Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 7-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ քվեարկությունը պետք է լինի գաղտնի: Ընտրական օրենսգիրքը իր հերթին ոչ միայն 6-րդ հոդվածով ամրագրում է, որ քվեարկության գաղտնիությունը պարտականություն է, այլև այլ դրույթներով ապահովում է դրա արդյունավետ իրագործումը: Սակայն, օրենսգիրքի քվեարկության գաղտնիությունը ապահովող դրույթներից մեկը խնդրահարույց տարընթերցման տեղիք է տալիս:
Մասնավորապես, խոսքը Ընտրական օրենսգրքի 68-րդ հոդվածի մասին է, որի 6-րդ մասով ամրագրված է, որ «Ավելորդ գրառում պարունակող քվեարկության ծրարի դեպքում քվեաթերթիկը ծրարից չի հանվում, քվեարկության ծրարը դրանում գտնվող քվեաթերթիկի հետ անհապաղ մարվում է»։ Սակայն, այս ձևակերպումից հստակ չէ, թե արդյո՞ք, եթե քվեարկության ծրարում բացի քվեաթերթիկից պարունակվում է այլ թուղթ, որի վրա կա գրառում, ապա այդ պարագայում քվեաթերթիկն ու ծրարը մարվում են թե՞ հաշվարկվում։
Ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպությունները համարում են, որ այս անհստակությունը կարող է լայն հնարավորություններ բացել ընտրողներին վերահսկելու և քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու համար: Մասնավորապես, հնարավորություն է առաջանում առավել խոցելի ընտրողներին պարտադրել, որ քվեարկության ծրարների մեջ դնեն իրենց անձը նույնականացնող գրառումներով թղթիկներ, որոնց միջոցով հաշվարկի ժամանակ կերևա, թե ինչպես քվեարկեցին այս ընտրողները:
Այսօր ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը «Իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն պետք է պաշտոնական պարզաբանում տա այն մասին, թե ինչպե՞ս է պետք հասկանալ օրենսգրքի 68-րդ հոդվածի 6-րդ մասում առկա «Ավելորդ գրառում պարունակող քվեարկության ծրար» եզրույթը:
Հետևապես, ելնելով քվեարկության գաղտնիության ապահովման նպատակից՝ կոչ ենք անում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին պարզաբանել, որ «Ավելորդ գրառում պարունակող քվեարկության ծրար» եզրույթը վերաբերվում է նաև քվեարկության այն ծրարներին, որոնք պարունակում են ավելորդ գրառմամբ քվեաթերթիկ չհանդիսացող թուղթ։
Գտնում ենք, որ հակառակ պարագայում բացվում է վերահսկվող քվեարկությունների լայն հնարավորություն և իմաստազուրկ են դառնում օրենսգրքով սահմանված քվեարկության գաղտնիությունն ապահովող մյուս մեխանիզմները:
Նշենք նաև, որ նախորդ Ընտրական օրենսգրքում այս հարցը հստակ ամրագրված էր և ավելորդ թղթով քվեարկության ծրարները անմիջապես մարվում էին։

Статья 7 Конституции Республики Армения закрепляет, что голосование должно быть тайным. Избирательный кодекс (ИК), в свою очередь, не только статьей 6 закрепляет, что тайна голосования является обязанностью, но и другими положениями обеспечивает ее эффективное осуществление. Однако, одно из положений Кодекса, обеспечивающее тайну голосования, вызывает проблематичное разночтение.
В частности, речь идет о части 6 статьи 68 ИК, по которой закреплено, что «В случае конверта для голосования, содержащего лишнюю запись, бюллетень для голосования не извлекается, конверт для голосования с находящимся в нем бюллетенем для голосования незамедлительно погашается». Однако, из этой формулировки не совсем ясно – при наличии в конверте для голосования кроме бюллетеня другой бумаги, на которой есть запись, то в этом случае, бюллетень и конверт для голосования погашаются или привлекаются к подсчету?
Нижеуказанные НПО считают, что это разночтение может открыть целый ряд возможностей для нарушения контроля за избирателями и тайны голосования. В частности, возникает возможность обязать наиболее уязвимым гражданам, чтобы они в конверты для голосования положили бумажки с записями идентификации личности, при помощи которых при подсчете голосов будет видно то, как проголосовали эти избиратели.
Сегодня Центральная избирательная комиссия Армении, согласно закону РА «О правовых актах», должна предоставить официальное разъяснение относительно того, как должна восприниматься формулировка части 6 статьи 68 Кодекса «Конверт для голосования, содержащий лишнюю запись».
Следовательно, исходя из целей обеспечения тайны голосования, мы призываем Центральную избирательную комиссию разъяснить, что формулировка «Конверт для голосования, содержащий лишнюю запись» также относится и к тем конвертам для голосования, которые, содержат бумагу с лишней записью, не являющуюся бюллетенем.
Мы находим, что в противном случае открывается широкая возможность для контролируемых голосований и становятся бессмысленными установленные Кодексом другие механизмы обеспечения тайны голосования.
Отметим, также, что в предыдущем Избирательном кодексе этот вопрос был четко закреплен и конверты для голосования, содержащие лишнюю бумагу незамедлительно погашались.