Ընտրական գործընթացների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական հասարակության կողմից մշտապես առանձնացվել են մի շարք հիմնախնդիրներ, որոնց չլուծվածությունը հիմք է տալիս կասկածի տակ առնել երկրում կազմակերպված ընտրությունները:
Այդ հիմնախնդիրներից են վարչական ռեսուրսների կազմակերպված և զանգվածային չարաշահումը և դրա դեմ պայքարի անարդյունավետությունը, թեկնածուների հավասար մրցակցային հնարավորությունների բացակայությունը, ընտրողների ազատ կամարտահայտման խոչընդոտների դեմ անարդյունավետ պայքարը, ընտրությունների նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության սահմանափակումները, ընտրախախտումների և քվեարկության արդյունքների արդյունավետ բողոքարկման մեխանիզմների ու հնարավորությունների բացակայությունը:
2016թ. ընդունված նոր ընտրական օրենսգիրքը որևէ պատասխան չտվեց այս մտահոգություններին, այլ առավել խորացրեց վաչական ռեսուրսի ու տարբեր լծակների կիրառման հնարավորությունը` համամասնական ընտրակարգի հիմքում դնելով տարածքային ընտրական ցուցակներով առաջադրման հնարավորությունը:
«Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքի կողմից դեռևս նախընտրական քարոզչության դիտարկման ընթացքում արձանագրվել է, որ.
- Նախընտրական քարոզչությունն ուղեկցվել է բռնություններով և ճնշումներով, այդ թվում հրազենի գործադրմամբ, որն ուղղված է եղել հիմնականում ոչ իշխանական և/կամ ընդդիմադիր կուսակցությունների և դաշինքների թեկնածուների և համակիրների դեմ:
- Իշխող ՀՀԿ-ի կողմից կիրառվել է վարչական ռեսուրսների կազմակերպված և զանգվածային չարաշահում:
- ԿԸՀ-ի հասցեագրված հանրագրերում բարձրացված հարցադրումները ամբողջ ծավալով, այդ թվում բազմակողմանի քննության չեն առնվել ԿԸՀ-ի կողմից: Իսկ ԿԸՀ-ն իր հերթին բավարար ջանք չի ներդրել և կամք չի դրսևորել քարոզչության ընթացքում հայտնի դարձած և հաստատված իրավախախտումները կանխելու, դրանց հետևանքները վերացնելու ուղղությամբ:
Անհրաժեշտ է արձանագրել, որ քարոզարշավի վերջին օրերին և հատկապես քվեարկության օրը և նախորդող լռության օրը բազմաթիվ ահազանգեր են ստացվել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության, Հայ հեղափոխական դաշնակցության և «Ծառուկյան» կուսակացությունների դաշինքի կողմից ընտրակաշառքների զանգվածային, համատարած բաժանման մասին, որոնց վերաբերյալ հավաստի տեղեկությունները տարածվել են նաև զանգվածային լրատվության միջոցներով և սոցիալական կայքերով: Չնայած դրան, իրավապահների կողմից ընտրակաշառքի գեթ մեկ դեպք առ այսօր չի բացահայտվել կամ կանխվել:
2017թ. ապրիլի 2-ին «Անկախ դիտորդ» դաշինքի շրջանակներում հանրապետության ողջ տարածքի 200 տեղամասային և 35 տարածքային հանձնաժողովներում դիտորդություն իրականացրած դիտորդները զեկուցել են ավելի քան 3050 խախտումների մասին, որոնց հիմնական մասն իրենց բնույթով կարող էին ազդեցություն ունենալ ընտրությունների արդյունքների վրա:
Դիտարկված 200 տեղամասերից 134-ում (67 տոկոսում) ըստ էության խախտվել է անձանց քվեարկության գաղտնիությունը, քանի որ գրանցվել են դեպքեր, երբ քվեարկության խցիկում եղել են այլ չափահաս անձինք, ովքեր օրենքով սահմանված կարգով ընտրողին օգնող չեն հանդիսացել: Տեղամասերից 101-ում (50,5 տոկոսում) գրանցվել են քվեաթերթիկները քվեախցիկից դուրս լրացնելու դեպքեր: Տեղամասերից 59-ում (29,5 տոկոսում) գրացվել են քվեարկելուց հետո հանձնաժողովի անդամներին կամ վստահված անձանց քվեարկության մասին տեղեկացնեու կամ բարձրաձայնելու դեպքեր:
Այս ամենը վկայում է քաղաքացիների քվեարկության նկատմամբ աննախադեպ վերահսկողության մասին: Քվեարկության օրվա հիմնական բնութագրող խախտումներ են հանդիսացել նաև պարբերական կուտակումները ընտրատեղամասերի մոտ, որոնք առաջացել են ընտրողներին խմբերով տեղամասեր տեղափոխելու և ուղղորդման հետևանքով: Դիտարկված տեղամասերից 99-ում (49,5 տոկոսում) քվեարկության տարբեր ժամերին գրանցվել են վիճաբանություններ, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է քվեարկության օրը տեղամասերից առնվազն կեսում լարված մթնոլորտի մասին:
Ելնելով վերոգրյալից «Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքն արձանագրում է`
1. Նախընտրական քարոզչության ընթացքում արձանագրված շատ խնդիրներ (վարչական ռեսուրսների զանգվածային և կազմակերպված չարաշահում, առաջադրված կուսակցությունների և դաշինքների մրցակցային անհավասար պայմաններ) և դրանց կանխման, վերացման ուղղությամբ ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, Ոստիկանության, այլ իրավապահ մարմինների ոչ պատշաճ արձագանքի և անգործության արդյունքում ձևավորված անպատժելիության մթնոլորտը իր ազդեցությունն ունեցավ նաև քվեարկության օրը:
2. Տարածքային թեկնածուների միջոցով իշխող կուսակցության համար ցանկալի արդյունքների ապահովումն իրականացվեց ընտրակաշառքների և այլ ապօրինի միջոցներով, որոնք որևէ կերպ չկանխվեցին և առայժմ պատշաճ չքննվեցին իրավասու մարմինների կողմից:
3. ՀՀ Ազգային ժողովի քվեարկությունն ընթացավ բազմաթիվ խախտումներով և քվեարկողների նկատմամբ զանգվածային վերահսկողության պայմաններում:
«Անկախ դիտորդ» հասարական դաշինքը 2017թ. ապրիլի 2-ի ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունները գնահատում է ամբողջությամբ ոչ ազատ և ուղեկցված ՀՀ քաղաքացիների քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքների կոպիտ ոտնահարմամբ:
