- 19 Դեկտեմբերի, 2014
2013-ի օգոստոսին, երբ Հայաստանն արդեն ավարտել էր ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագրի բանակցությունները, Հայաստանի կառավարությունը կազմեց մի փաստաթուղթ, որի հիման վրա ԵՄ-ն Հայաստանին 4 միլիարդ, 865 միլիոն եվրո դրամաշնորհ կարող էր տալ։ Հայեցակարգի վերնագիրն է՝ «Արդիականացնելով Հայաստանը» (Upgrading Armenia)։ Այն նախատեսվում էր ներկայացնել Եվրամիության դոնորներին՝ այն բանից հետո, երբ Հայաստանը կնախաստորագրեր Ասոցացման համաձայնագիրը։
52 էջանոց հայեցակարգում ներկայացված է, թե այդ 4.8 մլրդ եվրոն որ ոլորտների համար է և ինչպես ու ինչ ժամկետներում է նախատեսվում ստանալ: Այսպես, 556 մլն եվրոն նախատեսվում էր ստանալ 2014-2015 թվականներին և մոտ 4.3 մլրդ-ը՝ 2016-2025 թվականներին:
Այդ թվում` մոտ 500 միլիոն եվրո Հայաստանի կենսական նշանակության ճանապարհների վերակառուցման համար, մոտ 650 միլիոն եվրո Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի համար, մոտ 1,8 միլիորդ եվրո ջրային աղբյուրների և ջրահեռացման բարելավման համար, մոտ 500 միլիոն եվրո` ոռոգման համակարգերի համար, մոտ 340 մլն եվրո` ամբարտակների վերակառուցման և նոր ամբարտակների շինարարության համար, մոտ 460 մլն եվրո` դպրոցների վերանորոգման համար և այլն:
Շեշտենք նորից, որ այս ամենը դրամաշնորհների (և ոչ թե վարկերի) տեսքով էր նախատեսվում ստանալ Եվրամիությունից։ Եվ ծրագիրը ձախողվեց մեկ պատճառով՝ 2013թ-ի սեպտեմբերին Հայաստանը, որոշելով մտնել Եվրասիական տնտեսական միություն, զրկվեց այլ երկրների հետ ազատ առևտրի համաձայնագրեր ստորագրելու իրավունքից:
Այս 4.8 միլիարդ եվրոն, սակայն, մի մասն է միայն այն օգուտների, որ Հայաստանը կարող էր ստանալ՝ Ասոցացման համաձայնագիրը նախաստորագրելով, և որից Հայաստանը զրկվեց՝ որոշելով մտնել ԵՏՄ։
Այսպես, Ասոցացման համաձայնագրի հիմնական մասը դրա՝ առևտրին վերաբերող հատվածն էր, որը կոչվում էր Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայանագիր (DCFTA): Դրանով նախատեսվում էր Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջև բոլոր տեսակի ապրանքների ու ծառայությունների մաքսատուրքերի փոխադարձ զրոյացում։ Արդյունքում, մի քանի տարի հետո, ըստ նիդեռլանդական Ecorys կազմակերպության հետազոտության (http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2013/july/tradoc_151659.pdf), Հայաստանի ՀՆԱ-ն կաճեր 2․3% տոկոսով, իսկ պետական բյուջեի եկամուտները կավելանային 146 միլիոն դոլարով։
Հայաստանից արտահանման ծավալները կարճաժամկետում ավելանալու էին 11, իսկ երկարաժամկետում՝ 15 տոկոսով։
Միաժամանակ ասոցացման պայմանագրի շնորհիվ Հայաստանում ներմուծվող եվրոպական ապրանքների ուժեղ մրցակցությունը հանգեցնելու էր սպառողական ապրանքների՝ սովորականից 1,2 տոկոսով քիչ գնաճի կարճաժամկետում։
Ըստ զեկույցի, Հայաստանի ներսում շուկայական մրցակցության ուժեղացումը հանգեցնելու էր նաև նրան, որ լրացուցիչ խթան առաջանար աշխատավարձերի բարձրացման ուղղությամբ։ Այսպես, ինչպես բարձր որակավորում ունեցող, այնպես էլ՝ ցածր որակավորում ունեցող աշխատողների աշխատավարձերը երկարաժամկետում աճելու էին մոտ 2.7 տոկոսով։ Ընդ որում՝ բարձր որակավորում ունեցողների աշխատատեղերի թիվը, ըստ զեկույցի, կավելանար 7%-ով։
Ավելին, աղքատությունը, ինչպես ծայրահեղ, այնպես էլ՝ ընդհանուր, որոշ չափով կնվազեր Հայաստան-ԵՄ մաքսատուքերի զրոյացման ու տնտեսության վիճակի բարելավման արդյունքում։
Ամփոփելով կարող ենք ասել, որ Եվրասիական տնտեսական միություն մտնելով Հայաստանը ոչ միայն տնտեսական վնասներ է կրելու (ինչի մասին արդեն բազմիցս խոսվել է), այլև զրկվել ու է տնտեսական այն հսկայական հնարավորություններից ու օգուտներից, որոնք կլինեին՝ Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագիրը ստորագրելու դեպքում։

