Ղարաբաղյան հարցի համատեքստում ռուս-ադրբեջանական հարաբերություններում առկա զարգացումները ցույց են տալիս, որ չնայած որոշ հարցերի շուրջ անհամաձայնությանը, Մոսկվան ու Բաքուն շարունակում են առավել խորքային և իրական համագործակցությունը։
Մասնավորապես, հունվար ամսվա զարգացումներն արդեն իսկ ցույց են տալիս, որ Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը սերտորեն շարունակում են համագործակցությունը սպառազինությունների մատակարարման հարցում ՝ այդ ընթացքում շրջանցելով առաջացող անհարթություններն ու դժվարությունները։
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն իր վերջին ասուլիսի ժամանակ, մեկնաբանելով դեկտեմբերի 29-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին արձանագրված միջադեպը և առհասարակ ղարաբաղյան կարգավորումը՝ արել էր մի շարք հայտարարություններ, որոնք, թվում է թե, առաջացրել էին Բաքվի անհանգստանությունը և խոստանում էին լարվածություն առաջացնել Մոսկվայի և Բաքվի հարաբերություններում։ Մասնավորապես, Լավրովն անդրադարձել էր Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ և Ադրբեջանի առաջնորդների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ կապված շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների և ԵԱՀԿ առաքելությունն ընդլայնելու հետ, ինչպես նաև հայտարարել էր, որ ղարաբաղյան հակամարտությունն աբստրակտ չէ և չի հանդիսանում զուտ Ադրբեջանի ներքին հարցը։
Ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների թվացյալ լարվածության մասին կարող էր վկայել նաև այն, որ դեկտեմբերի 29-ին ադրբեջանական ԶՈՒ սանձազերծած դիվերսիոն հարձակումից հետո ՀԱՊԿ-ը հանդես եկավ անսովոր օպերատիվությամբ և կառույցի գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի շուրթերով դատապարտեց տեղի ունեցածը և օգտագործեց Բաքվի համար ցավալի «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն» եզրը։
Այս ամենից, բնականաբար, տպավորություն էր ստեղծվում, թե Ռուսաստանը Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառում է «մտրակ»՝ հանդես գալով հայկական շահերի օգտին։ Այնինչ՝ գրեթե նույն ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել Ռուսաստանի հետ սպառազինությունների հերթական խմբաքանակի մատակարարման վերաբերյալ։
Ալիևի այս հայտարարությունը, ինչպես նաև դրանից մեկ օր անց Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի այցը Մոսկվա (ռուսական կողմի հրավերով) ցույց տվեցին, որ վերոնշյալ «մտրակը» իրականում կարող է լինել զուտ ցուցադրական գործողություն։ Հայտնի է, որ Ադրբեջանի սանձազերծած ապրիլյան պատերազմից հետո Հայաստանում և՛ իշխանական, և՛ հասարական շրջանակներում խիստ բացասաբար է ընկալվում Ռուսաստանի՝ Ադրբեջանին զինելու հանգամանքը։ Սակայն, ապահովելով բարենպաստ տեղեկատվական ֆոն (Սերգեյ Լավրովի ասուլիսի տեսքով)՝ Մոսկվան փաստացի հարմար պահ գտավ սպառազինության նոր խմբաքանակի մատակարարումը բացահայտելու համար՝ թեկուզ հենց Ալիևի միջոցով։
Այս ամենը ցույց է տալիս, որ մինչ հայաստանյան փորձագետները վերծանում են Լավրովի խոսքերը, Մոսկվայի և Բաքվի հարաբերությունները առավել նյութական են ու կարող են հերթական անգամ վերածվել ռազմաառևտրային գործարքի։
Հայաստանի համար այս իրավիճակն ընդամենը նշանակում է այն, որ նախկինի պես Երևանի կողքին կանգնած է այնպիսի դաշնակից, որը զինում է հակառակորդին անկախ նրանից, թե ինչ ելույթներով է ուղեկցվում։ Նաև տեղի ունեցողը ուղղակիորեն զգուշացնում է, որ հայկական կողմին ժամանակ առ ժամանակ կարող են մատուցվել թվացյալ «բլիթներ», որոնցից հետո պետք է սպասել ոչ ուղղակի, սակայն անչափ մտահոգիչ «մտրակներ»։

- Foreign Policy, Military Cooperation
The developments in the Russian-Azerbaijani relations in Karabakh context show that, despite disagreements over some issues, Moscow and Baku still continue a more profound and genuine cooperation.
In particular, developments in January already indicate that Russia and Azerbaijan are closely working on arms supplies, meanwhile bypassing challenges and difficulties arising.
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov during his most recent press conference, commenting on the December 29 incident in the Armenian-Azerbaijani border and the Karabakh issue settlement in general, had made a number of statements that seemed to stir concerns in Baku and promised to cause tension between Moscow and Baku. In particular, Lavrov referred to Armenian and Azerbaijani leaders’ agreements in Vienna and St. Petersburg, concerning mechanisms to investigate incidents at contact line and expanding the OSCE mission, as well as had announced that the Karabakh conflict is not abstract and is not purely an internal matter of Azerbaijan.
The seeming tension in Russian-Azerbaijani relations was also showcased by the fact that after the December 29 subversive attack by the Azerbaijani Armed Forces, the CSTO displayed unusual responsiveness, with its Secretary General Nikolai Bordyuzha condemning the incident and using the “Republic of Nagorno-Karabakh” sensitive term for Baku.
All of this, of course, made an impression that Russia applies the “stick against Azerbaijan,” speaking in favor of Armenian interests. However, almost the same time, Azerbaijani President Ilham Aliyev stated that Azerbaijan reached agreements with Russia for supply of the next batch of weapons.
Aliyev’s statement, as well as Azerbaijan’s Foreign Minister Elmar Mammadyarov’s visit to Moscow the next day (Russia’s invitation), showed that the “stick” could actually be a purely demonstrative action. It is known that after the April war unleashed by the Azerbaijan, Russia’s arming of Azerbaijan is very negatively perceived by Armenia’s government and public. However, by providing favorable information background (in form of Sergey Lavrov’s conference), Moscow, in fact, found a suitable moment to reveal the supply of new batch of weapons, even if it was just through Aliyev.
All this shows that while Armenian experts are busy deciphering Lavrov’s words, relations between Moscow and Baku are more tangible and can once again manifest themselves in the form of a military-trade deal.
This situation for Armenia only means that just like before, standing by Armenia’s side remains an ally arming the enemy, regardless of the accompanying speeches. Also, it may actually serve as a direct warning that from time to time the Armenian side may be provided with seeming “carrots,” followed by a non-direct but very worrisome “Sticks.”