2017 ԱԺ ընտրությունները քննություն էին նոր ընտրական օրենսգրքի բոլոր հատվածների համար, այդ թվում նաև լրատվամիջոցների կողմից ընտրությունների լուսաբանման օրենդսրական կարգավորումների համար: Արդյո՞ք նոր օրենսգիրքը բարեհաջող անցել է քննությունը լրատվամիջոցների մասով:
Անկողմնակալ և գնահատականներից զերծ
Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքի 20-րդ «Նախընտրական քարոզչությունը զանգվածային լրատվության միջոցներով» հոդվածի 1-ին կետի համաձայն՝ «Ազգային ժողովի և Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններն ունեն հանրային ռադիոյի և հանրային հեռուստատեսության եթերաժամերից հավասար պայմաններով անվճար և վճարովի (այդ թվում ուղիղ եթերով) օգտվելու իրավունք», իսկ այնուհետև 3-րդ կետը պարզաբանում է «Հանրային ռադիոյի և հանրային հեռուստատեսության լրատվական հաղորդումներում թեկնածուների, ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների նախընտրական քարոզարշավի վերաբերյալ ներկայացվում է անկողմնակալ և գնահատականներից զերծ տեղեկատվություն»:
Քարոզչության սահմանված կարգի պահպանման վերահսկողություն իրականացնող մարմնի՝ Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի (ՀՌԱՀ) կողմից մշակված ընտրությունների լուսաբանման մշտադիտարկման մեթոդաբանության 4-րդ կետի համաձայն՝ լրատվական թողարկումներում և հասարակական-քաղաքական հաղորդումներում ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների, կուսակցությունների դաշինքների նախընտրական քարոզչության միջոցառումների լուսաբանումը գնահատականներից զերծ և անկողմնակալ լինելու հանգամանքը, լուսաբանման հավասարության և ոչ խտրական սկզբունքի պահպանումը գնահատվում է ՀՌԱՀ-ի կողմից:
Օրենսդրական թերացո՞ւմ
Այդուհանդերձ, թե´ ընտրական օրենսգիրքը և թե´ ՀՌԱՀ-ի մեթոդաբանությունը հստակ չեն պարզաբանում, թե ինչպես պետք է հեռուստաընկերությունները անկողմնակալ և գնահատականներից զերծ տեղեկատվություն տրամադրեն: ՀՌԱՀ մշտադիտարկման արդյունքների ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ Հանձնաժողովը գահատել է միայն տարբեր քաղաքական ուժերին հեռուստատեսությունների կողմից լրատվական և քաղաքական հաղորդումների ընթացքում հավասարաչափ ժամանակ տրամադրելը: Սակայն, սա դեռևս չի նշանակում անկողմնակալ և գնահատականներից զերծ լրատվություն, քանի որ օրենսդրական սահմանումները բավականին աղոտ են, հեռուստաընկերությունների համար կան հարմար պայմաններ շրջանցիկ ճանապարհներ հորինելու համար:
Տոնայնություն
Հիմնական խնդիրը տոնայնությունն է: Այսպես, օրինակ, Կենտրոն հեռուստաալիքի լրատվական թողարկումների ժամանակ «Ծառուկյան դաշինքին» նվիրված 2 րոպեանոց ռեպորտաժի ընթացքում հաղորդավարի տոնը հստակ տարբերվում էր Կոմունիստական կուսակցության քարոզարշավը լուսաբանելու տոնայնությունից: Նույնը նկատելի էր նաև Հանրային հեռուստատեսության լրատվական հաղորդումների ընթացքում, սակայն այս անգամ հօգուտ ՀՀԿ-ի:
Տոնայնության համար կարևոր է նաև օպերատորի աշխատանքը: Այսպես, օրինակ, քարոզարշավի ընթացքում երկու տարբեր կուսակցությունների հավաքի լուսաբանման վրա ազդում են նույնիսկ այնպիսի մանրուքներ, ինչպիսիք են այդ կուսակցությունների հավաքների ընթացքում դահլիճում նստած մարդկանց դեմքերը կամ մարդկանց թիվը: Մի կուսակցության դեպքում ցուցադրվում էր դահլիճի դատարկ մասն ու դժգոհ հանդիսատես, իսկ մյուսի դեպքում՝ ակտիվ ծափահարող, լեփ-լեցուն դահլիճ: Բնականաբար, նմանօրինակ մանրուքները ազդում են ընտրողի ենթագիտակցության վրա: Մանրուքներից բացի անցած ընտրություններին կարելի էր նկատել նաև լուրջ թերացումներ:
Չլուսաբանելը ևս լուսաբանել է
Մյուս կողմից որոշ երևույթները չլուսաբանելը ևս կողմնակալության դրսևորում կարող է լինել: Մասնավորապես, ԵԱՀԿ Ընտրությունների դիտարկման միջազգային առաքելութան՝ ՀՀ Խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ նախնական եզրակացություններում նշվում է, որ հանրային հետաքրքրություն առաջացնող ընտրություններին առնչվող նորությունները, «այդ թվում, դպրոցների տնօրենների կողմից կազմված աջակիցների ցուցակների հրապարակումը, ԿԸՀ ներկայացված ընտրություններին առնչվող բողոքները չեն լուսաբանվել Հանրային հեռուստատեսության երեկոյան 21:00-ի լուրերի թողարկումներում»:
Հետևաբար, հավասարաչափ ժամանակ տրամադրելը դեռևս չի նշանակում ապահովել անկողմնակալ և գնահատականից զերծ լրատվություն: Գնահատականներ տալու տարբեր եղանակներ կան և ՀՀ օրենսդրությունը վստահաբար չի ապահովում համապատասխան մեխանիզմներ այդ եղանակները վերահսկելու և խախտումներ արձանագրելու համար: Հետևաբար, եթե 2017 ԱԺ ընտրությունները ստուգարք լինեին, ապա կարելի էր ասել, որ ՀՀ նոր ընտրական օրենսգրքի լրատվամիջոցների կողմից հավասար պայմանների ապահովման մասը մի կերպ կհանձներ այն, սակայն քննության դեպքում «3-ից հանած» կստանար:

Выборы в Национальное собрание Армении 2017 года были экзаменом для всех частей нового Избирательного кодекса (ИК), в том числе и для законодательного урегулирования освещения выборов средствами массовой информации. Удачно ли прошел экзамен новый ИК по части СМИ?
Беспристрастная и лишенная оценок информация
Согласно пункту 1 статьи 20-ой Избирательного кодекса РА «Партии, участвующие в выборах в Национальное Собрание и Муниципальный совет Еревана, имеют право на бесплатное и платное пользование эфирным временем (в том числе в прямом эфире) Общественного радио и Общественного телевидения на равных условиях», а далее пункт 3 разъясняет: «В информационных передачах Общественного радио и Общественного телевидения представляется беспристрастная и лишенная оценок информация о предвыборной агитации кандидатов, участвующих в выборах партий».
Согласно с пунктом 4 методологии мониторинга освещения выборов, разработанной органом, осуществляющим надзор над соблюдением установленных правил агитации (Национальной комиссии по телевидению и радио – НКТР), обстоятельство сохранения принципа равного и беспристрастного, лишенного оценок освещения предвыборных агитационных мероприятий партий и альянсов партий оценивается со стороны НКТР.
Законодательное упущение?
Тем не менее, ни методология Избирательного кодекса, ни НКТР не разъясняют, как телекомпании должны представлять беспристрастную и лишенную оценок информацию.
Изучение результатов мониторинга НКТР показывают, что комиссия оценила только предоставленное телевидениями различным политическим силам равное количество времени в ходе новостных и политических программ. Однако, это еще не означает беспристрастную и лишенную оценок информацию, так как законодательные определения весьма расплывчаты, существуют подходящие условия для телекомпаний, чтобы придумать обходные пути.
Тональность
Основная проблема – тональность. Так, например, тональность ведущего новостной программы телеканала «Кентрон» в ходе 2 минутного репортажа, посвященного блоку «Царукян», четко отличалась от тональности при освещении предвыборной агитации Коммунистической партии. То же наблюдалось и в ходе новостных программ Общественного телевидения, однако на этот раз в пользу Республиканской партии (РПА).
Для тональности важна также и работа оператора. Так, например, на освещение собраний двух политических сил в ходе предвыборной агитации влияют даже такие мелочи, как лица сидящих в зале во время собраний этих партий или количество людей. В случае с одной партией показывались пустой зал и недовольная аудитория, а в случае с другой – активно аплодирующий, переполненный зал. Естественно, подобные мелочи действуют на подсознание избирателя. Кроме мелочей на прошедших выборах можно было заметить и серьезные упущения.
Не освещение тоже освещение
С другой стороны, не освещение некоторых явлений также может быть проявлением пристрастности. В частности, в предварительном заключении Международной миссии по наблюдению за выборами ОБСЕ относительно парламентских выборов в Армении отмечается, что новости, вызывающие общественный интерес, «в том числе публикация списков сторонников, составленных директорами школ, представленные в ЦИК жалобы касательно выборов не освещались в вечерних выпусках новостей Общественного телевидения в 21:00».
Следовательно, предоставление равного количества времени еще не означает обеспечение беспристрастной и лишенной оценок информации. Существует много способов для оценки, и законодательство Армении не обеспечивает соответствующие механизмы для контроля за этими способами и регистрации нарушений. Следовательно, если бы выборы в НС 2017 года были бы зачетом, то можно сказать, что часть нового ИК РА относительно обеспечения равных условий со стороны средств массовой информации кое-как получила бы его, однако в случае с экзаменом сдала бы на «3 с минусом».