В августе 2013-го года, когда Армения уже завершила переговоры вокруг Ассоциативного соглашения с ЕС, правительство Армении составило документ, на основе которого ЕС мог предоставить Армении грант в 4 миллиарда 865 миллионов евро. Концепция называется «Модернизируя Армению» (Upgrading Armenia). Ее собирались представить донорам Евросоюза после того, как Армения парафировала бы Ассоциативное соглашение.
В концепции, состоящей из 52 страниц представлено, для каких сфер предусмотрены эти 4.8 миллиардов евро, как и в какие сроки предусмотрено их получение. Таким образом, 556 миллионов евро было предусмотрено получить в 2014-2015-ом годах, и около 4.3 миллирдов – в 2016-25-ом годах.
В том числе, около 500 миллионов на восстановление дорог Армении, около 650 миллионов евро – на дорогу Север-Юг, 1.8 миллиардов евро – на улучшение водных источников и оттока воды, около 500 миллионов евро – на системы орошения, около 340 миллионов евро – на ремонтирование старых и строительство новых плотин, около 460 миллионов евро – на ремонт школ и так далее.
Следует подчеркнуть, что все это было предусмотрено получить от Евросоюза в виде грантов, а не кредитов. Программа провалилась по одной причине: в сентябре 2013-го года Армения, решив вступить в Евразийский экономический союз, лишилась права подписывать с другими странами соглашение о свободной торговле.
Эти 4.8 миллиардов евро – всего лишь часть той выгоды, которую Армении могла получить, парафируя Ассоциативное соглашение, чего лишилась, решив вступить в ЕАЭС.
Таким образом, основная часть Ассоциативного соглашения относилась к торговле, и называлась Соглашение о глубокой и всеобъемлющей торговле (DCFTA). Этим предусматривалось взаимное обнуление таможенных пошлин на товары и услуги. В результате, через несколько лет, согласно исследованиюнидерландской организации Ecorys, ВВП Армении вырос бы на 2.3 %, а доходы государственного бюджета увеличились бы на 146 миллионов долларов.
Объемы экспорта из Армении в краткосрочной перспективе увеличились бы на 11%, а в долгосрочной – на 15%.
Одновременно, благодаря Ассоциативному соглашению, сильная конкуренция товаров, импортирующихся в Армению, привела бы к росту цен менее чем на 1.2 % за короткие сроки.
Согласно докладу, усиление рыночной конкуренции внутри Армении привело бы к тому, что возник бы дополнительный стимул в направлении повышения зарплат. Таким образом, заработная плата, как высококвалифицированных, так и низкоквалифицированных работников в краткосрочной перспективе выросли бы на 2.7 %. Причем, заработная плата высококвалифицированных работников, согласно докладу, увеличилась бы 7%.
Более того, бедность, как крайняя, так и общая, в некоторой степени снизилась бы в результате улучшения экономической ситуации и ценообразования таможенных пошлин Армения-ЕС.
В заключение можем сказать, что вступая в Евразийский экономический союз, Армения понесет не только экономические потери (о чем неоднократно говорилось), но и лишится тех огромных экономических возможностей и выгод, которые были бы в случае подписания Ассоциативного соглашения с Евросоюзом.