Որոշակի տեսակների խախտումների տեղամասերի ցանկը կգտնեք աստեղ՝ PDF և EXCEL ձևաչափերով: Դաշինքի նախնական եզրակացությունը՝ այստեղ:

Elections were non-free and accompanied by widespread control over voters
The civil society in the Republic of Armenia constantly highlighted a number of problems regarding the electoral processes and the failure to solve such problems gives grounds to doubt the elections held in the country.
These problems include the organized and widespread abuse of administrative resources and ineffective combat against it, lack of equal competition conditions for candidates, ineffective combat against the barriers to expression of voters’ free will, restrictions on civil oversight of elections and the lack of any effective mechanisms and opportunities to complain against the election frauds and appeal the election results.
The new electoral code adopted in 2016 gave no answer to these concerns but rather increased the possibility to abuse administrative resources and various levers by basing the proportional voting system on the opportunity to nominate candidates in territorial voting lists.
Back during the observation of the election campaign, ‘Independent Observer’ Public Alliance reported as follows:
1. The election campaign was accompanied by violence and pressure, including use of firearms, mostly againstthe candidates and supporters of the non-ruling and/or opposition parties and blocs.
2. Ruling party RPA committed an organized and widespread abuse of the administrative resources.
3. The CEC (Central Election Commission) did not carry out a thorough and comprehensive examination of the issues raised in the petitions addressed to it.  Also, the CEC, in its turn, did not take sufficient efforts and show will to prevent the offenses that became known and were confirmed during the election campaign and to remove their consequences.
It should be noted that during the last days of the election campaign and especially on the voting day and the campaign silence day, there were many alerts on widespread mass vote-buying by the Republican Party of Armenia, Armenian Revolutionary Federation (‘Dashnaktsutyun’) party and ‘Tsarukyan’ bloc and reliable information on such incidents was also shared by the mass media and social networks. In spite of this, the law enforcement officers have not detected or prevented a single case of vote-buying so far.
The observers, who carried out observation mission in 200 district and 35 territorial commissions throughout the country on April 2, 2017 within ‘Independent Observer’ Alliance, reported over 3050 frauds most of which might have affected by their nature the election results.
At 134 (67%) of the 200 observed polling stations, the secrecy of ballot of voters was actually breached as there were incidents when there were other adults in the voting booth who were not helpers to voters as prescribed by law. At 101 (50.5%) polling stations, there were cases when voters filled out the ballots outside the voting booth. At 59 (29.5%) polling stations, there were cases when voters informed loudly after voting the commission members or proxies about their vote.
All this is indicative of an unprecedented control over citizens’ votes. The main violations typical of the election day also covered regular overcrowdings of voters near polling stations resulted from taking voters to the polling stations in groups and guiding them in their voting. At 99 (49.5%) of the observed polling stations, disputes were recorded at different hours of the voting which once again comes to prove of the tense atmosphere at least at half of the polling stations on the election day.
Based on the above, ‘Independent Observer’ Public Alliance reports as follows:
1. Many issues identified during the election campaign (widespread and organized abuse of administrative resources, unequal competition conditions for nominated parties and blocs) and the atmosphere of impunity resulting from the improper reaction and inaction of the RA Central Election Commission, the Police and other law-enforcement agencies also affected the election day.
2. The desired results for the ruling party through its territorial candidates were ensured by vote-buying and other illegal means not prevented or examined properly by competent authorities so far.
3. The National Assembly elections were accompanied by numerous frauds and widespread control over the voters.
The ‘Independent Observer’ Public Alliance considers the RA National Assembly elections of April 2, 2017 as absolutely non-free and accompanied by gross infringements of RA citizens’ civil and political rights.
You can find the list of polling stations where some types of frauds were identified here in PDF and EXCEL formats. For the initial opinion of the Alliance, see here .