնամյակներով չի փախվում: Այդպես, Ռուսաստանի ղեկավարը, 1999 թվականից, փաստացի Վլադիմիր Պուտինն է, Բելառուսում Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նախագահ է 1994 թվականից, իսկ Նորսուլթան Նազարբաևը ղեկավարում է Ղազախստանը դեռ 1989 թվականից:
Ինչպես է դա մեր վրա ազդում
2013 թվականի սեպտեմբերից հետո, երբ Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում հայտնեց, որ Հայաստանն ընտրում է եվրասիական ինտեգրման ճանապարհը, Հայաստանում կտրուկ մեծացել է քաղաքացիական ակտիվիստներին բերման ենթարկելու դեպքերի թիվը, ավելի կոշտ են դարձել քաղաքացիական ակցիաները ցրելիս ոստիկանության կիրառած միջոցները: Այս միտումը սկսեց ցայտուն երեւալ 2015-ին, երբ Հայաստանն արդեն ԵԱՏՄ լիիրավ անդամ էր: Մասնավորապես, 2015 թվականին մոտ 8 անգամ ավելի շատ քաղաքացի է բերման ենթարկվել խաղաղ ցույցերից, քան 2014-ին: 2014-ի 52 հոգու փոխարեն 2015-ին այս թիվը եղել է 380-ից ավել: Բացի այդ, ինչպես հայտնի է, 2015-ի հունիսին ջրանետի ու բիրտ ուժի կիրառմամբ Երեւանում խաղաղ ցույց է ցրվել: 2016-ին միտումը կարող է պահպանվել, քանի որ անհամաչափ իրավական ու դատական գործընթացներ են տեղի ունենում քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների ու ընդդիմադիրների նկատմամբ:
Վերոնշվածը լուրջ պատճառ է մտավախություն ունենալու, որ ԵԱՏՄ մյուս երկրների հետ քաղաքակրթական տարբերությունները չեն կարող դրական ազդեցություն ունենալ Հայաստանի վրա, մասնավորապես` ժողովրդավարության ինստիտուտների զարգացման հարցում:

События, которые произошли на прошлой неделе в Казахстане, показали, что демократические институты в этой стране просто не работают. Проблема может показаться далекой и неинтересной, если бы не было особого положения демократии в Казахстане, с точки зрения так называемой Евразии.
ЕАЭС, который сформировался из стран бывшего Советского Союза и стран-членов СНГ, помимо экономических связей, требует определенной культурно-политической идентификации. Именно здесь, армянское общество, прошедшее долгий и частично продуктивный путь, сталкивается c цивилизационными отличиями и влиянием, связанным с демократическими институтами или их отсутствием в других странах ЕАЭС.
Что происходит в евразиях?
То, что произошло в прошлую субботу в Казахстане, показало, что в этой стране люди не имеют право собирать мирные и законные митинги.
Проблема во внесенных изменениях в Земельный кодекс Республики Казахстан, против которых выступает часть населения и пытается выразить недовольство по поводу этого посредством демонстраций. Власти Казахстана, как представители авторитарного режима, конечно, прикладывают все усилия, чтобы заглушить голос протеста еще в зачатке. До 21 мая, когда в центре Астаны, еще до начала акции, были задержаны десятки активистов и представителей СМИ, в Казахстане уже имели место акции протеста, которые были подавлены силой. Следует отметить, что правительство Казахстана в лице Нурсултана Назарбаева признало, что сложившаяся ситуация, то есть, обычная жалоба, ее самое простое проявление, является серьезнейшей угрозой для них. “Сейчас не время заниматься либерализмом. Мы должны сохранить страну. Суровые времена сейчас, казахи не хотят украинских событий в Казахстане, я это знаю, пусть все знают. А против тех, кто хочет устроить это здесь, мы будем принимать самые жесткие меры “, сказал Назарбаев в своем кабинете, на специально созванном совещании по вопросу “земельных демонстраций”. Это явно показывает, как правительство Казахстана избегает любого, даже самого простого гражданского проявления, сразу же проводя параллели с ужасающими для них событиями в Украине.
Ситуация в Казахстане в целом уникальна и для членов ЕАЭС- России и Беларуси. В случае с Россией, даже стало обычным явлением, например, нападения на лидеров оппозиции, на Алексея Навального, в частности, и день ото дня ужесточение законодательства, исключает согласованные митинги (пока соответствующие органы не допустят в особом порядке). В России, в последнее время стало невозможным даже проведение так называемых арт-акций, и прямо с улицы задерживают за одиночное разгуливанье с маленьким плакатом с надписью «миру мир».
Ситуация еще хуже в Беларуси. 25 марта прошлого года, в Минске прошла акция оппозиции “Сила Воли”, в ходе которой самой “громкой” фразой была та, что белорусы должны жить лучше, потому что более жесткие лозунги были запрещены, и могли поставить под угрозу безопасность демонстрации. На самом деле, даже эта демонстрация стала возможной, так как Беларусь готова к улучшению отношений с ЕС.
ЕАЭС в другой стране, Кыргызстане, где власти арестовывают деятелей оппозиции и обвиняют в причастности к террористической группировке “Исламское Государство”. В частности, ряд лидеров оппозиционного движения «Национальный Совет», уже подверглись тюремному заключению. Отмечая, что кыргызская оппозиция отрицает связь с ИГ, должны подтвердить, что в Кыргызстане, как и в вышеуказанных странах, власть точно также относится к оппозиции, то есть подавляет ее.
Наконец, говоря о демократии в ЕАЭС, следует отметить, что главы государств стран-членов, как правило, не меняются десятилетиями: в России, начиная с 1999 года, фактически- Владимир Путин, президент Беларуси- Александр Лукашенко с 1994 года, а Нурсултан Назарбаев правит Казахстаном с 1989 года.
Как это влияет на нас
После сентября 2013 года, когда в Москве Серж Саргсян заявил, что Армения выбрала путь евразийской интеграции, увеличилось число случаев задержания гражданских активистов. Меры, применяемые полицией, для разгона гражданских акций, стали более жесткими. Эта тенденция начала ярче проявляться в 2015 году, когда Армения стала полноправным членом ЕАЭС. В частности, в 2015 году примерно в 8 раз больше граждан были арестованы на мирных демонстрациях, чем в 2014 году. Вместо 52 человек в 2014, в 2015 году это число увеличилось до 380. Кроме того, как вы знаете, в июне 2015 года, также использовались грубая сила и водометы, для разгона мирной демонстрации в Ереване. В 2016 году эта тенденция может сохраниться, поскольку происходят непропорциональные правовые и судебные процессы против оппозиции и гражданского общества.
Есть серьезные основания опасаться, что культурно-политические разногласия с другими странами ЕАЭС не будет иметь положительного влияние на Армению, в частности, в вопросе развития демократических институтов.